rozwiń zwiń
Jarek

Profil użytkownika: Jarek

Nie podano miasta Mężczyzna
Status Czytelnik
Aktywność 1 dzień temu
1 322
Przeczytanych
książek
1 341
Książek
w biblioteczce
1 035
Opinii
8 337
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Mężczyzna
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach: ,

Epidemia opioidowa w USA jest faktem, więc potrzeba było znakomitej literatury faktu, żeby ja opisać. Bo przecież nie wypada skupić się jedynie na jej skutkach, ale może ciekawiej by było nazwać architektów tego co spotkało rzesze Amerykanów i opisać ich los. Patrick Radden Keefe – autor wybitnego reportażu „Cokolwiek powiesz, nic nie mów” – okazał się właściwym człowiekiem do tego zadania. W swej obszernej książce wziął na warsztat rodzinę Sacklerów, albowiem to właśnie oni stworzyli ten wielki system dzięki któremu zarobili masę pieniędzy, co pozwoliło na skorumpowanie systemu nadzorczego oraz na wywinięcie im się od odpowiedzialności.

Autor precyzyjnie pokazał jak rodziło się imperium farmaceutyczne Sacklerów i jest to lektura fascynująca, gdyż obserwowanie tych mechanizmów, żądzy władzy i bezwzględności w czasach jest fascynujące jak serial „Sukcesja”. Niejako przy okazji pokazane zostały mechanizmy wielkiego biznesu. Weźmy przykład Valium, który za pomocą reklam pozwolił firmie go produkującej na osiągnięcie sprzedaży na poziomie stu milionów dolarów. Problem w tym, że zarówno firmą produkującą, jak i reklamującą rządził ten sam człowiek, czyli Arthur Sackler. Więc kiedy zaczęto wskazywać na uzależnionych od Valium marketingowymi zabiegami zaczęto mówić, że to przecież wina ludzi, a nie leku. Bo lek zawsze jest zdrowy.

Tylko, że to nie do końca prawda. OxyContin lek, o który najbardziej chodzi w tym reportażu, pojawił się na rynku z potężnym wsparciem marketingowym. Cztery lata wystarczyły, żeby przebić sprzedaż Viagry, a to za sprawą m.in. nagradzania handlowców, którzy nakłaniali lekarzy do wystawiania nieprzytomnej liczby recept. Dygresja: porównajcie to z handlowcami, którzy sprzedawali kredyty we frankach szwajcarskich albo początki ostatniego kryzysu finansowego i sprzedaż kredytów hipotecznych komu się dało niezależnie od dochodu. Mechanizm łudząco podobny zadziałał również tu.

Tylko tytanicznej pracy reportera zawdzięczamy precyzyjny i ułożony obraz krętactw, oszustw, przekupstw, które przez lata czyniła rodzina Sacklerów. Niejako jest to dowód, że nawet w USA (a może szczególnie w USA?) takie rzeczy mają miejsce, a skala poraża, gdy autor przytacza statystyki uzależnionych, zmarłych i to jak mało obchodziło to zarówno farmaceutów, lekarzy czy nadzór administracyjny nad rynkiem leków. Świat chemicznej ulgi potrzebny był wielu ludziom, ale budowanie zysku na krzywdzie to zwykłe przestępstwo, a nie powód, aby nazwisko tych ludzi zdobiło uniwersytety czy muzea sztuki.

Jest we mnie mała obawa, że taka książka może przyczynić się do spadku zaufania do firm farmaceutycznych w ogóle i podbić takie kwestie jak np. niechęć do szczepionek, ale nie mam wątpliwości, że jest to rzecz istotna i dobrze dla nas, że powstała. I jeszcze tylko mała rzecz techniczna, ale warta uwypuklenia. Otóż na końcu autor precyzyjnie pokazuje jak zbierał informacje, co było ich źródłem, a także stawia sprawę jasno, że cała książka przeszła niezależny fact-checking. Autor udostępnił tam wszystkie swoje źródła osobowe, transkrypcje wywiadów i wszystko co miał. I tak właśnie – proszę państwa – powstaje prawda.

