Księga Sądu Ostatecznego

Seria: Nowa Fantastyka
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Doomsday Book
czupirek

Kirvin studiuje historię na uniwersytecie w Oksfordzie, przenosi się na początek XIV wieku, by się przekonać jak wyglądało życie w średniowieczu. Jednak z powodu drobnego błędu w obliczeniach zjawia się w wyznaczonym miejscu kilka lat później niż planowała - dokładnie wtedy, gdy Anglią, a także niemal całą Europą , zawisa straszliwe niebezpieczeństwo.

_natka_ | 2015-05-07
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka

Nie lubię historii, nie lubię średniowiecza, ale ta książka mnie urzekła! Czytałam ją już kilka razy i na pewno do niej wrócę :)

PaniPegaz | 2013-04-24
Przeczytana: 2013 rok

Książkę przeczytałam w trakcie świąt, nie zwracając uwagi praktycznie na nic. Jest jednocześnie piękna i straszna, bo Connie Willis przedstawiła średniowiecze totalnie bez upiększeń, co często robią inni autorzy podobnych książek. Niby przewidywalna, wiemy, że Kivrin jest boleśnie nieświadoma niebezpieczeństwa, ale i tak jak już ktoś się zaczyta, to się nie oderwie, przynajmniej ja się w to wczułam wyjątkowo mocno. Świetnie uchwycone ludzkie nastroje w obliczu "końca świata" i ogólnie nastrój epoki.Pani Willis doskonale i gorzko wskazuje ludzkie przywary, które tutaj prowadzą do niepotrzebnych cierpień i tragedii.
PRZESTAŃCIE czepiać się okładki, bo może nie jest jakaś piękna (choć nie bardzo się z tym zgadzam), ale jest po prostu genialna, zrobiona przez kogoś z bardzo dużą empatią, kto zrozumiał główną bohaterkę, trzeba się tylko wczuć i zastanowić chwilę nad jej sensem.

Alkath3st | 2013-04-15
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 15 kwietnia 2013

Nie zraźcie się wyglądem okładki, nie dość, że brzydki to i mylący. Książkę warto przeczytać.

deprywacja | 2016-03-22

Willis nie jest chyba szczególnie znaną autorka, niewiele jej książek przełożono na nasz język, ale szczerze polecam zapolować na te powieści, które się u nas ukazały (na opowiadania mniej, bo czytałem jeden zbiór i był słaby). Autorka rzetelnie przygotowuje się do swojej pracy. Jej proza jest szczegółowa, pełna wtrącanych od niechcenia ciekawostek, ale jako że wszystko pisane jest lekkim piórem, nie czujemy się jak na sali lekcyjnej.

Niektórzy porównują Księgę Sądu to historyjek w stylu "Jankes na dworze Króla Artura", ale to trochę mylące - owszem, jest to opowieść o młodej historyczce odbywającej podróż w czasie w przeszłość, ale nie ma to wiele wspólnego z powieścią awanturniczą w kostiumie s-f. Mimo że Willis potrafi zaskoczyć humorem albo zafundować nie najgorsze zwroty akcji, to im dalej w las, tym bardziej losy Kivrin stają się ponure. Tu nie ma romansów (no, jeden bohater ciągle romansuje, ale dzieje się to hen na drugim planie), nie ma spisków, porwań i pościgów. To może...

Hipis | 2014-08-07

Doskonałość.
To nie jest prosta ksiażeczka o podróży w czasie, o średniowieczu. To książka wprost ociekająca emocjami, ksiażka skłąniajaca do myslenie, do rozważań, książka strasząca, pełna bólu... Książka o śmierci i o ludziach. Trzeba się tylko nad nia skupić, pomyśleć, nie czytać byle jak.
Polecam jednocześnie czytać pewną książkę Alberta Camusa (zgadniecie którą, gdy będziecie czytać, nie chcę spoilerować, bardzo ciekawe ukazanie podobnych problemów w zupelnie innej otoczce filozoficznej, z zupełnie innego punktu widzenia.
A co ciekawe, przy tym wszystkim, książka ta jest nawet... zabawna. Tak, lekko, z gracją pisana, wiec nie raz uśmiechniecie się do stronic.
Polecam ludziom z uczuciami

Krzysztof | 2016-08-05
Na półkach: 2016, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 04 sierpnia 2016

Dobra powieść jest zawsze o relacjach między ludzmi, niezależnie od konwencji. Konfrontacja ludzi z połowy XXI wieku i połowy wieku XIV postawionych w podobnej sytuacji pokazała, że różnią się jedynie nieistotnymi szczegółami. Liczą się więzi, empatia, obecność. Historia nie zajmuje się konkretnymi ludzmi, choć to ich losy są najciekawsze - na szczęście jest jeszcze literatura.

Kasia | 2013-07-27
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 27 lipca 2013

Książka całkiem interesująca. Okładka faktycznie nie zachęca, a akcja rozkręca się dopiero w trzeciej części, za to czyta się ją dość szybko i przyjemnie.
Idealna na deszczowe popołudnie, kiedy nie chce się wysilać mózgownicy.

guytzoo | 2014-02-21
Przeczytana: 07 listopada 2013

sybla | 2013-12-16

Niezłe czytadło na zimowy wieczór, warto sięgnąć.

Blizniak27 | 2013-07-26
Przeczytana: 25 lipca 2013

Spodziewałem się więcej po tej pozycji. Niestety nie było zapowiadanych nagłych zwrotów akcji. Jedynym plusem było wierne oddanie czasów średniowiecza. Stąd moja ocena nie może być wyższa niż 6/10.