Rewolucja rosyjska

Okładka książki Rewolucja rosyjska Richard Pipes
Okładka książki Rewolucja rosyjska
Richard Pipes Wydawnictwo: Bellona Cykl: Trylogia rosyjska (tom 2) historia
historia
Trylogia rosyjska (tom 2)
A Concise History of the Russian Revolution
Bellona
2023-11-22
2006-01-01
2011-04-27

Potężna rzecz - czytałam powoli, żeby jak najwięcej zapamiętać. Wieloaspektowe omówienie szeroko rozumianej rewolucji rosyjskiej, od ruchów liberalnych, które doszły do głosu w 1905 roku, po brutalne zdobycie i utwierdzenie swojej władzy przez bolszewików w latach 1917-1918. Porządek chronologiczny łączy się i przeplata z porządkiem problemowym, co pozwala na wielostronne i szczegółowe naświetlenie zjawisk i procesów bez ugrzęźnięcia w wyliczance dat i nazwisk. Smutnawa jest w zasadzie tylko spora liczba recenzji na Goodreads, utyskujących na brak obiektywizmu Pipesa albo wręcz nikczemne opłakiwanie tyrana Romanowa - zupełnie niezasłużenie, bo Pipes w żaden sposób nie gloryfikuje ani caratu (przeciwnie, w tej książce i w "Rosji carów" pokazuje, że wiele narodzonych wtedy antywolnościowych i antyobywatelskich rozwiązań rozwinęli zbrodniczo bolszewicy),ani osoby Mikołaja II, którego przedstawia jako władcę słabego i pełnego złudzeń. Potępia jednak bezprecedensową egzekucję Romanowów z czysto ludzkiego punktu widzenia.

No ale cóż, nie pierwszy to przypadek naiwnej pobłażliwości - zwłaszcza na Zachodzie - wobec Rosji i rosyjskiego komunizmu. A prawda była taka, że bolszewicy pod wodzą Lenina doszczętnie i zupełnie celowo rozwalili gospodarkę, przejechali walcem po rosyjskiej demokracji, ledwo zaczęła się kształtować, i wymyślili prawdziwie totalitarną formę obozów koncentracyjnych.

Znakomita praca dotycząca rewolucji rosyjskiej. Drobiazgowa, rzetelna i bardzo ciekawie przedstawiona historia rewolucji. Charakterystyka postaci Lenina, Trockiego czy Kiereńskiego, zamordowanie rodziny carskiej, konflikty wewnątrz rosyjskiego ruchu socjalistycznego i wiele innych.

Autor popełnia mnóstwo błędów logicznych. Potrafi napisać, że żaden wariant nie jest konieczny (wyabstrahowując warianty rzeczywiste). Konieczne znaczy logiczne. Przecież ciężko ujmować wydarzenie (fakt) historyczny w kontekście logiczności.
Autor argumentuje coś przypadkiem anegdotycznym, co nie jest żadnym argumentem, a taki rodzaj dowodzenia jest błędem logiczno-językowym.

Nie wiem, co mogę napisać, aby w pełni przekazać to, z jak wybitnym dziełem miałem do czynienia, czytając "Rewolucję rosyjską". Richard Pipes w tej monumentalnej - liczącej sobie niespełna tysiąc stron - monografii nie pomija żadnego aspektu historii związanej z wydarzeniami składającymi się na upadek caratu i drogę bolszewików do objęcia władzy w Rosji.

Daleki jestem od umieszczenia tej książki w kategorii zwykłego podręcznika - choć cieszy fakt, że taką rolę w niektórych szkołach i uczelniach jej wyznaczono - bowiem Pipes prezentuje tu unikalny znakomity styl, w połączeniu z niesamowicie przenikliwym krytyczno-analitycznym podejściem. Owszem, jest kilka fragmentów, które mnie osobiście mniej interesowały - choć i tu udało się autorowi zaskarbić kompletnie moją uwagę - z powodów mojego braku sympatii do tematów stricte politycznych, związanych z rozgrywkami partii i ugrupowań, ale te części książki rekompensowane są przez resztę tej opowiedzianej w porywającej manierze historii.

