Szczęki

Wydawnictwo: Rolpol
Jaws
rekin, ludojad, ocean, szczęki
all92

Nadmorska miejscowość Amity ma nowego stróża prawa. Przybyły z Nowego Jorku szeryf Martin Brody, już na dzień dobry staje w obliczu zmasakrowanego ciała dziewczyny, znalezionego na plaży. To pozostałości po obiedzie, na który został zaproszony olbrzymi, liczący 7,5 metra i ważący trzy tony rekin. Władze miasteczka nie chcą jednak słyszeć o zamknięciu plaż z obawy przed utratą sezonowej klienteli. Giną kolejne osoby. Szeryf Brody, wespół z ichtiologiem Mattem Hooperem i awanturniczym łowcą rekinów Quintem wyruszają w morze by zabić bestię. Lecz po pierwszej konfrontacji z żarłaczem na pełnym morzu, Brody wygłasza pamiętne zdanie: "Będzie na potrzebna większa łódź...".

Co pierwsze przychodzi Wam do głowy, gdy słyszycie hasło "szczęki"? Ja jako dentysta oczywiście myślę o mojej pracy, ale ja się nie liczę :) Podejrzewam, że większości od razu słyszy charakterystyczną melodyjkę i wyobraża sobie pokaźną, krwiożerczą rybeńkę chrupiącą sobie czyjąś nóżkę. O filmie z rekinem ludojadem w roli głównej (a nawet tytułowej ;)) słyszał chyba każdy, ja oglądałam go już nie raz i nie dwa. Za to o jego pierwowzorze papierowym dowiedziałam się w sumie przypadkiem, książkę kupiłam w antykwariacie, a dokładniej wyłowiłam ją szukając innego tytułu.

Niestety, o ile film bardzo lubię, to książka zawiodła moje oczekiwania. Spodziewałam się po niej trochę więcej, jak dla mnie było w niej jednak za mało rekina - po kilku atakach na początku rybka przystopowała i dopiero pod koniec było ciut bardziej krwawo, szkoda.

Ciekawe było samo miasteczko Amity, które funkcjonowało głównie dzięki turystom. Pojawienie się rekina ludojada mogło doprowadzić je do ruiny, a strach...

gwiazdka | 2013-11-09
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 09 listopada 2013

Mała miejscowość letniskowa, która w okresie wakacyjnym musi zarobić na swoje całoroczne utrzymanie. Tymczasem pojawia się tutaj rekin ludojad i pożera każdego, kto tylko wejdzie głębiej do morza. Przed wielkim problemem postawione są wiec władze miejskie i przede wszystkim szeryf. Każda decyzja może źle skończyć się dla miasteczka.
Na podstawie tej powieści nakręcony był głośny swego czasu film, a ponieważ oglądałam tylko mały fragment początkowy, z wielką ciekawością mogłam zagłębiać się w lekturę. A książka, mogę przyznać z czystym sumieniem, jest dobrze napisana, dylematy głównego bohatera przed podjęciem tej czy innej decyzji, życie codzienne w małej mieścinie, wszystko to znajduje się w „Szczękach". I świetny opis polowania na ludojada, z nieopisanym zakończeniem, które może dopisać sobie każdy czytelnik według własnego wyobrażenia i gustu. Jedno, co mi się wydało nie do końca potrzebne, to wątek romansu. Nie pasował mi jego motyw, odniosłam wrażenie niedopracowania.

| 2012-11-26

Jak na powieść na podstawie której powstał jeden z najlepszych filmowych horrorów mocno się rozczarowałem. Wychodzi na to że Spielberg wycisnął z tej książki co najlepsze następnie troszkę zmienił i dorzucił nieco od siebie. Powstał świetny film. A książka? Niestety jest średnia. Najciekawsze w niej są te rozdziały które traktują o rekinie lub polowaniu na niego czyli początek i koniec książki. Reszta to ciężkostrawna obyczajowa papka wyjęta prosto ze świata tandetnych melodramatów. Szkoda potencjał był lecz mocno zmarnowany.

Katarzyna Wilczek | 2013-02-10
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 04 lutego 2013

Ciężko zacząć recenzję, starając się wprowadzić w temat, który wszyscy znają. To tak jak przedstawiać na imprezie gościa, o którym wszyscy już dawno słyszeli. Tak, wiemy, powiedz nam coś nowego. Dlatego wstępu do "Szczęk" nie będzie. Od razu jedziemy z koksem.

Nie wiem, jak Wy, ale ja nie wiedziałam, że taka książka istnieje. Oczywiście znałam film, oglądałam go jako mała dziewczynka w telewizji, późno w nocy, w zamierzchłych czasach, kiedy jeszcze reklam nie przerywano filmami. Wersję papierową odkryłam przez przypadek w antykwariacie. Całe cztery ziko. Za dwa tomy. Ale tylko pierwszy to "prawdziwe Szczęki" - drugi został napisany na podstawie filmowej kontynuacji i szczerze powiedziawszy nie wiem, czy po niego sięgnę. Niestety pani w antykwariacie nie chciała, żebym zapłaciła całą sumę za połowę pakietu. Zatem kupiłam obie, skoro kazali.

Książkę czyta się znakomicie, całość przeczytałam w drodze do pracy i w autobusie na Mazury. Książka jest po angielsku i oczywiście nie znałam...

żabot | 2013-06-04

Klasyka... Nie sposób nie znać książki i filmu. Być może nie jakaś wybitna rewelacja, ale bardzo realistyczny horror, bez śluzu, macek, szczypiec, gigantycznych kałamarnic, karaluchów i innych bezsensów nie z tego świata w stylu Aliena.

Książka lepsza niż film. Polecam gorąco dobra książka, wciąga i trzyma do końca.

Czarownica | 2012-11-15
Przeczytana: 21 lipca 1996

To jeden z moich ulubionych horrorów

wercia188 | 2012-12-29
Przeczytana: 30 grudnia 2012

swietna! Uwielbiam sensacje

bradlost | 2016-11-15
Przeczytana: 14 listopada 2016
mifronus | 2016-09-06
Skąd się biorą tytuły książek?

To, jaki tytuł nosi książka, determinuje jej losy. Choć nasze mamy i mama Muminka przestrzegały nas, by nie oceniać książki po okładce, wciąż to robimy. I tytuł odgrywa w tej ocenie niebagatelną rolę. A gdyby okazało się, że nasze ulubione książki mogły nosić zupełnie inne tytuły?