PedroP 
He remembers those vanished years. As though looking through a dusty window pane, the past is something he could see, but not touch. And everything he sees is blurred and indistinct. "Spragnieni miłości" Wong Kar Wai
35 lat, mężczyzna, Toruń, status: Czytelnik, dodał: 6 książek, ostatnio widziany 1 dzień temu
Teraz czytam
  • Sympatyk
    Sympatyk
    Autor:
    Laureat Nagrody Pulitzera. Kwiecień 1975, ogarnięty chaosem Sajgon, ostatnie chwile przed wkroczeniem oddziałów Północy. Generał armii południowowietnamskiej popija whisky w swojej willi i z pomocą...
    czytelników: 528 | opinie: 21 | ocena: 6,78 (112 głosów) | inne wydania: 2

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2019-01-16 21:41:55
Wypowiedział się w dyskusji: Bestsellery Empiku: nominacje

Właśnie dziś byłem w tym molochu i po raz już n-ty przekonałem się, że tam handluje się tylko szrotem. Chciałem kupić "Zbrodnię i Karę" w wydaniu W.A.B. (niestety dostępne tylko w Empiku), ale jak zobaczyłem stan tych egzemplarzy dostępnych w księgarni to mnie zamurowało - oczywiście cena okładkowa 50 zł. Poobcierane rogi okładki, rysy na samej okładce, powgniatane strony, ubrudzone boki -... Właśnie dziś byłem w tym molochu i po raz już n-ty przekonałem się, że tam handluje się tylko szrotem. Chciałem kupić "Zbrodnię i Karę" w wydaniu W.A.B. (niestety dostępne tylko w Empiku), ale jak zobaczyłem stan tych egzemplarzy dostępnych w księgarni to mnie zamurowało - oczywiście cena okładkowa 50 zł. Poobcierane rogi okładki, rysy na samej okładce, powgniatane strony, ubrudzone boki - ogólnie syf. Zresztą czasem zamawiam u nich przez internet z racji posiadania punktów do wykorzystania i pakowanie towaru jest dramatycznie słabe - książki dosłownie wrzucone na łapu capu do kartonu, który obwiązują taśmą, i często egzemplarze nawet w nieskazitelnym stanie pierwotnym nie są w stanie przeżyć takiej podróży bez uszczerbku. Może się czepiam, ale jak już kupuję książkę, to wymagam co najmniej bardzo dobrej jakości. Kupuję w Arosie od ponad 5 lat i ani razu nie zdarzyło mi się otrzymać źle zapakowanej książki. Nie dość, że drożyzna, to jeszcze jakość nowych egzemplarzy książek nie do zaakceptowania, szczególnie tych bardziej niszowych.

pokaż więcej

więcej...
 
2019-01-15 18:19:12
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2019-01-15 18:18:01
Autor:
 
2019-01-11 21:55:36
Wypowiedział się w dyskusji: Czytamy w weekend

Sympatyk bo nie wierzę, że ta książka jest tak słaba, jak twierdzi spora liczba internetowych recenzentów.

więcej...
 
2019-01-11 21:50:53
Wypowiedział się w dyskusji: Bestsellery Empiku: nominacje

@Damian

I tak i nie. Nikt nie rodzi się erudytą. Takie rzeczy trzeba wykształcić. Książki można zacząć czytać od tych prostszych, a potem sięgać po coraz bardziej wymagające. Nie wszystkie tzw. wielkie dzieła są strawne nawet dla wyrobionego czytelnika, czasem są przeintelektualizowane do granic możliwości i po prostu nudzą. To również jest pewnie zjawisko, że ludzie dają sobie narzucać, co...
@Damian

I tak i nie. Nikt nie rodzi się erudytą. Takie rzeczy trzeba wykształcić. Książki można zacząć czytać od tych prostszych, a potem sięgać po coraz bardziej wymagające. Nie wszystkie tzw. wielkie dzieła są strawne nawet dla wyrobionego czytelnika, czasem są przeintelektualizowane do granic możliwości i po prostu nudzą. To również jest pewnie zjawisko, że ludzie dają sobie narzucać, co jest dobre, a co nie, wolą zdać się na kogoś innego w tej materii i tym samym wykształca się w nich schemat braku samodzielnego myślenia i wybierania prostej rozrywki, tudzież bazowania na opiniach tzw. znawców, że coś jest dobre i już. Wg mnie ludziom się po prostu nie chce, są leniwi i wygodni, codziennie atakowani przez przekaz podprogowy w telewizji, Internecie, portale społecznościowe. Liczy się oprawa, a nie treść. Nastały takie czasy, że niewielu sięga po rzeczy wymagające myślenia, refleksji, dania czegoś z siebie. Czytanie książek na zasadzie przeczytać i zapomnieć mija się z celem i jest zaprzeczeniem idei przyświecającej książkom czyli poszerzaniu horyzontów. Dlatego nie upraszczałbym tego zjawiska do podziału na mądrych i głupich.

pokaż więcej

więcej...
 
