Fallen Princess

Okładka książki Fallen Princess Mona Kasten
Okładka książki Fallen Princess
Mona Kasten Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Everfall Academy (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Everfall Academy (tom 1)
Jaguar
2024-03-13
2024-03-13
Anna Wziątek
Fantasy YA romans dark academy 15+

“Fallen Princess” swoim klimatem bardzo przypomniała mi o serii „Save me” autorki, ale akcja umiejscowiona została w paranormalnym świecie. Myślę, że jeśli jedna Wam się spodobała, to i druga pewnie przypadłaby Wam do gustu. Moje odczucia wobec obu są raczej mieszane. Mamy tutaj podział na tych dzieciaków, którzy myślą, że są lepsi i tych, których traktuje się gorzej, z tym, że w tym przypadku o traktowaniu świadczy magia, jaką dana grupa dysponuje.

Jeśli chodzi o fabułę to była bardzo spokojna, slow burn at its finest, zarówno pod względem fabuły, jak i wątku romantycznego. Całość rozwija się stopniowo, a wręcz ośmieliłabym się powiedzieć, że ślamazarnie, przez co pierwsza połowa mnie wynudziła. Magia pojawiała się dość sporadycznie, a bohaterowie raczej skupiają się na rozwikłaniu zagadki morderstwa ucznia, co nie jest opisane jakoś spektakularnie, bo odniosłam wrażenie, że fabuła nie ruszyła do przodu nawet o milimetr, dopóki do nie dotarłam do połowy książki. Aczkolwiek ja bardzo lubię magiczne akademie, więc jakoś bardzo nie męczyłam się podczas czytania.

Postaci niestety wypadły w moich oczach dość kartonowo, były albo zazdrosne albo odgrywały role przyjaciół dla Zoey, albo po prostu sobie były. Nie posiadały jakichś konkretnych cech charakteru, przeszłości ani czegoś, co uczyniłoby ich niezbędnymi dla historii, stanowiły raczej pionki. Potrzebny ktoś, żeby zrobić zamieszanie? Osoba X. Ktoś, kto będzie nas irytował? Osoba Y. Ich jedyna cecha to magia, którą posiadają, ale nawet ona nie odgrywała większej roli w fabule, co mnie rozczarowało. Z Zoey jako Banshee, autorka miała ogromne pole do popisu, ale Zoey jeśli się nie użalała nad sobą, swoją niespodziewaną magią lub chłopakiem, wobec którego zachowań wolała pozostawać ślepa, po prostu… istniała. Jedynym, co w niej polubiłam, była jej determinacja, by szybko się zaadoptować do nowej sytuacji i nie poddawać.

Wydaje mi się, że ciężko jest zakończyć książki w dobry sposób. Rzadko się zdarza, że zakończenie mi się podoba, ale tutaj skończyło się w taki przyjemny, komfortowy sposób, co bardzo mi przypadło do gustu, jednocześnie zostawiając furtkę otwartą na kolejny tom/tomy. Jeszcze nie jestem pewna, czy po nie sięgnę, ale z pewnością ciekawią mnie moce bohaterów, których nie było nam dane za dobrze poznać oraz to jak rozwinie się relacja pomiędzy Zoey a Dylanem.

„Fallen Princess” to książka, która zainteresowała mnie głównie przez to, jak pięknie została wydana. Miałam już podejście do innej książki tej autorki, i skończyło się to DNF’em, jednak stwierdziłam, że warto spróbować ponieważ jest to inna i nowa odsłona autorki, bo tym razem jest to fantastyka.

