Stałe fragmenty. Piękny i wstrętny. Opowieść o dwóch twarzach futbolu

Okładka książki Stałe fragmenty. Piękny i wstrętny. Opowieść o dwóch twarzach futbolu Michał Okoński
Michał Okoński Wydawnictwo: Znak sport
sport
Znak
2023-09-06
2023-09-06

Okładka książki Kopalnia - sztuka futbolu #06 Paweł Czado, Piotr Jagielski, Wojciech Jagielski, Lech Jarosz, Izabela Koprowiak, Tomasz Łapiński, Michał Okoński, Rafał Stec, Stefan Szczepłek, Piotr Żelazny
Kopalnia - szt... Paweł Czado, Piotr ...
Okładka książki Kopalnia - sztuka futbolu #5 Piotr Jagielski, Wojciech Jagielski, Michał Okoński, Rafał Stec, Marek Wawrzynowski
Kopalnia - szt... Piotr Jagielski, Wo...
Okładka książki Tygodnik Powszechny. Wydanie specjalne nr 1/2019. Polska Żydowska Władysław Bartoszewski, Kalina Błażejowska, Jan Błoński, Marek Edelman, Barbara Engelking, Michał Głowiński, Jan Tomasz Gross, Hanka Grupińska, Henryk Grynberg, Jerzy Jedlicki, Jacek Leociak, Dariusz Libionka, Paweł Machcewicz, Janusz Makuch, Adam Michnik, Czesław Miłosz, Stanisław Musiał, Michał Okoński, Piotr Paziński, Karolina Przewrocka-Aderet, Aleksander Smolar, Paweł Śpiewak, Dariusz Stola, Stanisław Stomma, Mateusz Szpytma, Jerzy Turowicz, Redakcja Tygodnika Powszechnego, Piotr Weiser, Rafał Wnuk, Marek Zając
Tygodnik Powsz... Władysław Bartoszew...

Kolejny zbiór felietonów pana Michała Okońskiego, publicysty Tygodnika Powszechnego, eksperta piłkarskiego stacji Eleven Sport ale przede wszystkim wielkiego kibica Tottenhamu, kibica niespełnionego bo nie możemy się doczekać jakiegokolwiek trofeum zdobytego przez ten klub od wielu, wielu lat. Piszę możemy bo ja też zaliczam się do tego grona niespełnionych kibiców Tottenhamu.
Nie dziwne więc, że jak zawsze pojawiają się wpisy o tym klubie, wielkich piłkarskich postaciach i o rozczarowaniu brakiem sukcesów. Jest też Barcelona, Guardiola, reprezentacja Polski no i Leo Messi i jego genialny Mundial w Katarze.
Ale oczywiście Autor przepięknie potrafi pisać też o brudnej stronie futbolu, korupcji w FIFA i polskim piekiełku. Świetna lektura, nie tylko dla fanów piłki.

Na 231 stronie autor pyta czy istnieje taka kategoria czytelników jak czytelnicy Michała Okońskiego, zdecydowanie potwierdzam swoją obecność w tej grupie. Nikt tak w kraju nie pisze o piłce, umiejętnie wplatając wątki pozornie z nią niezwiązane.
Literatura piękna!

Literatura piękna!

Michał Okoński prezentuje dwie twarze futbolu - piękne mecze na Euro 2020 czy na mistrzostwach świata w Katarze, ładne bramki, wyjątkowe chwile, wszystko to co sprawia, że kochamy futbol. Ale jest też druga strona medalu - korupcja, mistrzostwa w dziwnych miejscach, próby utworzenia Superligi czy nawet uniwersum polskiej piłki, które potrafi nas zaskoczyć każdego dnia. Książka jest podzlecona na kilka części i dla mnie poszczególne rozdziały są nierówne. Autor na pewno ma lekkie pióro, fajne są te nawiązania różnych dzieł kultury, ale też z wielu tekstów nie dowiedziałem się niczego nowego. Najlepsze były dla mnie teksty biograficzne, o Gascoignie, Pele czy Delle Allim, te o Euro 2020 były interesujące, ale też żebym wyciągnął z nich jakąś głębię to musiałbym w tamtym okresie żyć w hibernacji. Teksty o polskiej piłce czy mundialu w Katarze niestety mnie jakoś nie zaciekawiły, czułem, że to dla mnie kolejne wtórne teksty, tylko otoczone barwną skorupą różnorakich cytatów. Podczas lektury czułem się trochę jakbym czytał jakiegoś bloga albo fragmenty jakichś innych tekstów - no i faktycznie na końcu książki znajdziemy informacje teksty pojawiały się już chociażby w "Kopalnii" czy "Tygodniku Powszechnym" (prawdę mówiąc, gdybym o tym wiedział to prawdopodobnie bym sobie odpuścił tę pozycję). Do tego autor ma trochę dziwną manierę filozofowania czy wpadania w prorocze lub kaznodziejskie tony (sam zresztą to zauważa),ja akurat niekoniecznie przepadam za takim moralizatorskim stylem, chociaż rozumiem, że autor może mieć swoich fanów, bo na pewno się wyróżnia wśród naszych dziennikarzy sportowych.

