Cieplarnia

Okładka książki Cieplarnia Brian W. Aldiss Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Cieplarnia
Brian W. Aldiss Wydawnictwo: Rebis Seria: Wehikuł czasu [Rebis] fantasy, science fiction
Wehikuł czasu [Rebis]
Hothouse
Rebis
2019-10-22
1983-01-01
2008-01-01
Marek Marszał
literatura angielska niebezpieczeństwo postapokalipsa postapokaliptyczny świat science fiction walka o przetrwanie walka o życie wizja przyszłości zagłada

Nim zgaśnie ostatnie słońce

Postapokaliptyczna walka o przetrwanie w świecie zmutowanych i dzikich roślin; zapraszam na krótką wideo recenzje:

Cieplarnia to książka przedstawiająca dość ciekawą wizję przyszłości. Sam pomysł oceniam na plus ale fabuła mnie osobiście specjalnie nie wciągnęła. Dodatkowo zmęczył mnie język jakim książka została napisana – może to kwestia tłumaczenia ale niektóre nazwy brzmią bardzo dziwnie i nienaturalnie.
Podsumowując książka nie była dobrą pozycją dla mnie ale myślę, że wielu osobom może się spodobać dlatego nie odradzam.

Masa ciekawych oryginalnych pomysłów. Coś co lubię

Masa ciekawych oryginalnych pomysłów. Coś co lubię

Książka zrobiła na mnie o tyle większe wrażenie, że wcześniej nie czytałam nic, co przypominałoby taką wizję przyszłości. Wyobraźnia autora wydaje się nie mieć granic - wszystko tu żyje i na niemal każdej stronie coś chce pożreć bohaterów. Wykreowany świat przyjemnie zmuszał wyobraźnię do pracy, a wizja Ziemi i Księżyca połączonych nićmi pajęczyn to niesamowita sprawa.
W tę drapieżną roślinność zostali rzuceni bohaterowie, którzy wypadli nieco słabiej. Trudno było mi przełknąć obraz 9-letniego dorosłego mężczyzny z popędami. Czasem zachowanie postaci było nielogiczne, dialogi przeciągane na siłę. Wątek z brzuchatymi głupolami był zabawny, ale też męczący jednocześnie.
książka mogłaby być dłuższa, wątki zawisły niedokończone, chętnie poczytałabym o całkowitej zagładzie planety.

Zachęcona wyobraźnią autora wypożyczyłam trylogię o Helikonii.

W...

Subiektywnie okiem Eryka
Po książkę zdecydowałem się sięgnąć zaintrygowany ciekawym opisem na okładce zauważonej w empiku (wydanie 2023),po przeczytaniu wtedy jeszcze w sklepie paru stron wiedziałem, że to książka, która chcę przeczytać. Tyle byłoby z dobrego startu, "im dalej w las" tym było gorzej, dobra może nie gorzej, ale bardziej rozczarowująco. Fabułę głównego wątku można by uznać za nawet ciekawą gdyby nie to, że nie miała powiedzmy jakiegoś ostatecznego celu, bądź ja go nie dostrzegłem, nie wiem, ale po samym zakończeniu wnioskuję, że nie jest to tylko moja opinia. Niektóre zapoczątkowane wątki poboczne całej historii były jakieś takie.. zaczęte i nieskończone, były po to, żeby po prostu być, o postaciach "brzucho-brzuchach" nie wspominając, to jeden z bardziej nużących wątków i dodatkowo prowadzony przez bardzo długi czas, aż do końca książki. Autor posiadał bardzo dobrą wyobraźnię, to coś czego nie można mu odmówić, ale groteskowość fabuły nie zbudowała tej atmosfery, której bym oczekiwał po przeczytaniu opisu na okładce, a raczej głęboki zawód.. Nawet wątek pasożytniczego grzyba mimo budowania ciekawości rozmywał się przez wydarzenia, które towarzyszyły głównym bohaterom.

Dałem książce szanse, niestety nie sięgnąłbym drugi raz, czuję się trochę jakbym stracił czas więc nie polecam, chyba że jesteś geekiem i może znajdziesz w tej książce coś więcej czego ja nie dostrzegłem.

Subiektywnie okiem Eryka

Staroć, ale całkiem znośny

Staroć, ale całkiem znośny

Niesamowita wyobraźni i wizja autora. Studium de-ewolucji. Pomimo chaosu (w odróżnieniu np: od Dukaja) jest to spójna opowieść o tym jak wyglądałoby życie, w świecie, w którym walkę ewolucyjną wygrywają rośliny.

Cieplarnia mnie nie zachwyciła.

Brian W. Aldiss na kartach swojej powieści wykreował oryginalną wizję przyszłej Ziemi, na której to rośliny objęły niepodzielną władzę. Wskutek wzrostu aktywności słonecznej mogły one rozwinąć się do nieznanych wcześniej form i rozmiarów, zwierzęta zaś w większości wyginęły. W tym świecie resztki dawnej ludzkości desperacko walczą o przetrwanie.

