Pieśni Maldorora i Poezje

Wydawnictwo: Mireki
Les Chants de Maldoror; Poesies
poezja
Mateusz

Poezja francuskiego nadrealisty Lautréamonta, która nawet dzisiaj wywołuje niezwykle sprzeczne relacje. Nieokiełznana wyobraźnia, sadyzm, bluźnierstwa, ciągłe ostrzeganie czytelnika. Książka dla ludzi o mocnych nerwach

Sarahov | 2011-03-26
Przeczytana: 2009 rok

Przeniesienie w obszar niedoścignionej wyobraźni i literackiego rozmachu. Przejrzenie się w lustrze nieskończonego zła i okrucieństwa.
Ale przecież nie chodzi wcale o pochwałę działalności Maldorora, bez względu na to, czy przyjmiemy, że chodzi o postać czy symbol. Chodzi o nasze własne reakcje, wywołane lekturą. Nagle bowiem okazuje się, że człowiek z natury nie jest zły i nie pragnie zła dla innych. Jego naturalna skłonność ku pięknu i dobru powoduje oburzenie treścią.
Nie zrażajmy się. Właśnie o odrzucenie, a nie apologię treści chodzi.

Katarzyna Kunowska | 2015-03-11

Lautréamont to geniusz czy szaleniec? Trzeba przekonać się samemu oddając się lekturze. Ja podczas czytania byłam zafascynowana, momentami lekko zdezorientowana. "Pieśni Maldorora i Poezje" to niewątpliwie wielkie dzieło, niezwykle nowatorskie jak na tamte czasy. To dzieło, które warto znać.

DeathAwaits | 2014-07-06

Na początku wydawało mi się, że będę tę książkę uwielbiać. Niestety, tak się raczej nie stanie. Wyobraźnia autora to niewątpliwy atut dzieła, przedstawione sytuacje są okrutne, diabelskie i szalone, jak "przypadkowe spotkanie na stole prosektoryjnym maszyny do szycia i parasola". W ciągu całej lektury kilka fragmentów zwaliło mnie z nóg i niewątpliwie długo jeszcze będą we mnie żyć: chociażby scena uprawiania seksu z rekinem, czy historia włosa Boga. Na dłuższą metę Lautreamonta czyta się okropnie i to nie z powodu narkotycznej poezji, tylko ze względu na niewiele wnoszący bełkot i powtarzanie po kilka razy tego, co zarysował już wcześniej.
Wciąż moim poetyckim geniuszem pozostanie Rimbaud : )

Katebook | 2015-12-28

zatańcz ze mną