Epidemia opioidowa w USA jest faktem, więc potrzeba było znakomitej literatury faktu, żeby ja opisać. Bo przecież nie wypada skupić się jedynie na jej skutkach, ale może ciekawiej by było nazwać architektów tego co spotkało rzesze Amerykanów i opisać ich los. Patrick Radden Keefe – autor wybitnego reportażu „Cokolwiek powiesz, nic nie mów” – okazał się właściwym człowiekiem...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Jasnym jest, że jak się poeta zabiera pisanie powieści, to wyjdzie z tego coś ciekawszego niż zwykła powieść. Szczególnym przypadkiem był Charles Reznikoff, który spędzał dnie w pracy jako przedstawiciel handlowy, a w czasie wolnym pisał. „Muzykant” powstał gdzieś w latach 40. lub 50. I w tej prozie czuć poezję. Historia tyczy się dwóch starych przyjaciół wpada na siebie, co jest początkiem powrotu wspomnień. Jedno spotkanie, prowadzi do drugiego, może to przypadek, a może siła wyższa. Kiedyś obaj zanurzeni w muzyce, dziś zajmują się pracą zarobkową, a z ich rozmów zaczyna prześwitywać historia, która z czasem traci na ostrości.

Bo oto nagle rozbrzmiewa orkiestra codzienności i wątków pobocznych. Historia przyjaciela, który nie przebił się ze swoim talentem muzycznym ukazywana jest z różnych perspektyw, które przecinane są zapiskami obserwacji. Jak choćby te z małych restauracji, kiedy wraz z oczami narratora wodzimy wzrokiem po całym lokalu i widzimy ludzi ubogich, próbujących łączyć koniec z końcem. Przypomnieć warto, że jesteśmy w latach 30., nad którymi rozciąga się wielkie cielsko kryzysu ekonomicznego. Pojawiają się też cienie antysemityzmu. Czasami trafimy też na obrazy klasy wyższej.

Obserwacje są tu kluczowe, a nie sama historia. Taka proza choć w różnych tempach prezentowana daje sporo satysfakcji przy lekturze. Rzadki okaz z tego „Muzykanta”. Nie przystaje żadną miarą do współczesnych czasów przepełnionych efektownością. Detal ma znaczenie, ale i ma czas, żeby wybrzmieć okazale.

Jasnym jest, że jak się poeta zabiera pisanie powieści, to wyjdzie z tego coś ciekawszego niż zwykła powieść. Szczególnym przypadkiem był Charles Reznikoff, który spędzał dnie w pracy jako przedstawiciel handlowy, a w czasie wolnym pisał. „Muzykant” powstał gdzieś w latach 40. lub 50. I w tej prozie czuć poezję. Historia tyczy się dwóch starych przyjaciół wpada na siebie,...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Małgorzata Rejmer – wspaniała reporterka – zaczynała od prozy. I teraz do tej prozy wraca zbiorem opowiadań „Ciężar skóry”. Zbiorem, w którym znajdziemy jej fascynacje relacjami międzyludzkimi, ale także geograficznymi miejscami akcji. Zwraca uwagę krążący pomiędzy zdaniami niepokój. Pojawia się też przemoc. Nie są to rzeczy łatwe do przyswojenia dlatego też warto zaznaczyć, że jest to proza dla dorosłych.

Tytuł wskazuje, że ciało może ciążyć jego użytkownikowi. Tytułową skórę sugerowałbym potraktować jako fizyczną granicę między bohaterką, bohaterem a rzeczywistością. Każda skóra jest inna, każda ma swój dramat. Nastolatka, która musi się zmagać ze sobą, światem podczas, gdy matka jest nieobecna. Albo trzeba stanąć na symbolicznej granicy, czyli w sytuacji pogrzebu ojca bijącego syna. Każda z tych historii została pieczołowicie przygotowana i opisana. Tak dobrze, że istotnie czuć na sobie ich wagę.

Bohaterowie – szczególnie ci z Bałkanów – mają przeciwko sobie jeszcze świat tkwiący w sztywnym podziale na męski i żeński. I przyciśnięcie do tej granicy zmusza ich do podjęcia decyzji. Krążę, aby nie zdradzać za wiele treści, bo byłoby krzywdzące. Postaci są znakomite. Język wyjątkowy i wielce sugestywny. Wszystko opracowane z matematyczną precyzją. Znakomite.

