Księga Sądu Ostatecznego

Seria: Nowa Fantastyka [Seria książek]
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Doomsday Book
czupirek

Kirvin studiuje historię na uniwersytecie w Oksfordzie, i w ramach studiów przenosi się na początek XIV wieku, by się przekonać, jak wyglądało życie w średniowieczu. Jednak z powodu drobnego błędu w obliczeniach zjawia się w wyznaczonym miejscu kilka lat później niż planowała - dokładnie wtedy, gdy nad Anglią, a także niemal całą Europą, zawisa straszliwe niebezpieczeństwo.

źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/book/edit/47539

Książkę pochłonęłam w niecały tydzień. Cudowna wzruszająca opowieść o odwadze przyjaźni lojalności i poświęceniu. Czyta się z zapartym tchem. Kartki prawie darłam w transie, żeby dowiedzieć się co dalej... pełna emocji i trzyma w napięciu. Niestety bardzo smutna, ale taka już jest historia tamtych czasów...polecam można zapomnieć o całym świecie. Nie mniej jednak przygotujcie paczkę chusteczek. Dziękuję autorce za te powieść. Przepiekne opisy, dialogi, ale i przejmujące, trzymajace za serce opisy... odejsc umierajacych na dżume ludzi...Wrócę do niej z pewnością jak przeczytam swoje stosy;) będę ją zawsze trzymać i traktowac jako swoją Perełke na półce. Po przeczytaniu jej tęsknilam do głównych bohaterów i można stwierdzić że mnie powieść zaczarowala. Ponad 800 str samych uczuć. I o to chodzi w książkach;) cudowna

saya1502 | 2017-05-25
Przeczytana: 25 maja 2017

Od jakiegoś czasu chciałam ją przeczytac i na moje szczęście znalazłam ją w bibiliotece. Bardzo mi się spodobała, bo jak przeczytałam w niektórych opiniach nie ma tutaj koloryzacji wszystko jest przedstawione surowo bez upiększania wydarzeń. Starałam sie ją czytać uważnie, żeby żaden szczegół opisu lub historii mi nie umknął. W niektórych momentach było mi bardzo smutno zwłaszcza jak umierali poszczególni bohaterowie z którymi zdążyłam sie już zżyć. Polubiłam historię z perspektywy Kirvin jej opinie i przemyślenia. Na pewno ponownie po nią siegnę.

_natka_ | 2015-05-07
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka

Nie lubię historii, nie lubię średniowiecza, ale ta książka mnie urzekła! Czytałam ją już kilka razy i na pewno do niej wrócę :)

ElNino | 2013-04-15
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 15 kwietnia 2013

Nie zraźcie się wyglądem okładki, nie dość, że brzydki to i mylący. Książkę warto przeczytać.

mrpriv | 2016-03-22

Willis nie jest chyba szczególnie znaną autorka, niewiele jej książek przełożono na nasz język, ale szczerze polecam zapolować na te powieści, które się u nas ukazały (na opowiadania mniej, bo czytałem jeden zbiór i był słaby). Autorka rzetelnie przygotowuje się do swojej pracy. Jej proza jest szczegółowa, pełna wtrącanych od niechcenia ciekawostek, ale jako że wszystko pisane jest lekkim piórem, nie czujemy się jak na sali lekcyjnej.

Niektórzy porównują Księgę Sądu to historyjek w stylu "Jankes na dworze Króla Artura", ale to trochę mylące - owszem, jest to opowieść o młodej historyczce odbywającej podróż w czasie w przeszłość, ale nie ma to wiele wspólnego z powieścią awanturniczą w kostiumie s-f. Mimo że Willis potrafi zaskoczyć humorem albo zafundować nie najgorsze zwroty akcji, to im dalej w las, tym bardziej losy Kivrin stają się ponure. Tu nie ma romansów (no, jeden bohater ciągle romansuje, ale dzieje się to hen na drugim planie), nie ma spisków, porwań i pościgów. To może...

curra | 2018-11-26
Przeczytana: 23 listopada 2018

Ona, przeniesiona w czasie do średniowiecza i On, starający się za wszelką cenę Ją stamtąd wyciągnąć. I nie, nie jest to mdły romans, ale niezwykła przygoda.

