Tajna wojna Hitlera

Wydawnictwo: Wołoszański
historyczna

W grudniu 1941 roku Wehrmacht został zatrzymany pod Moskwą. Niemcy były jeszcze potęgą gospodarczą i militarną, ale Hitler, podobnie jak Stalin, Churchill i Roosevelt, wiedział, że klęska Niemiec stała się tylko kwestią czasu. Rozpoczęła się tajna wojna Hitlera. Wojna niezwykłych intryg, spisków, zamachów, toczyła się przez ponad trzy lata w gabinetach mężów stanu, izbach tortur, kwaterach najwyższych dowódców, więzieniach i melinach szpiegowskich. Do dzisiaj wiele epizodów pozostaje najściślej strzeżoną tajemnicą wielkich mocarstw.

Adrian F | 2015-10-08
Przeczytana: 08 października 2015

Książka napisana bardzo przystępnym językiem, liczne dialogi sprawiają że czytelnik się nie nudzi przyswajając sobie równocześnie fakty w niej zawarte. Co bardzo ciekawe autor wstrzymuje się w większości od własnej opinii na dane zagadnienie, przedstawiając jedynie wydarzenia. Moim zdaniem bardzo ciekawa pozycja.

Nitager | 2016-03-30

Dla mnie rewelacja. Najwyższa nota za tematykę. Choć autor stworzył wiele wartościowych pozycji o tajemnicach historii najnowszej, zawsze fascynowała mnie Abwehra i jej działania. A tego jest tutaj wiele.
Nie zdradzę zbyt wiele z treści, jeśli stwierdzę, że pierwszą i największą porażką Hitlera była wojna na dwa fronty i tej właśnie próbował zapobiec. A gdy już się to stało - zawrzeć separatystyczny pokój z Anglią, a później również ze Stanami Zjednoczonymi. Ta informacja sprawia, że czytelnikowi nagle otwierają się oczy na wiele niezrozumiałych dotąd i tajemniczych wydarzeń. Nagle zauważa sens krwawej i nieustępliwej wojny na Zachodzie. Nagle dostrzega rolę opozycji antyhitlerowskiej w Niemczech, o której tak mało się słyszy. Nagle zaczyna rozumieć i kojarzyć ze sobą fakty, które do tej pory wydawały się całkowicie ze sobą niepowiązane.
Autor nie spekuluje. Nie wysuwa ryzykownych tez - ale zmusza do tego czytelnika, każąc mu powątpiewać, poszukiwać, szperać w innych źródłach.
Ta...

Pazaak | 2016-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2016

Do wszystkich czytających tą „recenzję”:
Przed czasami lubimyczytac.pl również prowadziłem listę książek przeczytanych. Właśnie do niej dotarłem, niestety nie rozpisywałem się po przeczytaniu każdej pozycji. Są to xsiążki, które przeczytałem między 11.2010, a 09.2011. Oprócz tytułu zamieszczałem ocenę Treści i Formy i, niestety tylko ją będę dodawał w tym zestawieniu. (trochę z racji tego, że pamięć zawodna i nie wiem czy byłbym w stanie się wartościowo o wszystkich pozycjach wypowiedzieć).
T: 5
F: 4

Kalweli | 2013-12-24
Przeczytana: grudzień 2013

Jeśli ktoś naprawdę interesuje się tematyką II WŚ i jej kulisami niczego odkrywczego nie znajdzie w książce Bogusława Wołoszańskiego. Pozycja popularnonaukowa adresowana do czytelnika interesującego się historią (bez specjalnego zagłębiania się w szczegóły) jak i grona miłośników Sensacji XX wieku.

Rafał | 2015-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2015

Bardzo dobra książka która przedstawia wiele ciekawych faktów II wojny światowej.Walka o wpływy Hitlera jego najbliższych ludzi którzy nie ufali nikomu,przebiegli niczym lisy kolaboranci,wiele ciekawostek np. najcięższy czołg zsrr spalał ponad 800 litrów ropy na 100km.Osobiście polecam.

