Heretyk

Okładka książki Heretyk Bernard Cornwell
Okładka książki Heretyk
Bernard Cornwell Wydawnictwo: HI:STORY Cykl: Seria o Świętym Graalu (tom 3) powieść historyczna
powieść historyczna
Seria o Świętym Graalu (tom 3)
Heretic
HI:STORY
2024-01-10
2011-11-22
Marta Magdalena Borkowska

Audiobook.
Świetnie mi się słuchało ,,Heretyka", lektor znakomity.
Jak już wiadomo trylogia świętego Graala została wydłużona o jeden tom i po ,,Łucznika" też chętnie sięgnę żeby domknąć tą historię.
Mam nieodparte wrażenie że ta seria jest hołdem Cornwella nie dla św. Graala a dla żołnierzy jakimi byli łucznicy, przynajmniej ja odniosłem takie wrażenie bo militarnie o łucznictwie dzieje się w tej serii dużo.
Polecam. Ciekawa powieść.

Audiobook.
Świetnie mi się słuchało ,,Heretyka", lektor znakomity.

Bernard Cornwell się nie zatrzymuje, Bernard Cornwell nie bierze jeńców.... "Heretyk" jest najlepszą powieścią cyklu o Graalu, a to jest duża sztuka albowiem poprzednie części były rewelacyjne! Tej powieści się nie czyta, ją się pochłania w tempie błyskawicznym. Nie będę się więcej rozpisywał, bo szkoda na to czasu który chcę spożytkować najlepiej jak się da - czyli biorąc się z marszu za (niestety!) ostatni tom cyklu. Cyklu, który polecam wszystkim bez wyjątku!

PS. Podoba mi się w "Heretyku" to, jak autor piętnuje hipokryzję kościoła katolickiego na przykładzie młodej dziewczyny Genevieve. Potrafiła różdżczką znajdywać źródła wody, czyli w oczach kleru momentalnie stała się wysłanniczką Złego, a w takim przypadku należał się jej wyłącznie stos. Ciemny lud to kupował, i tak właśnie kościół budował swoją potęgę...

Cornwell to jednak mistrz historycznej narracji.
Jego książki aż kipią od wielowymiarowych, barwnych postaci, plastycznych opisów i mistrzowsko poprowadzonej akcji. Szczególnie podziwiam autora za jego rozległą wiedzę historyczną i magiczną umiejętność łączenia jej z fikcją literacką, choć w sumie u Cornwella to żadne "novum" - wszystkie jego książki, a przynajmniej te, które miałam już przyjemność przeczytać są bogate w dokładne szkice historyczne danej epoki.
Tak było i tutaj.
Trzecia część trylogii o przygodach Thomasa z Hoktoon nie jest ostatnią częścią trylogii, tylko przedostatnią. Seria ma tak naprawdę cztery tomy. Ostatni z nich ma tytuł "Rok 1356" i widnieje on na LC jako zupełnie odrębny tytuł, a powinien być dołączony jako czwarty tom cyklu o św. Graalu. Poza tym jednym mankamentem nie ma się kompletnie do czego przyczepić. Jedynie co mogłabym tu jeszcze dodać, to słowa uznania dla dwóch tłumaczy, dla których przekład tak wymagającej lektury na pewno nie był łatwym zadaniem, jednak poradzono sobie z tym kapitalnie - naprawdę świetnie mi się to czytało.

Na pewno jeszcze do Cornwella wrócę. Wikingowie czekają.... 🙂

Cornwell to jednak mistrz historycznej narracji.

Ostatnia powieść składająca się na "Trylogię Świętego Graala", podobnie jak jej poprzedniczki nie zawodzi, bo przecież zawieść nie może. Pisarze rangi Bernarda Cornwella zwykli pisać dobrze i choćby nawet przydarzył im się jakiś kiks, to i tak będzie on o niebo lepszy od "wypieków" konkurencji. "Heretyk" przypomina inne powieści historyczne Cornwella pod każdym względem, także gdy chodzi o głęboką niechęć autora do Kościoła Katolickiego i jego nauczania. Ciekawe jednak, że tym razem nie podjęto próby dyskredytacji chrześcijaństwa jako takiego, lecz wyłącznie jego katolickiej odmiany. Dla wyklętych przez Kościół bohaterów nadal istnieje nadzieja, którą reprezentuje Bóg zgoła "niekonfesyjny", taki który przemawia wprost do serc naszych i sumień, żadnych pośredników przy tym nie potrzebując. "Heretyk" jest również wyśmienitą panoramą społeczeństwa czasów wojny stuletniej, wydarzenia historyczne splatają się tutaj z literacką fikcją przydając wiarygodności całkiem misternie wykoncypowanej intrydze z poszukiwaniem Świętego Graala, który już to ma przynieść ludzkości wybawienie, już to okazuje się dlań przekleństwem, wyzwalającym najmroczniejsze instynkty i przywodzącym do najgorszych zbrodni. Poza tym to świetna literatura rozrywkowa, zwłaszcza dla miłośników średniowiecznej batalistyki.

