Feliks Dzierżyński. Miłość i rewolucja. Biografia intymna

Wydawnictwo: Znak Horyzont
Ag2S

Pierwsza w wolnej Polsce biografia Polaka, szefa CzeKa – Feliksa Dzierżyńskiego Czerwony kat. Dobroczyńca osieroconych dzieci. Polski szlachcic. Tarcza i miecz klasy robotniczej. Wierny sługa Lenina i Stalina. Krewny Piłsudskiego. Cyniczny politruk. Zaślepiony fanatyk. Ateista, który pisał o sobie: „Wierzę w tylko w naukę Chrystusa, w Jego Ewangelię”. Kochający ojciec, troskliwy brat i...

Pierwsza w wolnej Polsce biografia Polaka, szefa CzeKa – Feliksa Dzierżyńskiego

Czerwony kat. Dobroczyńca osieroconych dzieci. Polski szlachcic. Tarcza i miecz klasy robotniczej. Wierny sługa Lenina i Stalina. Krewny Piłsudskiego. Cyniczny politruk. Zaślepiony fanatyk. Ateista, który pisał o sobie: „Wierzę w tylko w naukę Chrystusa, w Jego Ewangelię”. Kochający ojciec, troskliwy brat i namiętny kochanek. Liczba tajemnic i paradoksów narosłych wokół tego człowieka jest niesamowita.
Kim był Feliks Dzierżyński?
Na to pytanie próbuje odpowiedzieć dziennikarka i reporterka Sylwia Frołow. Autorka opowiada historię życia Feliksa, rozprawiając się z narosłymi wokół niego mitami. Próbuje wniknąć w jego sposób myślenia, nie popadając w nieuzasadnione usprawiedliwianie zbrodni. Dzięki unikalnym materiałom ¬¬– w tym nieznanym listom i notatkom samego Feliksa oraz bezpośrednim rozmowom z jego rodziną – kreśli niespotykany portret twórcy najstraszniejszej policji politycznej w historii.
Prześledź losy Feliksa Dzierżyńskiego od wczesnego dzieciństwa i szkolnych lat, poprzez przygotowania do seminarium duchownego, karierę rewolucjonisty i terrorysty, aż po pozycję najbardziej wpływowego Polaka w sowieckiej Rosji.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Koronczarka | 2017-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2017

Ta biografia to próba zrozumienia człowieka. A problem jest niebagatelny, bo jak przejść drogę od patriotycznie nastawionego dworu polskiego, od żarliwej wiary i planów zostania duchownym do fanatycznego komunisty i krwawego kata to niezła zagadka. Nie czuję się całkowicie usatysfakcjonowana odpowiedzią, jakiej mi udzieliła Sylwia Frołow, ale pozytywnie oceniam jej wysiłki. Dzierżyński pokazany jest jako postać bardzo dynamiczna, człowiek energiczny i jednocześnie zmieniający się. O ile jestem w stanie zrozumieć, że można Jezusa traktować jako pierwszego socjalistę, że można uznać, że ludzi trzeba uszczęśliwiać na siłę, że ktoś może sądzić, że dla wspaniałej przyszłości teraz trzeba ponieść krwawą ofiarę, to końcówka życia spędzona na szaleńczej pracy jest dla mnie niewyraźna. Albo Dzierżyński był hipokrytą, albo gorączkowymi działaniami jednej ręki próbował naprawić to, co psuł drugą. Może zmuszały go do tego okoliczności? Może strach o siebie i bliskich? Może to było ratowanie...

Ela | 2015-01-03
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 02 stycznia 2015

Feliks Dzierżyński w powszechnej świadomości funkcjonuje jako postać zdecydowanie negatywna.

Wieczny płomień. Zawodowy rewolucjonista. Romantyczny kochanek. Karzący miecz rewolucji. Kochający ojciec. Instrument w rękach Lenina. Kat o gołębim sercu. Zdrajca ojczyzny. Przyjaciel Polaków. Ascetyczny pracoholik. Krwawy oprawca. Opiekun osieroconych dzieci. Genialny ekonomista. I straszny, i ideowy.

W książce Sylwii Frołow wszystkie te miana charakteryzują Feliksa Dzierżyńskiego. I, co więcej, każde z tych określenie udało jej się uzasadnić. Autorka stara się przedstawić czytelnikowi jak najbardziej rzetelny i obiektywny obraz Żelaznego Feliksa, choć nie można się jednak oprzeć wrażeniu, że autorka bardzo polubiła swojego bohatera. I w sumie trudno jej się dziwić, bo ja też – w trakcie lektury – zamiast niechęci zaczęłam odczuwać współczucie dla ideowca uwikłanego w historię. Do tej pory myślałam „paskudny typ”. Teraz – absolutnie nie zapominając o jego roli w aparacie terroru –...

