Obcy w obcym kraju

Tłumaczenie: Andrzej Sawicki
Wydawnictwo: Solaris

Wydanie to zawiera więcej scen niż inne polskie tłumaczenia. W oryginale wydano dwie wersje książki - pełną (1991) i okrojoną przez autora - ze względu na żądanie wydawnictwa (1961). "Obcy w obcym kraju", dzieło kultowe, biblię pokolenia hipisów, sprzedano na całym świecie w nakładzie ponad 8 milionów egzemplarzy. Jedna z najsłynniejszych powieści science fiction, a na pewno pierwsza, którą...

"Obcy w obcym kraju", dzieło kultowe, biblię pokolenia hipisów, sprzedano na całym świecie w nakładzie ponad 8 milionów egzemplarzy. Jedna z najsłynniejszych powieści science fiction, a na pewno pierwsza, którą dostrzegła krytyka literacka spoza getta.

BYŁ SOBIE RAZ MARSJANIN NAZWISKIEM VALENTINE MICHAEL SMITH

Absolutnie wszystko na świecie było dla niego obce - poglądy, motywy działania, przyjemności. Z drugiej strony, on sam został wychowany przez mądrą, subtelną i wysoko rozwiniętą, ale całkowicie nam obcą rasę.

źródło opisu: nota wydawcy

Kasia b | 2019-07-18

Jakie czasy, taki Mesjasz. Gdyby w dzisiejszych czasach Syn Człowieczy zstąpił na Ziemię, prędzej przybyłby z Marsa niż z bliżej niesprecyzowanego "Nieba". Ktoś kto nie zna i nie jest w stanie zrozumieć idei zła, kłamstwa, żądzy pieniądza i podobnych typowo ludzkich przymiotów to może i biały kruk, ale wśród stada kruczoczarnych wron. A innego trzeba jak najprędzej zadziobać.

Logrod_D Wakowski | 2018-12-13

Ja się pytam - czy to jest ten sam autor od "Luny, surowej pani", "Żołnierzy kosmosu" i "Władcy marionetek"? . Skusiłem się na "Obcego..." bo nazwisko Heinleina wyznacza dla mnie pewien poziom godziwej, literackiej rozrywki. Tu jednak nie dostrzegam geniuszu twórcy, a sama książka jest strasznie nierówna.

Nozomi | 2018-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2018

Dziwne to było. Zaczęło się bardzo interesująco, główny bohater od razu wzbudził moją sympatię. Jednak im dalej, tym robiło się gorzej, osobowość Mike'a pod wpływem Ziemian ewoluowała w niezbyt fajną stronę. A już zakończenie było po prostu absurdalnie idiotyczne.

Mirek | 2018-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2018

Rewelacja

hermilion | 2018-05-28

Książka genialna, ksiażka, która definiuje czym jest ludzkość i własne człowieczeństwo w sposób czasami tak prosty ... że aż fascynujący ... książka która uczy tolerancji, zrozumienia innych i samego siebie.

Jednocześnie tylko dla osób o otwartym umyśle, dla obecnej ciasnoty umysłowej w tęczowych barwach będzie to pozycja jeszcze bardziej obrazoburcza niż była dla konserwatywnej Ameryki w latach 60-tych ... RTOFL.

Już widzę te nabzdyczone feministki .. po prostu chichot historii.

Najciekawszy cytat:

“…certain feet were made for stepping on ,in order to improve the breed, promote the general welfare and minimize the ancient insolence of office..”

krasnylud | 2018-05-18
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 21 stycznia 2018

Ta książka zmienia swój charakter w trakcie, zaczyna się od typowego sci-fi, gdzie chodzi o kontakt z obcą rasą (nawet w osobie Michaela), porwanie kogoś ze szpitala, przeżycie, etc. A potem to staje się nieważne i ważne stają się poglądy i podejścia. Dla mnie osobiście - pół na pół. To znaczy podejście do spraw seksualności i coś jakby "racjonalizm" (najpierw zgrokuj, potem dopiero możesz cokolwiek robić) uważam za jak najbardziej słuszne. Casualowy seksizm i homofobię, a także podejście, że wszystko od nas zależy - już niekoniecznie. O ile pierwsze jest trochę produktem czasu, to drugie jest chyba typowo Heinleinowskie.
Nonetheless, to nie sprawia że książka jest gorsza, wręcz przciwnie może nawet. Ale trzeba przyjmować ją krytycznie. Zresztą chyba o to jej chodzi.

| 2018-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2018

Książka przeczytana za rekomendacją Remigiusza Maciaszka. Jakoś mnie nie porwała, chyba za bardzo hippisowa w swojej wymowie. Trochę szkoda czasu.

Damian Gilewski | 2018-02-21
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 21 lutego 2018

Gdy po około połowie książki przechodzi z polityki na religię to robi się o wiele słabsza.

przygodka | 2018-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2018

Spodziewałam się czegoś innego...ale się pozytywnie rozczarowałam. Zbliżone koncepcje i tematy były już poruszane w innych książkach np." W nowym wspaniałym świecie" A.Huxley-a jednak tu temat jest bardziej rozwinięty. Autor z dużą ironią i przymrużeniem oka obrazuje współczesny świat i ludzkość pomimo, że akcję książki przewrotnie umiejscawia w "przyszłości". Książka zabawna, obrazoburcza...ja ubawiłam się do łez.

qcdorota | 2017-02-21
Na półkach: Przeczytane, Docer
Przeczytana: 24 lutego 2017

Heinlein jest Bogiem, ja jestem Bogiem :)