Rozdarty naród. Polska brygada spadochronowa w bitwie pod Arnhem

Poles Apart. The Polish Airborne at the Battle of Arnhem
9788360532003
historia
Marecki

"Rozdarty naród" w pasjonujący, błyskotliwy sposób maluje niesłychanie zywy i sugestywny obraz walki, ukazując ją w wielokrotnym odbiciu przez doświadczenia i przeżycia poszczególnych żołnierzy brygady. Dowiadujemy sie w najdrobniejszych szczegółach, jak faktycznie Polacy walczyli i z jaką niebywałą determinacją i odwagą wykonywali swoje zadanie. Relacjonując przebieg wielkiej operacji powietrznodesantowej, a zarazem jednej z najbardziej spektakularnych przegranych II wojny światowej, autor książki zdecydowanie koryguje historyczne znaczenie brygady, której nalezy się szacunek wszystkich narodów.
Pragnąc zadać Rzeszy Niemieckiej ostateczny cios i zakończyć II wojnę światową przed Bozym Narodzeniem 1944 roku, alianci zaplanowali największą operację powietrznodesantową w historii. Nazwali ją "Market-Garden". Trzy dywizje alianckie oraz polska 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa zostały zrzucone za linią frontu z zadaniem przejęcia i utrzymania mostów w Holandii, aby ułatwić alianckim dywizjom pancernym równoległy atak lądem w samo serce Niemiec.
Historia brytyjskiej 1 Dywizji Powietrznodesantowej, prawie całkowicie zgładzonej siłami dwóch dywizji pancernych SS, stała się jedną z największych legend II wojny światowej. W znacznie mniejszym stopniu odnotowano rolę polskiej 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, zrzuconej trzeciego dnia bitwy prosto na tereny znajdujące się w rękach niemieckich.
Wkrótce potem Polacy zostali oskarżeni przez brytyjskie dowództwo o nieudolność na polu bitwy oraz o stwarzanie niepotrzebnych trudności. Obecnie wiadomo, że to generał Browning, dpowiedzialny wraz z marszałkiem Montgomerym za krach źle zaplanowanej i w pospiechu przygotowanej akcji, postanowił uczynić generała Sosabowskiego i jego brygadę kozłem ofiarnym.
George Cholewczyński napisał "Rozdarty Naród" w 1993 roku, pokazując prawdziwą rolę brygady. Świat "przywrócił chwałę" brygadzie dopiero 31 maja 2006 r. Tego dnia rząd holenderski podczas specjalnej uroczystości oddał hołd bohaterskim polskim żołnierzom, przyznając 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej Order Wojenny Wilhelma I (wręczony polskiej 6 Brygadzie Desantowo-Szturmowej, która dziedziczy tradycje brygady Sosabowskiego), a Medal Brązowego Lwa, pośmiertnie dowódcy legendarnej jednostki, generałowi Stanisławowi Sosabowskiego. To ostatnie odznaczenie wręczyła w Hadze wnukom generała królowa Holandii Beatrix.

onika | 2013-08-09
Przeczytana: sierpień 2013

Generalnie nie jestem fanką literatury wojennej i filmów wojennych. Z reguły unikam ich. Ale jest jeden wojenny film, który pierwszy raz widziałam chyba jako siedmiolatka i od tej pory, jeśli tylko trafię na niego, zawsze go oglądam do końca. Jest to "O jeden most za daleko" w reżyserii Richarda Attenborough z Gene'em Hackman'em w roli gen. Sosabowskiego. W zasadzie oglądanie filmu polega na wyczekiwaniu momentów, w których pojawia się gen. Sosabowski. I zawsze w trakcie oglądania przypomina mi się mój tata, który klnąc na czym świat stoi, wyraża swoją opinię na temat kompetencji Montgomery'ego i Browning'a, podsumowując całą akcję "Market-Garden" słowami: "Pozwolili, żeby do ich żołnierzy strzelali jak do cholernych kaczek".

"Rozdarty naród" Cholewczynskiego jest niesamowitą książką. Autor musiał wykonać iście benedyktyńską pracę, by zgromadzić najpierw materiały i relacje uczestników tamtych wydarzeń, a potem na ich podstawie stworzyć tak niezwykły opis przygotowań i przebiegu...

