Upadek Cesarstwa Rzymskiego

2006-01-01
2006-01-01
Janusz Szczepański
Cesarstwo Rzymskie

Jak i dlaczego upadło Cesarstwo Rzymskie?

Świetna książka opisująca szeroko cały proces upadku imperium, ale też pokazująca fascynującą perspektywę z początku Cesarstwa.
Dobrze się czyta i wnioski uzasadnione.
Byłyby trochę inne, gdyby autor uwzględnił sprawy klimatyczne i epidemie, które miały znaczący wpływ na osłabienie gospodarcze i demograficzne.
Jest inna ciekawa książka na ten temat: Los Rzymu. Klimat, choroby i koniec imperium.
Przeczytanie obu daje dopiero pełen obraz.

Dobrze się czyta i wnioski uzasadnione.
Jest inna ciekawa książka na ten temat: Los Rzymu. Klimat,...

Czerwiec 451 r. Aecjusz Flawiusz po całym dniu zaciekłego boju na Polach Katalaunijskich pokonuje zaciekłego przeciwnika Imperium Rzymskiego – Hunów pod wodzą Attyli zwanego „Biczem Bożym”. Aecjusz pokonuję armie, która budziła strach w ówczesnym świecie. Jego wielkie zwycięstwo to także niestety początek jego upadku. Waleczny, sprytny i będący przez dziesiątki lat szarą eminencją władzy, zostaje zamordowany w kilka lat później. Dołącza tym samym do wiecznego panteonu swoich wybitnych poprzedników – Scypiona Afrykańskiego, Juliusza Cezara czy Wespazjana. Tym razem jednak, nie będzie już nikogo kto dołączy po nim do tego zacnego grona rzymskich wodzów. Aecjusz Flawiusz był ostatnim. Ostatnim Rzymianinem.

Nieco tak literacko, można rozpocząć opowieść o książce, której kolejny dodruk ukazał się w początku bieżącego roku. Cesarstwo Rzymskie przez pięć wieków było Imperium, którego wpływy oddziaływały na cały ówczesny znany świat. Kultura, technologia i potężna armia zapewniała temu niezwykłemu państwu potęgę, która przez setki lat budziła postrach, ale także podziw u wrogów. Nastał jednak czas potężnego kryzysu, który sprawił że to potężne Imperium zakończyło swój żywot w 476 r., a ostatni z cesarzy nazywany (o ironio losu!) Romulusem Augustulusem zostaje wysłany „na emeryturę”, a insygnia władzy cesarskiej przesłane do Konstantynopola. O tym jak przebiegał proces upadku Cesarstwa Rzymskiego, opowiada brytyjski historyk Peter Heather w swojej niezwykle ciekawej publikacji.

Upadek Cesarstwa Rzymskiego składał się z wielu etapów. Rok 476 możemy określić jedynie mianem symbolu, który zamyka pewną epokę w historii świata. Peter Heather jako główną przyczynę upadku Rzymu wymienia działania Hunów, które można podzielić na dwa etapy. Pierwszy z nich przypada na lat 70. IV wieku gdy najazd Hunów na wschodzie Europy przyczynił się do istnej wędrówki ludów (szczególnie Gotów),które uciekając przed nimi parły w kierunku granic Imperium Rzymskiego. Rzymianie podjęli z nimi walkę, a w dłuższej perspektywie wiele z tych plemion za ich pozwoleniem osiedliło się w różnych częściach Imperium, tworząc swoje enklawy. Z czasem plemiona zaczęły rosnąć w siłę, zajmując kolejne tereny Cesarstwa Rzymskiego.

Zagarnięcie nowych terenów, wiązało się z mniejszymi dochodami do rzymskiego budżetu centralnego. A bez odpowiedniej ilości gotówki nie było możliwe utrzymanie tak licznej armii jak z początku IV wieku. Szczególnie bolesna była utrata Afryki Północnej (na rzecz Wandalów),która była jednym z „spichlerzy” Imperium Rzymskiego. Peter Heather zwraca także uwagę, że dla elit rzymskim – dopóki nie okazało się, że jest już za późno – główne zagrożenie stanowiła Persja. To właśnie temu państwu, cesarze rzymscy poświęcali najwięcej czasu. Po wielu bolesnych porażkach z Persją, Rzymianie dokonali przestawienia gospodarki na „tory wojenne” i rozpoczęli niezbędne reformy armii. Po dziesiątkach lat, niebezpieczeństwo perskie zostało zażegnane. Lecz nie od Persji, która była traktowana przez Rzymian jako zagrożenie na poziomie egzystencjalnym miał przyjść koniec, ale od barbarzyńców.