Mam ambiwalentne uczucia po lekturze. Chwilami była nużąca. Zresztą do piłki nożnej również mam dwojaki stosunek, nie potrafię zrozumieć jakim cudem tak zepsuta dyscyplina może być tak piękna. Na pewno będę śledził krótsze formy Pana Okońskiego.

Nikt tak pięknie nie pisze w Polsce o futbolu jak Michał Okoński. Nie tylko dlatego, że w tekstach o piłce nożnej potrafi przemycić cytaty z Mariana Stali czy Rebeki Solnit, ale głównie dlatego, że potrafi tak celnie oddać emocje, które towarzyszą chyba wszystkim fanom tego sportu. Potrafi też w swojej analizie zejść głębiej niż do statystyk zawodników czy ustawienia zespołu. I chociaż dla mnie, wieloletniego piłkarskiego kibica, wszystkie opisane w książce wydarzenia są tak bardzo znajome, a i część tekstów, w tej czy innej formie, już raz czytałem, to pozwalają mi one na nowo odkrywać piłkę nożną.

Znakomita książka-przewodnik po świecie futbolu, tym ładnym i tym trochę brzydszym. Styl i umiejętność przekazywania emocji przez Okońskiego nie podlegają dyskusji, jest to jeden z tych autorów, którego „tempo” i język powodują wzrost zainteresowania tekstem. Równie dobrze mógłby pisać o worku ziemniaków, a i tak bym to czytał z zainteresowaniem.

Czytając książkę myślami wracałem do beztroskich lat dzieciństwa, w których całe dnie potrafiliśmy wraz z kolegami spędzać na boisku. Dziś ta pasja nie jest już tak świeża, człowiek z wiekiem gnuśnieje i zaczyna dostrzegać wszystkie ohydy poukrywane w kątach dyscypliny, którą przecież kocha się od zawsze i na zawsze. Jeśli chcecie poznać te ohydy, ale też to, co czyni futbol pięknym, polecam Wam tę pozycję. Nie zawiedziecie się.

Czytając książkę myślami...

Michał Okoński, pisarz i dziennikarz Tygodnika Powszechnego, autor bloga Futbol jest okrutny (okonski.blog.tygodnikpowszechny.pl) potrafi pisać o piłce nożnej jak nikt inny. Laureat nagrody Dziennikarz Małopolski w kategorii publicystyka internetowa za rok 2011. W 2021roku nominowany do Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego, którą nagradzani są dziennikarze sportowi za „warsztat dziennikarski”, „elegancję w posługiwaniu się językiem polskim” oraz „kulturę zawodową i osobistą”. Od 2022 r. ekspert Viaplay Sport, komentujący w tej stacji mecze angielskiej Premier League.

Felietony Okońskiego czyta się jednym tchem, chłonie prosto do serca. Spostrzeżenia dziennikarza dotyczące turniejów czy meczów sprzed paru lat są tak aktualne, że aż szokujące. Sam tytuł książki jest niezwykle adekwatny do treści, które autor oferuje czytelnikowi. ”Stałe fragmenty” to książka momentami bardzo bolesna, frapująca, rozdrapująca rany, powodująca w nas kibicach – wielki smutek.
Na szczęście oprócz wstrętnej odsłony futbolu, Michał Okoński przygotował dla czytelnika również wersję zjawiskową. Pełną wspaniałych przeżyć, odkryć, radości, fascynacji oraz zwycięstw. To książka dla sympatyków piłki nożnej. Dla odbiorców, którzy sport traktują serio. Ale nie tylko. Zapewniam, że ta lektura nie jest tylko i wyłącznie dla kibiców, którzy wiedzą, że wiele turniejów i meczów wartych jest nieprzespanych nocy.
Myślę, że również sceptycy i niedowiarkowie, którzy odbierają piłkę nożną jako dziwną grę, w wielu tekstach Michała Okońskiego odnajdą moc futbolu. Może z niedowierzaniem i kręceniem głowy skomentują oglądanie przez autora meczu w garniturze i na stojąco ( na dodatek w pokoju hotelowym),ale Michał Okoński dokładnie i przekonująco wyjaśni, dlaczego właśnie tak przeżywał tę rozgrywkę.
Może stwierdzą, że o Szymonie Marciniaku, który jako międzynarodowy sędzia jest rozpoznawalny na całym świecie, wiedzą już wszystko. Też mogą być pozytywnie zaskoczeni. Bo okaże się, że na pewno – nie wszystko…

Wnikliwość Michała Okońskiego powoduje, że potrafi spojrzeć na porażki polskiej drużyny z wielu, zaskakujących perspektyw. Co ważne - nie ocenia. Czytelnik pozostaje z faktami, stałymi fragmentami gry sam na sam. Niestety na przestrzeni wielu lat, powracają niczym bumerang te najgorsze, przejmujące do łez przeżycia.