adamats | 2010-09-11
Przeczytana: 05 września 2010

Pomysłodawcą Operacji "Market-Garden" był chyba największy bufon z całego alianckiego dowództwa, mianowicie brytyjski marszałek polny Sir Bernard Law Montgomery. Dotknięty do żywego krytyką nikłych postępów swoich wojsk, zaprezentował plan, który - gdyby się udał - pozwoliłby zakończyć wojnę przed Bożym Narodzeniem 1944 r. "Gdyby się udał"... Jednym z nielicznych dowódców, którzy zgłaszali swoje wątpliwości i zastrzeżenia był Gen. Sosabowski. Zrzuty były źle zaplanowane, zignorowano informacje wywiadu o dwóch dywizjach SS w rejonie Arnhem, a XXX Korpus miał do pokonania odległość „nie do pokonania" w takich warunkach i w tak krótkim czasie. Alianci próbowali sięgnąć o jeden most za daleko i skończyło się to największą klęską jaką ponieśli na froncie zachodnim po inwazji w Normandii.
Gdyby te środki, które otrzymał Monty przyznano Pattonowi i jego planowi uderzenia na Zagłębie Saary – kto wie, jak potoczyłyby się losy tej wojny i całego kontynentu. A tak, cóż? Trzeba było znaleźć...

| 2013-09-09

„Rozdarty naród” jest jedną z tych książek o historii które czysta się z przyjemnością i swobodą. Czas przy niej szybko biegnie i tylko żal że tak szybko się ją kończy. Pozycja ta jest przykładem że przeważnie obcokrajowcy potrafią ciekawie pisać o polskich żołnierzach walczących na frontach drugiej wojny światowej i docenić ich wkład w końcowe zwycięstwo a nie wbijać szpilę i szydzić jak wielu polskich pisarzy ostatnimi czasy. Cholewczynski Amerykanin polskiego pochodzenia pasjonat historii stworzył znakomity pisarski fresk na temat polskiego udziału w wielkiej operacji wojskowej pod kryptonimem Market Garden. Operacja rozsławiona przez przez książkę i film „O jeden most za daleko” dzięki Cholewczynskiemu rysuje inny bardziej realny i pełniejszy obraz udziału w tej operacji polskich spadochroniarzy. Książka nie jest napełniona patosem lecz stawia na autentyczność wydarzeń bez ubarwiania i przeinaczania. Dzięki licznym wywiadom z weteranami i dostępie do wielu materiałów z różnych...

Jakub | 2014-06-01

Książka dokładnie ukazująca działania naszych spadochroniarzy pod Arnhem podczas największej podczas II WW operacji powietrznodesantowej - Market-Garden. Wciągająca i pozwalająca poczuć się jak żołnierz wojsk desantowych - od szkolenia, po pierwszy zrzut nad Holandią. Pokazuje działania naszych rodaków z gen. S Sosabowskim na czele, który prowadził ich do boju i jako jeden nielicznych wychwycił niejasności i niedociągnięcia planów operacji, która ostatecznie się nie udała. Polecam tą książkę wszystkim tym, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę na temat działań polaków podczas II WW

Alien | 2015-08-22
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Rozdarty naród Cholewczynskiego jest jedną z nielicznych pozycji opisujących losy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej generała Stanisława Sosabowskiego oraz dążenia tej jednostki do powstania w Anglii kolejnych oddziałów Wojska Polskiego, a także nadzieje na powrót do kraju i zawód, jaki spotkał Polaków, kiedy nie pozwolono im wziąć udziału w Powstaniu Warszawskim. Opisuje walkę polskich żołnierzy u boku aliantów podczas wylotu do Holandii oraz przygotowania do operacji Market-Garden, która od samego początku skazana była na klęskę. Oprócz działań spadochroniarzy przybliżona jest niezwykle ciekawa i barwna postać generała Sosabowskiego.
Cholewczynski opisuje powstanie brygady od samego początku. Czytelnik śledzi to, co się w niej działo: życie w czasie oczekiwania na zakończenie szkolenia, zainteresowanie cywilów żołnierzami mówiącymi „dziwnym językiem”, niepewności, jakich doznawali polscy spadochroniarze oraz niepokój związany z ciągłym przekładaniem akcji i zmianami rozkazów...

Antoniuss | 2016-03-14
Przeczytana: 2015 rok

Mało która książka historyczna smuci mnie tak bardzo jak ta. Historia brygady stworzonej specjalnie do walki na terenie Polski wykrwawiająca się podczas operacji nie mającej szans na powodzenie, w czasie gdy powstańcy bezsilnie obserwowali niebo nad płonącą Warszawą czekając na obiecaną pomoc. Pomoc, która miała nigdy nie nadejść. To opowieść o potrójnej zdradzie, tym gorszej, że ze strony sojuszników. O bezsensownej utracie najlepszych żołnierzy II Rzeczypospolitej, w czasie gdy stolica kraju była równana z ziemią przez okupantów. Oczywiście, nie tylko polscy komandosi przeżywali gehennę. Ogromne straty poniosły elitarne oddziały brytyjskich ,,Czerwonych diabłów" i ,,Krzyczące orły" ze sławnej 101 Dywizji Powietrznodesantowej. Takie właśnie jednostki poświęcono w imię niezdrowych ambicji... Ale to naszą brygadę obarczono winą za porażkę. Książka Georga Cholewińskiego jest drobną rekompensatą za lata szykan i kłamstw, chociażby dlatego, że ukazała się nie tylko u nas, ale i w USA...

