Łucznik

Okładka książki Łucznik Bernard Cornwell
Okładka książki Łucznik
Bernard Cornwell Wydawnictwo: HI:STORY Cykl: Seria o Świętym Graalu (tom 4) powieść historyczna
powieść historyczna
Seria o Świętym Graalu (tom 4)
HI:STORY
2024-02-15
2024-02-15
Marta Magdalena Borkowska
Thomas z Hookton Święty Graal

Szczerze? Rozczarowanie do potęgi, a już porównując do "Heretyka", to tam zaprezentowano o niebo lepsze zakończenie serii niż ma to miejsce tutaj.

Ta książka (którą wydawca z jakichś powodów zatytułował "Łucznik") przypomina prędzej jakiś średni dodatek niż pełnoprawną część cyklu. Taki odgrzewany kotlet - wyraźnie tu czuć różnicę czasu, jaka upłynęła od napisania przez Cornwella "Heretyka" (2003) do wydania kolejnej historii (2012).

Gorzej, że ta część... w ogóle nie była do niczego potrzebna. Historię Graala ładnie zamknięto w poprzedniej książce, a tutaj? Mamy wątki wzięte wręcz na zasadzie kopiuj-wklej z całej trylogii:

- Magiczny artefakt - jest
- Ratowanie posądzonej kobiety - jest
- Fochy i kryzys tożsamości Robbiego - jakżeby inaczej?
- "Mroczny" zakonnik/wojownik - jest
- Intrygi Kościoła - to samo
- Thomas "rozwiązujący problem" świętych artefaktów - pewnie.

I jeszcze, żeby to było jakieś subtelne, ale nie - BOHATEROWIE książki sami te podobieństwa wprost wytykają tu i ówdzie. Z kolei wielu z nich, jak kolejny lord Douglas, czy jeszcze inny potomek Mrocznych Lordów, to są postacie wyciągnięte wręcz jak króliki z kapelusza. Nie wspominając o tym, że sam Thomas sprawia wrażenie dziwnie niezgodnego ze swoim własnym charakterem.

Wiem, że po głównej trylogii pozostało kilka niedomkniętych kwestii, ale patrząc na sposób ich ostatecznego rozstrzygnięcia w tej książce, chyba lepiej było pozostawić je nienaruszone.

Gdyby nie jedyny w swoim rodzaju styl Cornwella, wystawiłbym 5 - za skopiowane na bezczela wątki, za antyklimatyczne zakończenie, za wyjątkowo kiepsko (jak na Cornwella) napisanych bohaterów. Jednak, jak mówię, styl pisarski autora (ze świetnymi scenami batalistycznymi włącznie) podciąga ocenę na 6. Mimo to, i tak uważam, że jestem w tejże ocenie łaskawy. Szukacie dobrego zakończenia historii Thomasa z Hookton - skończcie na "Heretyku".

Audiobook.
Czwarty tom serii o św. Graalu trzyma poziom.
Autor tu miesza fikcję z prawdą zachowując przy tym odpowiedni balans.
Słuchało się świetnie, brawa dla lektora i dla Cornwella oczywiście za dobrą robotę👏👏
Czy to ostatni tom? Miała być trylogia także niczego nie można być pewnym...
Polecam.

Audiobook.
Czwarty tom serii o św. Graalu trzyma poziom.
Autor tu miesza fikcję z prawdą zachowując przy tym odpowiedni balans.
Czy to ostatni tom? Miała być trylogia także niczego nie można być pewnym...
Polecam.

10 gwiazdek które niniejszym wystawiam jest nie tylko oceną czwartego tomu, ale ogólnie całego GENIALNEGO cyklu o św. Graalu! Dałbym tych gwiazdek więcej gdyby się dało, no ale że są limity to jest ich "tylko" dziesięć. Kiedy przeczytałem ostatnie zdanie "Łucznika" (oraz Posłowie autora) to żal d*** ścisnął że to już koniec tej wspaniałej przygody. Kiedyś na pewno do niej wrócę. Teraz - polecam bezwzględnie!

• Powieść historyczna
  • Historyczne
  • Może kiedyś
  • Chce ale jeszcze nie mam

Bernard Cornwell Łucznik Zobacz więcej
Bernard Cornwell Łucznik Zobacz więcej