Szczęki

1975-01-01
Tomasz Kaźmierczak
Ekranizacje:
Szczęki (1978)
horror thriller literatura amerykańska animal attack rekin rekiny

Chyba każdy chociaż ram w swoim życiu obejrzał film o rekinie ludojadzie Stevena Spielberga. Jakiś czas temu za 12 złotych zakupiłem powieść na podstawie której powstał osławiony film.
I jestem nieco zszokowany różnicami między książką a filmem, łącznie z zakończeniem. Ale to już trzeba przeczytać i obejrzeć. Książka zdecydowanie jest bardziej krwawa niż film. Spielberg mógł się jednak bardziej postarać i nie odchodzić aż tak bardzo od fabuły.
A co do samej książki. Historia nie jest zła, jednak zdecydowanie brakuje w niej pazura, do tego autor (co wiele osób podkreśla) niepotrzebnie wrzucił (wydaje się na siłę) wątek romansu. Który nijak się ma do całości historii. Odniosłem wrażenie jakby został tam umieszczony, by zapełnić karty powieści których i tak nie ma za wiele. Na pewno swobodnie można było zrobić z tego nieco dłuższe opowiadanie. A tak to wszystko trochę się rozjechało, zrobiło się nudne i trąciło myszką. No słabe to było. Nawet zakończenie nie uratowało tej historii, mimo że początek był obiecujący.

Do tej powieści zbierałem się od kilku lat. Nie żałuję, aczkolwiek książka różni się diametralnie, od adaptacji filmowej. Lecz można tutaj powiedzieć, że nic nowego jeśli chodzi o Spielberga. Tak jak w przypadku Jurassic Park, tak i tutaj bohaterowie, wydarzenia są całkowicie zmienione. Polecam gorąco przeczytanie, szczególnie, że w książce są bardzo podniecające sceny erotyczne...i nie są to sceny z rekinem. ;-P

Naprawdę fajny thriller. Dobrze się czytało, wciągał. Obejrzałam dla porównania film i ciekawostka - Spielberg niewiele zmienił, uciął trochę niepotrzebny? wątek romansowo-erotyczny i chyba dobrze. Warto przeczytać, zwłaszcza jeśli lubi się film.

Książka bardzo dobra. Opisy ataków rekina są fascynujące i bardzo klimatyczne. Wzbudzają niepokój. To jak ludzie się kłócą o zamknięcie plaży, wydaje się bardzo realne. Niestety mogłoby w niej w ogóle nie być tego romansu. Ani on dobry był, ani potrzebny. Jednie odwracał uwagę od ciekawszych rzeczy.

Filmu nie oglądałam także książka miała szanse mnie zaskoczyć. Po części tak było. Początek był naprawdę obiecujący, a opisy ataku rekina wręcz genialne. Autor nie szczędził w tych momentach napięcia czytelnikowi. Niestety zapewne podążając za ówczesną modą szybko wkradł się wątek romantyczny, który tak naprawdę nie wniósł nic do fabuły, a tylko zepsuł ogólne wrażenie. Znalazło się także miejsce na mafijne porachunki, ale ta kwestia na szczęście została jedynie pobieżnie zarysowana. W efekcie nieszczęsnego romansu i problemów małżeńskich, sprawa żarłocznego rekina powraca dopiero na sam koniec, który jest bardzo dobry. Może fanką samego finału zdarzeń nie jestem, ale rozumiem skąd taki pomysł. Książkę czyta się naprawdę dobrze, ale nie mogę zapomnieć o nieudanym wątku miłosnym, by z czystym sumieniem dać wyższą notę. Jestem w stanie sobie wyobrazić skąd wziął się taki szał na ten tytuł w chwili jego wydania. Obecnie by mnie zachwycić, książka musiałaby przejść małe przeredagowanie. Lektura okazała się być świetną rozrywką, ale nie brakuje w niej wielu mankamentów. Mimo to polecam by chwycić za ten tytuł z czystej choćby ciekawości.

Szczęki po powieść grozy z 1974 roku, napisana przez Petera Benchley'a. Przez blisko 40 tygodni utrzymywała się na liście bestsellerów w Ameryce. W naszym kraju nie jest znana, ale kojarzymy film, który Steven Spielberg wyreżyserował rok później na jej podstawie. I ta muzyka...

Z czym przyjdzie nam się zmierzyć? W nadmorskiej miejscowości, która funkcjonuje jedynie dzięki turystom dochodzi do nieszczęśliwego wypadku. Młoda dziewczyna zostaje częściowo pożarta przez morskiego drapieżnika. Miejscowy szeryf Martin Brody rozpoczyna śledztwo i w błyskawicznym tempie znajduje sprawce. To rekin. Przed strużem prawa najtrudniejsza decyzja w życiu. Zamknąć plaże i sprawić, że miasteczko zbankrutuje, czy ocalić ludzkie życie. Wybór jest przecież oczywisty. Prawda?

