Gdyby był ze mną

Okładka książki Gdyby był ze mną Laura Nowlin
Nominacja w plebiscycie 2023
Okładka książki Gdyby był ze mną
Laura Nowlin Wydawnictwo: Moondrive Cykl: The Instant (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
The Instant (tom 1)
If He Had Been with Me
Moondrive
2023-05-17
2023-05-17
2013-04-01
Alka Konieczka
miłość nieszczęśliwa historia dojrzewanie przyjaźń friends to lovers depresja trudne relacje rodzinne

Wyciska łzy. Choć momentami główną bohaterka działała mi na nerwy 🤷🏻‍♀️

Wyciska łzy. Choć momentami główną bohaterka działała mi na nerwy 🤷🏻‍♀️

Zakończenie jest podane z tyłu na okładce 🔥🔥🔥

Zakończenie jest podane z tyłu na okładce 🔥🔥🔥

Bardzo fajna ale skomplikowana

Bardzo fajna ale skomplikowana

To jedna z książek, która leżała na mojej półce dość długo bo przez swoje oczekiwania bałam się po nią sięgnąć. I niestety obawy okazały się słuszne. Sam pomysł na fabułę - w porządku. Zakończenie wbiło by w fotel, gdyby nie sposób pisania autorki. Autentycznie były momenty gdzie męczyłam się czytaniem. Za dużo myśli, nawiązań i nic nie wnoszących do fabuły sytuacji. Niestety ale pierwsze rozczarowanie tego roku

Na pewno jest to jedna z tych dziwniejszych książek. I uważam również, że nie jest to książka dla mnie.

Czytając przeszkadzało mi to w jaki sposób była napisana. Bohaterka opowiadała nam o przeszłości, zawierając swoje myśli z “teraźniejszości”. Dodatkowo było wiele wspomnień, które wplatane były pomiędzy przeszłe wydarzenia. A rozdziały często kończyły się niejasno, jakby były przerywane w połowie wydarzenia czy rozmowy.

Ze względu na wiele, wiele toksycznych zachowań książka nie polecam osoba poniżej 15. Nie widziałam żadnego oznaczenia na okładce, a szkoda, bo młodsze osoby czytając to mogą wyciągnąć źle wnioski z relacji
bohaterów. Począwszy od relacji Autumn z Jamie, przez przyjaźnie Autumn, aż do relacji rodziców Autumn. Widać, że było to zaplanowane, bo ma w książce to swoje skutki. Szkoda tylko, że nie są dobrze rozwiązane czy wytłumaczone, a niektóre są nawet przez główną bohaterkę normalizowane. Uważam, że pokazuje jakie są postacie, ale czy nie jest tego za dużo?

Sam ciąg przyczynowo-skutkowy jest dobrze zaplanowany. Obserwujemy kilka lat życia bohaterki i łatwo dostrzec jak wiele rzeczy jest ze sobą powiązanych. Oczywiście możemy oceniać, że robi to źle i doprowadzi to do marnych skutków, ale gdy przyjrzeć się temu, to Autumn robiła to co było jedynym widocznym dla niej wyjściem.

I nie oszukujmy się, ale niestety wiele osób znajdzie siebie w głównej bohaterce (depresja, utrata bliskich, toksyczna relacja). Nie pomoże to tym osobom, może nawet zaszkodzi, lecz ci którzy nie mają tych problemów, mogą to zrozumieć, jeśli spróbują.

O dziwo nie płakałam na końcu. Myślałam, że tak będzie i dalej się dziwię, że nie. Może dlatego, że wiedzieliśmy jak to się skończy? Nie wiem. Choć na zakończenie pękło mi lekko serce i było mi przykro.

Plusy✅️:
• ciąg przyczynowo-skutkowy
• zaplanowana fabuła
• porusza trudne sytuacje

Minusy❌️:
• sposób pisania
• za dużo toksycznych zachowań
• nierozwiązanie niewłaściwych zachowań

Strasznie przewidywalna. Już po pierwszym rozdziale można się domyślić co będzie dalej. Książka nie jest przejmująca. Jest najzwyczajniej w świecie nudna. Zero jakiejkolwiek warstwy emocjonalnej i elementu zaskoczenia. Nie zżyłam się z bohaterami. Nawet ich nie polubiłam.
Poza tym zabrakło części historii wynikającej z notki na okładce, tzn. "Nikogo nie obchodzi, jaki był powód tej kłótni. Wszyscy uważają, że trzeba o tym zapomnieć, bo taka drobnostka nie ma już znaczenia". Oprócz tych dwóch zdań z okładki, które zostały powielone w tekście, książka nie odnosi się do tego aspektu.
Czytając miałam wrażenie, że książkę napisała są 12-latka i taka też jest mentalność głównej bohaterki. Książka obejmuje okres kilku lat szkolnych, jednak ma się wrażenie, że wszyscy bohaterowie ewoluują, jednak nie główna bohaterka. Jej zachowanie, przemyślenia, a nawet to noszenie tiary jest strasznie dziecinne. Nie tak powinna zachowywać się młoda kobieta kończąca szkołę i wybierająca się na uczelnię. Z karty redakcyjnej wynika, że książka została wydana 2013 roku, a u nas 10 lat później, więc pewnie niewiele się pomyliłam odnośnie wieku autorki, w momencie powstawania tego "dzieła".
Książka jakich wiele. Nie wniosła nic nowego.
Na plus okładka. Bardzo mi się spodobała.

Fabuła rozkręca się powoli, a koniec książki jest zaskakujący. Nie zawiodłam się na autorce. Poza tym dobrze się ją czyta, bo rozdziały są "w sam raz" długości. W skrócie: książka jest odpowiednia dla tych, którzy szukają tytułu, który pokaże im życie nastolatki z jej perspektywy, a zakończenie całej historii będzie tragiczne. 8/10

Ciekawa książka o dorastaniu, pierwszej miłości oraz o przyjaźni. Z początku jak ja ją czytałam bardzo mnie nudziła dopiero jakoś później zaczęła się rozkręcać. Podobały mi się tu ukazane relacje między główną bohaterką - Autumn, a jej przyjaciółmi no i wiadomo też z Finnem. Zakończenie mnie rozwaliło i mimo iż wiedziałam, że coś się stanie to i tak bolało mnie mocno i chyba pierwszy raz nadal czuje ten ból po jej przeczytaniu. Jeśli się zastanawiacie albo lubicie płakać na książkach to ona jest dla was kochani. Polecam buziaki<3

Książka jest po prostu nudna. Nie wiem dlaczego jest tak zachwalana w social mediach, nie ma w niej nic odkrywczego.
Fabuła obejmuje głównie czas liceum gdzie główna bohaterka powinna mieć od 15 do 19 lat jednak cały czas zachowuje się ona tak samo infantylnie.
Książka do przeczytania na raz i do zapomnienia, jednak jeśli ktoś po przeczytaniu kilku stron czuje że to nie to, to nie warto w to brnąć, dalej nie ma żadnych niespodzianek.

Książka nie spodobała mi się za bardzo. Przez większość książki się nudziłam, a przy końcu gdy wreszcie zaczęła być dla mnie interesująca to zakończenie było🤨. Że względu na to jak była popularna spodziewałam się po niej czegoś więcej.

• Do kupienia
  • Nie posiadam