Wróćmy do zagrożenia ze stron Hunów. Drugi etap najazdów tego walecznego plemienia przypadła m.in. na lata 50. V wieku, gdy pod wodzą nieustraszonego Attyli najechali tereny Cesarstwa Zachodniorzymskiego. Nad Polami Katalaunijskimi ich dalszy pochód powstrzymuje Aecjusz. Rzymskie społeczności na trasie marszu Hunów mocno ucierpiały, ale atak Attyli na Zachód zostaje odparty. Hunowie wycofują się na Węgry, a wkrótce później umiera ich wódz, a wraz z nim rozpada się jego imperium. Zagrożenie ze strony Hunów spowodowało, że Rzymianie musieli skupić swoje nadwątlone siły na jednym przeciwniku, co uniemożliwiało m.in. odebranie utraconej Afryki Północnej. Po śmierci Aecjusza, proces upadku Imperium Rzymskiego, „rozsadzanego” wewnętrznie i zewnętrznie staje się wyłącznie kwestią czasu.

Heather bardzo dobrze pokazuje ostatni okres dwudziestu kilku lat przed 476 r. W tym czasie dokonuje się zmiana wśród bogatych Rzymian, którzy chcąc zachować swoje przywileje, zaczęły szukać porozumienia z nowymi barbarzyńskimi władcami, którzy stanowili realną władzę. Klasycznie pojmowana „rzymskość” pozostaje jeszcze przez dwa – trzy pokolenia na prowincjach, ale bez wsparcia centralnego ośrodka władzy, którym był Rzym z czasem coraz bardziej zanika. Upada Cesarstwo na Zachodzie, a zaczynają rodzić się Królestwa. Książka brytyjskiego historyka, okraszona typowo angielskim poczuciem humoru to ciekawa refleksja o genezie upadku wielkiego Imperium. Każdy koniec nigdy nie jest nagły. Składa się zawsze z pomniejszyć etapów, trwających nawet dekady. Jednak w pewnym momencie wszystkie czynniki tworzą mieszankę wybuchową, która eksploduje z niszczycielską siłą, zdolną zakończyć żywot nawet tego, co miało trwać wiecznie …. O tym właśnie opowiada niniejsza książka.

Moje czytelnicza rutyna to lektura dwóch, trzech książek po trochę codziennie. Gdy pierwsza mnie znuży, sięgam po drugą. „Upadek Cesarstwa Rzymskiego” Petera Heathera zmienił moje przyzwyczajenia na cały miesiąc - wsiąkłem!

Nie pamiętam kiedy ostatnio przeczytałem tak ciekawą i wielowątkową popularnonaukową pozycje. Autor na ponad 500 stronach opisuje Imperium Romanum w okresie IV-V wieku. Książka dotyka problematyki ekonomicznej, administracyjnej, społecznej, religijnej oraz oczywiście politycznej i militarnej. Jak to się często mówi dzisiaj: „autor prezentuje holistyczne podejście do tematu”. Heather powołuje się na źródła, cytuję je i niejednokrotnie przybliża nam mniej znane postaci, które zrządzeniem losu zostawiły nam wiele informacji o wydarzeniach ostatnich wieków Cesarstwa Zachodniego, np. swoją prywatną korespondencję. Senatorze Symmachusie, żyjemy tak długo jak pamiętają nasze imię!

Oczywiście jeśli mówimy o upadku Cesarstwa to także o beneficjentach: Germanach znad Renu, ariańskich Gotach, konnych Hunach czy odrodzonych Persach. Informacje o sąsiadach Imperium także obejmują szeroki zakres problematyki ekonomicznej, społecznej czy politycznej. Fragmenty dotyczące tych wszystkich ludów są niemniej ciekawe niż wydarzenia dziejące się w Rzymie, Rawennie czy Konstantynopolu. Jest też trochę o ziemiach naszej dzisiejszej Polski, to zawsze wzbudza dodatkowe zainteresowanie.