Od razu mogę wam powiedzieć, że nie żałuję, że spróbowałam, bo pokochałam tą książkę od pierwszych stron. Sam klimat był tak magiczny i wyjątkowy, szczerze nie mogłam oderwać od czytania, wciąż chciałam tylko więcej i więcej. Pragnęłam dalej poznawać losy naszej głównej bohaterki, oraz obserwować jak działają różne moce. Ciekawiły mnie też różne zajęcia w szkole do której chodziła nasza Zoey, ciekawym zjawiskiem było rozwijanie mocy bohaterów i to jak je ćwiczyli, co sprawiało, że byli coraz lepsi w tym wszystkim. Czytając, ciągle miałam w głowie obrazy tego, co działo się w książce. Styl pisania autorki tutaj jest bardzo lekki i sprawia, że łatwo wkręcić się w bieg historii i bez problemu ją zrozumieć, dlatego jest to książka idealna dla osób zaczynających z fantastyką.

Uwielbiam, gdy w książce pojawia się klimat dark akademia, a tutaj mogliśmy go zauważyć. Wątki fantastyczne w tej książce były niezwykłe i po prostu zapierały dech w piersi. Wszystko było bardzo przemyślane i pojawiła się masa plot twistów, które po prostu wgniatały mnie w fotel.

Podczas czytania możemy zauważyć również wątek kryminalny, bo razem z bohaterami szukamy mordercę ucznia, który zginął podczas balu, a to, że coś się z nim dzieje zauważyła właśnie Zoey. Jesteśmy ciągle trzymani w napięciu, budujemy w głowie swoje teorie spiskowe, zastanawiamy się nad tym, kto właśnie jest mordercą i próbujemy go odnaleźć, razem z uczniami.
Szczerze powiem, że totalnie nie spodziewałam się tego, kto za tym stoi, ogromnie mnie to zaskoczyło I siedziałam z otwartą buzią, przynajmniej przez parę minut.

Wątek romantyczny, jest bardzo subtelny i delikatny, nie ma go za dużo, ale jednocześnie gdy już odrobinę go się pojawia, to jest taki wyczekany i sprawił, że wylała się na mnie lawina emocji.

Bardzo polubiłam Zoey jak i Ethana, są to dla mnie absolutnie ulubieni, bohaterowie z całej książki, a ich relacja i jej rozwój mocno mnie intrygował. Było wyczuwalne to napięcie, często również nie mogłam powstrzymać uśmiechu, który pakował się na moje usta.
Było również paru bohaterów, których nie polubiłam, ale nie będę już o nich mówić, w żaden sposób by nic wam nie zaspojlerowac!

Od razu mogę wam powiedzieć, że nie żałuję, że spróbowałam, bo pokochałam tą...

