Europa walczy 1939-1945. Nie takie proste zwycięstwo

Wydawnictwo: Znak
Europe at War 1939 - 1945. No Simple Victory
Europa, II wojna, światowa
historia

Ktoś powiedział o Normanie Daviesie, że posiada dar, który mają tylko wielcy historycy - umiejętność przemyślenia przeszłości na nowo. Ktoś inny dodał: „Norman Davies ukazuje nam namiętności, poezję, mity i anegdoty równie dobrze jak historyczne fakty”. Prawdziwości obu tych opinii dowodzi ta książka. Jeśli ktokolwiek mógł napisać coś nowego o II wojnie światowej - przedstawić nowy sposób...

Prawdziwości obu tych opinii dowodzi ta książka. Jeśli ktokolwiek mógł napisać coś nowego o II wojnie światowej - przedstawić nowy sposób patrzenia na nią - to właśnie Norman Davies. Autor bestsellerowego Powstania' 44 i odkrywczej syntezy historii Polski, czyli Bożego igrzyska, dokonał tego w fascynujący i pouczający sposób.

Europa walczy 1939-1945 to udana realizacja na pozór niewykonalnego pomysłu: przedstawienia wszystkich aspektów II wojny światowej w Europie w jednej książce. Efektem jest zapierająca dech w piersiach, odkrywcza panorama historii kontynentu z lat 1939-1945. W przeciwieństwie do wielu publikacji na ten temat Norman Davies nie analizuje jednego wybranego zagadnienia wojny. Nie zajmuje się tylko armiami albo tylko cierpieniem ludności. Przedstawia całościową wizję konfliktu i demaskuje stronniczość jego dotychczasowego postrzegania. Książka Normana Daviesa z całą pewnością zrewolucjonizuje nasze myślenie o II wojnie światowej.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

-ai- | 2011-09-11
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 11 września 2011

Norman Davies pokusił się o przedstawienie II Wojny Światowej w Europie w aspekcie całościowym w jednej książce - zadanie, wydawałoby się, dość karkołomne. Czy udało mu się wyjść z tego obronną ręką?

W porównaniu do większości książek autora, nie jest to pozycja która obfituje w treść - 630 stron tekstu plus indeksy i mapy. Dlatego dziwi mnie fakt podkreślania jej monumentalności. Nie da się ukryć, że nie jest to lektura na weekend, ale czytanie nie zajmie również bitych 3 miesięcy, tak więc, biorąc pod uwagę przystępność języka oraz interesujące losy wielu wymienianych z imienia i nazwiska bohaterów (nie chodzi bynajmniej o przywódców państw), rozmiar "Europy…" nie powinien przerazić nikogo.

Należy zaznaczyć, iż "Europa walczy" nie jest dziełem nastawionym na typowe przedstawienie działań wojennych na frontach II Wojny Światowej w Europie (Afryka oraz Azja wspominane są epizodycznie), lecz ma ambicje ujawnienia bardziej całościowego obrazu. Sama polityka oraz wspomniane wyżej...

Martella55 | 2011-12-02
Przeczytana: 2010 rok

Nie zgadzam się z przedmówcami - ta książka nie jest dla pasjonatów historii. Jest dla każdego. W życiu nie sądziłam, że przeczytam jakąkolwiek książkę historyczną. A już na pewno nie taką grubaśną! Ale Norman Davies pisze takim przystępnym językiem, że lektura naprawdę jest przyjemna i wciąga. W niektórych momentach widać subiektywną postawę autora, jednak nie jest to rażące.

Optimus | 2013-11-14
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 07 stycznia 2014

no czytam

teza o tym, że Józef Tusk dowodził niemiecką armią pancerną w czasie Barbarossy jest normalnie Norman ryzykowna...

... Chociaż chyba coś źle zapamiętałem... Może mi się pomyliło... Może to chodziło o Guderiana...

Przeczytałem. Mnie bardzo się podobała.

książek: 2065
AnnaSikorska | 2015-02-19

Praca historyka często polega nie na wyszukiwaniu nowych faktów, ale na szukaniu nowego spojrzenia na te już znane. Nadawanie nowych znaczeń może często być ważniejsze dla wielu krajów niż kolejne odkryte i zanalizowane archiwa. Tak jest w przypadku obszernej pracy Normana Daviesa „Europa walczy”, w której opisuje to, co wszyscy już z wielu źródeł doskonale znają. Innemu spojrzeniu zostaje poddane tło owych danych. Amerykańskie i brytyjskie władze zostają oceniane z perspektywy widza, który na Lenina (a później Stalina), Hitlera, Franco, Roosevelta, Churchilla patrzą jak na tyranów, którzy za wszelką cenę chcieli zdobyć dla swoich krajów i swojej korzyści jak największą władzę. Narody ze słabszymi władzami, popełniające minimalne błędy dyplomatyczne zostały spychane na margines. Trafiła tam i Polska, która na wschodzie straciła wiele ziem. Rozporządzenia Stalina zmusiły Polaków do przemieszczeń na zachód. To, co w przypadku Polaków i masowych wysiedleń Niemców wydaje się normalne w...