Pokuszę się o stwierdzenie, że „Upadek Cesarstwa Rzymskiego” to pozycja dużo bogatsza od innych książek historycznych przeznaczonych dla odbiorcy-pasjonata i gorąco ją polecam.

Muszę przyznać, że o Cesarstwie Rzymskim wiem zdecydowanie mniej niż bym chciała, ale przecież człowiek uczy się przez całe życie! Dlatego z ogromną ciekawością sięgnęłam po Upadek Cesarstwa Rzymskiego, by dowiedzieć się, co doprowadziło do zniszczenia mocarstwa i ostatecznie pogrążyło je w mrokach historii… i była to naprawdę dobra decyzja!
Już na wstępie Peter Heather zaznacza, że jego książka nie jest suchym wywodem historycznym dla wybranych: „Oprócz możliwie najlepszej rekonstrukcji historii upadku Rzymu i przedstawienia pewnej jej interpretacji, którą uważam za przekonującą, ta książka ma jeszcze jeden cel. Zrozumienie przeszłości jest zawsze czymś w rodzaju powieści detektywistycznej. Aby uchwycić to, co się wtedy naprawdę działo, czytelnik powinien przyjąć rolę członka ławy przysięgłych (trzymając się analogi prawnych) zaangażować się w proces oceny i syntezy różnych dowodów, jakie będą mu przedstawione. Struktura mojej książki zachęca do takiego właśnie podejścia. Nie jest ona jedynie zwykłym prostym opowiadaniem o złamaniu się potęgi zachodniego cesarstwa, ale też analitycznym przedsięwzięciem badawczym.”

I jak zapowiada tak robi!

Autor przeprowadza czytelnika przez stulecia trwania Cesarstwa Rzymskiego, jednocześnie polemizując z tezami historyków, dotyczącymi jego upadku. Niezwykle sprawnie punktuje teorie z którymi się nie zgadza i przedstawia swoje, moim zdaniem niezwykle celne i znacznie bardziej prawdopodobne. Łącząc umiejętnie prowadzoną narrację z ogromną wiedzą historyczną i brytyjskim humorem tworzy emocjonującą pozycję, która jest jednocześnie wspaniałym źródłem informacji i przyjemną lekturą.

Mnie czytało się niezwykle przyjemnie dlatego z czystym sumieniem zostawiam 8/10, nie zdradzę Wam jednak w czym upatruje przyczyny upadku Cesarstwa Rzymskiego autor ani z czyimi teoriami zaciekle polemizuje, popsułabym Wam tym całą zabawę :D Powiem jedynie, że jeżeli od czasu do czasu myślicie o Upadku Cesarstwa Rzymskiego i poczuliście nagłą chęć, by dowiedzieć się więcej to, Upadek Cesarstwa Rzymskiego Peter’a Heather będzie właściwym wyborem. Dobrze napisany, o płynnej narracji i wartości naukowej…

P.S. To znowu Ci przeklęci Galowie!

Za egzemplarz recenzencki dziękuję
Domowi Wydawniczemu Rebis

#współpracarecenzencka
#współpracabarterowa
#współpracareklamowa

Już na wstępie Peter Heather...