zapraszam na ig VelarisLibrrary Mona Kasten zdecydowanie ostatnio wpisała się w mój gust czytelniczy i stała się jedna z ulubionych autorek. Której książki jej autorstwa bym nie przeczytała, to każda jest udana i w sumie ciężko by się o coś doczepić. Oczywiście dla czepialskich zawsze cos się znajdzie, ale ja jestem zadowolona.
Tym razem autroka wraca do nas z nową serią - Everfall Academy, trzeba dodać, że jest to pierwsza powieść fantasy w dorobku Kasten, mam ogromną nadzieję, że nie ostatnia.
Stały schemat romansu paranormalnego, hate-love, może i utarty, ale sprawdza się zawsze.
Zoey jest przygotowywana do zajęcia miejsca jej matki w Radzie oraz z nieceirpliwością oczekuje na ujawnienie się jej daru, takiego jak u jej rodziciekli, kiedy będzie to mogła pomagać innym, leczyć ich rany. Niestety, jej życie staje na głowie, gdzy podczas balu szkolnego przewiduje śmierć swojego młodszego kolegi. Okazuje się, że zamiast daru uzdrawiana, który powinna odziedziczyć po matce, ma predyspozycje do magii śmierci, jest banshee. Jej życie zmienia się o sto osiemdziesiąt stopni, bo musi przenieść się na inny wydział Everfall Academy.
Po przeprowadzce zostaje jej przydzielony mentor, Dylan Dae Park, który jest żniwiarzen, to znaczy, że jednym dotknięciem potrafi wyrwać z człowieka duszę. Musi pomóc Zoey w oswojeniu się z jej nowymi zdolnościami. Jednak śmierć młodszego kolegi nie daje dziewczynie spokoju. Gdy zaczyna bliżej przyglądać się sprawie, powoli odkrywa, że w akademii sporo osób ma coś do ukrycia i pilnie strzegą swoich tajemnic. Szczególnie Dylan, do którego jej uczucia znacznie się zmieniły.
Nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała o okładce a prawda jest taka, że brzegi w tej książce są wyjątkowo rzucające się w oczy (patrz zdjęcie nr 2) i są bardzo przyjemne i dopracowane. Treść powieści też jest dosyć dobra. Może nic specjalnego, ale życie codzienne nastolatków wcale nie musi być nudne. Zaczyna się jak każda inna książka romantasy, elitarna akademia, tylko dla wybrańców, z specjalnymi zdolnościami. które dziedziczą po swoich przodkach. Każdy z uczniów dziedziczy inny talent, w zależności od jakiego boga pochodzi, to trafi do odpowiedniego domu i tam będzie się szkolić siebie i kształtować swój dar. Zoey całe życie przygotowywała się do bycia uzdrowicielką, niestety los bywa bardzo przewrotny, zamiast chcianego daru po matce, odziedziczyła dar przepowiadania śmierci, który jest związany z magią śmierci, a każdy dar związany z magią śmierci jest nieznany a przez to nieakceptowany. Z początku dziewczyna była załamana, jednak zmiana otoczenia zmieniła nie tylko jej życie, ale też sposób patrzenia na wszystko. To jedna z tych książek, które wciągają czytelnika w niesamowity świat i ciężko po nim wrócić do rzeczywistości. Świat pełen tajemnic, mrocznych sekretów, niebezpiecznych intryg. Bardzo dobrze spędzony czas, który minął zdecydowanie za szybko.

Tym razem autroka wraca do nas z nową serią -...

Współpraca komercyjna @wydawnictwojaguar

,,Fallen Princess” to książka, która wciąga od pierwszej strony i nie pozwala oderwać się aż do ostatniej kropki. Autorka, Mona Kasten, zabiera czytelników w magiczną podróż do świata Everfall Academy, gdzie młodzi ludzie posiadają nadprzyrodzone moce i umiejętności.

Główną bohaterką jest Zoey, która nagle odkrywa w sobie talent do magii śmierci, co zmienia jej życie nieodwracalnie. Zamiast daru uzdrawiania, który miała odziedziczyć po matce, Zoey musi zmierzyć się z nowymi zdolnościami i przenieść się na inny wydział akademii. Tutaj poznaje swojego mentora, Dylana, Żniwiarza, który pomaga jej opanować nowoodkryte moce.

Książka fascynuje nie tylko światem magii i nadprzyrodzonych mocy, ale także wątkiem kryminalnym, który dodaje opowieści dynamiki i tajemniczości. Styl autorki jest lekki, co sprawia, że czytelnik łatwo może się zanurzyć w historii i wyobrazić sobie każdą sytuację.

Zaskakujące zakończenie pozostawia czytelnika z niecierpliwością czekającym na kontynuację, obiecując kolejne emocjonujące przygody Zoey i jej przyjaciół.

,,Fallen Princess” to nie tylko idealna lektura dla fanów fantastyki młodzieżowej, ale także dla tych, którzy lubią połączenie lekkiego romansu, tajemnic i magii. Gorąco polecam tę książkę wszystkim poszukującym fascynującej i wciągającej opowieści.

Współpraca komercyjna @wydawnictwojaguar

Główną bohaterką jest Zoey, która nagle odkrywa w sobie talent...