kirlan | 2012-12-05

Prawda! Wreszcie prawda o Sosabowskim i jego brygadzie! Prawda o "wdzięczności" brytyjskiego rządu i specyficznym poczuciu honoru angielskiego dowództwa z "Montym" na czele. Ale też prawda o dzielnych i prawych mieszkańcach Driel. Losy spadochroniarzy w zarysie bodajże od września 39. Losy Sosabowskiego. Formowanie i szkolenie brygady. Rozgrywki polityczne i dotrzymywanie słowa przez brytyjskich polityków - póki jest to wygodne.
Może już za 10 lat skończymy rozliczne trudnej przeszłości z Rosjanami, ale brytyjscy politycy jeśli będą postępować jak ich poprzednicy w tej książce, to najwcześniej za 50 lat z trudem łaskawie półgębkiem przyznają że Enigma to nie całkiem ich dzieło, że faktycznie o pół mostu za daleko ... No chyba że szeregowi angielscy i amerykańscy żołnierze z tamtych lat, oraz mieszkańcy Driel prędzej zmuszą ich do powiedzenia prawdy.

A z drugiej strony relacje i ocena zwykłych angielskich i amerykańskich żołnierzy: "[Polacy to] najlepsi żołnierze jakich...

Lemur80 | 2016-04-20

"Rozdarty Naród" w edycji kieszonkowej wydaje się książeczką nad wyraz skromną. Nic bardziej mylnego!

Cornelius Ryan skupił się w "O jeden most za daleko", na całości operacji i wszystkich rodzajach wojsk jakie brały udział w nieszczęsnym Market-Garden. Goerge F. Cholewczynski przyłożył do tych wydarzeń lupę i opisał losy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

Najsławniejszy autor opisujący operację pod Arnhem nie pominął Polaków, to między innymi właśnie dzięki niemu gen. Sosabowskiego zagrał Gene Hackman. Może dzięki temu Alianci przypomnieli sobie o Polakach choć trochę?

Cholewczynski całą swą książkę poświęcił właściwie tylko i wyłącznie walczącym Polakom. Mamy tu więc krótki życiorys gen. Sosabowskiego, oraz rys wielu żołnierzy z 1 SBS. Dzieło Polaka zza wielkiej wody ma charakter osobisty, ale to materiały źródłowe grają tu pierwsze skrzypce, nie emocje.

Trudno jest jednak nie zauważyć w jaki sposób Cholewczynski ocenia przebieg operacji i decyzje alianckich generałów,...

Khadi | 2015-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2015

Tak się składa, że patronem mojej szkoły był generał Sosabowski. Ot, jakiś spadochroniarz, nie interesowało mnie to w tamtych latach. Po przeczytaniu tej książki, bardzo szanuję tego człowieka. W szkole często śmialiśmy się i nazywaliśmy go "Sosim" :) Okazuje się, że był to człowiek honoru, wielki patriota i niesamowita osobowość. To obowiązkowa pozycja dla wszystkich patriotów niezależnie od wieku. Sosabowski to człowiek, który zasłużył się niebywale nie tylko dla Polski, oczywiście pod koniec życia został zepchnięty w otchłań historycznego zapomnienia... Takie książki są potrzebne, by wzbudzić w nas patriotyzm, abyśmy na zawsze mieli w sercu kogoś takiego jak STANISŁAW SOSABOWSKI!!!

Albercik | 2015-01-10

Przykro mi, że kiedy wspomina się o Polakach walczących na frontach II wojny światowej, tak niewiele miejsca poświęca się gen. Sosabowskiemu i naszej Brygadzie Spadochronowej - dlatego ta książka jest dla mnie bardzo ważna. Gen. Sosabowskiego osobiście bardzo cenię, jest dla mnie - mówiąc dzisiejszym językiem - IDOLEM. Sosabowskiego obarczono winą za porażkę operacji Market-Garden, a naszych chłopaków - koniec końców - pozostawiono na pastwę losu. Z Polakami uczyniono to czego dopuścili się Francuzi w 1799 po kapitulacji Mantui. Wielki szacunek dla Sosabowskiego i Jego Chłopców!!!