Książkę czyta się w ekspresowym tempie. Jak pewnie większość Polaków obejrzałam w pierwszej kolejności film na polsacie więc podczas lektury obrazy w głowie mi przeskakiwały. Czułam to duszne miasteczko, spoconych, wygrzewających się turystów, mnóstwo dzieci i ten krzyk. Policjanci z większym brzuszkiem, opinanym na pasku i czarnych przeciwsłonecznych okularach. I najważniejsze oczywiście SZCZĘKI 😁Jedyne co mi się nie podobało, to opisany romans wraz z uniesieniami erotycznymi, który niczego nie wnosił do fabuły.

Podsumowując, jeżeli widzieliście film i wam się podobał to musicie to koniecznie przeczytać 💙

Książka mocno przeciętna. Zwykła prosta książka, taka zwykła rozrywka. Akcja przewidywalna z punktu widzenia czytelnika. Jednak da radę to czytać... Jako prosta rozrywka się nadaje. Muszę jednak zwrócić uwagę na bardzo słaby romans i niepotrzebny. Jako prosta rozrywka na plażę jest okej.

Ogromne zaskoczenie tym jakie wątki zostały zawarte w książce..romans, mafia i przyznam że czytało się to dobrze. Film naprawdę różni się od książki jeśli chodzi o scenariusz ale co trzeba zaznaczyć - film jest równie dobry jak książka. Nie chcę pisać co mi się bardziej podobało bo to tak naprawdę dwa osobne dzieła. Film skupiony na walce z rekinem a w książce mamy ciekawy wątek klas społecznych, podziału, niesprawiedliwego traktowania osób z niższymi dochodami, walce z własnymi demonami, słabościami i kompleksami a to wszystko zawarte w książce o rekinie! Ha, naprawdę literatura to coś pięknego. Wyobraźnia autorów nie zna granic. Co mi zabrakło to brak zakończenia wątku romansu. Bardzo chciałem wiedzieć jak się to dalej potoczy. Szkoda. Ale mimo wszystko książka na plus.

P.S. wiele lat sądziłem że Szczęki to oryginalny pomysł Spielberga.

Co kryją głębiny oceanu? Jakie stwory się tam chowają? Głęboka woda jest strachem wielu osób, głównie z tego powodu, że nie wiadomo co może się w niej kryć i czychać. Peter Benchley doskonale wiedział co robi opisując najgorszy z koszmarów dziejący się... Na zwykłej plaży.

Gdy w Amity dochodzi do pierwszego ataku rekina, władze miasta uznają to za nieszczęśliwy przypadek. Zamknięcie plaży staje pod znakiem zapytania, a sezon letni, z którego w głównej mierze utrzymuje się miasto - już tuż tuż. Kolejne osoby giną. Czy to ten sam rekin? Czy tym razem to nie bezmyślna ryba, a raczej rekin morderca? Czy szef policji, Martin Brody uratuje letników i mieszkańców nadmorskiego miasteczka?
Krwawe wakacje z ludojadem - nowy hit, który przyciągnie tłumy turystów!

Książka sama w sobie wywarła na mnie ogromne wrażenie. Oczywiście w stu procentach pozytywne! Niesamowite zwroty akcji, groźne opisy, które są przede wszystkim krwawe - tak bardzo, że aż ciarki przebiegają wzdłuż kręgosłupa. Pisanie horrorów to nie lada wyczyn, dlatego jestem w szoku, że Peter tak doskonale i szczegółowo przelał swoje myśli na papier. Autor posługuje się niezwykle prostym i dosyć bezpośrednim językiem, co również wpływa niesamowicie na amerykański klimat książki.

Najciekawszym jednak, co przyciągnęło moją uwagę było to w jaki sposób autor opisuje brutalne ataki rekina. Zarówno z perspektywy ofiary jak i... Samego drapieżnika. Dzięki temu można bardziej zgłębić niepowtarzalne zachowanie tego niezwykłego stwora. "Spojrzeć na niego z boku i obserwować." Dowiedzieć się co i jak przyciąga go do ofiary. Niepowtarzalne przeżycie.

Dodatkowo książka zawiera mnóstwo naukowych faktów o rekinach. Sam autor wspomniał, że przed napisaniem "Szczęk" długo studiował niezwykłe życie tych zwierząt, więc wiedza zawarta w powieści, jak na tamte czasy jest ogromna, ale również świetnie wpleciona w fabułę.

Pomimo, że książka odbiega nieco od rzeczywistości, ponieważ jak do tej pory nie zdarzyło się i raczej nie zapowiada się, żeby rekiny specjalnie polowały na ludzi to i tak książka jest świetną propozycją na wieczór! Nie mogłam się od niej oderwać, mega wciągająca!

Film był o wiele lepszy. W książce nie podobało mi się wiele rzeczy. Między innymi romans żony szeryfa , a także ta cała sytuacja z burmistrzem i narkotykami. Brody też był jakiś irytujący

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Horror