Obcy w obcym kraju

Tłumaczenie: Andrzej Sawicki
Wydawnictwo: Solaris

Inne wydania

Wydanie to zawiera więcej scen niż inne polskie tłumaczenia. W oryginale wydano dwie wersje książki - pełną (1991) i okrojoną przez autora - ze względu na żądanie wydawnictwa (1961). "Obcy w obcym kraju", dzieło kultowe, biblię pokolenia hipisów, sprzedano na całym świecie w nakładzie ponad 8 milionów egzemplarzy. Jedna z najsłynniejszych powieści science fiction, a na pewno pierwsza, którą...

"Obcy w obcym kraju", dzieło kultowe, biblię pokolenia hipisów, sprzedano na całym świecie w nakładzie ponad 8 milionów egzemplarzy. Jedna z najsłynniejszych powieści science fiction, a na pewno pierwsza, którą dostrzegła krytyka literacka spoza getta.

BYŁ SOBIE RAZ MARSJANIN NAZWISKIEM VALENTINE MICHAEL SMITH

Absolutnie wszystko na świecie było dla niego obce - poglądy, motywy działania, przyjemności. Z drugiej strony, on sam został wychowany przez mądrą, subtelną i wysoko rozwiniętą, ale całkowicie nam obcą rasę.

źródło opisu: nota wydawcy

'Obcy...' wywoływał może kontrowersje w latach sześćdziesiątych, ale od tego czasu zestarzał się koszmarnie, i tak jak nie jestem w stanie oglądać serialu 'Mad Men', tak samo miałam ochotę wywalić tę, za przeproszeniem, biblię hipisów, za okno. Seksualizacja i infantylizacja kobiet (równie dobrze mogłyby to być dmuchane lalki, ale faceci są tak samo dwuwymiarowi, nie obawiajcie się), pompatyczne przegadanie, wątpliwe poczucie humoru, teorie Heinleina dotyczące wszystkiego i niczego, dłużyzny i dlaczego-nic-się-nie-dzieje.
Z drugiej strony pomysł był wspaniały. Biedny Mike, trafił na Ziemię i spotykał samych dupków, aż w końcu sam stał się jednym z nich.
Dodatkowe punkty za masę babskiego homoerotyzmu - faceci oczywiście nigdy się nie dotykają, to byłoby pedalskie. Wolna miłość! I łamanie tabu. Don Draper mógłby czytać 'Obcego...' do poduszki.
Nienawidzę lat sześćdziesiątych.

mirra893 | 2014-03-07

"Obcy w obcym kraju". Książka będąca biblią pokolenia dzieci kwiatów. Uznana za jedną z 88 książek, które ukształtowały Amerykę. W piosence "We didn't start the fire" Billy Joel śpiewał o niej, jako o jednym z najważniejszych wydarzeń roku 1961. Bestseller, który rozszedł się w milionach egzemplarzy na całym świecie. Czy taka książka może być zła?

Główny bohater powieści Michael Smith, urodził się na Marsie. Jego rodzice byli pierwszymi ludźmi, mającymi przygotować czerwony glob pod kolonizację, jednak zginęli krótko po narodzinach Michaela. On sam prawdopodobnie również podzieliłby ich los, gdyby nie rodowici mieszkańcy Marsa. Marsjanie zaopiekowali się dzieckiem, wychowali go i nauczyli wszystkiego, co każdy młody Marsjanin powinien wiedzieć o wszechświecie. Po dwudziestu latach na Marsa przybyła kolejna ekspedycja z błękitnej planety, tym razem liczniejsza i lepiej wyposażona. Badacze szybko odkryli rozbitka i sprowadzili go na Ziemię.

Przybycie Michaela wywołuje ogromne...

papparara | 2014-05-15
Przeczytana: 15 maja 2014

Ta powieść o wychowanym na innej planecie człowieku, którego przybycie na Ziemie nieuchronnie wpływa na losy oraz mentalność spotykanych przez niego ludzi jest dla mnie dość ciężka do oceny.

Z jednej strony frapujące wizje społeczeństwa przyszłości czy interesujące przemyślenia dotyczące tego, co zbiorowo uznajemy za naturalne czy moralne.

