Zimna wojna. Historia podzielonego świata

Tłumaczenie: Bartłomiej Pietrzyk
Wydawnictwo: Znak
Cold War: a new history
historia

To pierwsze na polskim rynku tak obszerne i wszechstronne opracowanie tematu zimnej wojny – od jej wybuchu do upadku Związku Radzieckiego. Pozwala również zrozumieć mechanizmy rządzące historią Polski, która została ukazana jako jedna z figur na szachownicy rozgrywek światowych mocarstw. Pełna przykładów, analiz dokumentów, anegdot i nieznanych wydarzeń książka składa się na fascynujący przewodnik po historii drugiej połowy XX wieku.

źródło opisu: http://www.poczytaj.pl/52435

almos | 2014-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2014

Historia zimnej wojny toczonej ponad 40 lat między ZSRR a Zachodem przedstawiona zwięźle, kompetentnie i ciekawie. Ponieważ autor jest Amerykaninem, gros rozważań poświęcono jest polityce amerykańskiej, niemniej o Europie też się trochę dowiadujemy. Z pewnością jest godna polecenia dla tych, którzy chcą poznać historię polityczną lat 1945-1989.

Celem autora, jak pisze we wstępie, było napisanie krótkiej, wszechstronnie opisującej temat i przystępnej książki o zimnej wojnie przeznaczonej „dla młodego pokolenia czytelników, dla których opisane w niej wydarzenia nigdy nie były „współczesne”” (s.10). Autor mówi o wykładach dla tych młodych ludzi tak: „Gdy wspominam o Stalinie i Trumanie, a nawet o Reaganie i Gorbaczowie, jest tak, jakbym wykładał o Napoleonie, Juliuszu Cezarze czy Aleksandrze Macedońskim” (s.9).

Na początku poznajemy historię poprzez osiągnięcia techniki militarnej, wyścig atomowy a potem stworzenie bomby wodorowej na początku lat 50-tych. To otrzeźwiło...

kamela | 2011-01-03

Kojarzy mi się bardzo mile... z uzyskanym (dzięki niej) zaliczeniem na studiach ;-) Ale prócz miłych wspomnień zostawiła w mojej głowie dużo, dużo więcej. Książka jest niezwykle wciągająca, zawiera naprawdę ciekawe fakty przedstawione w bardzo interesujący sposób. Gorąco polecam! Zachęciła mnie do dalszego poznawania takiego rodzaju literatury. Dlatego dla mnie pozostanie niezapomniana :)

Rondelek | 2017-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2017

Dawno nie czytałam tak fenomenalnej książki. Temat nie jest łatwy, lekki ani nazbyt przyjemny, jednak Gaddis opisał go w niesamowity sposób, dzięki czemu całość czytało się jak dobry kryminał, z wypiekami na twarzy. Genialne wyważenie między szczegółowością i starannością - autor nie pominął żadnego istotnego wydarzenia opisanej epoki - a brakiem przeładowania materiału, który mógłby być nużący i wprowadzać zamęt, przesyt informacji. Dorzućmy do tego lekki język, bez zadęcia, jakie często zdarza się pojawiać w naukowych rozprawach, z lekką nutką ironii i dowcipu. I odwagę, by krytykować i chwalić zgodnie ze swym własnym sumieniem i podejściem do tematu (bardzo uczciwym i sprawiedliwym, według mnie), a nie według tego, co przyjęło się uważać za politycznie poprawne. Autor nie boi się dać prztyczka w nos "bohaterom" lub pochwalić i docenić "tych złych", wtedy kiedy trzeba.
Dla mnie jest to jedna z tych książek, dzięki którym można naprawdę dać się wciągnąć w temat i zakochać w nim. I...

Shar | 2012-04-01
Przeczytana: luty 2012

Jedna z najlepszych książek o tej tematyce, które czytałam. Autor w przystępny dla każdego czytelnika sposób przedstawia tak skomplikowaną i wielowątkową sprawę zimnej wojny, jednocześnie zbytnio jej nie upraszczając.

iWesołowski | 2016-10-21
Przeczytana: 2016 rok