To było dosyć ciekawe i dałabym 4 gwiazdki, ale główna bohaterka mnie dobijała. Akademia też była trochę mało mroczna i liczyłam na więcej magii, ale mam nadzieję, że to się zmieni w kolejnych tomach. Ale z plusów, podobał mi sie wykreowany świat, że magia pochodzi od Bogów i nie jest ukierunkowana w jednym stylu.
Wracają do naszej Zoey i „ściągnęłam łopatki” to się pojawiło jakieś o 9 razy za dużo. I nie czepiałabym się, ale to serio nie pasowało do sytuacji i irytowało tylko. Momentami było dobrze. Wątek kryminalny mnie nawet zaskoczył bo nie spodziewałam się tej osoby.

Wracają do naszej Zoey i „ściągnęłam łopatki” to się...

Witajcie w akademii Everfall. Miejscu pełnym magii śmierci, tajemnic i wielkich emocji.

Zoey z utęsknieniem czeka na przebudzenie swojej mocy. Wierzy, że tak jak matka będzie uzdrowicielką. Jednak w noc szkolnego balu, jej magia wszystkim się ukazuje. Jej moc powiązana jest z magią śmierci. Dziewczyna jest banshee i przewiduje śmierć kolegi ze szkoły. Jej świat kompletnie stanął na głowie. Stara się oswoić ze swoimi nowymi zdolnościami, ale śmierć chłopaka nie daje jej spokoju. Zaczyna prowadzić własne śledztwo i odkrywa, że każdy w szkole skrywa jakieś tajemnice...

Styl pisania Mony Kasten urzekł mnie już od pierwszych stron. Wszystkie wydarzenia opisuje w taki sposób, że przenosi czytelnika w środek akcji i pozwala mu odczuć wszystkie emocje bohaterów. Nawet nie zauważyłam, że mijały kolejne strony, a ja przybliżałam się do zakończenia.

Lubię, kiedy autorzy czerpią z bogactwa mitologii. Mona Kasten postanowiła przybliżyć nam mitologię celtycką, niezbyt często wybieraną przez pisarzy. I było to szalenie ciekawe. Razem z Zoey poznajemy wierzenia, system magiczny i jej magiczne możliwości.

Jedyny minus jaki mogę wskazać, to relacja romantyczna. Bardzo żałuję, że było jej tak mało. To typowy slowburn, który ma swoje uzasadnienie w historii i rozwoju postaci. Jest to zdecydowanie dobry początek czegoś, co będzie mogło się rozwinąć w kolejnym tomie serii.

Jeśli lubicie książki z wątkiem akademii, magią i delikatnym romansem, to „Fallen Princess” to coś dla Was. A ja Wam polecam tę książkę z całego serca!

P.S.: To wydanie to wizualna uczta dla oczu!

Wystarczył tylko jeden wieczór, by życie Zoey zmieniło się bezpowrotnie. Przebudzenie mocy powinno być spektakularnym przeżyciem, lecz w przypadku naszej głównej bohaterki było ono makabryczne i traumatyczne. Droga, którą dotąd podążała Zoey będzie musiała obrać zupełnie inny kierunek, tylko jak z dnia na dzień porzucić plany i idee, do których realizacji przygotowuje się niemalże całe życie ?
‘’Fallen Princess’’ to idealnie skrojona młodzieżówka z ciekawym wątkiem fantasy. Myślę, że pomysł autorki na stworzenie magicznego świata, którego mieszkańcy posiadają nadprzyrodzone moce i umiejętności będzie nie lada gratką dla fanów gatunku. Na uwagę zasługuje wplątanie w fabułę wątku kryminalnego związanego z niejasną sprawą śmierci jednego z uczniów Everfall. Zoey wraz ze swoimi nowymi przyjaciółmi postanawia przyjrzeć się tej sprawie, przez co ściąga na siebie ogromne niebezpieczeństwo…
Muszę przyznać, że ciekawym doświadczeniem było obserwowanie przemiany naszej głównej bohaterki. W dosłownie jednej chwili dziewczyna zaczyna postrzegać świat inaczej, staje się podejrzliwa, a to, czego dotąd była tak pewna może się okazać w dużej mierze złudzeniem. Atmosfera panująca w Everfall jest dość mroczna, okazuje się również , że jej uczniowi skrywają wiele jeszcze mroczniejszych sekretów oraz tajemnic. Na duży plus zasługuje wątek przyjaźni, gdzie nasza główna bohaterka poznaje wiernych przyjaciół, których można jej tylko pozazdrościć. Ciekawą postacią jest tu Dylan, o którym krąży wiele plotek, pytanie tylko, które z nich są prawdziwe ? Zakończenie mocno zaskakujące, zdecydowanie daje nadzieję na interesującą kontynuację.
Nie mogłabym nie wspomnieć o tym pięknym wydaniu – misternie barwione brzegi oraz okładka, która idealnie nawiązuje do historii znajdującej się w środku. Z niecierpliwością czekam na dalsze emocjonujące przygody Zoey oraz jej rozwinięcie relacji z Dylanem, ponieważ jest to bohaterka, która po prostu da się lubić.