➡️Rzadko, niezmiernie rzadko sięgam po książki stricte historyczne. Mam za słabą głowę do dat, do natłoku faktów etc. Jednak kiedy zobaczyłem „Upadek”, wiedziałem, że się nie oprę. Z dwóch powodów - epoka wyjątkowo mnie ciekawi, a poza ogólnikami wiem o niej ciągle niezbyt wiele. Drugim powodem było ma się rozumieć piękne wydanie 🙈 A zatem mam to, przeczytałem, przeżyłem, coś nawet zapamiętałem, a teraz Wam tu recenzuję. Całkiem zwięźle, bo prawdę mówiąc akurat nie wyobrażam sobie długiej recenzji książki historycznej.
➡️Cóż, widać moim zdaniem dość wyraźnie z tej publikacji, że rozbicie i upadek nawet takiego kolosa następuje głównie na skutek działania sił zewnętrznych (ja to tak odebrałem). Nie chcę wchodzić w temat napływu obcych narodów, zresztą cesarstwo niejako było takim wielonarodowym tyglem, przez stale postępujące podboje i wchłanianie nowych nacji. Jednak w pewnym momencie Hunowie, nowa potęga tak wystraszyli zewnętrznych barbarzyńców, że ci sami z siebie uciekli w zasadzie pod opiekę Rzymu. No i stało się. Rozpad był nieunikniony.
➡️"Upadek Cesarstwa Rzymskiego" to cholernie fascynująca podróż przez zawiłe ścieżki historii, rzucająca całkiem nowe światło na upadek tego potężnego imperium. Dostaniecie wnikliwą (w mojej opinii laika) analizę politycznych, ekonomicznych i społecznych czynników, które, w kumulacji doprowadziły do rozkładu i upadku cesarstwa.
➡️Autor ukazuje nie tylko realia militarne i polityczne owych czasów, ale również skupia się na złożoności relacji społecznych, migracji ludności oraz zbyt trudnych wyzwaniach ekonomicznych, które spowodowały destrukcję imperium rzymskiego. Także od środka.
➡️A zatem dostaniecie analizę stopniowego osłabiania struktur państwowych, do tego wpływ barbarzyńskich inwazji, gigantycznej korupcji i nieefektywnej administracji. Pełen portret społeczeństwa rzymskiego w obliczu piętrzących się trudności, zmieniających się realiów i nowego świata.
➡️Ta książka to był dla mnie historyczny strzał w dziesiątkę. Przeczytałem bez bólu, a wręcz z fascynacją. I wiem już sporo więcej na temat tego, co takiego się wydarzyło, że taki kolos w końcu runął, chociaż z moją sklerozą zapomnę wszystko góra w pół roku. Ale co stoi na przeszkodzie zerknąć do tej książki ponownie?

Znakomita pozycja, chociaż trochę ciężka. Trochę przeglądu historii Rzymu - na tyle żeby mieć wstęp do zrozumienia przyczyn upadku. Czuje się, że napisana współcześnie, autor skupia się na tym co istotne i opowiada w przejrzysty sposób.

Dramatyczna historia upadku cesarstwa rzymskiego oparta na najnowszych badaniach historycznych.

Ciekawi was historia? Cesarstwo Rzymskie? Wiecie dlaczego upadło?

To książka, które może odpowiedzieć na wasze pytania i zaciekawić szczególnie fanów historii.

Sąsiedzkie imperia, których nie dało zmienić się do uległości. Hunowie. Wodzowie. Bitwy.

Znajdziemy tutaj obszerne, pełne wiedzy i informacji omówienie historia Cesarstwa Rzymskiego. Znajdziemy tutaj badania historyczne jak i archeologiczne. Grafiki, fakty. A wszystko to opowiedziane z pasją, a barwny i przystępny sposób. Ciekawa książka.

Ciekawi was historia? Cesarstwo Rzymskie? Wiecie dlaczego upadło?

Znajdziemy tutaj obszerne,...

IG: ksiazki_wloczykija
fascynująca podróż przez zakamarki historii, której głównym celem jest rozwikłanie tajemnicy upadku potężnego imperium. Autor, Peter Heather, brytyjski historyk i wykładowca z renomowanego Worcester College w Oksfordzie, podejmuje się trudnego zadania przybliżenia czytelnikom skomplikowanych przyczyn tego monumentalnego wydarzenia.

Heather rozpoczyna swoją analizę odważnym stwierdzeniem, że imperium w IV wieku nie było już na krawędzi upadku, wbrew popularnym teoriom. Posługując się barwnym językiem przypominającym powieść sensacyjną, autor przenosi czytelnika w czasy, gdy świetność Rzymu nie chwiała się na glinianych nogach, ale musiała zmierzyć się z potężnymi wyzwaniami.

Głównym punktem zwrotnym, według Heathera, było pojawienie się Hunów w 376 roku. To wydarzenie stanowiło katalizator upadku cesarstwa, a autor błyskotliwie przedstawia skutki tego nagłego pojawienia się groźnego ludu. Zaskakujące fakty oparte na najnowszych badaniach archeologicznych oraz wnikliwej interpretacji źródeł historycznych dodają tej książce autentyczności i głębi.

