Gułag

Wydawnictwo: Świat Książki
Gulag. A History
historia
Ag2S

Anne Applebaum w precyzyjnie udokumentowanej książce ukazuje historię Gułagu - rozbudowanej sieci obozów pracy rozrzuconych po całym obszarze Związku Sowieckiego: od wysp na Morzu Białym po brzegi Morza Czarnego; od Arktyki po równiny Azji Centralnej; od Murmańska po Workutę i Kazachstan; od centrum Moskwy po przedmieścia Leningradu. Słowo "Gułag" jest skrótem, wywodzącym się od nazwy: Gławnoje Uprawlienje Łagieriej - Główny Zarząd Obozów Pracy. W miarę upływu czasu zaczęto określać tym mianem nie tylko sam zarząd obozów koncentracyjnych, lecz również cały sowiecki system pracy niewolniczej i wszystkie jego formy: obozy pracy, obozy karne, obozy dla więźniów politycznych i kryminalnych, obozy dla kobiet, dzieci i obozy przejściowe.

Dla Polaków słowa "gułag", "łagier", "zona" mają szczególne znaczenie - byliśmy jednym z narodów, które najbardziej dotkliwie poznały sowiecki system represji i ludobójstwa. Bogata jest także polska literatura łagrowa, z której szeroko korzystała autorka książki.

źródło opisu: Świat Książki, 2013

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/

Adameusz | 2019-07-27

Rewelacyjna. Długo podchodziłem do tematu i opłacało się.

Koronczarka | 2019-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2019

Tej książce na imię solidność. Przyznam, że do tej pory traktowałam tematykę łagrową jako monolit. Łagry były straszne, kropka. Tymczasem z pracy Anne Applebaum wynika, że przeżywały swojego rodzaju ewolucję i autorka opisała je od narodzin na wyspach sołowieckich do schyłku. Pokazała ich zróżnicowanie, źródła opresji, zmianę filozofii ich traktowania i prowadzenia. Ale mimo tego zróżnicowania, które warto poznać, bo przecież na istnieniu czy nieistnieniu łagrów wielu buduje między innymi pozory wyższości naszej nacji, bo gdzieś tam takie bestialstwo było możliwe, ale u nas przecież nie, to nadal sądzę, że łagry były straszne, tylko kropki nie stawiam. Bo choć mamy XXI wiek, to niewolnictwo nadal istnieje. Warto poznać drogi i pozory pod jakimi się kryje.

Arkalion | 2019-03-19
Przeczytana: 19 marca 2019

Literaturo obozowo-łagrowa modna była u nas w pierwszej połowie lat 90 tych,gdy upadł ZSRR,gdy ludzie mogli otwarcie o tym mówic,gdy wydawało się,że Rosja zmierza ku normalności. Potem przyszedł Putin i sami Rosjanie przestali się tym tematem interesować oraz tzw „zachodni świat, w przeciwieństwie do Holokaustu, także tym się nie zajmuje. Książka Anne Applebaum jest swoistym przypomnieniem opinii zachodniej tego tematu. Zaletą tej pozycji jest jej zwięzłość i swoista syntetyczność.Gdyby ktoś chciał przedstawić ten trochę zapomniany i tragiczny okres młodemu człowiekowi,który nie zna tematu,ta książka byłaby idealna. W zwięzłej formie porusza genezę ,rozwój i zmierzch obozów pracy w ZRSS.Mamy krótkie biografie ludzi ,który dokonali w imię postępu komunizmu zbrodni porównywalnej z nazistami. Kto słyszał o nazwiskach jak Naftali Frenkiel czy Matwiej Berman? A realnie tacy ludzie przyczynili się do cierpienia i śmierci większej liczny ludzi niż Hanrich Himmler czy Rudolf Hess… Dla...

