Kopalnia - sztuka futbolu #06

Okładka książki Kopalnia - sztuka futbolu #06 Paweł Czado, Piotr Jagielski, Wojciech Jagielski, Lech Jarosz, Izabela Koprowiak, Tomasz Łapiński, Michał Okoński, Rafał Stec, Stefan Szczepłek, Piotr Żelazny
Okładka książki Kopalnia - sztuka futbolu #06
Paweł CzadoPiotr Jagielski Wydawnictwo: Sine Qua Non sport
sport
Kopalnia - sztuka futbolu #06
Sine Qua Non
2021-01-01
2021-01-01
90.

Okładka książki Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka Michał Kołodziejczyk, Anita Werner
Mecz to pretek... Michał Kołodziejczy...
Okładka książki Kopalnia - sztuka futbolu #5 Piotr Jagielski, Wojciech Jagielski, Michał Okoński, Rafał Stec, Marek Wawrzynowski
Kopalnia - szt... Piotr Jagielski, Wo...
Okładka książki W krainie piłkarskich bogów. O Polakach w Serie A Piotr Dumanowski, Dominik Guziak
W krainie piłk... Piotr Dumanowski, D...

Świetnie było wrócić do lat 90-tych. Niestety były to czarne lata polskiej piłki, o czym mówi przede wszystkim wywiad z Maciejem Szczęsnym. Mocny jest, szacun że tak otwarcie wypunktował patologię tamtych lat.

Najbardziej mi się podobały teksty o Maradonie, Gascoigne, Jugosławii, Tapie czy Parmie. Wyjaśnione co i jak się działo wtedy z tymi osobami. Otwiera oczy, bo człowiek znał te historie tylko wyrywkowo w zasadzie.

Ciekawe było czytając o Weah, Dohertym (niespełnionym talencie MU),który tekst dał dużo do myślenia. Historia napisana przez Steca o tym jak dziś piłką atakują nas codziennie też zmusza do refleksji.

Ale niestety były też teksty słabe, najbardziej zawiodłem się tym o Citko. Żadnej puenty, nic odkrywczego i krótko. Zmarnowany potencjał. O piłce kobiecej nie chciało mi się za bardzo czytać mówiąc szczerze.

Ogólnie daje 9/10 bo szukałem czegoś co lata 90-te właśnie fajnie opisze. Stąd świetnie się czytało też "Gegenpressing i Tiki-taka" od Coxa.

Ktoś wie kiedy kolejny numer Kopalni?

Jedna z najlepszych części. Powrót do lat 90, jednej z najciekawszych dekad w historii futbolu. Dla nas to była dekada wielkich przemian, pojedynczych sukcesów i wielu porażek. Warto sobie przypomnieć te czasy. Szczególnie polecam tym, którzy teraz narzekają na poziom naszej reprezentacji.

Trzyma poziom poprzednich, ale jednak wolałem dłuższe formy.

Trzyma poziom poprzednich, ale jednak wolałem dłuższe formy.

Powrót do wyjątkowych lat 90......świetnie się czyta. Miło powspominać i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy i tego jak piłka nożna zmieniała się i przeobrażała w potężny twór marketingowy. Ehhh.....szkoda, że te piękne wyjątkowe czasy już nie wrócą.

Oczywiście to nadal jest świetna publicystyka na bardzo wysokim poziomie, ale mnie osobiście trochę bardziej wciągnęły poprzednie części, którym dałem "ósemkę". Tutaj, wiadomo, jest sentyment lat 90., całość graficznie przebija poprzednie i jest najbardziej pod tym względem oryginalna, ale tekstów, które mnie poruszyły i wciągnęły wymieniłbym mniej. Na pewno wywiad z Maciejem Szczęsnym, historia gier, Adrian Doherty i Bernard Tapie. Więcej jest jednak takich, które ulatują.

Znakomita książka, która opowiada o burzliwych i często frywolnych latach 90. Okres, w którym w Europie Środkowo-Wschodniej kapitalizm zadomawiał się ,,na całego'', a jego skutki również odczuwali zawodnicy klubów piłkarskich. Okres, w którym właściwie wtedy rozpoczęła się budowa nowoczesnej piłki (np. poprzez utworzenie Ligi Mistrzów i rozszerzaniu jego formatu, stworzenie angielskiej Premier League),którą postronny i zaangażowany widz, może ujrzeć obecnie. Okres, w którym nastąpił gigantyczny rozwój - często zapominanego, zaniedbywanego, niedofinansowywanego - futbolu kobiecego. Mało, kto już pamięta, ale finały mistrzostw świata kobiet w USA pod koniec lat 90 były jednym z największych sukcesów tej dyscypliny, dając nie tylko chwilę radości dla samych Amerykanów, ale również ogromny booster do rozwoju tego sportu w Stanach Zjednoczonych.

Całe wydanie szóstej Kopalni można określić jako majstersztyk! Od początku do końca czytelnik otrzymuje teksty, po których można dowiedzieć się czegoś nowego, przemyśleć pewne sprawy na ówczesny futbol, a także dojść do pewnych konkluzji w kontekście współczesności. Na pochwałę dla autorów tekstów zasługuje głęboka chęć opisania kontekstu personalnego (np. jak ktoś znosił trudy walki o pierwszą jedenastkę; jak cały bagaż emocjonalny wpływał na jego psychikę),społecznego bądź też społeczno-politycznego w kontekście rywalizacji sportowej. Fanom mundialu w '94 w USA pozostawiono dużo smaczków nawiązujących do tego turnieju. Choćby można wspomnieć o tekście Leszka Jarosza i wpadce dopingowej Maradony, czy też tekście, a raczej wywiadzie - rumuńskiego dziennikarza z Gheorghe Hagi'm, w którym poruszony jest też temat walki i trudności drużyny rumuńskiej na World Cupie u ,,Wujka Sama''. Ponadto legenda polskiego reportażu Wojciech Jagielski próbuje się zmierzyć z fenomenalną historią George Weah'a i trudną historią jego kraju - Liberią. W krótkim tekście zobrazowano bolączki i słabości tego małego państwa, i czym był dla niego i stał się piłkarz.

Serdecznie polecam ,,szóstkę'' - czytelnik nie ma prawa się zawieść na tej pozycji! :)

Rewelacyjna książka - dla każdego fana futbolu, który lubi poczytać coś ambitniejszego niż internetowe ruchawki o wyższości Messiego nad Ronaldo.

Tym razem autorzy cyklu "Kopalnia" biorą na warsztat lata 90. W kilkunastu ciekawych felietonach przeżywamy ponownie wydarzenia, o których mówił cały świat - upadek Maradony, koleje losu Paula Gascoigne'a, budowa potęgi AC Parmy. Zaglądamy też na nasze podwórko - gdzie Citko- i Mięcielomania były pojedynczymi jaskółkami świeżości w morzu organizacyjnej i sportowej bryndzy.

Słowem, bardzo ciekawa pozycja okraszona pięknymi ilustracjami. Szkoda, że tak słabo rozreklamowana. Liczę na kontynuację.

Wspaniała podróż przez kolorowe i szalone lata 90. Każdy z artykułów wyczerpuje swoją formułę do końca, a wycinki z Życia Prywatnego Piłki Nożnej to sztos.

• Przeczytane w 2022
  • Piłka nożna