Heather rzuca światło na losy barbarzyńskich sąsiadów imperium, takich jak Goci, Wandalowie, Frankowie i Alanowie, którzy pod naporem Hunów szukali schronienia na ziemiach cesarstwa. W rezultacie powstały barbarzyńskie królestwa w Galii, Hiszpanii, Afryce, a nawet Italii – zalążek przyszłej Europy. Czytelnik jest świadkiem nieudolnych prób Rzymian zmuszenia tych nowych bytów do uległości.

Równie ciekawym elementem jest opis roku 476, kiedy ostatni cesarz, Romulus Augustulus, został "odesłany na emeryturę" przez germańskiego wodza Odoakra. Ironia losu w tym kontekście nie umyka uwadze czytelnika, gdyż to właśnie imiennik mitycznego założyciela imperium, Romulusa, stał się świadkiem końca tej epoki.

Heather doskonale łączy wiedzę historyczną z umiejętnością narracji, co sprawia, że "Upadek Cesarstwa Rzymskiego" staje się nie tylko źródłem wiedzy, ale także emocjonującą lekturą. Dla tych, którzy chcieliby zagłębić się w skomplikowane i fascynujące losy starożytnego Rzymu, ta książka stanowi niezwykle wartościowe źródło informacji.

IG: ksiazki_wloczykija

Heather rozpoczyna...

Słynne już dzieło brytyjskiego historyka, które bazuje na ogromie badań historyczno - archeologicznych oraz bardzo dogłębnej analizie źródeł antycznych, pisanych i niepisanych. Wbrew pozorom cesarstwo rzymskie pozostawiło po sobie sporą skarbnicę informacji, na której zręczny badacz może bazować.
Książka napisana jest wszechstronnie. Przede wszystkim bogata i rzetelna pod względem merytorycznym, co jest jej największym atutem. Poza tym autor pokusił się o lekki, przyjemny ton, co w połączeniu z naukową zawartością z reguły jest trudne do osiągnięcia.
Heather stworzył bardzo ciekawą, rzetelną książkę okraszoną dodatkowo sporą porcją brytyjskiego humoru. Wplecenie lekkiego, ale nie infantylnego humoru w dzieła takich twórców, jak Tytus Liwiusz, Tacyt, Zosimos, Jordanes, a także wyniki badań rzesz historyków, dało naprawdę świetny efekt.
Trochę debatować można nad przyczyną upadku cesarstwa rzymskiego. To zagadnienie od wielu dekad przysparza wręcz bólu głowy kolejnym pokoleniom historyków i archeologów. Ile osób, ilu badaczy, tyle tez. I prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się, jaka była faktyczna przyczyna, czy w ogóle była jedna, czy może był to zbiór różnych powodów.
Heather uważa, że cesarstwo rzymskie upadło z powodu swojego zbyt dużego, drapieżnego, nienasyconego imperialnego apetytu na więcej i więcej. Moim zdaniem to trochę uproszczona teza, ale to tak na marginesie. Tej tezy autora nie poczytuję za wadę książki, wręcz przeciwnie. Taka konkluzja może stać się przyczynkiem do bardzo ciekawej dyskusji.
Ogromnym atutem książki jest kalendarium dziejów cesarstwa rzymskiego, słownika terminów łacińskich i wielu innych, a także sporej porcji not biograficzny głównych i pobocznych postaci z cesarstwa. Bardzo wzbogaca to treść i ułatwia zrozumienie książki, ale także przebiegu wydarzeń.
Książkę czyta się doskonale. To najlepsze (moim skromnym zdaniem) opracowanie w zakresie upadku cesarstwa rzymskiego od słynnej, kultowej książki Edwarda Gibbona. Polecam.

Książka napisana jest wszechstronnie. Przede wszystkim bogata i rzetelna pod...

Nie waham się napisać, że to najlepsze opracowanie tej tematyki od czasów Edwarda Gibbona. Najpierw bardzo plastyczne przedstawienie uwarunkowań społeczno-politycznych, a następnie rzetelna relacja wydarzeń historycznych. A wszystko napisane przepięknym, wręcz literackim językiem, co bardzo rzadkie w opracowaniach historycznych. Daję najwyższa notę.

• Historyczne
  • Starożytność