Włóczęga

Okładka książki Włóczęga Bernard Cornwell
Okładka książki Włóczęga
Bernard Cornwell Wydawnictwo: HI:STORY Cykl: Seria o Świętym Graalu (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Seria o Świętym Graalu (tom 2)
HI:STORY
2023-11-22
2009-01-01
Marta Magdalena Borkowska

Bardzo dobre pióro Cornwella po raz kolejny zachwyca. Wydaje się, że pierwszy tom był lepszy, ale może to tylko moje wrażenie. Czyta się szybko i w napięciu.

Nie od dziś wiadomo, że brytyjski historyk i pisarz Bernard Cornwell, wie jak sprzedać dane wydarzenia historyczne z przytupem i smakiem. Dlatego z wielką radością sięgam po jego powieści, gdzie mogę zagłębiać się na przykład w poszukiwaniach Świętego Graala wraz z Włóczęgą. Włóczęga

Październik 1346 roku.
Anglicy po zwycięstwie w bitwie pod Crécy kontynuują marsz przez Normandię i Pikardię, napadając na kolejne miasta. Przerażeni Francuzi zwracają się o pomoc do Szkotów, chcąc odwrócić bieg wojny.
Thomasowi z Hookton pod Crécy udało się pomścić najbliższych. Teraz młody łucznik wraz z ukochaną Eleonorą i księdzem Hobbem wyrusza na wyprawę po Świętego Graala. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że legendarnym kielichem interesuje się również dominikanin Bernard de Taillebourg, który nie cofnie się przed niczym, by go zdobyć. Czy Thomas zdoła odnaleźć Graala, zanim na jego drodze stanie ten bezwzględny inkwizytor?

Strategia wojenna.
Ponownie jestem zachwycona tym, jak autor „bawi się” historią i z niezwykłą finezją łączy fakty historyczne z literacką fikcją.

Bohaterowie nie dość, że są wykreowani fenomenalnie i wielowymiarowo, to jeszcze ich zachowanie wydaje się autentyczne i pozbawione sztuczności czy nadęcia. Chce się im kibicować lub ewentualnie pokiereszować im nieco facjatę przy kolejnym spotkaniu. ;)

Dzięki spójnym, barwnym opisom, średniowieczna Europa ożywa przed naszymi oczami.

Jednak największą wartością dodaną tego odcinka jest pochylenie się nad strategią bojową. To rozkładanie na czynniki pierwsze każdego detalu sztuki wojennej, było pasjonujące, a opisy wszystkich machin wojennych i uzbrojenia poszczególnych uczestników potyczek, było tak detaliczne, że widziałam każdego wojaka, jakby stał przed moimi oczami.

Reasumując. Jeżeli jesteście wielbicielami historii lub samych militariów, to czytajcie Włóczęgę Bernarda Cornwella, bo warto.

Gorąco polecam!

Październik 1346 roku.
Anglicy po zwycięstwie w bitwie pod Crécy kontynuują marsz przez...

Audiobook.
Ciąg dalszy losów Thomasa. Najpierw dochodzi do starcia pod Crecy a potem nasz główny bohater wraz z przyjaciółmi wyrusza na poszukiwanie św. Graala.....
Cornwell pisze naprawdę ciekawie i nie brakuje w fabule kleju, akcja toczy się płynnie i ciężko oderwać się od tego audiobooka bo i lektor był genialny w swojej roli.
Gorąco polecam 👏👏👏

Audiobook.
Gorąco polecam 👏👏👏

Drugi tom serii o św. Graalu jakościowo nie ustępuje pierwszemu w niczym. Zaczyna i kończy się z przytupem, czyli kapitalnie opisanymi bitwami - najpierw między Anglikami i Szkotami, a przy końcu pomiędzy tymi pierwszymi i Francuzami - kolejny epizod Wojny Stuletniej. Jak to u Bernarda Cornwella trup ściele się gęsto, krew przelewa a wnętrzności i kończyny fruwają! Z kolei umowny środek powieści jest wypełniony genialną fabułą awanturniczo-przygodową, a daniem głównym jest właśnie poszukiwanie św. Graala. Rewelacja, po prostu rewelacja!