Czytałam jedną z serii autorki, a jej styl przypadł mi do gustu. Nawet bardzo. Przez to wiedziałam, że muszę przeczytać tę książkę.

Zacznę może od kreacji bohaterów w Fallen Princess. Mamy osoby, które stoją po dwóch różnych stronach mocy, jasnej i ciemnej.

Zoey, księżniczka Rady, miss szkoły. Jej przeznaczeniem było uleczanie innych. Przynajmniej tak zawsze myślała.

Dylan, samotnik, oczywiście stroniący od ludzi. Był żniwiarzem, a jego zadanie polegało na odprowadzaniu dusz zmarłych w zaświaty.

Mona ciekawie pociągnęła losy Zoey. Jej moc okazała się być inna niż zakładała. Zoey było pisane przewidywać śmierć innych. To jak bohaterka poradziła sobie w sytuacji, w jakiej się znalazła, było godne podziwu. Została wyrwana ze swojego dotychczasowego życia i musiała przywyknąć do nowej sytuacji. Wiele aspektów uległo zmianie. Jednak jej udało się przetrwać.

Połączenie Dylana i Zoey uważam, że było bardzo dobre. Ich relacja początkowo oparta na niechęci kwitła z każdym dniem. Do tego nie była tak przewidywalna, jakby się wydawało #enemistofriends Kiedy wszyscy się od niej odwrócili, on wyciągał do niej rękę. Pomógł jej wdrążyć się w nowy świat.

Plusem Fallen Princess jest ilość opisów. Jest ich sporo, a to zdecydowanie pomaga w budowaniu klimatu książki. I chociaż wszystko mi się podobała, to początkowo miałam problem z jej czytaniem. Bardzo łatwo wybijałam się z rytmu czy gubiłam wątek. Właściwie to nie wiem z czego to wynikało. Mimo to uważam książkę za ciekawą, a przede wszystkim dobrze napisana, coś nie zagrało.

Jednak gdy wszystko się rozkręciło nie miałam już tego problemu. Autorka doskonale wplotła w fabule trochę tajemnic i akcji. Muszę przyznać, że ten element podobał mi się najbardziej w całej książce. Oczywiście ja jak to ja musiałam mieć jakieś swoje typy rozwiązań zagadki. Polecam🩷

Gdy w zapowiedziach u wydawnictwa Jaguar ukazała się nowa książka Mony “Fallen Princess” w tej pięknej odsłonie, ogromnie się cieszyłam, że będę mogła ją zrecenzować. Gdy dostaje się takie książki z wydawnictwa to szanuje się taką współpracę stokroć bardziej. Uwielbiam ❤️

Zoey króluje w swojej szkole. I to dosłownie, bo właśnie kończy swoją kadencję jako Miss Everfall. Ma cudownego chłopaka i oddanych przyjaciół. Wszystko staje na głowie gdy okazuje się, że zamiast magii uzdrawiania, objawia się u niej talent do magii śmierci. Od tej pory całe życie Zoey się zmienia. Zostaje osadzona w zupełnie innym środowisku, z dala od przyjaciół. Musi sobie poradzić z nowymi mocami jak i zaległościami w nauce. Do tego dochodzi zagadka śmierci jednego z uczniów, która przyczyniła się do objawienia mocy naszej bohaterki. Czy Zoey poradzi sobie z tym wszystkim?

