Rewolucja rosyjska

Tłumaczenie: Tadeusz Szafar
Cykl: Trylogia rosyjska (tom 2)
Wydawnictwo: Magnum
The Russian Revolution
historia

Monumentalne, fascynujące dzieło o być może najważniejszym wydarzeniu XX wieku, którego konsekwencje były odczuwane na całej kuli ziemskiej przez następne dziesiątki lat. Autor, światowy autorytet w dziedzinie historii Rosji, z pasją badacza i maestrią dramaturga opisuje obalenie monarchii i zdobycie władzy przez bolszewików. Ale Rewolucja rosyjska jest nie tylko stworzoną z wielkim rozmachem, bogato udokumentowaną kroniką politycznej i militarnej walki o władzę w burzliwych latach 1917–1920 na szerokim tle historycznym. Książka opowiada także o tragicznych losach ludzi wciągniętych w machinę historycznych wydarzeń: polityków i dowódców, rewolucjonistów i żołnierzy, biurokratów i intelektualistów. To wielkie dzieło, które jest efektem dziesięciu lat pracy badawczej i pisarskiej Richarda Pipesa, czyta się jak powieść sensacyjną.

"Rewolucja rosyjska" jest drugą częścią znakomitej trylogii poświęconej historii Rosji, obok "Rosji carów" i "Rosji bolszewików".

źródło opisu: wydawnictwo-magnum.com.pl

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

książek: 1991
Wojciech Gołębiewski | 2016-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2016

UWAGA! WSZELKIE WSTĘPNE INFORMACJE ZAWARŁEM W RECENZJI I TOMU
Po "Rosji Carów" czas na II część wielkiej trylogii, która obejmuje "tylko" 20 lat, ale jakże burzliwych. W "Przedmowie" Pipes pisze:
"..nie sposób bezspornie ustalić, jak długo trwała rewolucja rosyjska. Z pewnością można stwierdzić tylko to, że nie rozpoczęła się ona po upadku caratu w lutym – marcu 1917 roku, nie zakończyło jej zaś zwycięstwo bolszewików w trzyletniej wojnie domowej. Już w latach sześćdziesiątych XIX wieku ruch rewolucyjny stał się istotnym elementem w historii Rosji....”.
Dalej Pipes wyróżnia stadia: rewolucji 1905 roku, lutowej 1917 roku i bolszewickiego zamachu stanu w październiku tegoż roku, wzrost w siłę i umacnianie władzy bolszewickiej w latach 1927 – 1928, a następnie „czystki” przeprowadzone 10 lat później, „które pochłonęły miliony ofiar”. Wywód swój kończy stwierdzeniem, ...

eR_ | 2015-11-19
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 19 listopada 2015

Richard Pipes urodził się w rodzinie polskich Żydów w Cieszynie, a dorastał w Warszawie. W 1939 r. rodzina, razem z 16-letnim wówczas Richardem, uciekła przed wojną do USA. Tam Pipes ukończył studia i został historykiem specjalizującym się w historii Związku Radzieckiego.Jeden z najwybitniejszych znawców problematyki komunizmu i ZSRR, którą zawarł w kilkunastu książkach.
Swoje życie, w Polsce i poza granicami naszego kraju, zawarł w książce"Żyłem".

"Rewolucja rosyjska", to drugi tom trylogii, opisujący wydarzenia, które doprowadziły do zabójstwa cara i dojście bolszewików do władzy.
Jednak autor, uważa, że sam zamach, nie był punktem zwrotnym, w całym procesie przejmowania władzy.
Z tego względu, zwraca uwagę na początki, czyli rok 1905 i ogólnokrajowy zryw o podłożu społecznym i narodowym, przeciw absolutyzmowi władzy cara, a także wyzyskowi.Zryw ten, miał miejsce tuż po wojnie rosyjsko -japońskiej, kiedy to sytuacja zwykła obywateli, znacznie się pogorszyła.
Całe te, w...

Grzybek | 2014-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

Uprzedzam wszystkich, którzy planują sięgnięcie po tę książkę. Nie jest to książka, którą da się przeczytać w jedno popołudnie, czy nawet w jeden weekend. Przyznam się, że ugrzęzłem w tej książce na kilka tygodni. Ale nie żałuję tego czasu. To rewelacyjne kompendium wiedzy o rewolucji rosyjskiej. Pipes pokazuje mechanizm upadku olbrzymiego państwa i rewolucji, na czele której stało zaledwie kilkudziesięciu fanatyków wpływając jednocześnie na losy kilkuset milionów ludzi na całym świecie.

