Gułag

Wydawnictwo: Świat Książki
Gulag. A History
historia
Ag2S

Anne Applebaum w precyzyjnie udokumentowanej książce ukazuje historię Gułagu - rozbudowanej sieci obozów pracy rozrzuconych po całym obszarze Związku Sowieckiego: od wysp na Morzu Białym po brzegi Morza Czarnego; od Arktyki po równiny Azji Centralnej; od Murmańska po Workutę i Kazachstan; od centrum Moskwy po przedmieścia Leningradu. Słowo "Gułag" jest skrótem, wywodzącym się od nazwy: Gławnoje Uprawlienje Łagieriej - Główny Zarząd Obozów Pracy. W miarę upływu czasu zaczęto określać tym mianem nie tylko sam zarząd obozów koncentracyjnych, lecz również cały sowiecki system pracy niewolniczej i wszystkie jego formy: obozy pracy, obozy karne, obozy dla więźniów politycznych i kryminalnych, obozy dla kobiet, dzieci i obozy przejściowe.

Dla Polaków słowa "gułag", "łagier", "zona" mają szczególne znaczenie - byliśmy jednym z narodów, które najbardziej dotkliwie poznały sowiecki system represji i ludobójstwa. Bogata jest także polska literatura łagrowa, z której szeroko korzystała autorka książki.

źródło opisu: Świat Książki, 2013

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/

Priada | 2013-11-29
Przeczytana: 05 kwietnia 2011

"Człowiek człowiekowi zgotował ten los".
Szczerze? Lubie tematykę I i II wojny światowej i co sie działo w obozach koncentracyjnych. Byłam swego czasu w znanym pewnie wszystkim obozie w Oświęcimiu. Przeżycie...W S T R Z Ą S A J Ą C E ale nie żałuje.
Jednak ta ksiażka kochani jest dla ludzi o bardzo mocnych nerwach i psychice...czytałam ją z przerwami, bo inaczej się nie dało. Za dużo emocji budzi w środku a serce i umysł dostają niezłego kopa. Nie obyło sie bez łez.....ba morza łez.
Polecam każdej osobie która chce choc trochę dowiedziec się prawdy o obozach, ale ostrzegam....Z A B O L I.

anika | 2014-11-23

Książka powinna być lekturą obowiązkową!

Piszę to, mimo, że stoi ona u mnie na półce i mówiąc szczerze, jest to chyba jedyna do tej pory lektura, którą po przeczytaniu, omijam z daleka. Bo wiem, co zawiera. Bo wiem, jakie emocje wywiera. Bo wiem, że to, o czym mówi, jest przerażające. Bo wiem, że czytając ją, nie mogłam uwierzyć, że to ludzie ludziom.

Czytajcie więc i polecajcie innym. Bo to nie powinno się powtórzyć!

Samson Miodek | 2016-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2016

Zbierając materiały do książki, pisarka postanowiła odwiedzić Wyspy Sołowieckie, gdzie w 1920 roku to całe zło miało swój początek. Amerykanka sama na nocnym promie z Archangielska, na morzu Białym, stanowiła dla Rosjan zagadkę, była obiektem dużego zainteresowania. Jednak gdy Applebaum powiedziała im o celu swojej wyprawy – poznaniu historii Gułagu – przyjazna ciekawość ustąpiła miejsca niezręcznej ciszy. „Dlaczego was, cudzoziemców, interesuje zawsze tylko to, co złe w naszej historii? – nie wytrzymał w końcu jeden z Rosjan. – Dlaczego piszecie tylko o Gułagu? Dlaczego nie napiszecie o naszych osiągnięciach? Byliśmy przecież pierwszym krajem, który wysłał człowieka w przestrzeń kosmiczną!” – irytował się współpasażer. Tylko jedna z siedzących obok pasażerek doceniła powód podróży Applebaum. Pozostali milczeli.
Czytałem wcześniej tylko Opowiadania Kołymskie Szałamowa, ale wiedziałem że lekko nie będzie, i nie myliłem się, napisać że książka wstrząsająca, to jakby nic nie napisać,...

michall_1985 | 2016-03-29
Przeczytana: marzec 2016

"Oto historia Gułagu.Pisząc te słowa,miałam na myśli historię sowieckich obozów koncentracyjnych:ich początki-sięgające rewolucji bolszewickiej,ich rozwój-jako filaru sowieckiej ekonomii,ich rozpad-po śmierci Stalina".

