Europa walczy 1939-1945. Nie takie proste zwycięstwo

Okładka książki Europa walczy 1939-1945. Nie takie proste zwycięstwo Norman Davies
Okładka książki Europa walczy 1939-1945. Nie takie proste zwycięstwo
2008-01-01
2008-01-01
Elżbieta Muskat-Tabakowska
Europa II wojna światowa

Autor stawia sobie za cel naprostowanie zachodniocentrycznego sposobu patrzenia na drugą wojnę światową, a więc przykłada więcej uwagi na temat tego co się działo na wschodzie Europy i podkreśla, że to tam się działa przede wszystkim ta wojna, tam były największe bitwy, to Związek Sowiecki był najważniejszym przeciwnikiem Rzeszy. Walczy również z wybieleniem Sowietów i Stalina, co przed długi czas miało na zachodzie miejsce. Davies chce nauczyć wszystkich ludzi Zachodu, że wojna zaczęła się w 1939, a anglosaska część zachodu przez długi czas raczej tylko się przyglądała lub ponosiła porażki.

Z perspektywy Polaka raczej nic zaskakującego, ale może na początku XXI wieku Amerykanom potrafiło pokazać coś nowego (książka z 2006),że 2WŚ to nie to co widać u Ambrose'a i Spielberga (obrywa się w refleksjach temu duetowi).

Pierwsza część książki to w miarę krótki opis całego przebiegu wojny w Europie. Dalej jest seria kilkudziesięciu krótszych i dłuższych rozdziałów o bardzo różnych aspektach wojny od spraw polityki, walki, życia cywilnego czy jakichś refleksji z perspektywy pracy historyka.

Jak komuś się temat 2WŚ nigdy nie nudzi, to powinien być zadowolony.

Książka jak niemiecka napaść na ZSRR. Na początku dość dobrze, a od środka do zakończenia kółka kręciły się w miejscu. No i to notoryczne powtarzanie w kółko napisanych już przez autora słów. Cytowanie samego siebie. Z pewnością do niej nie wrócę. W dużej części ociera się o bełkot. Autor chciał napisać o wszystkim, nie napisał o niczym... Jestem mega rozczarowany !!!

Świetna książka dająca całościowe spojrzenie na II wojnę światową w Europie. Dla polskiego czytelnika nie jest może odkrywcza, ale na zachodzie może otworzyć oczy wielu czytelnikom. Chyba najlepsza tego typu pozycja na rynku.
Polecam każdemu miłośnikowi historii, w tym również laikom.

Polecam każdemu miłośnikowi historii, w tym również laikom.

Rozpoczynając czytać tą książkę liczyłem na dokument wnoszący coś nowego w historie. A tu mamy historie II wony światowej w pigułce dla początkujących

Autor tej książki postawił sobie niebywały cel i udało mu się go zrealizować. Obiektywnie w jednej książce streścić wszystkie działania II wojny światowej. Książka jest podzielona niecodziennie gdyż po krótce opisuje i obozy zagłady i same potyczki militarne skupiając się na najważniejszych. W dziele tym także autor skupił się na aspektach politycznych i społecznych. Istotny jest też fakt przedstawienia wydarzeń w Związku Radzieckim i jego zbrodni. Autor też zwraca uwagę na to że w dzisiejszej Rosji i na Zachodzie bardziej uznawana jest data rozpoczęcia wojny na 1941. Dla ówczesnego Związku Radzieckiego zaczyna się wojna ojczyźniana z Niemcami a dla USA był to atak Japończyków. Niestety zapominają oni lub nie chcą pamiętać, że wojna zaczęła się w 1939 roku na granicy polsko-niemieckiej.

Pan Norman Davies to mój numer jeden. Wszystkie jego książki czytam z wielką przyjemnością. Polecam każdemu miłośnikowi historii.

Bardzo dobrze napisana książka pozwalająca usystematyzować wiedzę o II wojnie światowej

świetna książka, zachęciłamnie do przeczytania większej ilości książek o tematyce 2wś

Niesamowita książka. Porusza wiele kwestii wojny, ze strony żołnierzy oraz cywilów (ponieważ tych kwestii jest naprawdę dużo, żadna nie jest wyczerpana od a do z, ale chyba nie o to chodziło autorowi, przy zainteresowaniu konkretnym tematem można wziąć książkę dotyczącą właśnie tego jednego zagadnienia). Przedstawia najważniejsze bitwy oraz temat polityki, także tej sprzed okresu wojny. Co ważne, ukazuje złe rzeczy każdej ze stron. I to wszystko napisane w taki sposób, że książkę się czyta naprawdę szybko. Jest to świetna pozycja dla każdego - zarówno dla laika jak i kogoś kto nie jedną książkę o wojnie przeczytał.

Książka dotyczy II wojny światowej jej zaletą jest to, że czyta się ją łatwo i przyjemnie polecam

• Historyczne
  • II wojna światowa
  • historia

Norman Davies Europa walczy 1939-1945. Nie takie proste zwycięstwo Zobacz więcej

Video

Video