Legendy gier wideo Bartłomiej Kluska 7,4
Gry wideo są moją pierwszą pasją i kluczem do zrozumienia moich zainteresowań. Bez nich pewnie nie zwiedzałbym świata, nie poznał tylu języków i nie nauczył się wszystkiego, co miałem okazję przyswoić. Dlatego gry wideo są mi niezwykle bliskie i jestem przekonany, że są formą sztuki. Podobnego zdania jest najwyraźniej Bartłomiej Kluska autor książki Legendy gier wideo. Czy autor przekona czytelników do tego, ze gry są sztuką poprzez ukazanie najznakomitszych autorów tworzących gry?
Legendy gier wideo to zbiór 20 profili na temat najwybitniejszych twórców w historii gier na przestrzeni ponad 50. letniej historii tej interaktywnej formy sztuki. Poznajemy przekrój postaci, które wpłynęły na rozwój gier wideo i przewijały się w ważnych momentach branży.
Poznamy twórcę pierwszej konsoli znanego jako ojciec gier wideo. Pojawi się też ojciec najpopularniejszego bohatera gier wideo, który stał się swego rodzaju symbolem branży. Obok nich w książce przewijają się także osoby odgrywające ważną rolę w rozwoju poszczególnych gatunków gier. Pionierzy tacy jak Roberta Williams, Carmack i Romero czy Sid Meier są bohaterami kolejnych części książki. Nie zabrakło też wpływowych twórców z Japonii jak Hideo Kojima czy Hidetaka Miyazaki.
Profil każdej z postaci ozdobiony jest i osiami czasu odnoszącymi się do rozwoju branży czy poszczególnych gatunków. Daje to szerszy kontekst dla roli tej jednostki i jej wpływu na nasze ulubione gatunki. W przypadku Petera Molyneux otrzymujemy natomiast historię pięknie zapowiadających się gier, które nigdy nie powstały. W końcu ten wizjoner i mistrz słowa jest symbolem niedotrzymanych obietnic.
Całość jest napisana w niezwykle ciekawy i przystępny sposób. Jest to raczej lekka i przyjemna lektura, która spokojnie może trafić w ręce każdego, a nie tylko największych pasjonatów gier. Nie ma tu zawalenia specyficzną terminologią i pojęciami, które wymagają znajomości wszystkich gier pojawiających się w książce. Jednak nawet osoby siedzące w tych klimatach znajda tutaj coś dla siebie i ciekawe informacje, które mogły być im nieznane. Dodatkowo przewijają się cytaty twórców
Legendy gier wideo to solidna pozycja. Mogę się nie zgadzać z osobami wytypowanymi do profilów, ale to kwestia preferencji. Dodatkowo Bartłomiej Kluska solidnie argumentuje swoje wybory choćby przez to, że tytuł dobrze obrazuje rozwój naszej ulubionej branży rozrywki i wskazuje na osoby ważne w danym momencie historii.
Śledzimy drogę od powolnych początków, poprzez krach, Nintendo ratujące konsole, rozwój różnych gatunków i pomysłów, eksplozję wielkich budżetów, aż do sukcesu sceny indie i pokazania, że jedna osoba z fajnym pomysłem może stworzyć coś poruszającego i pięknego. Całość trzyma się kupy i ma logiczny sens. Dlatego Nie widzę powodów do tego, by czepiać się tego, kto pojawia się w książce, a kogo w niej nie ma. Zwłaszcza że Legendy gier wideo nie muszą być końcem i spokojnie może pojawić się więcej podobnych książek. Autor nawet o tym wspomina w pewnych momentach swojej książki.
Na koniec dodam jeszcze, że Legendy gier wideo zawierają sporo elementy dające okazję trochę lepiej zrozumieć opisanych bohaterów. Informacje na temat ich analogowej młodości lepiej pozwalają zrozumieć inspiracje stojące za tworzonymi tytułami. Niektóre z tych informacji są dosyć dobrze znane, osobą siedzącym w temacie lub śledzących danego twórcę, ale trudno chyba w głowie trzymać wszystkie te rzeczy. Dlatego książka staje się cennym zbiorem ciekawostek.
Bartłomiej Kluska odwalił kawał dobrej roboty i jego książka to taki fajny sposób na pokazanie zarówno historii gier jak i ważnych osób, które ukształtowały tę wyjątkowa gałąź branży rozrywkowej. Legendy gier wideo powinny trafić zarówno w gust fanów cyfrowej rozrywki jak i do osób, które na co dzień nie siedzą przy konsoli i komputerze, by grać. Choćby z tego powodu, ze to historia twórczych jednostek starających się zrobić coś niezwykłego. Jest to kawałek solidnej literatury, który spokojnie mogę polecić wszystkim.