Obcy w obcym kraju

Okładka książki Obcy w obcym kraju
Robert A. Heinlein Wydawnictwo: Mag Seria: Artefakty fantasy, science fiction
2006-01-01
Data 1. wydania:
2014-06-05
Arkadiusz Nakoniecznik

Okładka książki Drugie lądowanie Władlen Bachnow, Dymitr Bilenkin, Ben Bova, Ray Bradbury, Fredric Brown, Kir Bułyczow, Thomas M. Disch, Randall Garrett, Ron Goulart, Harry Harrison, Robert A. Heinlein, Shinichi Hoshi, Langdon Jones, Morio Kita, Cyril M. Kornbluth, Tuli Kupferberg, Raphael A. Lafferty, Keith Laumer, C. C. MacApp, Dean McLaughlin, William F. Nolan, Rick Norwood, Frederik Pohl, Mack Reynolds, Bob Shaw, Robert Sheckley, Henry Slesar, Władimir Szczerbakow, Ilja Warszawski, Jack Williamson
Ocena 7,7
Drugie lądowanie Władlen Bachnow, Dy...
Okładka książki The Science Fiction Hall of Fame, Vol. 2-A Poul Anderson, Ben Bova, John W. Campbell, Robert A. Heinlein, Cyril M. Kornbluth, Henry Kuttner, C. L. Moore, Lester del Rey, Eric Frank Russell, Cordwainer Smith, Theodore Sturgeon, Herbert George Wells, Jack Williamson
Ocena 0,0
The Science Fi... Poul Anderson, Ben ...

Wciąż zbieram myśli z podłogi...

Książka zdecydowanie nie trafi do każdego, niemniej polecam każdemu spróbować zrozumieć historię i podejść do niej obiektywnie. Oczywiście na tyle na ile jest to możliwe. W moim przypadku książkę przeczytałem w najlepszym dla siebie momencie życia, co zrodziło masę przemyśleń i pytań, ale dało też wiele odpowiedzi. Wydaje mi się, że w tym przypadku dalsze komentowanie mija się z celem.

Wciąż zbieram myśli z podłogi...

Kiedyś bym ją wymęczył w imię szachowej zasady 'dotknięta idzie'. Jednak obiecałem sobie w pewnym momencie, po kolejnym książkowym rozczarowaniu, iż jeżeli lektura mnie męczy i nie uważam jej za wartą finiszowania, to odłożę ją na półkę.

Samo główne zagadnienie, czyli człowiek wychowany przez obcą cywilizacje, było z założenia ciekawe. Niestety ten aspekt ugryziony został od strasznie dziwnej strony, podszytej politycznymi gierkami. O męskim szowinizmie nie wspomnę, wylewał się litrami i był strasznie odrzucający.

Przeczytałem 1/3 całości i stwierdziłem, że nie jest to dla mnie. Być może reszta treści by mnie porwała lub zmieniła obraz całości, chociaż czytając Wasze opinie na temat książki wątpię w to.

Robert Heinlein to taki Twój stary na**ny na na imieninach. Najpierw rechocze do własnych, słabych żarcików o blondynkach; później opowiada, że "synek, w Twoim wieku" to był playboyem i mieszkał w willi z basenem, ruchał "mówię Ci" jakby był z marsa; po chwili znajduje równie porobionego partnera do głęboki rozmów o religii i naturze relacji ludzkich, a na końcu Twoja matka mówi, że chce się rozwieść bo od dwudziestu lat nie miała orgazmu.

Klasyk sf i laureat Hugo. Jak wiele sf sprzed dekad okropnie się zestarzała, gdyż autorzy marząc o przyszłości nie byli w stanie wyzwolić się ze współczesnej sobie mentalności.

Powieść jest równocześnie staroświecka i stara się być wyzwolona, wyzwolona bezpruderyjnością podstarzałego satyra.

Pozytywni bohaterowie książki są nakreśleni tak, jak ja, pisarski nikt, bym to zrobiła, czyli mieszanką idealizmu i własnego super ego. Idę o zakład, że Heinlein uwieczniał się w pewnych postaciach że swoich dzieł.

W sf dziejącym się w kosmosie lub świecie post apo, gdzie mamy do czynienia z garstką ludzi, nie jest to tak widoczne, ale w zatłoczonym mieście jako miejscu akcji psychologiczna bieda bohaterów i ich relacji razi.

200 stron i odpuszczam, nie dam rady. Jednak szukam w sf czegoś innego. Widać że napisana w innej epoce. Wielu autorom z tego samego okresu wyszło to dużo lepiej.

Biblia przepisana na hippisowskie klimaty. Smutna refleksja o rodzaju ludzkim, z bardzo kontrowersyjnym wątkiem swobody seksualnej, która nie mieści się w mojej purytańskiej świadomości. Końcówka do przewidzenia; chociaż powinniśmy chłonąć nauki każdego Mesjasza głoszącego miłość.

Grokuję.

Grokuję.

Mimo że napisana na początku lat 60. trudno odmówić jej aktualności (choć mogą rozbawić szczegóły technologiczne). Przesycona gorzko-słodkim klimatem "jednak jest nadzieja" opowieść o losach Ziemianina wychowanego w zupełnie odmiennej kulturze marsjańskiej (m.in. zorientowanej na zrozumienie istoty każdej rzeczy i osoby, o rozwiniętej technologii biologicznej - panowanie nad ciałem).
Nie dla miłośników fantastyki pełnej akcji, powieść należy do podtypu :) "gadają i gadają" - ale co i jak!
Jakby się objawił Valentine, przyłączam się od razu do grupy jego wyznawców. Oby mnie zechciał :)

Założenie podstawy fabularnej bardzo mi się spodobało co miało rozwinięcie w nauce Mike o naszym świecie i nawykach ale gdzieś od połowy wszystko zaczęło być rozwodnione i sztuczne.

Oczywiście czytając ma się skojarzenia z ruchem hippisów oraz ich wyzwoleniem ale epatowanie cyckiem to za mało aby przyciągnąć uwago na dłużej.

Generalnie pomysł super ale wykonanie gorsze.

Generalnie pomysł super ale wykonanie gorsze.

Dla mnie wybitna . Ciężka w odbiorze , pełna humoru opowieść o konfliktach . Część pierwsza z pogranicza s-f i literatury sensacyjnej , część druga bardziej filozoficzna pokazująca jak religie ( nie mylić z wiarą ) manipulują ludźmi . Według mnie pozycja obowiązkowa dla każdego .