Colette | 2014-11-29
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 26 listopada 2014

Kolejna przeczytana przeze mnie pozycja dotycząca II wojny światowej, a zarazem kolejna książka Wołoszańskiego. Poczytałam o rzeczach w większości (choć nie w 100%) mi znanych, pogłębiłam wiedzę. Idealna pozycja dla takiej wielbicielki historii XX w., a zwłaszcza II WŚ, jak ja :) Polecam :)

Koval | 2012-07-26
Na półkach: Historyczne, Przeczytane
Przeczytana: 25 lipca 2012

Sztandarowe dzieło Wołoszańskiego, które razem z tajnymi wojnami „Stalina” i „Churchilla” stanowi obecnie klasykę gatunku. Dla miłośników jest to pozycja obowiązkowa, choć sama książka ma już piętnaście lat. Trzeba przyznać, że wielką zasługą autora jest próba spopularyzowania historii, o czym wspominają niemalże wszystkie jego biografie. Stara się on przedstawić minione wydarzenia w sposób przystępny, zrozumiały i bez zbędnego zagłębiania się w szczegóły (niekiedy jest to nie do uniknięcia, ale i tak wychodzi z tego obronną ręką). Co najbardziej interesujące, to tematyka Drugiej Wojny i to ta mniej znana. Jest to skuteczny zabieg, który przyciąga czytelników, gdyż opracowań odnośnie poszczególnych operacji wojskowych jest mnóstwo i powtarzanie faktów byłoby mało ciekawe. Wołoszański skupia się na zdarzeniach nieoczywistych oraz tych, które nie zostały do końca wyjaśnione. Można powiedzieć, że poprzez rozwiązywanie łamigłówek i zagadek z tamtego okresu zmusza czytelnika do...

xlagoR | 2015-09-15
Przeczytana: 15 września 2015

Przyznam, że spodziewałem się więcej po tej książce. Tytuł "Tajna wojna..." sugerował, że znajdzie się w niej wiele faktów dotyczących raczej tajemniczych faktów historycznych i pomysłów Hitlera na to, by prowadzić wojnę w sposób inny niż powszechnie znany. Natomiast w trakcie czytania okazało się, że jedynie może ok. 20% książki zawiera domysły i domniemania co do alternatywnych planów przywódcy III Rzeszy, reszta to zwyczajny opis działań wojennych a czasami, w moim odbiorze, zbiór luźno ze sobą powiązanych historyjek.
Na pewno wpływ na moją ocenę ma to, że najpierw przesłuchałem audycje Wołoszańskiego pt. "Sensacje XX wieku", które były swego czasu puszczane w jednej ze stacji radiowych, a w których opowiadał wiele historii, które znalazły się w tej książce.
Podsumowując, książka godna polecenia dla osób zainteresowanych tematyką II WŚ, ale nie wnosząca wiele dla osób znających tę tematykę głębiej.

Łukasz | 2015-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2015

Ocena bardzo dobra, ze względu na sympatię do B. Wołoszańskiego. Książka pomimo upływu lat nadal może być atrakcyjna dla osób zainteresowanych tematyką II wojny światowej, choć wiele z przedstawionych tutaj wydarzeń nie zostało rozwiązanych, a o innych zainteresowani wiedzą od lat. Tak czy inaczej czyta się ją bardzo przyjemnie.

Michał | 2014-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2014

"Tajna Wojna Hitlera" to sztandarowa pozycja z cyklu "Sensacji XX Wieku", jakie serwuje nam pan Bogusław Wołoszański. Praktycznie jak każda jego książka, także i ta zawiera wiele ciekawych historii, niekoniecznie znanych ze szkolnych lekcji, a ponadto jest o wiele bardziej interesująca od większości standardowych podręczników. Zapewne gdyby p. Wołoszański przytaczał jedynie suche informacje wraz z datami, jedynie najzagorzalsi fanatycy historii sięgali by po jego publikacje. Warto mieć także nadzieję, że autor w najbliższej przyszłości powróci do podobnej serii, gdyż niedługo co raz więcej utajnionych akt powinno ujrzeć światło dzienne.