2019-01-11 13:06:32
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać, Literatura amerykańska
 
2019-01-11 13:05:25
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać, Literatura amerykańska
 
2019-01-11 12:50:15
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Literatura amerykańska, Posiadam
 
2019-01-11 12:43:45
Wypowiedział się w dyskusji: Bestsellery Empiku: nominacje

"Biografia" celebryty w kategorii literatury faktu. Empik, you made my day :) Aż przecieram oczy ze zdumienia, że ludziom nie szkoda kasy na taką makulaturę i grafomanię. I to ma być ten tzw. rozwój czytelnictwa w Polsce?

więcej...
 
2019-01-10 19:02:29
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam, Posiadam, Powieść historyczna
 
2019-01-10 18:53:36
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Biografia, Literatura amerykańska, Posiadam, Ulubione

Wybitna biografia. Przyjąłem taktykę dawkowania sobie książki fragmentami, żeby jak najwięcej z niej wynieść (mnogość faktów, postaci), ale również z racji dość przygnębiającego wydźwięku treści. Końcowa faza to już smutny upadek nietuzinkowego pisarza. Za wszelką cenę chciał się znaleźć na szczycie literackiego i towarzyskiego Olimpu (co osiągnął), być podziwiany niczym Bóg, ale skończył w... Wybitna biografia. Przyjąłem taktykę dawkowania sobie książki fragmentami, żeby jak najwięcej z niej wynieść (mnogość faktów, postaci), ale również z racji dość przygnębiającego wydźwięku treści. Końcowa faza to już smutny upadek nietuzinkowego pisarza. Za wszelką cenę chciał się znaleźć na szczycie literackiego i towarzyskiego Olimpu (co osiągnął), być podziwiany niczym Bóg, ale skończył w samotności, świecie urojeń i głęboko skrywanych krzywd. Dzieciństwo to jest i zawsze będzie kluczowy okres w życiu każdego człowieka. Wtedy kształtuje się psychika, nasze lęki, możliwości i ograniczenia. W przypadku Trumana Capote dzieciństwo w dużej mierze zdefiniowało jego dalsze życie i kodeks wg którego postępował, choć u schyłku wyraźnie utracił kontrolę i kontakt z rzeczywistością. Jego opus magnum "Z zimną krwią", dzięki któremu, jak na ironię, spełniło się jego największe marzenie, stało się jednocześnie przekleństwem i katalizatorem upadku. Trzeba jednak przyznać, że od wczesnych lat nosił w sobie mechanizmy autodestrukcji, które na pewnym etapie doszły do głosu i już nie potrafił nad nimi zapanować ani ich ukrywać pod maską duszy towarzystwa.

pokaż więcej

 
2019-01-07 15:33:24
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2019-01-06 23:56:27
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać, Literatura amerykańska
 
2019-01-06 14:40:28
Wypowiedział się w dyskusji: Zimowe zapowiedzi wydawnicze

Mam zamiar w tym roku podciągnąć się z literatury amerykańskiej, więc powieść Plath na pewno jest w kręgu moich zainteresowań. Trochę martwi mnie brak nowych tytułów w Serii Amerykańskiej wydawnictwa Czarne - sporo fajnych książek ukazało się w 2018. Może pojawi się "Infinite Jest" w tłumaczeniu Jolanty Kozak (?), chociaż tłumaczenie takiego opasłego tomiszcza i to jeszcze w wykonaniu... Mam zamiar w tym roku podciągnąć się z literatury amerykańskiej, więc powieść Plath na pewno jest w kręgu moich zainteresowań. Trochę martwi mnie brak nowych tytułów w Serii Amerykańskiej wydawnictwa Czarne - sporo fajnych książek ukazało się w 2018. Może pojawi się "Infinite Jest" w tłumaczeniu Jolanty Kozak (?), chociaż tłumaczenie takiego opasłego tomiszcza i to jeszcze w wykonaniu Wallace'a musi być nie lada wyzwaniem.

pokaż więcej

więcej...
 
2019-01-06 14:25:01
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać, Literatura amerykańska
 
Moja biblioteczka
216 78 767
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (24)

Ulubieni autorzy (12)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (15)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd