Upadek Cesarstwa Rzymskiego

Tłumaczenie: Janusz Szczepański
The Fall of the Roman Empire
Cesarstwo Rzymskie
historyczna

Dlaczego imperium rzymskie upadło? Od czasów Zmierzchu Cesarstwa Rzymskiego Edwarda Gibbona odpowiedzi na to pytanie pojawiało się wiele. W 1984 pewien niemiecki uczony obliczył, że wskazano ponad dwieście przyczyn: od impotencji spowodowanej przez systematyczne zatruwanie ołowiem do rabunkowej gospodarki leśnej, od nadmiernie rozrośniętej biurokracji do zamiłowania do zbyt gorących kąpieli

Michał_Kuźniar | 2013-12-16
Przeczytana: wrzesień 2013

Epicka na miarę tematu jaki podejmuje. Pomimo onieśmielających rozmiarów książkę Heather'a czyta się jak powieść. Pierwotnie podchodziłem do niej z rezerwą, niczym do odgrzewanego kotletu, na którym kolejny profesor chce dorobić do pensji. Już pierwsze rozdziały skłoniły mnie do zmiany oceny.

Autor rozbija proces upadku na czynniki pierwsze badając je wnikliwie od każdej możliwej strony, z uporem molestując wszystkie dotychczas publikowane teorie (albo przynajmniej lwią ich część). Dowiemy się, że pomysł z negatywnym wpływem chrześcijaństwa jest bezpodstawny, zaś teorie o katastrofalnym wpływie ołowiu w zabawkach i rtęci w naczyniach (!!!) wręcz głupie. Te i wiele innych stereotypowych poglądów o "dekadenckim" i chylącym się niepowstrzymanie ku upadkowi Imperium zostają poddane wnikliwej analizie.

Świetny historyk, kapitalna książka.

oureion | 2014-12-05
Przeczytana: 02 grudnia 2014

Nie będzie chyba zbyt wiele przesady w stwierdzeniu, że w przypadku tak skomplikowanego zagadnienia jak przyczyny upadku "wiecznego" Cesarstwa Rzymskiego (gwoli ścisłości jego zachodniej części, bo wschód - Bizancjum - miało się wyśmienicie jeszcze przez długi czas) ciągle pytań jest znacznie więcej niż rzeczowych odpowiedzi. Trudno spodziewać się tutaj czegoś innego - nie da się w prosty i skrótowy sposób omówić (a wcześniej dopiero w ogóle zidentyfikować) wszystkich powodów, dla których równie potężna i, wydawałoby się, niezachwiana w tej potędze struktura mogłaby w ciągu dziesiątek lat nagle rozpaść się na bezładne elementy składowe. A jednak do tego w końcu doszło - w jaki rzeczywiście sposób i co w tym procesie odgrywało decydującą rolę, na ten temat jest pewnie tyle opinii ile historyków.

Jedną z takich szeroko zakrojonych analiz jest "Upadek Imperium Rzymskiego" autorstwa Petera Heathera. Z autorem tym kontaktu wcześniej nie miałem, mogę jednak w ramach tej recenzji...

Elevander | 2014-10-01
Przeczytana: 01 października 2014

Z całą pewnością upadek Cesarstwa Rzymskiego jest jednym z szerzej omawianych problemów dziejów powszechnych. Pisze się o nim nieustannie, a każdy z kolejnych badaczy inne czynniki wysuwa na plan pierwszy. Wydawałoby się więc, że wszystko już napisano i nie ma po co ponownie podejmować tematu. Tymczasem jest inaczej. Badania ostatnich lat pozwoliły w wielu punktach zrewidować dotychczas przyjmowane „dogmaty” w myśleniu o późnym antyku i upadku Rzymu. Dotyczy do takich kwestii jak domniemany kryzys agrarny IV wieku, negatywny wpływ chrześcijaństwa czy brak pomocy Konstantynopola dla chwiejącego się Rzymu. To tylko kilka koncepcji, przeciwko którym występuje uzbrojony w oręż nowych badań Peter Heather.

Gruby, liczący ponad 600 stron „Upadek Cesarstwa Rzymskiego” dzieli się na trzy części. Pierwsza, zatytułowana „Pax Romana”, przedstawia sytuację polityczno-gospodarczą w Rzymie i poza jego granicami w wieku IV. Autor wyraźnie wskazuje tutaj na wielką potęgę Imperium w tym stuleciu....

Aleksnder Bolik | 2011-06-19
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Oby więcej takich książek i więcej takich historyków. Zręczne połączenie wnikliwych badań naukowych z literackim zacięciem. Jeszcze trochę takich prac, a pomyślę sobie, że współczesna historiografia wcale nie odchodzi w zapomnienie, a wręcz przeciwnie, przeżywa prawdziwy renesans. Grubość tomu niech nie przeraża, paradoksalnie, na końcu odczuwa się ogromny niedosyt i pragnienie kolejnych stronic. Nie martwcie się, profesor King's College w Londynie nie kazał czekać długo, na polskich półkach pojawia się kontynuacja UCR.

Aleksandrus | 2012-06-17
Przeczytana: 2010 rok

Dobra książka opisująca wiele aspektów i faktów, które miały pośredni lub bezpośredni wpływ na schyłkowe lata istnienia Cesarstwa Zachodniego.

Poper | 2016-08-21
Omega_Prime | 2016-06-30