Bernard Cornwell napisał sagę o świętym Graalu. Jeżeli lubicie powieści Kena Folleta i średniowieczne klimaty, to tu znajdziecie opowieść o mnichach, łucznikach polaną sosem bitewnym i tajemnicą w tle.
Jestem zafascynowana, jak autor zdołał utrzymać oryginalny klimat średniowiecznej epopei, jednocześnie wnosząc nową jakość i świeżość do historii. Pomimo pewnych różnic między tomami, "Rycerz" i "Włóczęga" pozostają solidnymi kamieniami w murze literatury.
Ta seria z pewnością zasługuje na uwagę miłośników opowieści osadzonych w epoce rycerskiej, oferując zarówno widowiskowe starcia, jak i głębokie refleksje nad naturą ludzką. Oby kolejne tomy kontynuowały tę fascynującą podróż przez świat Świętego Graala.
A ja wypatruję już dwóch kolejnych tomów :)
Polecam!

„Włóczęga" to drugi tom trylogii świętego Graala autorstwa Bernarda Cornwella, brytyjskiego mistrza powieści historycznej. Akcja książki rozgrywa się w XIV wieku, podczas wojny stuletniej między Anglią a Francją. Głównym bohaterem jest Thomas z Hookton, angielski łucznik, który po zemście na swoim wuju, zdrajcy i mordercy jego rodziny, wyrusza na poszukiwanie legendarnego kielicha, który miał być użyty przez Jezusa podczas ostatniej wieczerzy. W jego ślad podąża bezwzględny inkwizytor Bernard de Taillebourg, który również pragnie zdobyć Graala dla swoich własnych celów.

Cornwell zręcznie łączy w swojej powieści fakty historyczne z elementami fikcji, tworząc wiarygodny i barwny obraz średniowiecznej Europy. Nie brakuje tu dramatycznych scen bitew, zdrad, intryg, romansów i tajemnic. Autor nie oszczędza swoich postaci, przedstawiając je w sposób realistyczny i wielowymiarowy. Nie ma tu prostego podziału na dobrych i złych, lecz ludzi kierujących się różnymi motywacjami i wartościami. Cornwell nie unika też pokazywania brutalności i okrucieństwa tamtych czasów, co może być nieco szokujące dla niektórych czytelników.

"Włóczęga" to książka, która z pewnością zainteresuje miłośników historii, przygody i fantastyki. To opowieść o poszukiwaniu sensu życia, o wierze i niewierze, o miłości i nienawiści, o honorze i zdradzie. To także hołd dla odwagi i umiejętności angielskich łuczników, którzy stanowili elitę wojskową swojej epoki. To wciągająca i emocjonująca lektura, która nie pozwoli się nudzić ani na chwilę.

Współpraca recenzencka.

„Włóczęga” to drugi tom serii o poszukiwaniu Świętego Graala i cieszę się, że miałam przyjemność powrócić w czternastowieczny świat stworzony przez Bernarda Cornwella.

Thomas kontynuuje wypełnianie obietnicy danej umierającemu ojcu, a na plecach dźwiga nie tylko angielski łuk i kołczan ze strzałami. Jego umysł obciążony jest dodatkowo żądzą zemsty na oprawcach, którzy pozbawili go najważniejszych osób w życiu. Chłopak od zawsze chciał być „tylko” łucznikiem, brać udział w walkach pod chorągwią króla i piąć się w górę po szczeblach wojskowej hierarchii. Tymczasem jego głównym zadaniem stało się odnalezienie mitycznego kielicha, który według legend znajdował się w posiadaniu rodziny. Czy Thomas wierzył w autentyczność legend? No cóż, jak każdy młody człowiek, miał wiele wątpliwości i jeszcze więcej pytań. Miał jednak poczucie odpowiedzialności i honor, który wymógł na nim, by podążać niepewną drogą poszukiwań.

Myślę, że są trzy główne elementy stanowiące o wysokim poziomie tej książki. Wiedza, narracja i styl.
Niby głównym bohaterem jest Thomas, jednak jego postać nie stanowi centrum fabuły w książce. W drugim tomie wiele uwagi poświęcono kwestiom strategii wojennej, zdobywania terenów i wszystkich kwestii związanych z tą tematyką. Autor po raz kolejny wykazał się niesamowitą wiedzą zarówno historyczną jak i tą z zakresu militariów. Opisy uzbrojenia i maszyn wojennych (jak choćby trebuszy) są tak obrazowe, że cały czas czułam się uczestnikiem przygotowań do potyczek zbrojnych. Jest to zasługa świetnych opisów, które mimo tego, że są proste, są jednocześnie bardzo obrazowe. W tym miejscu chylę czoła przed tłumaczem, który wykonał rzetelną pracę. Podejrzewam, że przekład takiej literatury jest nie lada wyzwaniem, ale sama baza, czyli oryginał musi być też napisany w świetnym stylu. Bernard Cornwell nie jest nowicjuszem w zawodzie pisarza i to pisarskie doświadczenie objawia się na każdej stronie książki.