"Rewolucja rosyjska" to bez dwóch zdań jedna z najlepszych książek historycznych, jakie przeczytałem w życiu. To po prostu napisana z pasją opowieść o wydarzeniach, które na dekady wpłynęły i wciąż wpływają na losy świata. Polecam gorąco!

Daleki jestem od...

Każda książka Richarda Pipesa to skarb. Jest on wybitnym znawcą historii Rosji, a zwłaszcza historii bolszewizmu. Rewolucja Rosyjską jest drugą książką, po Rosji Carów z tak zwanych "trojaczków", książek które w kompaktowy sposób mieszą w sobie całą historię Rosji/ZSRR.
Mimo dużej objętości, treści zawarte w książce czyta się bardzo szybko i sprawnie. (to dzięki krótkim akapitom; każdy z nich jest integralną częścią rozdziału, jednak można je czytać jak osobną historię)
Dzieło to nie jest skierowane tylko i wyłącznie do historyków. Chociaż także dla nich jest wielkim skarbem.
Dla zwykłego laika, który się po prostu interesuje historią, książka rzuca światło na zdarzenia na pozór płoche i mało znaczne. Pokazuje ciąg przyczynowo skutkowy i pozwala zrozumieć, że jedno zdarzenie wynika z drugiego, i że wszystkie one są połączone niewidzialną nicią historii.

Rewolucja rosyjska to książka opisująca historię wydarzeń z iście szaleńczego okresu w dziejach Rosji (~1900-1920).

Na początku chciałbym zaznaczyć, że mimo opisu zaledwie około dwudziestu lat historii jest to prawie 900-stronnicowe dzieło i muszę powiedzieć, że urzekła mnie skrupulatność z jaką autor przedstawia nam jakże ciekawy wycinek w dziejach Rosji. Jest tu wszystko czego chciałem się dowiedzieć, zaczynając od rzetelnego przedstawienia faktów (często opatrzone zdjęciami historycznymi, przypisami oraz cytatami osób z tamtych czasów) poprzez nie tylko przebieg wydarzeń, ale także wiele innych ciekawostek jak np. przyczyny rewolucji, nastoje społeczne, relacje między władzą a klasami społecznymi czy choćby kilka słów o tym jak sfinansowana została rewolucja.

Książka ani przez chwili mnie nie znudziła chociaż muszę przyznać, że "startuje" dość powoli, ale czym dalej tym ciekawsza a także przerażająca się staje (gdy bolszewicy dochodzą do władzy). Pojawia się tu mnogość dat, osób oraz pomniejszych wydarzeń, których nie sposób wszystkich zapamiętać co jednak w ogóle nie przeszkadza w odbiorze. Nie czułem żadnego zagubienia natłokiem informacji, co świadczy w moim mniemaniu o lekkości pióra autora i dobrym tłumaczeniu.

Sam jakimś wielkim fanem książek historycznych nie jestem i po prostu chciałem dowiedzieć się trochę więcej o przemianach społecznym w tamtych czasach. Podsumowując książkę tę zdecydowanie polecam wszystkim choć trochę zainteresowanym historią Rosji i naszego kontynentu, bo wydarzenia z tamtego okresu wywarły ogromny wpływ na całą Europę.

Klasyka literatury historycznej, wspaniałe dzieło pokazujące szczegółowo jak to bolszewicy przejęli i utrzymali władzę w Rosji. Prezentuje Pipes przedrewolucyjną Rosję jako kraj targany sprzecznościami, a bolszewików jako bezwzględny, cyniczny, zdeterminowany zakon, którego jedynym celem było rządzić Rosją i światem. Niezbędna lektura dla zrozumienia historii i mentalności rosyjskiej.

Powróciłem po latach do monumentalnego, klasycznego już dzieła będącego szczegółowym opisem tego jak to bolszewicy przejęli władzę w Rosji.

Zaczyna Pipes od tego, że na początku XX wieku Rosja była państwem targanym sprzecznościami, dynamicznemu rozwojowi ekonomicznemu (piąta gospodarka świata!) i wzrostowi znaczenia inteligencji towarzyszył orientalny ustrój polityczny, w którym wszelka władza ustawodawcza i wykonawcza leżała w rękach cara. Na dodatek, co za pech, ostatni car Rosji, Mikołaj II był miernotą, usiłował rządzić silną ręką, co doprowadziło do katastrofy.