Małgorzata Rejmer – wspaniała reporterka – zaczynała od prozy. I teraz do tej prozy wraca zbiorem opowiadań „Ciężar skóry”. Zbiorem, w którym znajdziemy jej fascynacje relacjami międzyludzkimi, ale także geograficznymi miejscami akcji. Zwraca uwagę krążący pomiędzy zdaniami niepokój. Pojawia się też przemoc. Nie są to rzeczy łatwe do przyswojenia dlatego też warto...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Jarek Szczęsny

z ostatnich 3 m-cy
Jarek Szczęsny
2024-04-27 19:12:36
Jarek Szczęsny ocenił książkę Imperium bólu. Baronowie przemysłu farmaceutycznego na
9 / 10
i dodał opinię:
2024-04-27 19:12:36
Jarek Szczęsny ocenił książkę Imperium bólu. Baronowie przemysłu farmaceutycznego na
9 / 10
i dodał opinię:

Epidemia opioidowa w USA jest faktem, więc potrzeba było znakomitej literatury faktu, żeby ja opisać. Bo przecież nie wypada skupić się jedynie na jej skutkach, ale może ciekawiej by było nazwać architektów tego co spotkało rzesze Amerykanów i opisać ich los. Patrick Radden Keefe – autor w...

Rozwiń Rozwiń
Jarek Szczęsny
2024-04-27 18:37:47
Jarek Szczęsny ocenił książkę Muzykant na
7 / 10
i dodał opinię:
2024-04-27 18:37:47
Jarek Szczęsny ocenił książkę Muzykant na
7 / 10
i dodał opinię:

Jasnym jest, że jak się poeta zabiera pisanie powieści, to wyjdzie z tego coś ciekawszego niż zwykła powieść. Szczególnym przypadkiem był Charles Reznikoff, który spędzał dnie w pracy jako przedstawiciel handlowy, a w czasie wolnym pisał. „Muzykant” powstał gdzieś w latach 40. lub 50. I w ...

Rozwiń Rozwiń
Muzykant Charles Reznikoff
Średnia ocena:
7.4 / 10
9 ocen
Jarek Szczęsny
2024-04-18 16:06:57
Jarek Szczęsny ocenił książkę Ciężar skóry na
8 / 10
i dodał opinię:
2024-04-18 16:06:57
Jarek Szczęsny ocenił książkę Ciężar skóry na
8 / 10
i dodał opinię:

Małgorzata Rejmer – wspaniała reporterka – zaczynała od prozy. I teraz do tej prozy wraca zbiorem opowiadań „Ciężar skóry”. Zbiorem, w którym znajdziemy jej fascynacje relacjami międzyludzkimi, ale także geograficznymi miejscami akcji. Zwraca uwagę krążący pomiędzy zdaniami niepokój. Pojaw...

Rozwiń Rozwiń
Ciężar skóry Małgorzata Rejmer
Średnia ocena:
7.1 / 10
328 ocen
Jarek Szczęsny
2024-04-01 20:54:25
Jarek Szczęsny ocenił książkę Pochwyceni na
6 / 10
2024-04-01 20:54:25
Jarek Szczęsny ocenił książkę Pochwyceni na
6 / 10
Jarek Szczęsny
2024-04-01 20:54:01
Jarek Szczęsny ocenił książkę Upiór. Historia naturalna na
7 / 10
2024-04-01 20:54:01
Jarek Szczęsny ocenił książkę Upiór. Historia naturalna na
7 / 10
Upiór. Historia naturalna Łukasz Kozak
Średnia ocena:
8.2 / 10
132 ocen
Jarek Szczęsny
2024-04-01 20:53:11
Jarek Szczęsny ocenił książkę Zaufanie na
5 / 10
i dodał opinię:
2024-04-01 20:53:11
Jarek Szczęsny ocenił książkę Zaufanie na
5 / 10
i dodał opinię:

O, proszę państwa, tu się kolejne arcydzieło objawiło. Doskonała powieść obyczajowa, bo ma blichtr, łatwo do wychwycenia nawiązania do literatury okrzykniętej wielką. Są też fortuny amerykańskich biznesmenów, trochę tajemniczości i zgrabne dialogi. Bezsprzecznie dzieło sztuki literackiej. ...