Uwielbiam motyw akademii szkolnej. A jak jeszcze jest to połączone z fantastyką i to uczelnia dla osób z mocami, to biorę taką wersję z zamkniętymi oczami. Zaskoczyły mnie elementy fantasy. Z racji tego, że biorę tę autorkę w ciemno, to oczywiście nie czytałam opisu. I z pewnością się nie rozczarowałam historią zawartą w książce. Muszę tutaj wspomnieć, że styl autorki jest niezwykle lekki, ale równej plastyczny. Bez problemu można wyobrazić sobie każdą sytuację czy postać zawartą w fabule. Pisarka poradziła sobie śpiewająco z tym gatunkiem. W sumie oprócz magii mamy również tutaj kryminał. Takim przodującym wątkiem jest szukanie mordercy ucznia, który zginął na balu. Rozwiązanie tej zagadki mnie zaskoczyło i kompletnie nie domyślałam się, jak to się skończy. Zdecydowanie chcę się dowiedzieć, co będzie dalej, więc będę wyglądać kolejnego tomu. A Wy jeśli lubicie lekkie młodzieżówki z nutką kryminału osadzone w świecie fantasy, to ta książka jest dla Was. A piękne wydanie jest tylko dodatkowym atutem.

Jaka była Wasza pierwsza ulubiona książka? Taka, po której zaczęła się Wasza przygoda z nałogowym czytaniem? 😊🩷

Współpraca recenzencka z @wydawnictwojaguar

⭐ Zoey oczekuje na swoją magię. Pochodzi z zamożnego rodu, który ma miejsce w Radzie. Sama kiedyś ma zająć to miejsce to po swojej matce. W rodzinie dziewczyny od pokoleń objawia się ogromna moc, która jest związana z uzdrawianiem.

⭐Zoey od dwóch lat uczy się teorii opanowania mocy w Akademii Evefall.
Pewnego dnia dochodzi jednak do tragedii, a moc, która się wtedy objawia jest całkowitym przeciwieństwem życiodajnego uzdrawiania.

⭐ Zoey zostaje pobłogosławiona mocą Banshee.

⭐ Musi zmienić dotychczasowe życie, zacząć swoje nauki o mocy od początku. Trafia do internatu dla młodzieży pobłogosławionej mocą śmierci. Jej współlokatorka jest wampirem! Zoey musi nauczyć się walki. Dla dziewczyny, jednak nie ma rzeczy niemożliwych.

⭐ W międzyczasie zyskuje przyjaciół i wspólnie starają się rozwiązać zagadkę tragedii z dnia,kiedy moc Zoey się przebudzila.

⭐ Grozi im ogromne niebezpieczeństwo.

⭐ "Fallen Princess" to pozycja idealna dla młodszych czytelników. Kojarzyła mi się troszkę z "Pamiętnikami Księżniczki" - może dlatego, że Zoey tak jak Mia nagle wpada w wir innego życia i musi sobie jakoś z nim radzić, bo wyjścia nie ma 😅

⭐ Książka jest prosta, czyta się ją niezwykle szybko. Znajdziecie w niej wątek romantyczny, dużo magicznych zdolności i wątek akademii.

⭐ Na pochwałę zasługuje jej przepiękne wydanie z barwionymi brzegami!

Moja ocena :⭐⭐⭐⭐/5

Współpraca recenzencka z @wydawnictwojaguar