A co doceniam najbardziej?
Sposób prowadzenia narracji jest dla mnie genialny. Autor/narrator wszechwiedzący jest absolutnie bezstronny i dzięki temu pokazuje punkt widzenia każdej ze stron opisywanych konfliktów i jednocześnie pojedynczych bohaterów. To ja, jako czytelnik mam podjąć decyzję, za która stroną się opowiadam, czy któregoś bohatera lubię, a którego nie. To fantastyczna konstrukcja i dlatego z czystym sumieniem oceniam tę powieść w najwyższej skali.

„Włóczęga” zasłużył na ocenę 10/10 i gorąco Wam polecam serię O poszukiwaniu Świętego Graala.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu HI:Story.

Święty Graal od dawna rozpala wyobraźnię nie tylko katolików, ale też badaczy historii. Jeśli kielich kiedykolwiek istniał, to przepadł w odmętach historii. Co nie zmienia jednak faktu, że świat literacki nadal lubi często sięgać do tego motywu i wykorzystywać go, a początki tego można liczyć już od czasów opowieści o królu Arturze. Zatem nic dziwnego, że i Bernard Cornwell czerpał pełnymi garściami z historii o kielichu Chrystusa, czyniąc z niej motyw przewodni także drugiego tomu serii o Thomasie z Hookton, jakim jest Włóczęga.

Po bitwie pod Crécy Anglicy maszerują przez Francję. Od wojsk angielskiego króla odłącza się Thomas z Hookton wraz z księdzem Hobbem i ukochaną Eleanor, by szukać świętego Graala. Autor drugą część swojej opowieści o wojnie stuletniej rozpoczyna od mało znanej polskiemu czytelnikowi bitwy pod krzyżem Neville'a w okolicy Durham w Anglii. To inny element ponad stuletniego konfliktu między Anglią a Francją, w który zostali wmieszani również Szkoci. Sama nie miałam zielonego pojęcia o takiej bitwie, chociaż o obopólnej niechęci Anglików i Szkotów do siebie nawzajem wie chyba każdy. Właśnie to jest ogromnym plusem powieści Cornwella – potrafi odwoływać się do takich faktów, o których ktoś, kto nie jest wyspecjalizowanym historykiem, nie będzie miał bladego pojęcia. Dla historyków-amatorów to świetna okazja, żeby poszerzyć swoją wiedzę.

Zgodnie z tytułem tego tomu, Thomas staje się włóczęgą. W poszukiwaniu Graala wyrusza w podróż z Francji do Anglii, a potem znowu wraca do Francji. Jego śladem podąża inkwizytor Benard de Taillebourg, a wraz z nim kuzyn Thomasa, Guy Vexille zwany Harlequinem. Historia młodego angielskiego łucznika z Hookton jest usiana zarówno łzami, jak i śmiechem. Na swojej drodze Thomas spotyka wiele dobrych dusz, służących mu pomocą i radą, ale przeszkody i wrogowie mnożą się na niej równie często, jeśli nie częściej. A łucznik, pędzony za kielichem Chrystusa, sam nie wierzy w swoją misję – zresztą, czy można się dziwić jego zwątpieniu? To przez mitycznego Graala, w którego istnienie mało kto wierzy, jest pędzony po świecie i niemal traci życie, jest okaleczony i zostają mu odebrane najbliższe mu osoby. Nie ma łatwego życia ten nasz łucznik, oj, nie ma.

Paleta postaci poszerza nam się tym razem o Robbiego, Szkota, który wraz z Thomasem wyrusza na poszukiwanie de Taillebourga, chcąc pomścić śmierć członka swojej rodziny. Okazuje się świetnym kompanem, a jego przekomarzanki z angielskim łucznikiem cały czas bawią i wywołują uśmiech na twarzy. Spotykamy teraz także dominikanina Bernarda de Taillebourga – chyba najbardziej antypatyczną postać w całej książce. Fanatycznie wierzący katolik, opanowany manią znalezienia Graala, nie cofnie się przed niczym, by dopiąć celu, a nawet największe okrucieństwo jest w stanie wytłumaczyć boskim rozkazem. Mierziła mnie ta postać bezgranicznie i, jeśliby to ode mnie zależało, to już na pierwszej stronie bym go ukatrupiła, za co pewnie reszta bohaterów byłaby wdzięczna.

