Locus Solus

83-06-02679-9
literatura francuska
klasyka
Marek

W "Locus Solus" już po dwóch stronach przenosimy się w najwspanialej wyimaginowany świat, jaki kiedykolwiek powstał na powieściowych kartach. W jednolitym, precyzyjnym świetle oglądamy cuda narracji, historii i fantastycznej techniki, przy których latający metal Geista z "Lalki" Prusa czy wyobrażenia Adama Mickiewicza z "Dziadów" wyglądają równie naiwnie i blado, jak komiksy o Batmanie i Supermanie. A wszystko za sprawą geniuszu Raymonda Roussela, "największego magnetyzera naszych czasów", dla którego słynne surrealistyczne spotkanie maszyny do szycia i parasola na stole w prosektorium to zaledwie początek drogi do piękna Republiki Snów...

(nota wydawcy)

Locus Solus czyli miejsce jedyne. Faktycznie, nigdy więcej nie będziecie w miejscu wyobraźni (i myśli) do którego zabrała was ta książka.

"Ni pies, ni wydra, coś na kształt świdra " najlepiej określa jej istotę. Jest to bowiem coś pomiędzy opisem, wynurzeniami podróżnymi, fantastycznymi opowieściami mitycznymi, pamiętnikiem dra Frankensteina, relacją ze zwiedzania gabinetu osobliwości, opowieścią szkatułkową a traktatem (meta)fizycznym natchnionego naukowca i alchemika.

Z początku - konsternacja umysłu nie przyzwyczajonego do takiego wynalazku książkowego, po pewnym czasie - mój mózg upojnie mruczał z upodobaniem w trakcie czytania. Na końcu żałowałam, że muszę się już rozstać z tą książką.

Choć jednym z głównych (ze stu głównych) tematów jest śmierć, martwota, stagnacja pomiędzy światami, książka zadziwiająco silnie zagnieździła się w mojej głowie i wydaje się nawet poniekąd mnożyć różne refleksje.

To ten (rzadki u mnie) przypadek, gdy po przeczytaniu książki chcę ją od razu...

whodo | 2013-09-04
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2013
Przeczytana: 03 września 2013

Obłędnie surrealistyczny namysł nad odwiecznymi zmaganiami człowieka z Tanatosem (i nie tylko)!

future-death | 2012-12-02
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 02 grudnia 2012

"Mistrz ujrzał z radością, jak ziszczają się wszystkie jego nadzieje. Pod silnym działaniem wyzwalanego przez stożek magnetyzmu zwierzęcego mięśnie twarzy drgnęły i pozbawione cielesnej osłony usta zaczęły się wyraźnie poruszać, wypowiadając energicznie mnóstwo bezdźwięcznych słów"

W powyższym fragmencie jest mowa o głowie Dantona - wykradziona po egzekucji trafiła w ręce Mistrza, który zapragnął ją ożywić. A najlepiej tego dokonać w wyjątkowo natlenionej wodzie za pomocą naelektryzowanego kota, który potrafi sobie sam założyć na pyszczek metalowy stożek. O czym ona pisze? Pewnie takie pytanie sobie zadajecie. Piszę o jednym z najbardziej absurdalnych momentów ze zdobytego kota w worku w bibliotece, czyli "Locus Solus" z roku 1914 autorstwa Raymonda Roussela, uznawanego przez innych pisarzy za surrealistę, a także prekursora nouveau roman.

"Locus Solus jest zacisznym schronieniem, gdzie Canterel lubi oddawać się w spokoju ducha swoim rozlicznym i owocnym pracom."

Roussel...

Wokulski | 2014-03-29

Co to było? O czym to było? Trochę jak książkowa "Zagubiona autostrada" - mimo że nie do końca wiadomo przez co właśnie się przebrnęło, wrażenia są wyłącznie zachwycające.

książek: 1986
Adrian Tync | 2012-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2012

Locus Solus Roussela to książka co najmniej tak niezwykła, jak jej autor. Jeżeliby ją streścić, okaże się, że przedstawia jednodniową wędrówkę grupki przyciaciół mistrza Canterela po jego parku. Sprawa jest jednak bardziej złożona - otóż każdy napotkany w parku przedmiot czy osoba kryje niezwykłą historię, którą mistrz opowiada swoim przyjaciołom. Spotkamy tu choćby maszynę do układania mozaiki z zębów czy "śpiewające" karty. Wszystkie cudowności okazują się nie być oparte na żadnej magii, a wytłumaczalne rozumowo, o czym się zresztą dowiadujemy od właściciela Locus Solus, bo tak ów park się nazywa. Książka jest skonstruowana mniej więcej tak: opis zdarzenia bądź przedmiotu, następnie jego historia oraz wyjaśnienie rzekomych "cudowności" w siedmiu rozdziałach. Wydawałoby się, że to niewiele, jednak nieraz historie zawierają kolejne opowieści, które szkatułkowym efektem zwielokrotniają liczbę opowiedzianych fabuł.
"Locus solus" to książka, która wymyka się niemal całkowicie...

zember | 2016-05-02

Zawiodłam się. Tragiczny przekład, nie da się tego czytać (między innymi dlatego, że Locus solus zwyczajnie nie da się przetłumaczyć) Niestety francuskiego nie znam, dlatego daję mu szansę i wierzę, że oryginał jest powalający.

Mariusz Matysiak | 2016-09-30
Na półkach: 2016, Posiadam, Przeczytane