Przeciętna, nic nadzwyczajnego. Przeczytałem do końca, bo byłem ciekaw czy Thomas odnajdzie to czego szukał czyli świętego gralla. Czy znalazł? Odpowiedź znajdziecie na końcu książki :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

super się czyta, nie nudzi, więcej nie trzeba

super się czyta, nie nudzi, więcej nie trzeba

Wszystko, co dobre kiedyś się kończy. Dlatego też znakomita „Trylogia Świętego Graala” też musiała się skończyć. Po „Hellequin: Jeźdźcach z piekieł” i „Wagabundze” czas na „Heretyka”, ostatniej część powieści napisanej przez znakomitego brytyjskiego pisarza Bercnarda Cornwella, którego twórczość doceniała nawet sama królowa Elżbieta II odznaczając go Orderem Imperium Brytyjskiego. Czas jednak powiedzieć coś o samej książce.

Cała historia dzieje się w czasie wojny stuletniej pomiędzy Anglią a Francją. Thomas z Hookton, angielski łucznik i nieślubny syn zhańbionego duchownego dowiaduje się, że jest jednym z ostatnich potomków oskarżonego o herezję rodu Vaxille. Co ciekawsze ród ten był w posiadaniu największej w historii chrześcijaństwa relikwii Świętego Graala, naczynia, z którego Jezus posilał się w czasie ostatniej wieczerzy, albo misy, do której zbierano krew z rany w boku Jezusa ukrzyżowanego. Musi wyruszyć w podróż by odnaleźć świętą relikwie. Na drodze będzie musiał sprostać wielu wrogom i przeciwnościom losu. Tak pokrótce można opisać dwa poprzednie tomy czas opowiedzieć, co się dzieje w trzecim i ostatnim.

Thomas wraz z dwójką towarzyszy wyrusza do Astarac z nadzieją, że dawna siedziba jego rodu będzie skrywała jakaś podpowiedź albo samego Graala. Po drodze poznaje Genevieve, dziewczę nieziemskiej urody oskarżone o herezję i skazane na stos. Młody łucznik zakochuje się w dziewczynie i daruje jej życie, co niestety niesie za sobą masę komplikacji. Sam zostaje uznany za heretyka i każdy wierzący ma na celu go zabić. Jakoś chłopak nie ma szczęścia do kobiet jedna go porzuciła dla bogatszego a pozostałe umierały (w tym przypadku one nie miały szczęścia). Wracając jednak do głównego wątku na drodze jak zawsze staje mu jego kuzyn Guy Vexill jednakże z powodu różnicy charakterów ze starcia może żywy wyjść tylko jeden z nich.

Mozę nie jest to zbyt długi opis, ale nie chciałbym zdradzać ważnych szczegółów książki żeby nie zniechęcić do pisania. Nie chce się też za bardzo powtarzać wychwalając tą książkę, ponieważ we wcześniejszych recenzjach pochwaliłem już wszystko, co mogłem. Należy jednak zwrócić uwagę na to, iż bohaterowie stworzeni przez pisarza są wyjątkowo ludzcy, mają swoje wady i zalety. Potrafią kochać, nienawidzić, mścić się czy też wybaczać. Za przykład można podać dwóch facetów, którzy na widok pięknej buzi niewiasty zapominają o swojej przyjaźni. Kolejnym plusem jest świetnie opisane tło historyczne, pomimo że tym razem więcej jest fikcji niż prawdy to i tak czyta się to z przyjemnością. Wszystko jest spójne i ciekawe a opisy walk dynamiczne, przez co możemy prawie usłyszeć świst przelatującej koło nas angielskiej strzały. Przyznam się, że dzięki tej części w końcu zrozumiałem, czemu Graal zawsze był przedstawiany, jako złoty kielich, pomimo że Jezus nie miał szans pić z takiego. Naczynie to tak naprawdę było tylko opakowaniem chroniącym cenna czarkę. Wydaje mi się jednak, że słowa uznania należą się nie tylko pisarzowi, ale i tłumaczom Agnieszce Zając oraz Mateuszowi Pyziakowi, ponieważ wiem, że ciężko jest przetłumaczyć coś by trzymało się kupy, a przetłumaczenie scen walki by nadal utrzymywały pełen wymiar akcji jest jeszcze trudniejsze.

Dzięki temu pisarzowi zawdzięczam moje pierwsze i wiem już, że nie ostatnie spotkanie z literaturą historyczną. Nie mogę się doczekać, kiedy w moje ręce trafią inne równie świetne, jak nie lepsze jego książki. Chciałbym zachęcić każdego do przeczytania „Trylogii świętego Graala”, ponieważ posiada ona wszystko, co dobra powieść powinna mieć, prosty język, ciekawych i bliskich naszemu sercu bohaterów, masę akcji, wątek nieszczęśliwej miłości oraz mityczną tajemnicę w tlę. Zapraszam i życzę miłej lektury.

