Sekrety Warszawy

Okładka książki Sekrety Warszawy Jerzy Stanisław Majewski
Okładka książki Sekrety Warszawy
Jerzy Stanisław Majewski Wydawnictwo: Księży Młyn Dom Wydawniczy Seria: Sekrety turystyka, mapy, atlasy
turystyka, mapy, atlasy
Sekrety
Księży Młyn Dom Wydawniczy
2019-01-01
2019-01-01
Warszawa

Okładka książki Warszawa lata 30. Jan Łoziński, Jerzy Stanisław Majewski
Warszawa lata 30. Jan Łoziński, Jerzy...

Dużo mniej ciekawa niż pozostałe książki z tej serii (Szczecin, Pomorze Zachodnie, Wrocław, Katowice).
To znaczy nie wiem jak "Sekrety Radomia", ale nie wiem co musiałoby tam być, żebym się na to rzucił ;))

Poznać nieznane.

Poznać nieznane.

Świetna książka dla każdego miłośnika stolicy oraz pasjonata historii. Dużo ciekawostek okraszonych fantastycznymi zdjęciami. Polecam!

Po ponad dwóch latach od przeprowadzki do Warszawy wreszcie zrobiłem coś, aby lepiej poznać swoje (już nie takie) nowe miasto.

"Sekrety" znalazłem pod choinką. I sądzę, że na początek lepszego poznania stolicy to niezły wybór. Jerzy S. Majewski dał zbiór opowieści i ciekawostek, które moim zdaniem nie są powszechnie znane wszystkim. Jedne są ciekawsze, inne nudniejsze, a niektóre zaskakujące. Po przeczytaniu "Sekretów" z pewnością w parę miejsc będę chciał się udać.

Książka do tego jest fajnie wydana. Każdy sekret opatrzony jest ładnie wkomponowanymi zdjęciami.

Świetny zbiór ciekawostek o Warszawie.

Świetny zbiór ciekawostek o Warszawie.

Osobiście lubię takie warszawskie smaczki. Zwłaszcza, że autorowi chciało się pogrzebać tu i ówdzie by wydobyć więcej szczegółów z historii, które już znałam. Z przyjemnością poczytałabym więcej opowiadań o losach mieszkańców mojego miasta.

Lubię Jerzego S. Majewskiego, dziennikarza, historyka, varsavianistę. Czytałam jego artykuły w Stołecznej z cyklu „Warszawa nieodbudowana” a ostatnio oglądam z zainteresowaniem programy na Canal+ pod nazwą „Miasta rytm”, gdzie ze swadą opowiada nam o architekturze i historii polskich miast, do których nas zabiera. Cenię jego wiedzę i pasję, z chęcią więc pożyczyłam niniejszą książeczkę.
„Sekrety Warszawy” to zbiór ciekawostek z życia stolicy z lat mniej więcej 1910- 1970, dość chyba przypadkowo dobranych, lecz interesujących i jak zwykle dobrze podanych. Jest też sporo fotografii, niestety małych, oczywiście czarno- białych, więc opisywane szczegóły są słabo widoczne. Autor przypomina ludzi związanych z historią Warszawy, dziś już często zapomnianych a także budynków w których mieszkali i działali. Czegóż tu nie ma: willa Żabińskich na terenie ZOO wraz z tunelem służącym do przeprowadzania ukrywanych podczas okupacji Żydów, baseny Legii, „dom przesyłowy”, ukryta radiostacja na ulicy Fortecznej, napad na CDT, historia Lody Halamy, nieudane wybory Miss Polonia na Torwarze… To tylko niektóre z tematów felietonów. Nie będę wszystkich wymieniać, przeczytajcie sami, według mnie warto.

Na książkę składają się ciekawe zdarzenia i krótko opowiedziane historie znanych osób, których losy związane były z Warszawą. Opowiedziane fakty dotyczą zarówno czasów przedwojennej, wojennych, jak i powojennych stolicy. Szybko się czyta.

• Seria "Sekrety..."
  • ROM