Wagabunda

Tłumaczenie: Amanda Bełdowska
Cykl: Trylogia świętego Graala (tom 2)
Wydawnictwo: Erica
Vagabond
historyczna

Po niespodziewanym triumfie Anglików w bitwie pod Crécy w 1346 roku wojna stuletnia wyraźnie traci impet. Thomas z Hookton, poznany w powieści "Hellequin. Jeźdźcy z piekieł" zostaje obarczony przez swego króla niecodzienną misją – ma wyruszyć na poszukiwania świętego Graala. Legendarna relikwia, mocno związana z rodem bohatera, rozbudza wielkie namiętności ówczesnych władców, ponieważ, jak głosi legenda, stanowi źródło bogactwa i czyni jej posiadacza niezwyciężonym w walce. Ale tak cenny przedmiot cieszy się nie tylko zainteresowaniem monarchów – w ślad za Thomasem rusza również inkwizycja i rozpaleni chciwością złoczyńcy...

Losy Thomasa z Hookton pozwalają zobaczyć panoramę wojny stuletniej toczonej pomiędzy Anglią i Francją nie tylko jako starcie monarchów, ale także i zwykłych ludzi, którzy ruszają na wojnę w poszukiwaniu przygód, pieniędzy czy zemsty. Realia czternastowiecznej Europy oddane są tak wiernie, że czytelnik może poczuć się, jak gdyby przeniósł się w czasie. Bohaterowie Bernarda Cornwella są ludźmi z krwi i kości: czasem zdradzieccy, czasem szlachetni, zaślepieni miłością albo nienawiścią.

Bernard Cornwell
Jeden z najbardziej cenionych pisarzy brytyjskich na świecie. Autor powieści historycznych, przetłumaczonych na 20 języków i wydanych w nakładzie ponad 10 milionów egzemplarzy. Dorobek pisarza doceniła królowa Elżbieta II, przyznając mu tytuł Oficera Orderu Imperium Brytyjskiego.

W Polsce ukazały się m. in.: "Hellequin. Jeźdźcy z piekieł" z cyklu Trylogia świętego Graala, "Zimowy monarcha", "Excalibur" oraz "Nieprzyjaciel Boga", tworzące cykl powieści o królu Arturze, a także Kampanie Richarda Sharpe'a o przygodach brytyjskiego żołnierza w czasach napoleońskich, który zaczyna swą wojskową karierę od szeregowca i dzięki odwadze awansuje aż do stopnia pułkownika ("Trafalgar 1805", "Łupy. Zdobycie Kopenhagi 1807", "Tygrys. Oblężenie Seringapatam 1799"). Tytułową rolę w ekranizacjach powieści z tego cyklu powierzono znanemu aktorowi Seanowi Beanowi.

źródło opisu: [Erica, 2009]

kusiciel_dusz | 2015-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2015

Cóż, jakościowo taka sama jak część pierwsza, czyli są dobre momenty ale i takie które ma się ochotę ominąć. Ogólnie nie jest, dlatego daję ocenę dobrą i zabieram się za część trzecią :)

| 2011-01-02
Przeczytana: 01 stycznia 2011

Beata | 2014-09-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Papierowe

Wszyscy szukają Graala

W zasadzie tak można podsumować główną linię fabularną „Wagabundy”, drugiego tomu „Trylogii świętego Graala”, Bernarda Cornwella. Główny bohater cyklu – Thomas z Hookton, wraca do Anglii, aby poznać rodzinne sekrety i ewentualnie odnaleźć wskazówki dotyczące miejsca ukrycia cennego kielicha. Ewentualnie – gdyż Thomas nie ma żadnej pewności, że jego nieżyjącemu ojcu powierzono kiedyś pieczę nad relikwią. Takich poszukiwań nie sposób prowadzić w tajemnicy – pogłoska zatacza coraz szersze kręgi i niebawem do starych wrogów Thomasa dołączają kolejni – a wśród nich przedstawiciel budzącej grozę Inkwizycji. Wprawdzie niektórzy rywale nie wiedzą nawet, czego szukają – jednak wizja zdobycia skarbu przyciąga jak magnes niemal wszystkich, którzy usłyszeli na ten temat choć słowo.
Legenda o świętym Graalu jest tak samo stara jak chrześcijaństwo, na jej podstawie osnuto wiele opowieści – że jedynie wspomnę relacje z poszukiwań prowadzonych przez Rycerzy Okrągłego Stołu,...

