Polska myśl szkoleniowa

sport
Sine Qua Non
2022-08-10
2022-08-10
piłka nożna sport futbol literatura faktu

Zamówiłbym, gdyby mowa była faktycznie o taktyce, a że o historii polskiej piłki reprezentacyjnej to już niekoniecznie

Od Kazimierza Górskiego idzie z czytaniem płynniej, bo to czasy, które nawet 25-35-latkowie dobrze kojarzą. Ale to jasne, że zamierzchłe czasy musiały się znaleźć z racji choćby wielkiej postaci, jaką był Józef Kałuża. I tu widać, że Zachodny poświęcił mnóstwo, mnóstwo pracy na research, szukając sam tego samego, czego... szukała reprezentacja Polski - taktycznych inspiracji, swojej drogi, tożsamości. Później trochę brakuje mi tej detalicznej szczegółowości, jakby autor założył, że o Beenhakkerze to przecież wszyscy wiemy.

Co mi się najbardziej podoba i co najbardziej zapamiętałem? "Newsem" książki jest odkłamanie mitu Kazimierza Górskiego i jego prostego spojrzenia na futbol, w którym wujek rzuca piłkę i chłopaki kopią. Górski jawi się tu jaki taki Klopp czy Guardiola polskiej piłki. Człowiek doskonale zorientowany taktycznie, a jednocześnie świetnie zarządzający grupą, mający autorytet, będący czasami trochę ojcem, kolegą, a czasami surowym nauczycielem.

Czy możemy z pełnym przekonaniem mówić o istnieniu polskiej myśli szkoleniowej ? Czy wśród polskich trenerów można wyróżnić osobę, która wniosła coś innowacyjnego dla piłki nożnej choćby w wymiarze europejskim ? Próbę odpowiedzi na powyższe rozterki usiłuje dać książka Pana Michała Zachodnego. Przeczytałem z dużym zainteresowaniem, choć lektura przyniosła pewien niedosyt, być może z uwagi na przyjętą konstrukcję książki, mocno zaburzoną chronologicznie w miarę zbliżania się do końca. Prezentuje ona bowiem spojrzenie na polski futbol niemal wyłącznie z perspektywy reprezentacji. Tak więc poznamy galerię niemal wszystkich selekcjonerów reprezentacji Polski (choć czasem skróconą do minimum),natomiast bardzo niewiele miejsca poświęcono trenerom klubowym – chlubnym wyjątkiem jest jedynie Henryk Kasperczak, choć w tym przypadku pominięto całkowicie jego wkład w rozwój piłki afrykańskiej. Szkoda, że zabrakło takich postaci jak Leszek Jezierski, Orest Lenczyk, czy Maciej Skorża.
Szczególnie ciekawie prezentują się rozdziały dotyczące ostatnich 25 lat w polskiej piłce, może dlatego, że jest obszar który nie doczekał merytorycznej i pozbawionej emocji analizy. Biorąc pod uwagę treść książki trudno uciec od natrętnej myśli, że na wyniki polskiej reprezentacji wpływała praca wykonywana od podstaw przez trenerów zagranicznych, wywodzących się m. in. z Węgier lub ówczesnej Czechosłowacji. Czy polscy selekcjonerzy wnieśli coś odkrywczego do myśli piłkarskiej ? Być może do takich wynalazków należałoby zaliczyć stworzenie „banku informacji” czy też tworzenie zespołu na bazie „trójek” z drużyn ligowych. Mam jednak wrażenie, że znacznie częściej ich rola sprowadzała się do selekcji i doboru zawodników pod względem charakterologicznym, aniżeli na opracowaniu zaskakującej taktyki. W dużym stopniu brakuje mi w tej książce rozważań na temat rozwiązań taktycznych stosowanych przez polskich szkoleniowców. Ale pomimo tego, spokojnie przyznaję bardzo mocne siedem.