Ta książka jest przerażająca.Przeraża grubością,rozmiarem,ale przede wszystkim przeraża treścią.
Jest to ogromna monografia dotycząca największej na świecie sieci obozów pracy przymusowej,zwanych potocznie gułagami.
Gułag - Główny Zarząd Poprawczych Obozów Pracy jako instytucja stworzył największy w dziejach system obozów pracy,gdzie miliony więźniów pracowały we wszystkich niemal strefach klimatycznych świata,w ramach jednego państwa.

Z początku obozy zakładano bez większego planu,dla więźniów politycznych i morderców.Później,kiedy okazało się,że może to byc filar gospodarki,postarano się,aby wszystkie najważniejsze gałęzie gospodarki podlegały Zarządowi.Swój szczytowy okres obozy miały w początkowych latach II WŚ oraz w czasach powojennych,do śmierci...

Meowth | 2017-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2017

Nie podejmuję się ocenić tej książki, ponieważ najzwyczajniej przerosła mnie ona. Jest to niezwykle obszerne, dokładne opracowanie historyczne, nie będące opowieścią o życiu w jakimś jednym, dowolnie wybranym obozie, lecz przedstawiające ogólnie cały sowiecki system obozów koncentracyjnych i ludobójstwa, zwany Gułagiem - jego historię od pierwszych miejsc zsyłki jeszcze w XIX w., aż po te ostatnie, zlikwidowane dopiero w epoce Gorbaczowa, jego funkcjonowanie i wpływ na całość życia i mentalności w Związku Sowieckim. Zdecydowanie nie jest to jednak publikacja popularyzatorska, a opracowanie naukowe, autorka operuje oszałamiającą liczbą nazwisk, faktów historycznych, zestawień i liczb. Pozycja bez wątpienia imponująca i cenna dla historyków, jednak dla czytelnika-"szaraczka", który na dodatek, jak ja, nie jest szczególnym wielbicielem historii, a jedynie chce ogólnie dowiedzieć się, "jak to wszystko działało", książka jest bardzo trudna w odbiorze. Natomiast nie wątpię, że to pozycja...

paweł | 2013-09-27

Warto przeczytać!Książka dogłębnie przedstawia historie gułagów.

Leeloo_Dallas | 2013-09-09
Przeczytana: 2012 rok

Świetna książka, zawiarająca masę informacji i faktów. Szczególna odmiana po lekturze "Archipelagu" Sołżenicyna, gdzie ładunek emecjonalny był ogromny.
Tym razem książka została napisana bez emocji, jednak fakty w niej zawarte są szokujące.
Polecam wszystkim zainteresowanym tematyką.

Już nie mogę się doczekać zapowiadanej kolejnej ksiażkę autorki, tym razem o wielkim głodzie na Ukrainie.

Basia | 2017-02-06

Pozycja którą warto znać. Tematyka bardzo ciekawa i niesamowicie poruszająca. Niestety czyta się dużo trudniej niż Archipelag Gułag. Momentami styl wręcz encyklopedyczny.

Przemysław Zyra | 2014-12-04
Na półkach: Przeczytane, Polecam
Przeczytana: 2007 rok

Po książkę sięgnąłem po lekturze "Innego świata" Herlinga-Grudzińskiego. Książka rozwija temat obozów zakładanych w sowieckiej Rosji. Przytaczane historie przerażają i człowiek często nie jest w stanie uwierzyć, że tak zbrodniczy system funkcjonował tak niedawno. To właśnie obraz świata, w którym jedni ludzie zapragnęli mówić innym jak mają żyć. Książka mrozi krew w żyłach, ale daje też sporo informacji.

vexlubo | 2015-09-10
Na półkach: Przeczytane, Przesłuchane
Przeczytana: 09 września 2015

wstrząsająca

ważna,

potrzebna,

niesamowita,

nie czuje się kompetentny aby ją komentować,
chciałbym aby dorosły TW Leon ją przeczytał