Artur Kiela | 2014-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2014

Patrzę na opinie swoich poprzedników tutaj i pragnę pozostawić jasny komunikat - opinie te są kretyńskie. Niech nikt im nie wierzy.
Ode mnie będzie krótko: to najlepsza biografia, jaką kiedykolwiek czytałem. To żenujące, że autorka wykonuje kawał solidnej roboty, patrzy na Dzierżyńskiego zupełnie inaczej niż *wszyscy*, a dostaje się jej za to, że opisała swojego bohatera "zbyt dobrze". Jeśli chcecie oceniać Dzierżyńskiego, to wyjazd na jakieś forum historyczne. Zresztą temat objeżdżania tej postaci powinien zostać zamknięty już na poziomie szkoły podstawowej, gdzie niniejszym odsyłam krytykujących tę książkę. Jeśli chcecie oceniać biografię Dzierżyńskiego napisaną przez Sylwię Frołow, to zastanówcie się dwa razy i oceńcie właśnie książkę. Zamykam temat, nie pisać nic więcej.

Agacha | 2015-10-05
Przeczytana: 04 października 2015

Bardzo ciekawa biografia. Autorka ukazuje różne twarze Feliksa Dzierżyńskiego. Nie tylko "kata Rosji", ale i romantyka, opiekuna sierot (prawda, że on sam i jego ludzie przyczynili się w ogromnej mierze do sieroctwa tych dzieci). Próbuje też przedstawić motywy jego postępowania. To nie znaczy, że chce go usprawiedliwić. Podczas lektury nasunęła mi się refleksja, że żadna idea nie jest warta śmierci i cierpienia milionów ludzi.
Książkę czyta się bardzo dobrze, choć jak dla mnie tekst jest zbyt ścisły i za mała czcionka. Takie uwagi techniczne.

almos | 2014-01-29
Przeczytana: 28 stycznia 2014

Bardzo ciekawa, solidnie napisana biografia Krwawego Feliksa, ale nie wolna od pewnych słabości. Bohater książki to postać w Polsce znienawidzona, wzbudzająca skrajne emocje, twórca i pierwszy szef Czeka, osławionej sowieckiej policji politycznej, zajmującej się masowymi mordami i terroryzowaniem społeczeństwa. Z kolei do dzisiaj czczony w Rosji, jak pisze autorka, jego portrety wciąż wiszą na posterunkach rosyjskiej milicji, i nadal jest patronem obecnej rosyjskiej bezpieki.
A życiorys miał zaiste niezwykły, urodzony w polskiej, szlacheckiej rodzinie (przodkowie rodu znani są od XVII wieku). Wychowany w katolicko-romantycznej atmosferze, w szczęśliwej, wykształconej rodzinie (brat był profesorem medycyny w Polsce przed wojną, siostrzeniec slużył jako adiutantem Piłsudskiego), do końca życia bardzo silnie związany z licznym rodzeństwem.
Dla mnie podstawowe pytanie to dlaczego tak skończył? I książka w pewnej mierze na to odpowiada.
Już na początku życia, bedąc nastolatkiem...

Marcin | 2014-01-20
Na półkach: Przeczytane, historia

Zastanawiające, że Znak, wydawnictwo jednak katolickie, podjęło się wydania tak dziwnej książki, z której można się dowiedzieć m.in. tego, że "Urząd powołany przez Dzierżyńskiego naprawdę cieszył się pełnym zaufaniem i szacunkiem rosyjskiego społeczeństwa. Gwarantował porządek oraz zdolność przewidzenia jutra, co w Rosji od kilku lat zagrożonej chaosem stanowiło niezwykle cenną wartość" (s.231). "Żelazny Feliks" był też przyjacielem bezprizornych,człowiekiem wrażliwym, niepozwalającym swym podwładnym na nadużycia, do których dojść miało dopiero później, gdy na czele powołanego przezeń do życia urzędu stanął niesławnej pamięci Gienrich Jagoda. Był też ceniącym wolną konkurencję zdolnym ekonomistą oraz wybitnym specjalistą w dziedzinie transportu kolejowego (jak pisze autorka: "zdolności w tym kierunku odziedziczył po przodkach", gdyż "dziadek Feliksa ze strony matki był profesorem petersburskiego Instytutu Kolejowego, a wujowie inżynierami transportu", s.327). Pani Frołow darzy...

