Po tamtej stronie

Wydawnictwo: Czytelnik
Die andere Seite
Mona

Inne wydania

Wznowienie legendarnej powieści Alfreda Kubina. Kubin, jeden z najsłynniejszych twórców symbolizmu, prekursor surrealizmu, zasłynął jako twórca rysunków i grafik pokazujących świat pełen grozy i infernalnych wizji. Po tamtej stronie autorstwa geniusza, którego przypadek opisał w Schizofrenii Antoni Kępiński, odsłania mroczne strony umysłu malarza. Jego wyobraźnia, napiętnowana chorobą...

Po tamtej stronie autorstwa geniusza, którego przypadek opisał w Schizofrenii Antoni Kępiński, odsłania mroczne strony umysłu malarza. Jego wyobraźnia, napiętnowana chorobą psychiczną, w diaboliczny sposób ożyła na kartach książki, tworząc świat daleki od rzeczywistego. Bohater powieści pewnego dnia otrzymuje osobliwe zaproszenie do tajemniczej krainy, do Państwa Snu, rządzonego przez jego dawnego przyjaciela. W tym świecie nikt nigdy nie widział słońca, logika zdarzeń odbiega od racjonalnego myślenia, a mieszkańcom śnią się dziwaczne sny. „Historia monachijskiego rysownika, który (...) udaje się do Państwa Snu, by przeżyć tam najbardziej niezwykłe doświadczenia, jest w istocie nie tyle utopią czy też antyutopią napisaną w przeczuciu grozy nadchodzącego właśnie XX stulecia, ile zapisem wewnętrznej podróży Kubina do granic poznania. Podobnie jak w swojej autobiografii autor mierzy się w tej powieści z najważniejszym ludzkim pytaniem o sens świata.
Z Posłowia Pawła Huellego

źródło opisu: www.znak.com.pl

źródło okładki: www.znak.com.pl

Alkestis | 2014-04-11
Przeczytana: 27 marca 2014

"Po tamtej stronie" jest książką niezwykłą.

Cóż takiego znajduje się "po tamtej stronie"? Jak naprawdę wygląda tajemnicze Państwo Snu? Odpowiedzi na te pytania są dużo bardziej skomplikowane, niż przypuszczałam rozpoczynając wędrówkę do Państwa Snu.

"Po tamtej stronie" Kubina składa się właściwie z szeregu wizji sennych, które stanowią karykaturalne, chaotyczne, ponure odbicie rzeczywistości. Wizje te tworzą rodzaj fabuły, która jednak rządzi się swoim własnym prawem - prawem Chaosu.
Państwo Snu jakby "z góry" skazane jest na zagładę, przesiąknięte poczuciem zbliżającej się katastrofy.

Przeczytałam gdzieś, że Kubin nie tyle zaprzągł malarstwo w służbę literatury, co malarstwo swoje po prostu opowiedział. Po przeczytaniu "Po drugiej stronie" nie sposób mi się z powyższym nie zgodzić. Jego wizje, jakkolwiek zadziwiające wywoływały u mnie szereg najróżniejszych uczuć: od zdumienia, przez grozę po obrzydzenie.

Wizje malarskie opisane w książce opisać można na wiele sposobów....

| 2014-02-13
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2000-2008

Nie sądziłam, że można tak idealnie opisać koszmar senny. Ta książka to genialny zapis tego, co siedzi w podświadomości, w podświadomości każdego - rdzeń ludzkiego strachu, ludzkich paranoi. Dowód na to, że tam właśnie sięga schizofrenia.

sensejMichał | 2015-07-24

Alfred Kubin, rysownik, ilustrator, pisarz jednego dzieła. Człowiek o mrocznym, nieodgadnionym umysle. Warto spojrzeć na jego rysnuki i wyobrazić sobie, jaki mózg kierował dłonią, by powstały takie prace.
Mnóstwo cech łączy w całość jego wszystkie dzieła, niezależnie od formy. Tak samo jak na rysunkach, tak i w książce "po tamtej stronie", mamy do czynienia.. z czymś nienormalnym. Bohater w książce dostaje zaproszenie do tajemniczego Panśtwa Snu, leżącego gdzieś na terytorium Chin. Gdy pociąg podjeżdza na docelową stację, już możemy się poczuć, jak dzieci we mgle poznające nowy świat. Państwo, gdzie nic nie jest jasne, nic nie jest klarowne, gdzie wizja Państwa dla wybranych właśnie się mija z ideą. Państwo, które ulega rozpadowi. Państwo, które prawdopodobnie odzwierciedla stan umysłu Alfreda Kubina. Myślę, że dobrze pokazuje chorobę umysłu. Świat okryty oniryczną narzutą, świat niezrozumiały, obcy. Krzyk, którego nie słyszą inni ludzie, ale słyszany jest w głębi umysłu, wyraz...