Więcej recenzji na blogu: www.comysleo.cba.pl

Heretyk jest dopełnieniem przygód Tomasa z Hookton. Książka spokojna i jak najbardziej do przeczytania po zaznajomieniu się z poprzednimi dwoma tomami.

"Heretyk" to ostatnia - po "Hellequinie" oraz "Wagabundzie" część Trylogii Świętego Graala autorstwa Bernarda Cornwella. Niech Was nie zniechęca mocno wyeksploatowana tematyka powieści - niezrównane pióro Cornwella stworzyło fascynującą wariację dotyczącą jednej z najpiękniejszych i najbardziej intrygujących legend chrześcijaństwa, poszukiwań Świętego Graala. Nie zrażajcie się też ewentualną nieznajomością poprzednich tomów cyklu; "Heretyk" z powodzeniem mógłby stanowić samodzielną powieść, choć oczywiście poprzednie części znacząco ją dopełniają. Niemniej jednak bez trudu zorientujecie się w zawiłościach intrygi dzięki wyczerpującym nawiązaniom do pierwszych tomów i bez przeszkód będziecie mogli zagłębić się w wykreowaną przez Cornwella rzeczywistość.

1347 rok, czasy wojny stuletniej między Francją a Anglią.
Tom z Hookton, angielski łucznik i jednocześnie nieślubny syn szalonego proboszcza oraz potomek heretyckiego rodu Astarac, na rozkaz lorda Northampton wyrusza do Gaskonii w poszukiwaniu najważniejszej i najbardziej pożądanej relikwii chrześcijaństwa. Wraz z garstką druhów oraz uratowaną przed stosem heretyczką Genevieve, kierując się wskazówkami zawartymi w manuskrypcie ojca Ralfa, wyrusza na terytorium wroga; jego celem są ruiny katarskiego zamku Astarac, w którym podobno niegdyś ukryto Świętego Graala. Jednak istnienie przedmiotu wyprawy jest mocno problematyczne i niepokojąco zahacza o pogłoski i legendy, zaś droga do Gaskonii najeżona jest licznymi niebezpieczeństwami. Thomas niebawem pada ofiarą ekskomuniki i zdrady kompanów, dochodzą go także słuchy o nadciągającej zarazie...
Na dodatek w Astarac krzyżują się drogi i interesy wielu innych chętnych do zagarnięcia dla siebie bezcennej relikwii: chciwego i żądnego władzy kardynała Louisa Bessieres, który już widzi się na papieskim tronie; hrabiego Berat i jego bratanka Joscelyna, do których należą ziemie Astarac, a przede wszystkim - odwiecznego antagonisty Toma, jego bezwzględnego krewnego Guya Vexille'a, który nie cofnie się przed niczym, byle tylko dostać Graala w swoje ręce...

"Heretyk" jest kolejnym dowodem mistrzowskiego pióra Bernarda Cornwella, które czaruje czytelnika idealnym połączeniem i doskonałą równowagą pomiędzy fikcją literacką a prawdą historyczną. Porażają rozmach, bogactwo i dynamizm fabuły, zadziwia dogłębna i rozległa znajomość tematu przekładająca się na wyjątkowo wierne odwzorowanie realiów XIV - wiecznej Europy, zachwyca plastyczność i ekspresja opisów (zwłaszcza scen batalistycznych) oraz niezwykła dbałość o szczegóły przejawiająca się w bogactwie zaprezentowanych obyczajów, wierzeń, zabobonów charakterystycznych dla średniowiecznego społeczeństwa. Na szczególną uwagę zasługują wyraziste i niejednoznaczne postaci bohaterów o charakterach doskonale wtapiających się w historyczne realia. Akcja jest zwarta i dynamiczna, jednak nie pędzi na łeb, na szyję, lecz pozwala rozsmakować się w fabule, docenić jej piękno i przedłużyć przyjemność delektowania się zawiłościami intrygi, która dosłownie ożywa na naszych oczach.

"Heretyk" to nie tylko idealna lektura dla pasjonatów historii, ale również miłośników błyskotliwych politycznych rozgrywek, wielbicieli opowieści o skomplikowanych, dwuznacznych moralnie bohaterach dążących do celu wbrew przeciwnościom losu oraz owianych tajemnicą dawnych legend rozpalających masową wyobraźnię i ludzkie namiętności przez stulecia, z pokolenia na pokolenie. Gorąco polecam!

Zdecydowanie najlepsza część trylogii. Świetnie poprowadzona akcja, brak przeskoków akcji = znakomicie się czyta :-)

• Powieść historyczna
  • Historyczne