Włóczęga to kolejna książka Cornwella potwierdzająca jego zasłużoną renomę jako jednego z najlepszych pisarzy powieści historycznych obecnie. Opowieść wywołuje całe spektrum emocji, czytelnik przywiązuje się do spotykanych na jej kartach bohaterów. To wciągająca powieść o misji, bohaterstwie, zwątpieniu, okrutnym losie i miłości. Pozostaje mieć nadzieję, że kolejne tomy tej historii będą stały na równie wysokim poziomie co pierwsze dwa i będą tak samo wciągały swoją fabułą.

Q: Mieszkacie w swoim rodzinnym mieście czy włóczycie się po świecie?

"Włóczęga" to kontynuacja "Rycerza" z serii o świętym Graalu i łuczniku, Thomasie z Hookton. Ponownie dostajemy dużą dawkę walk i poszukiwań mistycznego Graala. Znów momentami miałem wrażenie, jakbym czytał powieść z uniwersum Assassin's Creed 😁

Tym razem akcja nie dzieje się tylko we Francji, ale również w Anglii, gdzie przeznaczenie pcha Thomasa. Thomas, to jeden z tych bohaterów, którym nie da się nie kibicować przez całą powieść. W tej części dochodzi do niego jeszcze Szkot Robbie, którego polubiłem od samego początku.

Fabuła książki jest naprawdę wciągająca i choć przez święta nie miałem zbytnio czasu na czytanie, to w pociągu udało mi się przeczytać 3/4 książki bez zanudzania się. Jest to książka, którą spokojnie można przeczytać w 2-3 wieczory z zainteresowaniem. Jest tutaj sporo walk, ale są one odpowiednio wyważone, a do tego mamy całą gamę emocji, od momentów zabawnych do dołująco smutnych.

Uważam, że ta seria jest świetną lekturą dla fanów realiów historycznych, ale i dla osób, które chcą po prostu przeczytać dobrą przygodówkę, która nie będzie skierowana do młodszych czytelników.
Więcej moich recenzji znajdziecie na Instagramie @chomiczkowe.recenzje, gdzie serdecznie zapraszam.

Q: Mieszkacie w swoim rodzinnym mieście czy włóczycie się po świecie?

Tym razem akcja nie dzieje się tylko we Francji, ale...

Po wygranej bitwie pod Crécy Anglicy kontynuują swój marsz przez Normandię i Pikardię podbijając kolejne miasta i wzbudzając strach wśród Francuzów. Thomas z Hookton usatysfakcjonowany zemsta na wrogach wraz z ukochaną Eleanor i księdzem Hobbe'em wyruszył w drogę by wypełnić swe przeznaczenie. Znaleźć Świętego Graala. Na północnych rubieżach Anglii czeka ich niemiła niespodzianka. Oto szykuje się bitwa że Szkockimi najeźdźcam. Thomas, ponieważ przede wszystkim jest angielskim łucznikiem postanawia stanać w polu przeciw wrogom. Jego towarzysze zaś mają ukryć się w katedrze w niedalekim Durham. Niestety okazuje się, że poszukiwaczy Świętego Graala jest więcej, a jeden z nich dominikanin Bernard de Taillebourg także jest w mieście i nie cofnie się przed niczym by zdobyć bezcenną relikwię. W pierwszej kolejności likwiduje osoby, które są Thomasowi najbliższe. Młody łucznik znów wyrusza szukać zemsty, tym razem jednak droga do niej będzie dużo bardziej niebezpieczna.
"Włóczęga" Bernarda Cornwella to drugi z czterech tomów cyklu o poszukiwaniu Świętego Grała. Tak jak poprzednia część, ta również obfituje w emocjonujące przygody i genialne sceny batalistyczne, a jej bohaterowie są niezwykle barwni. Na wyróznienie zasługuje także fabuła oparta na źródłach historycznych. Nie trzeba być jednak miłosnikiem historii, by ten cykl zachwycił. Zdecydowanie polecam!!

• Powieść historyczna
  • Historyczne