Emil | 2013-02-06

Utrzymane w onirycznej atmosferze "Po tamtej stronie" Alfreda Kubina przypominało mi miejscami twórczość Edgara Allana Poe lub Tadeusza Micińskiego. Jest to bardzo plastycznie opisana historia monachijskiego rysownika, który na zaproszenie swojego przyjaciela wyrusza do Państwa Snu, mitycznej utopijnej krainy, aby wieść lepsze życie. Kraina szczęśliwości okazuje się wnet koszmarem, w którym jawa miesza się ze snem, a mieszkańcy stają się świadkami przerażających zdarzeń. Szkic fabuły nie jest zbyt skomplikowany, narracja jest pierwszosobowa, a autor skupia się przede wszystkim na opisach zależności panujących w Państwie Snu oraz tragicznych zjawisk, które przyczyniły się do zagłady tej krainy. Jeżeli ktoś lubi mroczne powieści, wówczas jest to książka, która może się podobać.

GabrielL Kamiński | 2010-11-20
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 06 czerwca 1981

To książka, która "uwalnia" naszą wyobraźnię, oraz poszerza wiedzę o nas samych , i możliwościach "wyjścia" poza sztywne ramy bilogicznego umysłu

Czarnobarkiopos | 2013-09-14
Przeczytana: 14 września 2013

Po tamtej stronie to powieść, której głównym bohaterem jest... miasto. Całość można nazwać prozą urbanistyczną, napisaną dość nierówno. Posada elementy totalnej aliterackiej nudy, przez którą warto przebrnąć by dobrnąć do soczystych ekspresjonistycznych fragmentów końcowych. Polska nie przyswoiła sobie tego kierunku w literaturze. Ba! Nawet z trudem można znaleźć przekłady czołowych niemieckich ekspresjonistów. Jeszcze raz podkreślam nie zrażajcie się początkiem.

AnnaGIE | 2014-02-20

Wstrząsający obraz utopii i antyutopii w jednym. To wizja rozpadu starego świata przepełnionego strachem, zjawami i wizjami równie pięknymi, co przerażającymi. To surrealizm i ekspresjonizm w jednym. Ten głęboko poruszający obraz umysłu chorego europejczyka wzrusza i dotyka najciemniejszych sfer wrażliwej duszy.
Do tej książki trzeba wracać - jak do snu, którego nie da się tak po prostu zrozumieć.

Jestem zachwycona. Niezwykle plastyczny opis. Antyutopia, ale nie na zasadach systemu totalitarnego. Polecam.

Ewa Stępień | 2016-08-01

Autor przede wszystkim był malarzem, co widać w bardzo sugestywnych, plastycznych opisach pobudzających wyobraźnię. "Po tamtej stronie" to książka surrealistyczna, która jednak na mnie wywarła wrażenie rzeczywistej, ale to już pewnie kwestia indywidualna ;-) Na pewno fabuła zaczyna się w świecie tzw. "normalnym", a później, wraz z głównym bohaterem, przenosimy się do Państwa Snu, którym rządzą inne reguły... Stopniowo do tych reguł się przyzwyczajamy, przestajemy dostrzegać dziwactwa i zapominamy o tym jak powinien funkcjonować zdrowy człowiek, społeczeństwo, gospodarka, itd., zapominamy o świecie za murem. Szok-zachwyt-asymilacja-akomodacja-szok-rozczarowanie-przerażenie. Takim mniej więcej schematem opisałabym reakcje i dojrzewanie większości ludzi przygarniętych do absurdalnego, totalitarnego, "kaffkowskiego" Państwa Snu. Książkę tę można odbierać na wiele różnych sposobów, m.in. też jako przestrogę przed pozornie pięknym, łatwym życiem, a w środku pustym i gnijącym. Nie jest to...

Accolon | 2016-12-06