The end of the road
egzystencjalizm
Ula

Inne wydania

Bohater "Końca drogi", Jake Horner, demaskuje jedną z obsesji Johna Bartha - że człowiek nie może uniknąć pewnych sytuacji życiowych. Horner przeprowadza nieustanny eksperyment, z którego wynika niezbicie, że to, co się dzieje, czyli fakty, gubi swój sens z chwilą, kiedy człowiek zaczyna o tym mówić lub myśleć, a rzeczywistość jako pewien ciąg doświadczeń powiązana jest z nim tylko dzięki językowi i za jego pośrednictwem.

MarioPierro | 2010-11-25
Przeczytana: listopad 2004

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wspaniała książka, jedna z nielicznych, które mógłbym czytać w nieskończoność. Barth zaskakuje rozpiętością emocji: od kilku przekomicznych scen na początku aż po depresyjny finał, poprzedzony krótką, ale dość makabryczną sceną (dlatego jednak odradzam tę książkę osobom najwrażliwszym). Wstawki filozoficzne - rozmowy Hornera z pragmatycznym nauczycielem historii i groteskowym psychiatrą - bynajmniej nie zwalniają akcji, a na pewno świetnie uzupełniają całość.

"Koniec drogi" to pewien paradoks. Napisana niemalże na początku pisarskiej drogi późniejszego autora opasłych cegieł (np. "Bakunowy faktor"), jest jedną z najlepszych mikropowieści, jakie spotkałem na swej drodze.

Agnieszka | 2016-08-16
Przeczytana: 14 sierpnia 2016

Wydał John Barth Koniec drogi w 1957 roku, trzy lata przed Bakunowym faktorem. Jest to historia krótka, właściwie jednowątkowa, bez zakręconych, piętrowych dygresji, z niewielką dawką charakterystycznego dla autora poczucia humoru (choć fragmenty z pogodą, albo terapeutyczną koncepcją tańca seksu zapadną w pamięć każdego czytelnika). Historia trójkąta: mąż, żona i ten trzeci - nasz narrator zaczynający powieść słowami " W pewnym sensie jestem Jacob Horner". To znakomite pierwsze zdanie, zapowiedź i komentarz do wszystkiego co się wydarzy.

Jest jednocześnie Koniec drogi bardzo dobrym wstępem do czytania genialnego Bakunowego faktora. Jacob Horner cierpi na "cosmopsis" chorobę objawiająca sie nieumiejętnością wyboru ze wszystkiego co świat oferuje, nie ma absolutów, nie ma właściwych dróg, każdy wybór jest słuszny i moralnie obojętny, a każdy czyn, każdy ruch jest wyborem. Książkę otwiera doskonała, śmieszna i straszna scena gdy Jacob siedzi na krześle przed Doktorem i nieustannie...

GrzegorzDe | 2015-12-10
Przeczytana: 09 grudnia 2015

Przeintelektualizowana książka, w której dwóch facetów dyskutuje o moralnych konsekwencjach swoich poczynań.

Czy to, że coś zrobiliśmy, oznacza - jak chce jeden z dyskutantów - że tego chcieliśmy, czy może - jak chce drugi - że równie dobrze moglibyśmy zrobić coś innego, a że wybraliśmy akurat to właśnie, to jest raczej kwestia przypadku, który decyduje, że wybieramy jedną z dwóch (lub więcej) równorzędnych opcji.

Gdy spotyka się dwóch amerykańskich nauczycieli college'u, możemy być pewni, że wyniknie z tego coś ekscentrycznego. Jeden z nich jest totalnie pieprznięty i z pomocą zimnego rozumu świadomie aranżuje wypadki tak, by swoją żonę (niczym wyznawczynię sekty) wpuścić w ramiona rywala. Drugi, totalny socjopata, wykorzystuje "prezenty" od kolegi po fachu i nie ma najmniejszej ochoty zrezygnować z romansu. Z tego robi się niezły rozgardiasz przypieczętowany śmiercią jednego z bohaterów.

Co z książki wyniosłem? Jak ludzie mają za dużo czasu, to nie wychodzi z tego nic...

zmiennick | 2010-12-29

Barth-językoznawca - czy fakty tworzą nasz język czy odwrotnie? Życie przez pryzmat dociekań językowych. Inspirujące :)

Kinga | 2014-03-02
Przeczytana: 02 marca 2014

Bardzo dziwna, ale jednocześnie wciągająca książka. Można w niej znaleźć sporo ciekawych filozoficznych wywodów, prób wyjaśnienia, albo przynajmniej podania kilku punktów widzenia na niektóre sprawy. Sama fabuła mnie nie porwała, jednak książkę czytałam z zainteresowaniem.

anetaa | 2011-04-28
Przeczytana: 2011 rok

Nie lubię postmodernizmu, więc książka nie przypadła mi do gustu, czytało mi się ciężko. Ale warte uwagi jest to , iż bohaterowie mimo,że nie przestrzegają znanych nam wartości (tj.honor, rodzina, dekalog), sami tworzą swój system wartości, wszystko wolno, hulaj dusza, a są nieszczęśliwi, zagubieni panuje skrajny chaos i ostatecznie ponoszą porażki...

PandaBear | 2014-08-11

Jedna z absolutnie ulubionych powieści. Dziwaczna, zabawna, mądra, momentami przypominająca serial obyczajowy, momentami miniaturową, nowocześniejszą wersję "Czarodziejskiej Góry". Świetne połączenie powieści egzystencjalnej z (po)nowoczesnym pastiszem.

ishtariam82 | 2016-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2016

"Koniec drogi" to, jak dotąd najdziwniejsza lektura jaką czytałam. Mimo dość zawiłej fabuły i niekiedy mało przystępnego języka, nie mogłam się od niej oderwać. Zdecydowanie dobra książka.

rozbojniczka | 2016-08-16

trochę jak w mojej głowie..

Andrzej Belgrad | 2013-02-28

całkiem pasjonujące