Żaluzja

Seria: Nike
Wydawnictwo: Czytelnik
La Jalousie
tfuskafka

"Żaluzja" (w oryg. "La Jalousie", co oznacza "żaluzję", ale też "zazdrość") to powieść, której nie można opowiedzieć. Napisana w 1957 roku, należy do zainicjowanego m.in. przez Alaina Robbe-Grilleta nurtu "nouveau roman", czyli "nowej powieści" zwanej także "antypowieścią". "Żaluzja", podobnie jak inne książki Robbe-Grilleta ("Dom schadzek", "Gumy", "Podglądacz"), to lektura wyrafinowana, dla...

"Żaluzja", podobnie jak inne książki Robbe-Grilleta ("Dom schadzek", "Gumy", "Podglądacz"), to lektura wyrafinowana, dla czytelnika po pierwsze - wyrobionego, po drugie - uświadomionego.

Ambrose | 2013-05-13
Przeczytana: 02 marca 2013

Powieść "Żaluzja" autorstwa Alaina Robbe-Gilleta to w opinii wielu ekspertów programowy utwór nurtu literackiego określanego mianem "nouveau roman" (nowa powieść, zwana też antypowieścią lub powieścią fenomenologiczną). "Noveau roman" miała być odpowiedzią na wyczerpanie się, przynajmniej w opinii twórców tego awangardowego kierunku (za których uważa się Claude’a Simona, Roberta Pingeta oraz Alaina Robbe-Grilleta), możliwości powstawania wartościowych dzieł spod znaku klasycznej formy prozy. Powieści tradycyjnej oberwało się za wszechobecnego oraz wszechwiedzącego narratora, który był równocześnie demiurgiem – świat przedstawiony był wyłącznie jego dziełem i nie mógł w żadnym wypadku wyjść poza ściśle ustalone przez tegoż narratora ramy. Niemile widziane były także wszelkie formy psychologizmu – egzystencjalizm, na czele z Kafką, Dostojewskim czy Kierkegaardem powinien odejść precz. Zamiast człowiekiem, jego problemami, pojmowanymi z punktu widzenia jednostki, literatura winna...

Adrian | 2014-02-10

Po lekturze Żaluzji przez dłuższą chwilę kontemplowałem wzory drewnianych sęków na podłodze w moim pokoju i cień kładący się na fragmencie posadzki naprzeciwko okna.

Grillet z namaszczeniem rejestruje relacje przestrzenne mikrokosmosu kolonialnej willi gdzieś w Afryce, gdzie nawet ledwie widoczny zarys stonogi rozgniecionej na ścianie staje się fascynującym obiektem obserwacji. Powieść Grilleta równie dobrze mogłaby nosić zaczerpnięty z innego eksperymentalnego francuskiego utworu 'Rzeczy' (Georgesa Pereca)gdyż nawet relacje międzyludzkie pozbawione tradycyjnej warstwy psychologicznej zdaje się cechować pewna mechaniczna dynamika.

Po początkowych oporach, gdy w tyle głowy kołacze się słowo 'nuda' kliniczna narracja grilleta zaczyna angażować czytelnika w pewien rodzaj aktywnej kontemplacji (patrz pierwszy akapit)

desaparecido | 2016-07-03
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 01 lipca 2016

Radykalna w drobiazgowych opisach, hipnotyzująca albo transowa. Dla wielu pewnie nie do przejścia. Dla mnie w tym rozmiarze cudownie znośna. Polecam koneserom, dla których opis jest wszystkim, akcja zaś niczym.

emukapi | 2016-06-22
Na półkach: 2016, Przeczytane, Studia
Przeczytana: 20 czerwca 2016

Książka plącze godziny i minuty. Odkrywa i zakrywa zdradę A…
Ukryty narrator powtarza te same historie wiele razy, tak jak każdy inny człowiek, analizując i interpretując to, co sprawia mu ból. Postrzega historię fragmentarycznie, urywa ją i zaczyna opowiadać z innego miejsca w czasie.
Powieść jest niezwykła, doceniam jej nowatorstwo, ale nie umiałam się na niej skupić. Wszystko mi uciekało, wszystko mnie nużyło - od liczenia bananowców po tłumaczenia Franka dlaczego został z A… dłużej w mieście.
Powieść jest spojrzeniem, dla mnie jednak za bardzo skupionym, by zachwycić.

Pani Akne | 2016-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2016

Książka, której nie można opowiedzieć... ani przeczytać.
Mimo niedużej objętości, musiałam przerwać ten potok czegoś dziwnego, który kradł mi tylko czas.
Teraz czytam "Gumy" - zobaczymy, czy przekonam się do tego autora.

Marcin Iwaneczko | 2016-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2016

Koleżanka poleciła mi tę książkę ze słowami "takiej książki jeszcze nie czytałeś". Miała rację. Tym którzy nie znają mogę polecić z tymi samymi słowami. Mało zajmująca, mało ciekawa, ale nie czasochłonna. Na pewno wzbogaci Wasze doświadczenia z literaturą.

osiempalcow | 2014-04-10
Przeczytana: 2012 rok

"Żaluzję" miałam zadaną na studiach. Wykładowca zarekomendował ją słowami" "takiej powieści jeszcze państwo nie czytali". I owszem, jeśli ktoś szuka czegoś oryginalnego, to "Żaluzja" będzie w sam raz.

tropic_cancer | 2015-09-27

Jaki jestem inny-nowatorski, odżegnuję się od wszystkiego, co było, od tej całej gnuśności wieków literatury. Tylko dla wyrobionych ekhm intelektualnie czytelników.

Carmeliana | 2013-05-28

Świetna. Wprowadza napiętą atmosferę, jaka się wytwarza, kiedy podpatrujemy coś, o czym wiemy, że nie wolno nam tego robić, a mimo to nie możemy przestać.

Magda | 2011-05-16
Przeczytana: 2007 rok

Książka z nurtu nouveau roman. Momentami trudna w odbiorze, ale interesująca.