Koniec dzieciństwa

Okładka książki Koniec dzieciństwa Arthur C. Clarke
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Koniec dzieciństwa
Arthur C. Clarke Wydawnictwo: Rebis Seria: Wehikuł czasu [Rebis] fantasy, science fiction
Wehikuł czasu [Rebis]
Childhood's End
Rebis
2019-04-23
1993-01-01
2001-10-18
Zbigniew A. Królicki, Andrzej Sawicki
inwazja obcych niebezpieczeństwo science fiction strach wyścig zbrojeń literatura angielska literatura brytyjska fantastyka

Jak statki na niebie, czyli obcy wpadają z wizytą

Bardzo ciekawy pomysł. Zdecydowanie bardziej podobała mi się pierwsza połowa książki, druga niestety nie przypadła mi do gustu, ale ogólnie było ok.

Bardzo dobra, końcówka może nie przypadła mi do gustu jednak uważam że była odpowiednia i inne zakończenie by nie pasowało, przyjemnie się czyta jak wszystkie wątki splątują się w jeden, niesamowite i zaskakujące jest to iż była napisana w latach 50

Powieść bardzo krótka, porusza jednak wiele wątków. Bardzo ciekawy pomysł, zwłaszcza z przedstawieniem obcych.
Pozostawia refleksję, czy historia nie zakończyłaby się podobnie gdyby jednak nie doszło do kontaktu z cywilizacją pozaziemską.
Polecam przy okazji miniserial na podstawie tej powieści.

Polecam przy okazji miniserial na podstawie tej powieści.

Książka wyróżnia się dużą ilością wątków które dopiero na końcu splatają się w jedną całość, sama historia jest ciekawa i bardzo rozciągnięta w czasie

Clarke był bardziej wizjonerem - futurystą, dlatego nie nastawiajcie się na opowieść pełną przygód i zwrotów akcji. Owszem też są, bardziej jako tło czy sposób narzędzia do dopełnienia przepowiedni.
Czyta się to, pomimo upływu 70 lat, bardzo przyjemnie.

Czyta się to, pomimo upływu 70 lat, bardzo przyjemnie.

Soft Science-Fiction. Zabrałem się za koniec dzieciństwa po przeczytaniu tetralogii Odysei Kosmicznej, a jeszcze przed Ramą. Nie do końca tego się spodziewałem, bo wcześniejsze książki Clarka były mocno osadzone w nauce, a ta to jednak fantasy. Niemniej czyta się bardzo szybko i to typowa książka do przeczytania pomiędzy poważniejszymi dziełami. Teraz czas na Ramę.

Trochę się zawiodłem po tej pozycji. Początek dla mnie rewelacyjny, pierwszy kontakt z obcą cywilizacją wręcz zachęca do dalszego czytania. Niestety później jest coraz gorzej, począwszy od opisywanego wyglądu obcych. Na myśl przychodzą mi wyobrażenia kosmitów przez XIX wiecznych ludzi. Środek książki nie wnosi nic ciekawego. Jest jeszcze nadzieja w bohaterze o imieniu Jan, lecz na tym polu również odczułem zawód. Do tego mamy niesatysfakcjonującą końcówkę. Mimo wszystko po zakończeniu czytania, naszły mnie pewnie refleksje. Zacząłem poszukiwać innych interpretacji powieści, zainteresowałem się także powstałym na bazie opowieści Clarka serialem. Ostatecznie ten "klasyk" oceniam na dobry z małym minusem.

Przygnębiająca.

Przygnębiająca.

Bardzo dobre sci fi

Bardzo dobre sci fi

Bardzo ciekawa wizja spotkania ludzkości z obcą cywilizacją i drogi jej rozwoju. Mimo, że powieść ma już swoje lata zestarzała się dobrze, nie trąci śmiesznością, a przewidywania Arthura C. Clarke'a są niezwykle trafne. Metafizyczne zakończenie bardzo przypadło mi do gustu i dało do myślenia. Zdecydowanie ciekawostka warta przeczytania.

• Science Fiction