Kozioł ofiarny

Tłumaczenie: Mirosława Goszczyńska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Człowiek i jego Cywilizacja". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie
Le bouc émissaire
mitologia, kultura, obrzędy,
historia
hunter

Autor prezentuje odczytanie tekstów mitologicznych i biblijnych, widząc w instynkcie naśladowczym i "mordach założycielskich" fundamenty cywilizacji.

Gra_ce | 2016-03-05
Przeczytana: 01 marca 2016

Jak przerwać nakręcającą się spiralę zła, chaosu, niepokojów, zacieśniającego się kryzysu? NO właśnie, jak? Wątki prowadzące do odpowiedzi przedstawione w książce (i chyba w ogóle) są dwa: pogański-mityczny i chrześcijański.

Wywód autora jest również dialogiem ze stawianymi mu zarzutami (że skonstruował sobie zgrabny fantazmat, że jego przedstawienia tych 2 odpowiedzi są naciągane, że reprezentacje literackie nie są modelami antropologicznymi etc.) co dodaje lekturze dodatkowego wymiaru.

No cóż, próba spisania propozycji odpowiedzi na fundamentalne pytania jest jeszcze bardziej karkołomna niż pisanie przyszłych bestselerów z gatunku "jak żyć, by ...?".

Warto? Warto. Nawet jeśli czytelnik nie zgodzi się z autorem. (mnie tym niemniej uwiódł i zabieram się do czytania innych jego dzieł)

Styl pisania - elegancja Francja, choć chwilami zbyt dosłownie przetransponowany na polskie sformułowania. (podobieństwo wyrazu często nie oznacza tego samego rejestru w naszym języku, np. ...

Ahsan | 2016-09-24
Przeczytana: wrzesień 2016

Książka pozwoliła mi pogłębić temat kozła ofiarnego. Polecam zainteresowanym tematem.

Feanor | 2014-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2014

Niezwykła analiza motywu kozła ofiarnego w mitologiach i Nowym Testamencie.

mosadi | 2013-01-30
Przeczytana: 2011 rok

Ta książka, jak niewiele innych, była dla mnie prawdziwą intelektualną męczarnią. Strasznie ciężko przez nią przechodziłem. Autor tworzy modele powstawania zjawiska socjologicznego, tzw. "kozła ofiarnego". Podaje tu przykład m.in. pogromu Żydów w średniowieczu (uznawanych wtedy za sprawców epidemii dżumy).
Ciekawa lektura, choć nie rozumiem jak udowadniać tezy autora mają przykłady z literatury..

Krzysztof_g | 2013-09-04

Wartościowa pozycja o religii, kulcie, zbiorowej mentalności. Próba opisania roli chrześcijańskiej idei miłości. Stara się zachować obiektywizm i na pewno przyda się każdemu, kogo interesuje antropologia i kultura.

oluta | 2012-09-06
Przeczytana: wrzesień 2012

Świetna książka. Zajmująca analiza tekstów mitologicznych i ewangelicznych. Tłumaczenie słabe.

AnnaHelena | 2017-01-17
Zydel | 2016-11-21