Nie sposób autorowi odmówić wyobraźni. Aldiss wymyślił dziesiątki nowych groźnych stworzeń, od wielkich i podobnych do pająków trawerserów, przemierzających pustkę między Ziemią a Księżycem, po masę znacznie mniejszych, lecz śmiertelnie groźnych roślin, które zajęły nisze dawniej zamieszkiwane przez zwierzęta. Mamy tu między innymi roślinne odpowiedniki zajęcy ale też rośliny zdolne m.in. do lotu. Na uznanie (również dla tłumacza) zasługują także oryginalne nazwy roślin (jak chociażby wierzbomord, szczudłak czy wysysol).

Na plus ocenię także postać Smardza, przedstawiciela gatunku inteligentnych grzybów, które przejmują władzę nad stworzeniami do których się podłącząją, w zamian jednak zwiększając znacząco ich inteligencję.

Niestety o ile doceniam wykreowany przez autora świat, to główna fabuła zwyczajnie zawodzi. Poszczególne wątki prowadzone są w niezbyt ciekawy sposób, ich potencjał zaś jest zwyczajnie marnotrawiony. I tak chociażby w powieści pojawia się wątek mieszkających na księżyku ludzi-skrzydlaków, którzy planują przeprowadzić inwazję na Ziemię. Motyw ten zostaje nagle urwany i powraca dopiero pod sam koniec powieści.

Podobnie z pozoru bardzo ciekawy wątek Grena (głównego bohatera) i Smardza, który chciał wykorzystać swego nosiciela aby zainfekować pozostałą ludzkość i przejąć władzę nad planetą bardzo rozczarowuje, nasi bohaterowie przez większość czasu błądzą to tu, to tam i w zasadzie nic z tego nie wynika.

Razi też sytuacja z samego początku powieści, kiedy to dorośli z grupy ludzi do których należy Gren postanawiają porzucić od tak swoje dzieci, aby same radziły sobie niebezpiecznej dżungli. Jeśli to typowe zachowanie dla grup ludzkich w tym świecie to nie wiem jakim cudem gatunek ten jeszcze nie wyginął.

Istotną wadą powieści był dla mnie też wątek Brzunio-brzuchów. Rozumiem, że według autora ich wprowadzenie miało być elementem komediowym, jednak nieustanne pojękiwania, marudzenie i nieporadność tych niby-ludzi mocno mnie irytowały podczas lektury.

Cieplarnia to przykład na to, że sam ciekawy pomysł autora na kreację świata nie wystarczy, aby powieść uznać za obiektywnie dobrą. Do tego potrzebna jest jeszcze interesująca fabuła i bohaterowie, których losy śledzimy z zainteresowaniem. Tych elementów niestety tutaj zabrakło. Jeśli chcecie sięgnąć po tę klasykę sci-fi to możecie dać temu tytułowi szansę, sam jednak czuję się po lekturze trochę rozczarowany. Ode mnie 5/10.

Cieplarnia mnie nie zachwyciła.

"Cieplarnia" to bardzo specyficzna książka, w której jest sporo absurdu i surrealizmu, lecz jednocześnie wyobraźnia autora przy kreowaniu tej wizji zdecydowanie urzeka!

W tej powieści świat się zatrzymał, ludzka cywilizacją skarlała, planetę opanowały różne rośliny, owady czy inne stworzenia, jest niegościnnym i rządzącym się swoimi prawami miejscem.

Ludzie przetrwali w małych grupach, lecz zmienili się, zmutowali, powstały różne plemiona i klany, żyjące raczej w izolacji.

Losy Grena, głównego bohatera, choć tak nieprawdopodobne, to jednak zaciekawiły mnie i z uwagą śledziłam jego drogę oraz wydarzenia czy niebezpieczeństwa jakie napotykał.

Autor szczegółowo opisuje wymyślone przez siebie gatunki roślin lub zwierząt i choć przemyślał to w intrygujący sposób, to jednak mnogość tych tworów potrafi zalać czytelnika i wielokrotnie czułam się przytłoczona opisywanymi rewelacjami.

Książka jest bardzo klimatyczna, duszna, niepokojąca, pełna niebezpieczeństw i walki o przetrwanie. Bardzo podobała mi się koncepcja inteligentnego grzyba, która od początku budziła we mnie swego rodzaju niepokój 😅

Czuć, że powieść ma już swoje lata, przeszło 60, nie czytało mi się jej tak samo jak młodsze pozycje, czuć że to retro sci-fi/fantasy, lecz wyobraźnia i pomysły autora zrobiły na mnie spore wrażenie, a w swoich czasach z pewnością mogły zafascynować czytelników.

Ludzie przetrwali w...

Świetna książka o dystopijnym świecie postapo, gdzie to rośliny przejmują wladzę.

• Science Fiction