Dzieje wypraw krzyżowych. T. 1/2/3

Wydawnictwo: Książnica
historyczna

Wydanie 2009 oprawa twarda W trzytomowym dziele Dzieje wypraw krzyżowych omówiona została nie tylko geneza i historia wypraw krzyżowych, ale również dzieje państw frankijskich na Wschodzie. Autor, znakomity brytyjski mediewista i bizantyista, zadziwia erudycją i mnogością szczegółów, zachwyca pięknem i klarownością języka jak w każdej jego książce tu również ożywają ludzie, słychać szczęk oręża i ściszone głosy uczestników tajnych rozmów. Książka zawiera szczegółowe indeksy oraz tablice genealogiczne.

elcarmello | 2011-01-10
Przeczytana: grudzień 2005

Wspaniały, najobszerniejszy i najdokładniejszy jak do tej pory opis dziejów ruchu krzyżowego, który wywarł tak wielki wpływ na wygląd ówczesnego a także i dzisiejszego świata.
Sir Steven Runciman wykonał tytaniczną pracę tworząc to dzieło. Jestem szczęśliwy, że miałem okazję przeczytać owoce jego pracy. :)

mosadi | 2013-01-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 2012 rok

Najobszerniejsze, na polskim rynku wydawniczym, opracowanie historii krucjat do Ziemii Świętej. Czyta się lekko, choć łatwo pogubić się w natłoku imion, szczególnie arabskich.

Świetne opracowanie dziejów krucjat. Autora należy pochwalić za ogromną erudycję, świetny warsztat badawczy, piękną narrację, właściwie za wszystko. Ciekawym zabiegiem jest wprowadzenie biblijnego cytatu na początek każdego z rozdziałów. To dobrze współgra z treścią. Poza tym, mimo całej naukowości, książkę dobrze się czyta, pełno w niej faktów i dat, które jednak są dobrze poukładane, a czytanie nie nuży. Wysuwane przez Autora tezy są odpowiednio podparte faktografią. Ładnie dobrane są ilustracje oraz różne aneksy i zestawienia. Szkoda tylko, że przypisy wylądowały na końcu książki, a nie pod tekstem.

Dziś nie sposób wyobrazić sobie pisania jakiegokolwiek artykułu czy monografii o krucjatach bez sięgnięcia do tego opus magnum sir Stevena. Dzieło z pewnością wybitne, choć z czasem na pewno tracące nieco na aktualności. Nie uwzględnia najnowszego stanu badań. Ale i tak dla wszystkich zainteresowanych tą epoką jest to absolutnie pozycja obowiązkowa.

Tomasz Babnis

Paulina | 2011-03-03

"Biblia" krucjat. Od tego dzieła wszystko się zaczęło. Śmiem twierdzić, że jak ktoś przeczyta te książki to już nie musi sięgać po następne, bowiem wszystkie nowsze bazowały na osiągnięciach tego bizantynisty. Uzupełnieniem może być Michel Balard i jego "Łaciński Wschód".

Dawid Laski | 2013-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2013

Świetne kompendium wiedzy o krucjatach oraz historii Królestwa Jerozolimskiego. Jest w niej wszystko co każdy amator krucjat wiedzieć powinien. Jedyne co troszkę mnie zaskoczyło negatywnie to brak wyczerpujących informacji o zakonach rycerskich (historia, specyfika, obyczaje) oraz brak opisu życia codziennego mieszkańców. Ale poza tym, książka wybitna.

sulek2712 | 2013-05-20
Przeczytana: 2013 rok

Książka dobra lecz trzeba podkreślić, że autor zajmuje dość negatywne stanowisko wobec krzyżowców i bardzo surowo ocenia cały ruch krzyżowy co w wielu przypadkach jest niesprawiedliwe. Po przeczytaniu tej książki polecam artykuł(http://www.fronda.pl/a/mity-na-temat-krucjat,21967.html).

Piotr Solecki | 2011-10-27

Stary dobry Runciman, ale niestety nauka idzie do przodu i pewne tezy są już nieaktualne.

Mateusz | 2015-12-28
Przeczytana: 01 stycznia 2009

Gdy po raz pierwszy zetknąłem się z „Dziejami wypraw krzyżowych”, usłyszałem opinię, że to „dzieło życia Stevena Runcimana” oraz że lektura tej książki nie będzie łatwa. Po dogłębnym zapoznaniu się z tym dziełem, a także z innymi książkami Sir Runcimana, z perspektywy czasu, w pełni zgadzam się z pierwszą opinią, jednocześnie całkowicie dementując drugą. Lektura „Dziejów...” była bodaj jedną z najbardziej ciekawych i zajmujących w całej mojej karierze czytelniczej. Dzieło Runcimana czyta się niczym najwspanialszą powieść historyczną. Najlepsze jest w tym to, że „Dzieje...” taką powieścią w żadnym calu nie są. Wszystkie wydarzenia przedstawione przez autora są autentyczne, pomimo tego, czytelnik nie potrafi sobie wyobrazić, że wydarzenia te mogły dziać się i działy się naprawdę. Książka ukazuje nie tylko stricte dzieje wypraw krzyżowych, ale de facto historię wszystkich państw i narodów, z którymi krzyżowcy kiedykolwiek się zetknęli. Autor przedstawia dogłębnie historię konfliktu...

supermariobros | 2011-10-27

Nie jest to chyba najbardziej aktualna analiza krucjat, bo ma juz okolo 50 lat i niektore fakty zostaly zweryfikowane przez pozniejszych badaczy ale wciaz chyba dzierzy palme pierwszenstwa w temacie wojen krzyzowych.

waleq | 2010-12-08

wyjatkowa jak na ksiazke hostoryczna, mimo ogromnej ilosci faktów, czyta się lekko :)