Moskwa 1941. Największa bitwa II wojny światowej

Okładka książki Moskwa 1941. Największa bitwa II wojny światowej Rodric Braithwaite
Okładka książki Moskwa 1941. Największa bitwa II wojny światowej
2008-09-30
2008-09-30
Magdalena Komorowska
Moskwa Rosja bitwa wojna

Jedno muszę przyznać - książka jest dobrze napisana i czyta się świetnie. Tym gorzej, bo jej wartość historyczna, a co za tym, edukacyjna, woła momentami o pomstę do nieba. Dziś, w 2022 roku, nazwalibyśmy to rosyjską propagandą i nie byłby to wielki błąd. Właśnie tak widzą rosyjska historię początków IIWŚ rosyjskie władze - spokojne sowieckie państwo i społeczeństwo zdradziecko napadnięte przez wrednych faszystów; sowiecka amia nieprzygotowana, słabiutka i zacofana pod niemal każdym względem; miłujący ponad wszystko pokój i uczciwą pracę oszukani przez tych złych.
Przykłady? Zdaniem autora Stalin nie zamierzał pierwszy uderzyć na Niemców, ale fakt, że okręgi wojskowe przemianowano na fronty, co Sowieci czynili tylko w ramach rozpoczęcia bezpośrednich przygotowań do działań wojennych, uczyniono ot tak sobie - "dla uproszczenia". Informacje od Sorge Stalin wyśmiał - fakt. Ale że Sorgemu nie wierzono, bo odmówił powrotu do Moskwy (gdzie trzepnięto by go w beret),zatem był z definicji dla Sowietów niewiarygodny, o tym autor nie wspomina. Słowem stara pieśń śpiewana przez komunistów od 80 lat. A co najbardziej przeraża, to fakt, że autor był, uwaga!, ambasadorem brytyjskim w Sowietach/Rosji! Można spędzić tam kupę czasu i nie zrozumieć sowieckiej natury. Niestety do dziś tzw. Zachów ma z tym duuuży problem. Płaci za to Ukraina, zapłacić możemy i my. A książki jak ta nie pomagają.

Leningrad umierał z głodu.
Stalingrad zdemolowany zdołał się obronić.
Moskwa pozostała niezdobyta.

Z jednej strony pospolite ruszenie pod czerwonym sztandarem, sierpem i młotem, Ukochanym Ojczulkiem, Słoneczkiem, jedynym wodzem, który mógł wszystko i robił wszystko rzucając na szalę miliony istnień ludzkich.

Druga strona medalu to pewien mały kapral, który w dziwnej glorii chwały chciał być równy generałom i może, gdyby czasem ich słuchał przebieg tej wojny miałby zupełnie inny finał. Paradoksalnie, gdyby nie Żydzi, którzy byli zarzewiem tej wojny, można było ją wygrać, nie tylko kilka znaczących bitew.

Doskonała w swej treści i formie publikacja ukazująca przebieg działań wojennych do starcia dwóch wielkich armii pod Moskwą, do której Napoleon dotarł znacznie wcześniej. Najnowsza filmowa produkcja T-34 dotyka jednego, malutkiego epizodu właśnie z tej bitwy o Moskwę.
Polecam!

Leningrad umierał z głodu.
Stalingrad zdemolowany zdołał się obronić.
Moskwa pozostała niezdobyta.

Druga strona medalu to pewien mały kapral, który w dziwnej...

Dla fanów historii II WŚ. Jedna z lepszych pozycji.

Dla fanów historii II WŚ. Jedna z lepszych pozycji.

Zgodnie ze swoim oryginalnym tytułem, "Moscow 1941. A city and it's people at war", książka opisuje miasto i żyjących w nim ludzi koncentrując się na roku 1941 - roku ataku Niemiec na ZSRR. Książka nasączona jest historiami ludzi, którzy w tym okresie mieszkali w Moskwie, opuścili je szukając schronienia przed wrogiem lub zostali wcieleni do wojska. Dużą część treści stanowią osobiste relacje osób uczestniczących w wydarzeniach. Oprócz tego w książce ogólnikowo opisana jest sytuacja na froncie oraz praca radzieckiego sztabu generalnego - tylko tyle, żeby czytelnik widział co się wtedy działo. Nie jest to jednak dokładny opis działań wojennych.
Była to dla mnie bardzo ciekawa lektura umożliwiająca lepsze zrozumienie co myśleli, czym się kierowali tamci ludzie - oraz ważna pozycja budująca lepsze zrozumienie świata.

Bardzo wartościowa pozycja historyczna, z mnóstwem faktów, napisana w sposób ciekawy. Niemniej jednak polski tytuł w bardzo dużym stopniu wypacza to co otrzymujemy od autora w środku.

Pozycja ukierunkowana przede wszystkich na historię zwykłych ludzi dziejącą się w czasie II wojny światowej w Rosji szczególnie podczas oblężenia Moskwy Autor opisuje sytuacje materialną oraz warunki, relacje w trakcie wojny na froncie wschodnim.

Jak najbardziej warta przeczytania mimo swojego mylnego polskiego tytułu.

Książka dość ciekawa, aczkolwiek podtytuł w polskim wydaniu jest mylący, bo ona w 99% jest o życiu mieszkańców przed i w trakcie bitwy o Moskwę, a o samych działaniach wojennych jest tu jak na lekarstwo.

Zgrabnie napisane

Zgrabnie napisane

Jak już zostało napisane tytuł jest zwodniczy. Książka skupia się głównie na życiu mieszkańców a nie aspektach militarnych których jest jak na lekarstwo.

Dobra pozycja, która bardziej skupia się na życiu i problemach cywilnych mieszkańców niż samych działań bojowych.

Świetna!

Świetna!