Rozwiń Rozwiń
Zaufanie Hernan Diaz
Średnia ocena:
7.6 / 10
213 ocen
Jarek Szczęsny
2024-04-01 20:44:57
Jarek Szczęsny ocenił książkę Sekretne życie pobożnych kobiet na
6 / 10
i dodał opinię:
2024-04-01 20:44:57
Jarek Szczęsny ocenił książkę Sekretne życie pobożnych kobiet na
6 / 10
i dodał opinię:

Przekleństwo współczesności polega na tym – w mojej opinii – że słuszność jest ważniejsza od treści. Tak mniej więcej miałem z nienajgorszym, ale i nienajlepszym zbiorem opowiadań Deeshy Philyaw „Sekretne życie pobożnych kobiet” (tytuł ekstra). Po takim tytule wiedzeni instynktem od razu b...

Rozwiń Rozwiń
Jarek Szczęsny
2024-03-21 16:08:27
Jarek Szczęsny ocenił książkę Mag z Kremla na
6 / 10
2024-03-21 16:08:27
Jarek Szczęsny ocenił książkę Mag z Kremla na
6 / 10
Mag z Kremla Giuliano da Empoli
Średnia ocena:
7.3 / 10
50 ocen
Jarek Szczęsny
2024-03-21 16:07:44
Jarek Szczęsny ocenił książkę Głodni na
9 / 10
i dodał opinię:
2024-03-21 16:07:44
Jarek Szczęsny ocenił książkę Głodni na
9 / 10
i dodał opinię:

Nie od razu ta książka odkrywa wszystkie karty. Jej autorka robi to powoli, metodycznie i konsekwentnie. Aczkolwiek na poziomie języka uderzenie następuje od razu. Znać po pierwszych akapitach, że materia literacka doskonała, a i temat ważny społecznie. Jest nim głód, a Iwona Bassa opisuje...

Rozwiń Rozwiń
Głodni Iwona Bassa
Średnia ocena:
8.4 / 10
12 ocen

ulubieni autorzy [23]

Thomas Bernhard
Ocena książek:
7,6 / 10
35 książek
4 cykle
Pisze książki z:
262 fanów
Thomas Mann
Ocena książek:
7,3 / 10
48 książek
3 cykle
Pisze książki z:
481 fanów
Leopold Tyrmand
Ocena książek:
7,1 / 10
25 książek
1 cykl
372 fanów

Ulubione

Andrzej Sapkowski Pani Jeziora Zobacz więcej
Kurt Vonnegut Syreny z Tytana Zobacz więcej
Kurt Vonnegut Syreny z Tytana Zobacz więcej
John Steinbeck Podróże z Charleyem. W poszukiwaniu Ameryki Zobacz więcej
Ryszard Koziołek Dobrze się myśli literaturą Zobacz więcej
Philip Roth Konające zwierzę Zobacz więcej
John Steinbeck Podróże z Charleyem. W poszukiwaniu Ameryki Zobacz więcej
Javier Marías Czarne plecy czasu Zobacz więcej
Wit Szostak Sto dni bez słońca Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

John Steinbeck Podróże z Charleyem. W poszukiwaniu Ameryki Zobacz więcej
Bob Dylan Kroniki Zobacz więcej
Mario Vargas Llosa Jak ryba w wodzie Zobacz więcej
Sándor Márai Żar Zobacz więcej
Andrea Camilleri Gra luster Zobacz więcej
Mariusz Szczygieł Niedziela, która zdarzyła się w środę Zobacz więcej
Javier Marías Jutro, w czas bitwy, o mnie myśl Zobacz więcej
Filip Zawada Pod słońce było Zobacz więcej
Billie Holiday Lady Day śpiewa bluesa Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
1 322
książki
Średnio w roku
przeczytane
102
książki
Opinie były
pomocne
8 337
razy
W sumie
wystawione
1 319
ocen ze średnią 6,9

Spędzone
na czytaniu
7 681
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
1
godzina
46
minut
W sumie
dodane
30
cytatów
W sumie
dodane
1
książek [+ Dodaj]