Marcin | 2013-12-27
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2013
Przeczytana: 27 grudnia 2013

Fantastyczna lektura dla miłośników historii.

Norman Davies całościowo i metodycznie opisuje II Wojnę Światową. Oprócz historycznych faktów i przebiegu wojny przedstawia wiele barwnych życiorysów uczestników tamtych zdarzeń, ukazuje interesujące statystyki (np. skalę gwałtów Sowietów podczas marszu na Berlin) oraz społeczne konsekwencje wojny (m.in. rewolucję seksualną w Europie Zachodniej).

Autor zwraca szczególną uwagę na fakty, których czytelnicy z Zachodu nie zawsze są świadomi:
1. Podkreśla wagę frontu wschodniego dla wyniku wojny.
2. Przypomina, że wojna rozpoczęła się w 1939 roku (a nie w 1941 jak może uważać większość Amerykanów).
3. Ukazuje, że II Wojna Światowa to przede wszystkim walka dwóch totalitaryzmów: komunizmu i faszyzmu.

Książka o działaniach wojennych w Europie w czasie drugiej wojny światowej. Bardzo dużo polskich wątków. Napisana w sposób przystępny, podzielona na 5 części w której jest poruszony inny problem. Sporo wykresów i przytoczonych danych. Szeroki kontekst międzynarodowy oraz próba ujęcia motywacji wszytkich walczących stron. Polecam, czyta się łatwo i przyjemnie.

Piotr | 2010-06-11

Wbrew opinii zachodu autor podkreślił rolę Rosji w zwycięstwie nad Hitlerem. I podał oczywistą prawdę, o której wielu zapomina: II wojna światowa to nie był konflikt dwu stron, to był konflikt pomiędzy trzema stronami.

Adm_Lütjens | 2015-07-26
Na półkach: E-Booki, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 02 sierpnia 2015

Jest to jedna z najsłabszych książek (jeśli nie najsłabsza) Normana Daviesa jaką czytałem.
Wszystko opisane bardzo skrótowo, pobieżnie i niedokładnie. Przez pewien czas zastanawiałem się czy tę książkę pisał Norman Davies czy przyszły maturzysta.
Wszystkie bitwy, kampanie i walki opisane w wielkim skrócie. Dopiero część o POLITYCE jest opisana lepiej.
W późniejszych rozdziałach też są błędy: np. Hans-Ulrich Rudel zatopił 70 lotniskowców!!! (ciekawe gdzie i czyich!!!)
Jest to jedna z najsłabszych książek o II wojnie światowej jakie czytałem!!!
Wstyd przyznać ale lepsza już była książka Maxa Hastingsa "I rozpętało się piekło".
Moja ocena 5.0 (od 1-10)

Michał Kowalski | 2014-03-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 31 marca 2014

Po raz kolejny Norman Davies zaskakuje lekkością i przystępnością stylu, tak rzadką dla tego typu opracowań historycznych. Książka ta stanowi świetne kompendium wiedzy na temat okresu wojennego nie tylko dla osób szczególnie zainteresowanych historią, lecz także (a może przede wszystkim) dla wszystkich tych, których "przerażają" nudne, wielotomowe monografie.

"Europa Walczy" pisana jest trochę pod kątem zachodniego czytelnika, który II wojnę św. kojarzy jedynie z lądowaniem w Normandii, czy bombardowaniami Wlk. Brytanii, a ma znikome pojęcie o działaniach na froncie wschodnim, czy Powstaniu Warszawskim. Pomimo tego także polscy odbiorcy powinni znaleźć w tej książce wiele ciekawych fragmentów, szczególnie, że autor dodał w polskiej edycji kilkadziesiąt specjalnych akapitów dot. naszego kraju.

Lena | 2010-01-23

Dobrze się czyta pomimo, że początkowo przeraża tematyką i rozmiarami. Dla pasjonatów historii.