GrzegorzIgnacy | 2019-03-14
Przeczytana: 14 marca 2019

"Gułag" opowiada o założeniu i rozwoju obozów pracy przymusowej w ZSRR, których budowa rozpoczęła się zaraz po zakończeniu rewolucji październikowej. Jest to zapis zmian jakie zachodziły w zarządzaniu obozami, o rozrastaniu się tego niezwykłego tworu, który w całej swoje historii stał się miejscem udręki dla około 30 milionów osób. Szacuje się, że śmierć poniosło prawie 3 miliony z nich. Pomysł był szatański, łagry miały być nie tylko miejscem kary dla więźniów politycznych czy pospolitych łotrów (bądź zwykłych niewinnych ludzi ujętych podczas ulicznej łapanki), ale także miały przynosić zyski dzięki niewolniczej pracy osadzonych. Ciężko jednak o dobrą pracę gdy brak ubrania, jedzenia czy choćby schronienia, w którym można się ogrzać i wypocząć po trudach katorżniczej pracy. O tym wszystkim pisze Applebaum. Korzystając z dostępnych dokumentów, z wspomnień i twórczości literackiej byłych osadzonych stara się oddać cały koszmar ludzi...

Hubert | 2018-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2018

Tytaniczna, mozolna praca autorki. Wertowanie archiwów, czytanie (również między wierszami), rozmowy z ludźmi (często pozawerbalne), wyprawy do opisywanych miejsc. Następnie kondensowanie ogromu informacji do objętości i formy, która zwykłemu śmiertelnikowi pozwoli przyswoić i zapamiętać to co najważniejsze jednocześnie w gąszczu liczb nie odzierając tej pamięci ze zwyczajnej ludzkiej empatii. Wielki szacunek za tę książkę.

pit | 2018-12-03
Przeczytana: 29 listopada 2018

Spodziewałem się trochę więcej po tej książce. Oczekiwałem więcej historii prawdziwie wyjętych z gułagowego życia a otrzymałem bardziej skrupulatne opracowanie naukowe na ten temat.

Marta94 | 2018-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2018

Dobra! Przyznaje się bez bicia...Tak naprawdę nie przeczytałam tej książki do końca.Po prostu nie dałam rady.To było straszne co się z tymi ludźmi działo w tamtym okresie. Mam nadzieję,że jeszcze kiedyś wrócę do niej i ją skończę.

Janusz Watut | 2018-10-07
Przeczytana: 07 października 2018

Za późno napisana i za późno przeczytana.

julia107 | 2018-10-05
Przeczytana: 30 września 2018

Bardzo wyczerpujące studium mechanizmu obozowego, z nakierunkowaniem na sowieckie obozy pracy. Autorka porusza nieznacznie tematykę niemieckich obozów zagłady, jednakże robi to przy okazji przedstawienia genezy gułagów, czy wskazania różnic między obozami niemieckimi, a sowieckimi.
Obozy… carskie, bolszewickie, katorżnicze, filtracyjne, karne, koncentracyjne, zagłady, pracy przymusowej, pracy poprawczej…. Dla przestępców politycznych, dla przestępców wojennych, szpiegów, zdrajców, wrogów ludu, repatriantów, wysiedleńców, dla wszystkich „innych”, dla uznanych za innych.
Trafiali rożni, cierpieli tak samo.
Treści w dużej mierze oparte na wspomnieniach uczestników zdarzeń. Częściowo odnoszą się do dzieł historyków zgłębiających temat sowieckich obozów.
Książka opowiada o pojmaniach, o życiu w obozach, o relacjach międzyludzkich, o ucieczkach, o cierpieniu, o braku nadziei i o śmierci.
Nasuwa się refleksja: jak szybko zapominamy, do czego może prowadzić nienawiść, a może strach, chore...

Trudna do czytania, bo to ciężki kaliber treści. Monotonia tematu niczym nieurozmaicona, ale niby czym..? Nie jest to proza rozrywkowa, tylko obszerny dokument pokazujący nieudolny i bezduszny aparat władzy, w wyniku którego rządów ginęli często niewinni ludzie.