Józef Piłsudski, 1867-1935

978-83-240-1042-4
historia
Krzysiek W

Inne wydania

Józef Piłsudski odbył długą drogę z Zułowa przez syberyjskie zesłanie, ruch socjalistyczny, legiony, Magdeburg, Belweder, Sulejówek i znowu Belweder - do królewskich grobów na Wawelu. Był wielką indywidualnością i wycisnął - co jest dane niewielu - swe piętno na historii Polski. Był człowiekiem już za życia owianym legendą. Wciąż jest symbolem odrodzenia Polski. Józef Piłsudski (1867-1935) tonowe wydanie najlepszej i najpełniejszej biografii Marszałka. Autor - profesor Andrzej Garlicki - jest jednym z czołowych polskich historyków, wieloletnim pracownikiem Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego i publicystą tygodnika "Polityka".

Mel | 2015-06-12
Na półkach: Historia, Przeczytane
Przeczytana: 12 czerwca 2015

Właściwie to książka o historii Polski w tamtych latach, a nie o samym Piłsudskim. Kilka fragmentów ominęłam, bo się pogubiłam w gąszczu-nie tyle wydarzeń, co samej polityki. Bardzo dokładna i szczegółowa. Z pewnością jest tu wszystko.

maszynistaGrot | 2015-11-06

Z chęcią dałbym najwyższą notę bo jest to najobszerniejsza, najbardziej szczegółowa biografia Piłsudskiego jaką czytałem.

Jednak z prostego powodu zdecyduje dać jedną gwiazdkę mniej. Generalnie chodzi o stosunek profesora Garlickiego do Józefa Piłsudskiego. Nie chcę powtarzać pejoratywnych określeń Krzysztofa Masłonia z "Rzeczpospolitej" iż to był <komunistyczny historyk> ale jednak coś w tym jest. Mimo iż na okładce książki jest laurka o Piłsudskim, to jednak z przekroju całej obszernej księgi Garlicki nakreślił marszałka negatywnie jako postać małostkową, zgorzkniałą, ulegającą prymitywnym instynktom. Naprawdę czytając tę książkę można odnieść wrażenie że Piłsudskim to właściwie jakby nieudacznik choć jednocześnie sprytny pyszałek, któremu jednak sprzyjała koniunktura dzięki czemu odnosił sukcesy, choć niekoniecznie zasłużenie. Ewidentnie jest to książka napisana z punktu widzenia kogoś kto skupia się na wadach opisywanej postaci. Nie mówię że jest fałszywa, ale właśnie poprzez...

Przemysław Czapski | 2013-10-18
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 18 października 2013

Książka nie tak o samym Józefie Piłsudskim, jak o czasach w których żył.Czasami mało jest Piłsudskiego w książce o Piłsudskim, ale jak dowiadujemy się z jej kart , sam Marszałek był postacią o trudnym charakterze i mocno introwertycznym.
Historia Polski przełomu wieków z dużym naciskiem na lata międzywojenne. Bardzo dokładnie opisane tło historyczno-polityczne w jakich przyszło żyć i w jakie tworzył marszałek.
Książka naznaczona czasami w jakich powstawała, ale warto się z nią zapoznać , bo tak dokładnych i udokumentowanych opisów wydarzeń z tego okresu próżno szukać w innych książkach.

messi1914 | 2011-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2011

Lepszej biografii Marszała Józefa Piłsudskiego nie było i nie będzie...
Jednocześnie ta książka mogłaby mieć tytuł ,,Historia Polski 1905-1935"
Zawiera mnóstwo fantastycznych opisów wydarzeń z tego okresu i to nie tylko z perspektywy Komendanta

LOKI | 2012-11-10
Przeczytana: 2012 rok

Pełen opis tamtych dni i lat, historia marszałka i Polski podane w świetnym stylu.

rafkuc | 2013-04-04
Przeczytana: 15 lutego 2013

Świetnie udokumentowana i napisana książka o Marszałku. Wyraźnie jednak czuć ducha cenzury i/lub autocenzury (książka napisana w latach 70-tych).

Łukasz W | 2014-02-26
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 26 lutego 2014

"Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo - zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska" - ten cytat Józefa Piłsudskiego najbardziej zapadł mi w pamięci po przeczytaniu tej książki. Przejdziemy w niej drogę Piłsudskiego przez Wileńszczyznę, zesłanie na Syberię, Warszawę, Łódź, Galicję, Legiony, Magdeburg, Warszawę, Belweder, Sulejówek i w końcu Belweder. Historię człowieka, który odnosił spektakularne zwycięstwa, ale też dotkliwe porażki. Mającego jedną bardzo rzadką cechę, potrafił swoje liczne porażki przekuwać w sukcesy. Człowieka, któremu udało się spełnić sen pokolenia kościuszkowców, legionistów Dąbrowskiego, powstańców listopadowych i styczniowych - niepodległość. Piłsudski to bardzo tajemnicza postać, nie tylko dla nas, ale także dla swoich współpracowników. Nie zawsze do końca rozumieli oni jego założenia, ale wiedzieli, że Komendant na pewno wie lepiej co robi. Być może to doprowadziło do sytuacji, że po jego śmierci, ciężko było go zastąpić. Został legendą już za życia,...

Przemysław Czapski | 2013-10-18
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 18 października 2013

Peterpe | 2014-01-14
Przeczytana: 15 marca 2013

Bardzo dobra książka o Józefie Piłsudskim i oczasach w których żył. Lektura obowiązkowa.

aydahoo | 2011-07-04

1081 stron:)
Czyli jednym słowem- wszystko o Marszałku, ale nie na jedną noc :)