Polecam tę lekturę. Jest świetnym lustrem, w którym autor przygląda się swoim fascynacjom, a także z dystansem komentuje wielkie mecze oraz niesamowitych piłkarzy w starciach, które zapisały się w historii piłki nożnej.
Oddajmy głos pisarzowi:

"W futbolu nie chodzi o strzelanie bramek, nie ma porażek, o sukcesie nie decyduje wynik. Każdy mecz jest ważny, ale żaden nie jest najważniejszy. I potrzebna jest radość z gry, zwłaszcza w czasach, w których tak trudno o radość"

Myślę, że w kontekście ostatnich przegranych meczów naszej drużyny narodowej warto zacytować , przypomniane w książce słowa trenera Carlo Ancelottiego:

“O porażce możemy mówić wtedy, kiedy nie starasz się wykonać swojej pracy tak bardzo, jakbyś mógł. Bo kiedy dajesz z siebie wszystko, masz czyste sumienie - dodawał Ancelotti.”

Nie przegapcie tego tytułu. Rekomenduję!

Dziękuję Wydawnictwu Znak za egzemplarz recenzencki książki.

" W futbolu nie chodzi o strzelanie bramek, nie ma porażek, o sukcesie nie decyduje wynik. Każdy mecz jest ważny , ale żaden nie jest najważniejszy. I potrzebna jest radość gry, zwłaszcza w czasach, w których tak trudno o radość."

Dziennikarz @michalokonski pisząc o futbolu, zdecydowanie wie o czym pisze. Książka "Stałe fragmenty" to merytoryczna, szczera i konkretna wypowiedź na temat piłki nożnej. Autor bez owijania w bawełnę przedstawia to dobre i to złe oblicze sportu, który dla wielu jest wręcz religią. Jako osoba zakochana w futbolu od wielu lat, niewyobrażam sobie, że miałabym tej książki nie przeczytać. Zawsze dobrze jest poznać spojrzenie kogoś, kto zna temat niemalże od podszewki i odkrywa przed czytelnikiem wiele ciekawych smaczków, które często mogą przyprawić o niestrawność. Niby się wie o wielu sprawach, choćby z mediów ,ale tutaj zostało wszystko wyłożone jak na tacy.. afery, korupcja, duże pieniądze, w naszej jak i w zagranicznej lidze. Jednak niech te ciemne strony nie przesłonią nam, kibicom, również tego pięknego oblicza futbolowego. Autor, jako przeciwwagę dla zakulisowej "brzydoty", przypomina o tych chwilach, które w minionych latach porywały nasze serca, zapierały na kilka sekund dech, jednoczyły, dawały wiarę w to, że nie wszystko da sie przeliczyć na pieniądze.
W książce zostały również prześwietlone postacie świata futbolu, wielkie nazwiska, które chyba każdemu kibicowi są dobrze znane. Jak chociażby, Ancelotti, Haaland, Guardiola, Dele Alli, Marciniak. Ich droga na szczyt, nie rzadko bolesne upadki, sukcesy i porażki. Jedni sobie z tym poradzili, drugich zniszczyły nałogi, presja, a czasem poprostu inni ludzie.

"Kocham futbol. Wszystko zawdzięczam piłce, piłka mnie uratowała. Ale to wszystko nie jest takie proste, jak się ludziom wydaje. To nie jest tylko życie w świecie z wyższych sfer. Jasne: masz pieniądze(...). Ale z jaką dodatkową ceną się to wiąże, co ci to może zrobić w głowie - nie sądzę, by dało się to zrozumieć, jeżeli się tego nie przeżyje." - Dele Alli.

Książkę polecam wam bardzo, i nieważne czy lubicie futbol czy nie. Warto wyjść czasem ze strefy komfortu by odkryć coś nowego.

„Michał Okoński opowiada tak, że kibice zakochują się w piłce jeszcze bardziej, a ci, którzy trzymali się od niej na dystans, czują zaproszenie do nowej przygody” – takie zdanie można odnaleźć w opisie książki.

A co jeśli uwielbiałaś oglądać Mistrzostwa Świata, czy też Europy, ale nie do końca zdawałaś sobie sprawę z tej „brzydszej” strony futbolu? Jeśli oglądałaś te międzynarodowe zmagania dla czystej przyjemności… Jeśli liczyło się dla Ciebie kto pokaże umiejętności, klasę, grę fair play i przede wszystkim pracę zespołową…

Książka ukazuje brutalną prawdę o piłce nożnej i to nie tylko współczesnej, ale i tej sprzed kilkudziesięciu lat. Prawdę, która takiemu „kibicowi” jak ja trochę odbiera radość, którą miał do tej pory.

Czy to oznacza, że po lekturze nie będę już kibicować swoim ukochanym drużynom? Wręcz przeciwnie… Dziękuję Panu Michałowi, że ukazał mi szersze spojrzenie na uwielbiany na całym świecie sport. Obiecuję, że na następne Mistrzostwa przygotuję się lepiej! Przecież w piłce, jak w życiu… Odwracanie oczu od zła nie sprawi, że ono zniknie!

• Piłka nożna
  • Sport

Dodaj cytat z książki Stałe fragmenty. Piękny i wstrętny. Opowieść o dwóch twarzach futbolu