kiniol89 | 2015-04-27

Zimna, miejscami bezwzględna, lekko stronnicza analiza dochodzenia do rewolucji, samej rewolucji i czerwonego terroru po zdobyciu władzy przez bolszewików. Ta książka powala, językiem, podejściem, erudycją, ocenami. Tak powinna być pisana historia. Autor nie ściemnia nas biadoleniem, że niby "obiektywnie rzecz ujmując: itd. Pipes przedstawia tylko negatywne następstwa dojścia czerwonej, kiepsko wykształconej swołoczy do władzy, swoja drogą pozytywnych następstw - brak. Lenin był takim samym ludobójcą jak Stalin czy Hilter, przypisywanie mu szlachetnych intencji to kompletna bzdura, do tego był zdrajcą pobierającym profity od Niemców. Był bezwzględny, nie miał litości ani dla wrogów, ani dla przyjaciół, perfekcyjnie stosował zasadę divide et imperia. Wybitny historyk co prawda wyjaśnia jak to się stało, że ta banda rzezimieszków sterroryzowała niegłupi przecież naród, ale ja i tak przecieram oczy ze zdumienia jak ojczyzna, która wydała tak wybitnych prozaików, poetów, naukowców do...

anetapzn | 2015-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2015

Niniejsza spora skądinąd pozycja (blisko 1000 stron), to pierwsza taka książka, w której przedstawiono rewolucję rosyjską z dosłownie wszystkich możliwych stron. Nie brak co prawda prac przeglądowych dot. tej tematyki, ale skupiają się one głównie na politycznych i militarnych aspektach konfliktu w Rosji. W książce Pipesa jest inaczej.
Rewolucja rosyjska to drugi tom trylogii przedstawiającej XX-wieczne dzieje Rosji. Pozostałe dwa tomy to: Rosja carów i Rosja bolszewików.
Autor (Polak z pochodzenia, ur. w 1923 roku w Cieszynie) pracował nad książką długo, ponad 10 lat. Jednak samo zbieranie materiałów, które było efektem pasji i zainteresowań autora przedmiotową tematyką, trwało blisko 50 lat.
Pipes do kwestii napisania książki podszedł w sposób bardzo merytoryczny. Efektem jest praca, której lektura zainteresuje większość osób. Sama kwestia rewolucji jest bowiem pretekstem do pokazania szerszego kontekstu. Oprócz wydarzeń, które doprowadziły do wybuchu rewolucji, omówienia jej...

kjonca | 2018-06-23
Przeczytana: 21 czerwca 2018

U osoby której wykształcenie zaczęło się jeszcze za komuny (tak jak ja), ta książka może spowodować pewien dysonans poznawczy.
Ale po kolei.
Generalnie moje podejście do histori ZSRR było podobne do tego uczonego w szkole, czyli:

Uciskane grupy ludności, nie mające innej możliwości przejęcia władzy wywołały rewolucję. Przywódcą owej rewolucji był Lenin, któremu generalnie nie zależało na władzy dla samej władzy, a raczej wierzył w ideały socjalistyczne. Dopiero chytry Gruzin spowodował wynaturzenie ustroju. Oczywiście nie łudziłem się, że socjalizm jest wydajniejszy od kapitalizmu, bo jak tu dyskutować z faktami.

Naiwne, wiem, ale też jakby nigdy się nad tym nie zastanawiałem.

Później zaczęły pojawiać się opracowania, o tym, że Lenin nie był wcale takim idealistą i swoje poglądy musiałem powoli rewidować.

I tu pojawia się Pipes ze swoją trylogią.

"Rewolucja rosyjska" jest trochę inna niż 'Rosja carów'. W tamtej bardziej został położony nacisk na procesy, które tak a nie...

Jazir | 2014-01-12
Na półkach: Przeczytane, Komunizm

Książka na pewno ciekawa pod względem faktograficznym, masa postaci, miejsc, wydarzeń (chociaż pominięto biały terror) ale skrajnie tendencyjna w ocenach, carat jest zawsze "niewinny" a protestujący przeciw niemu to "motłoch i tłuszcza".
Czytanie dziś o Rewolucji Rosyjskiej to jak czytanie o Rewolucji Francuskiej w epoce restauracji Burbonów. Trudno oczekiwać chłodnej analizy i próby obiektywizmu, chociaż można znaleźć bardziej wyważone pozycje.

the_lark | 2017-09-10
Przeczytana: 10 września 2017

Jak na razie przeczytane fragmenty, liczę wkrótce zajrzeć do całości! Sprawia wrażenie bardzo solidnej, rzetelnej pozycji.

Jeśli ktoś mówi, że to jest książka choć trochę stronnicza, to znaczy, że mu w domu zalatuje trupem Lenina. Pipes jako pierwszy obnażył skalę zakłamań co do rewolucji 1917 r., co do której już Polacy w przysłowiach przepowiadali: ani to wielka, ani rewolucja, ani nawet październikowa.
Precz z komuną!

Piotrek | 2014-02-21

ogrom faktów, czasem może nawet zbyt dużo, jednocześnie najważniejsze rzeczy są wyjaśnione nie tylko zrozumiale i rzeczowo ale także w odpowiednim kontekście oraz w niezłym stylu. Dzięki temu czyta się dobrze pomimo objętości :)