Z drugiej strony wyzierający zza słów stosunek autora do kobiet nieznośnie trącący latami 50-tymi, w których była pisana ta powieść (z perłami w stylu: "Jeśli dziewczyna zostaje zgwałcona, w dziewięciu przypadkach na dziesięć to jest jej wina.", połową kobiecych postaci papierową i bezbarwną, a resztą przedstawioną bardzo przedmiotowo i hojnie obdzieloną takimi cechami jak ukazana w dialogach naiwność granicząca z głupotą mimo jednocześnie przypisywanej im inteligencji), a także bełkotliwy pseudomistycyzm uniemożliwiły mi radość z lektury.

Reasumując, moim zdaniem sam pomysł ciekawy, ale wykonanie nie warte czytania.

Pablos | 2010-08-02
Na półkach: Przeczytane, [2010]
Przeczytana: 02 sierpnia 2010

Zdecydowanie nie zgrokowałem tej powieści w stu procentach. Nie da się jednak ukryć, że jest to lektura... najlepszym słowem jakie przychodzi mi do głowy jest "fascynująca". Zwłaszcza gdy uświadomimy sobie rok powstania dzieła.

ViolaPB | 2014-03-23
Przeczytana: 23 marca 2014

Genialna książka o kondycji ludzkości, pożytkach z używania mózgu i posiadaniu ciała. Liczba cytatów, które warto mieć pod ręką w dyskusji nie do policzenia.Polecam gorąco.

Lalkarka | 2015-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Powinnam dać 1/10 za zdanie "Jeśli dziewczyna zostaje zgwałcona, w dziewięciu przypadkach na dziesięć to jest jej wina". Obrzydliwe słowa włożone w usta bohaterki, tego się po Heinleinie nie spodziewałam.

tomoe | 2014-11-08
Przeczytana: listopad 2014

Przeczytałam tą książkę (w krótszej wersji) będąc jeszcze w liceum jakieś 20 lat temu. wtedy wywarła na mnie niesamowite wrażenie. chwilami ciężka, zmusiła do przemyślenia wielu kwestii, namieszała w łepetynie i trochę zmieniła spojrzenie na świat. wtedy dostała 10/10.

teraz wpadła mi w ręce wersja nieokrojona i z ciekawością zabrałam się do lektury. i te 20 lat bardzo wiele zmieniło w mojej percepcji tej opowieści. książka okazała się lekka, wręcz zbyt lekka. chwilami banalna. nie wnosiła nic nowego za to dostrzegłam wady, które wcześniej mnie nie raziły. szowinizm na każdym kroku: gdy panowie rozmawiają kobiety mają nie przeszkadzać, bo co one mogą wnieść do filozoficznych dysput itp. niby jest to opowieść o wielkiej miłości i tolerancji, ale homoseksualizm jest bardzo BEEE - no może dwie panie razem, ale broń "Boże" dwóch panów. nietypowa dzisiaj pruderia - choć to akurat wina czasów, w których książka była pisana, jednak w jakiś sposób razi. trochę śmiesznie/strasznie jest...

ulfur | 2014-05-18
Na półkach: Sci-fi, Przeczytane
Przeczytana: maj 2014

Świetny przykład na to, że opisy na okładkach niewiele znaczą. Udało mi się przeczytać wersję rozszerzoną tej książki i było to dla mnie zaskoczenie roku. Autor wyszedł od wielkiego banału, ale różnorodność wątków które potem pozaplatał w mojej głowie nie dała mi odłożyć tej książki na długo. Lektura to była radosna i zaskakująca. Proponuję, zwyczajem hipisów Marsa, oddalić się i spróbować to wszystko wchłonąć.

figgin | 2011-01-15

Świetna książka. S-f, ale nie ma epatowania wymyślonym światem, techniką i efektami specjalnymi. To książka o ludzkiej społeczności. Świetnie napisana, wciągająca, ale nie jest to czcza rozrywka.

marzenia1 | 2014-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2014

Aż trudno uwierzyć, że to książka z 1961 roku. Robi wrażenie, ale coś mi w niej 'nie leży'. Do połowy świetna, potem się psuje, jednak warto przeczytać.

6 rzeczy wynalezionych przez pisarzy

Myślicie, że pisarze żyją tylko z pisania książek? Niektórzy pewnie tak, ale zdarzają się jednostki wybitne, które potrafią wykazać się również w innych dziedzinach. Przedstawiamy Wam listę sześciu rzeczy, które zostały stworzone przez pisarzy.