Książka jest R E W E L A C Y J N A. Szybka, wciągająca akcja tocząca się równolegle w teraźniejszości i w przeszłości. Nie mogłam się od niej oderwać.
Kirvin, którą pokochałam, Colin, który jest kapitalny, William, któremu zazdroszczę (no może nie matki) i Pan Dunworthy którego podziwiam, stworzyli genialną mieszkankę bohaterów. Z resztą inni też są znakomici... Dzwonniczki, pan Finch... ach, długo by wymieniać. Pani Willis odwaliła kawał dobrej roboty. Już nie mogę się doczekać, kiedy przeczytam ją ponownie :D
Polecam

PaniPegaz | 2013-04-24
Przeczytana: 2013 rok

Książkę przeczytałam w trakcie świąt, nie zwracając uwagi praktycznie na nic. Jest jednocześnie piękna i straszna, bo Connie Willis przedstawiła średniowiecze totalnie bez upiększeń, co często robią inni autorzy podobnych książek. Niby przewidywalna, wiemy, że Kivrin jest boleśnie nieświadoma niebezpieczeństwa, ale i tak jak już ktoś się zaczyta, to się nie oderwie, przynajmniej ja się w to wczułam wyjątkowo mocno. Świetnie uchwycone ludzkie nastroje w obliczu "końca świata" i ogólnie nastrój epoki.Pani Willis doskonale i gorzko wskazuje ludzkie przywary, które tutaj prowadzą do niepotrzebnych cierpień i tragedii.
PRZESTAŃCIE czepiać się okładki, bo może nie jest jakaś piękna (choć nie bardzo się z tym zgadzam), ale jest po prostu genialna, zrobiona przez kogoś z bardzo dużą empatią, kto zrozumiał główną bohaterkę, trzeba się tylko wczuć i zastanowić chwilę nad jej sensem.

amrita | 2017-11-16
Przeczytana: 12 listopada 2017

Cały problem bohaterów tego rozbuchanego tomiszcza polega na braku komunikacji. Można się nieźle uśmiać z wizji przyszłości, gdzie linie stacjonarnych telefonów są wiecznie przeciążone, komputer to sprzęt cieżkiego kalibru, a obliczenia przeprowadza wyspecjalizowany technik. Lepiej się sprawdza wizja przeszłości - widać, że autorka odrobiła lekcje z historii XIV-wiecznej Anglii. Szkoda, że nie spytała nikogo, czego sie spodziewać po XXI wieku. Mimo wszystko - czyta sie całkiem dobrze i nawet pozostawia pole do refleksji.

Hipis | 2014-08-07

Doskonałość.
To nie jest prosta ksiażeczka o podróży w czasie, o średniowieczu. To książka wprost ociekająca emocjami, ksiażka skłąniajaca do myslenie, do rozważań, książka strasząca, pełna bólu... Książka o śmierci i o ludziach. Trzeba się tylko nad nia skupić, pomyśleć, nie czytać byle jak.
Polecam jednocześnie czytać pewną książkę Alberta Camusa (zgadniecie którą, gdy będziecie czytać, nie chcę spoilerować, bardzo ciekawe ukazanie podobnych problemów w zupelnie innej otoczce filozoficznej, z zupełnie innego punktu widzenia.
A co ciekawe, przy tym wszystkim, książka ta jest nawet... zabawna. Tak, lekko, z gracją pisana, wiec nie raz uśmiechniecie się do stronic.
Polecam ludziom z uczuciami

daniel | 2018-04-08
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

Jedna z lepszych powieści w tym klimacie.
Wielkie zaskoczenie, pozytywne. Sposób narracji, fabuła, bohaterowie, klimat, który wręcz wycieka z kartek..

Żałuję, że nie ma drugiego tomu, ani 400 stron więcej.. jest świetna.