Anna-mojeksiążki | 2011-07-26
Na półkach: Pożyczone, Przeczytane
Przeczytana: lipiec 2011

"Wagabunda" to II tom Trylogii Św. Graala. Thomas z Hookton w dalszym ciągu poszukuje św. Graala, a jego śladami podążają wrogowie i łupieżcy. W książce mamy i bitwy, i miłość - jest barwna i porywająca. Jedno muszę przyznać opiniom, które wcześniej przeczytałam na blogach - zmiana tłumacza książki znacząca wpłynęła na jej treść - niestety na niekorzyść. Poprzednia część bardzo mi się podobała, bo miała prosty, jasny język - druga jest przesiana przypisami, inaczej się ja czyta niż pierwszą.

Jeśli ktoś lubi książki historyczne - Wagabunda na pewno mu się spodoba. Bernard Cornwell jest wyjątkowym pisarzem - opowiada swoją historię w sposób porywający i malowniczy. Czytelnik ma wrażenie, że znalazł się wewnątrz i sam uczestniczy w walkach. Na pewno chętnie sięgnę po III część Trylogii :)

Figunia33 | 2013-06-20
Przeczytana: sierpień 2009

Moje pierwsze spotkanie z Cornwellem. Odtąd czytam wszystko, co się ukazało w Polsce! Zdumiewające jak Cornwell łączy genialnie odmalowane tło historyczne z rewelacyjną fabułą. W tych książkach jest wszystko, co powinno być: intryga, romans, pełnokrwiste postaci, napięcie, rozmach, świetny humor, dawka wiedzy i rozrywki.

Hersus | 2013-06-05

Bernard Cornwell jest jednym z najbardziej cenionych pisarzy brytyjskich na święcie, jego powieści historyczne przetłumaczone zostały na 20 języków a wydane w ponad 10 milionów egzemplarzy. Jednak, co najbardziej interesujące jego pracę doceniała królowa Elżbieta II przyznając mu tytuł Oficera Orderu Imperium Brytyjskiego. Przyznam, że to dość spore osiągnięcie jak na pisarza. Nie chciałem jednak mówić o odznaczeniach, lecz o drugim tomie świetnej „Trylogii Świętego Graala” zatytułowanej „Wagabunda”. Przyznam, że po przeczytaniu całej książki nie znalazłem wyjaśnienia tytułu, dlatego dla zainteresowanych Wagabunda – włóczęga, powsinoga, włóczykij. Czas jednak powiedzieć coś o samej książce i przygodach, które czekają bohaterów.

Oczywiście tak jak i w części poprzedniej obserwujemy rozwój wydarzeń dziejących się w okresie wojny stuletniej pomiędzy Anglią a Francją. Thomas z Hookton wraz ze swoją brzemienną ukochaną Eleonorą oraz ojcem Hobbem na rozkaz króla wyrusza na poszukiwanie...

Emilia | 2013-06-20

"Wagabunda"

Kup książkę

Po niespodziewanym triumfie Anglików w bitwie pod Crécy w 1346 roku wojna stuletnia wyraźnie traci impet. Thomas z Hookton, poznany w powieści aHellequin. Jeźdźcy z piekieła zostaje obarczony przez swego króla niecodzienną misją a ma wyruszyć na poszukiwania świętego Graala. Legendarna relikwia, mocno związana z rodem bohatera, rozbudza wielkie namiętności ówczesnych władców, ponieważ, jak głosi legenda, stanowi źródło bogactwa i czyni jej posiadacza niezwyciężonym w walce. Ale tak cenny przedmiot cieszy się nie tylko zainteresowaniem monarchów a w ślad za Thomasem rusza również inkwizycja i rozpaleni chciwością złoczyńcy...

viv | 2012-03-31
Przeczytana: 10 marca 2012