Maryann | 2014-02-22
Przeczytana: 01 lutego 2014

Przeczytałam biografię Dzierżyńskiego Sylwii Frołow... I zostałam z pewnym uczuciem niedosytu. I nie chodzi bynajmniej o wspomnianą w tytule książki miłość (bo ta – bez względu na to, jak gorąca – w życiu „esdeckiego Apolla” zawsze w końcu musiała ustąpić idei).
Sięgnęłam po tę książkę, bo chciałam się dowiedzieć nie „co”, ale raczej „jak” i „dlaczego”. I nie całkiem się dowiedziałam. Bo o ile w pierwszej części („polskiej”), autorka śledzi losy Feliksa dosyć dokładnie, opisując jego rodzinę, dzieciństwo, lata szkolne i pierwszy kontakt z organizacjami lewicowymi, aż po kolejne uwięzienia i zsyłki (swoją drogą, łatwość, z jaką Dzierżyński z tego zesłania raz po raz uciekał jest swego rodzaju świadectwem rozprzężenia i degeneracji państwa carów) to w części drugiej gubią się one gdzieś w natłoku wydarzeń, wojen, rewolucji itd, zupełnie jakby autorka trochę straciła kontrolę nad własnym dziełem. Człowiek, który się z tego wszystkiego wyłania, z pewnością nie jest ani zimnym,...

Grzechoteczka | 2014-07-03

Książka bardzo wyważona i starająca się być uczciwą, czasem widać, że wbrew woli samej autorki (pewne gorączkowe zapewnienia o potępieniu, koniecznym potępieniu zbrodni rewolucji pokazują chyba dużo z autorki, zaniepokojonej własną fascynacją, własnymi odkryciami, tonem, jaki biografia przybierała; zadziwiające, zważywszy na to, że niczego innego nie należało się po pisaniu biografii fanatycznego i charyzmatycznego idealisty spodziewać), o czym najlepiej świadczy fakt, że obie skrajne strony sporu się obruszyły.
Na plus na pewno obfite cytowanie źródeł, porządne - jak na literaturę popularną, nie naukową - przypisy. Na plus także próba pokazania - najwyraźniej nie tak oczywistej, jak by się zdawało - prawdy, że idealizm, każdy, sam w sobie, jest postawą zawsze nieludzką (lub nadludzką, na jedno wychodzi), sprzeczną z tym, co nazywamy życiem, codziennością, czułością, postawą niebezpieczną, bo mało pobłażliwą. Że lżejszy idealizm jako taki oraz rewolucyjny zapał był na przełomie...

książek: 1954

Biografia, od której trudno się oderwać, tak ciekawie napisana (i pod tym kątem oceniana).

Ale nie tylko. Czytelnik, brnąc coraz dalej, nie tylko zaczyna rozumieć Feliksa, ale nawet mu współczuć. Biedny Feliś zapracował się na śmierć, do końca pozostając idealistą, nie bacząc na przywileje wynikające ze swojego stanowiska. Wspaniały człowiek, prawdziwy przyjaciel, wierny idei rewolucji. Zdolny, pracowity, skuteczny i zaangażowany. Ponadto liryczny, kochający, delikatny, wrażliwy i oddany bliskim. Trochę fanatyczny, ale cóż, takie czasy, a poza tym wierzył przecież mocno w sprawę, której służył.

Aż mnie dreszcze przeszywają po karku, zaś kropelki potu zraszają obficie skronie (psychosomatyczne objawy lęku). Niebezpieczna to lektura.

Petroniusz | 2017-06-07
Na półkach: Przeczytane, historia
Przeczytana: 2014 rok

Ciekawa, niebanalna, intrygująca, ale także zbyt rozczarowująca. Czyli dlaczego mam wątpliwości czy polecać biografię Dzierżyńskiego.
Czy czytać książki wychodzące poza czarno-biały schemat – oczywiście tak! Autorka niniejszej biografii przede wszystkim bada człowieka, a po drugie usiłuje dociec Dlaczego w końcu został tym kim był, tj. szefem Czeka i de facto zbrodniarzem.

Takie książki są dla mnie groźnym memento, oni wszyscy, Ci źli, z litrami krwi na rękach byli właśnie ludźmi. Lubimy o nich myśleć jako o osobnikach niezrównoważonych, to pozwala nam sobie dobrze myśleć o sobie samych. Tymczasem Ci „źli” byli właśnie do bólu ludzcy, mieli swoje namiętności, uczucia i drobne przyjemnostki. Ich życie meandrowało w przeróżny sposób, a taki Dzierżyński miał np. epizod głębokiej pobożności. Ot.

Niestety tutaj zalety się kończą. Historia to jednak nauka bardziej ścisła niż by się nam wydawało, jeśli coś twierdzimy warto mieć na to papier, a najlepiej dwa. W wypadku wspomnień lub...