Świetnie przedstawia Pipes problemy i napięcia w Rosji, które doprowadziły do rewolucji. Znakomity jest zwłaszcza rozdział o przedrewolucyjnej wsi rosyjskiej, pisze Pipes o jej osobliwościach, które sprzyjały sukcesowi bolszewików. Na przykład o tym, że chłopi traktowani byli nieledwie jak skolonizowane ludy przez rządzącą warstwę.

Mamy też szczegółowo opisany stopniowy rozpad państwa cara w czasie I wojny, który doprowadził do Rewolucji Lutowej, abdykacji Mikołaja II i do objęcia władzy przez rząd tymczasowy, który pogłębił jeszcze anarchię w kraju, bo zaczął niszczyć biurokrację i rozwiązał policję.

A sam przewrót bolszewicki w październiku był farsą: bolszewicy wzięli władzę, która leżała na ulicy praktycznie bez jednego wystrzału; sławny krążownik 'Aurora' wystrzelił jeden ślepy nabój w stronę Pałacu Zimowego. Kluczową rolę w puczu odegrał Trocki, Lenin w tym czasie ukrywał się w Finlandii, zresztą nigdy nie charakteryzował się osobistą odwagą.

A potem mamy historię przejmowania dyktatorskiej władzy przez bolszewików, posługiwali się każdym możliwym brudnym chwytem: oszustwem wyborczym, zastraszaniem, wreszcie terrorem. Zdobyli i utrzymali władzę, bo ich przeciwnicy nie byli tak zdeterminowani i bezwzględni. Kluczową rolę w tym procesie odegrali Lenin (znakomita jest jego charakterystyka!) i Trocki.

A władzę utrzymywali poprzez czerwony terror, który zaczął się wraz z powstaniem sławionej tajnej policji politycznej – Czeki mającej uprawnienia skazywać i rozstrzeliwać bez sądu. Stosowano też na szeroką skalę branie zakładników: „Było to posunięcie barbarzyńskie, powrót do mroków średniowiecza”, oraz tworzono sieć obozów koncentracyjnych. Zaiste, Hitler miał się od kogo uczyć...

A po zdobyciu władzy zaczęli swoje szalone teorie wprowadzać w życie, weźmy ekonomię: całkowite upaństwowienie gospodarki, zniesienie własności prywatnej, likwidacja rynku. Efektem był olbrzymi upadek gospodarczy: „Dochód narodowy brutto w 1920 roku oscylował w granicach 33–40 procent stanu z 1913 roku.” A były też inne dziedziny życia...

I taki to straszny i wariacki reżim utrzymał się przez ponad pół wieku, a i nasz kraj od niego sporo ucierpiał.

Wspaniała, ale i smutna książka

Nie mogło być innej oceny niż maksymalna. Książka nie należy do łatwych, autor nie tylko dysponuje wybitną wiedzą w temacie, ale opisuje wydarzenia z niemal literackim, epickim zacięciem godnym Tołstoja czy Dostojewskiego. Założyłem sobie, że będę czytał wolno (ukończenie zajęło mi prawie miesiąc),z racji nagromadzenia faktów, ale także niebywale erudycyjnych wywodów autora, które wymagają skupienia - autor nie ułatwia nam czytania i nie daje gotowych, prostych rozwiązań problemów. Jest to pozycja, która rezonuje w czytelniku na wielu poziomach - historycznym, społecznym, psychologicznym, a nawet filozoficznym. Mój egzemplarz jest tak wypełniony znacznikami ciekawszych fragmentów, że można by stworzyć z nich odrębną książkę ;) Jednym słowem - polecam.

Dla mnie jedna z najlepszych książek i przykład na to jak się książki historyczne powinno pisać
ogromna erudycja która nie ginie w gąszczu faktów
właśnie ten gąszcz faktów ma wielką zaletę

ogromna erudycja która nie ginie w gąszczu faktów
właśnie ten gąszcz faktów ma wielką zaletę

Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się historią Rosji. Długa, ale ani przez chwilę mi się nie nudziła. Z pełnym przekonaniem polecam.

• Rosja
  • Historyczne