Polską piłkę oglądam od małego i od zawsze staram się zrozumieć jak to jest, że jako Polacy jesteśmy w nią tak słabi (w stosunku do wielkości naszego kraju i naszych ambicji). Po kolejnym żałosnym / historycznym (niepotrzebne skreślić w zależności od wiary w polską myśl szkoleniową) występie Polaków na mundialu (2022) postanowiłem sięgnąć po tę książkę - autor jest wszak uznanym analitykiem, a sama pozycja zbiera dość dobre opinie. Miałem nadzieję znaleźć choć część odpowiedzi na nurtującą mnie zagadkę.

Niestety, mocno się zawiodłem. Głównym problemem podczas lektury było dla mnie to, jak wiele miejsca autor poświęca historii polskiej piłki nożnej. Opisuje on poszczególnych trenerów, a nawet wchodzi w detale pojedynczych meczy. Przyznaję, że do końca nie rozumiem, po co tego aż tyle. Pewne fakty historyczne istotne w kontekście kształtowania się polskiej piłki (np. to, skąd czerpaliśmy pierwsze piłkarskie wzorce przed wojną) warto przytoczyć, ale żeby wspominać kto kogo krył na mundialu w latach 70. i co zadziałało, a co nie? Nie tego się spodziewałem; na tyle polska piłka mnie nie interesuje.

Tym niemniej, autor przemyca parę istotnych myśli, zwłaszcza w końcowej części książki - a więc coś z lektury można wynieść (szkoda tylko, że trzeba te myśli wyławiać z morza rzeczy - przynajmniej dla mnie - nieistotnych). Całość napisana jest też dobrym językiem. Autor trzyma pewien poziom, unika banałów, widać też pracę ze źródłami.

Być może to po prostu książka nie dla mnie (choć pojawia się w takim razie pytanie: dla kogo ona jest?). Albo zwyczajnie jasnej odpowiedzi na moje pytanie - czemu jako Polacy tak słabo kopiemy - nie ma. Szkoda.

Historia polskiego futbolu? Zdecydowanie nie. Autor skupił się na znalezieniu odpowiedzi na pytanie.Czym jest Polska myśl szkoleniowa? A co za tym idzie, dlaczego jesteśmy średniakami w świecie futbolu

Książka pozwala poznać historię polskiej piłki nożnej. Porządkuje także kolejne etapy rozwoju tej gry w naszym kraju. Przypomina rywalizacje klubowe i reprezentacyjne na arenie międzynarodowej. A także, co moim zdaniem najciekawsze w tym opracowaniu, przybliża sylwetki trenerów mających wpływ kształtowanie się polskiej myśli szkoleniowej.
Nie zgodzę się natomiast, że jest to głęboka analiza tejże myśli (a tak była promowana). To książka historyczna i jako taka spełnia swoją rolę.

Nie zgodzę się natomiast, że jest...

Solidna książka. Wg mnie zabrakło tych reklamowanych akcentów taktycznych. To bardziej zebranie wszystkich(?) selekcjonerów, opis ich kadencji, problemów i dylematów z jakimi się zmagali. W rozdziałach zbiorczych troszkę chaotyczne przeskakiwanie okresów. Brakuje trochę suchych danych do każdego z rozdziału - chociażby tabelki z opisywanymi meczami. Mimo tych wad widać myśl przewodnią, która jest znalezienie cech "polskiej myśli szkoleniowej".

Książke czyta się przyjemnie i dosyć szybko. Niestety spodziewałem się trochę więcej szczegółów taktycznych a mamy tutaj przegląd kilku ( bo nie wszystkich ) trenerów reprezentacji. Mimo małego negatywnego zaskoczenia - duży plus za całkiem sporą ilość ciekawostek historycznych.
Ogólnie polecam przeczytać i samemu wyrobić sobie opinie.

Ogólnie polecam przeczytać i samemu wyrobić sobie opinie.

Nie wiem dla kogo ta książka. Jest to słaba lektura jak polski futbol. Pomysł dobry, ale może dlatego że nie ma o czym pisać.

Miły powrót do czasów Górskiego i Piechniczka w relacji reporterskiej. Duzo nieznanych faktow i osob. Fajnie się to czyta dla osob, ktore interesują się polskim futbolem

• Sport
  • Piłka nożna