Chłopiec na szczycie góry

Okładka książki Chłopiec na szczycie góry John Boyne
Okładka książki Chłopiec na szczycie góry
John Boyne Wydawnictwo: Replika powieść historyczna
powieść historyczna
The Boy At The Top Of The Mountain
Replika
2023-06-27
2017-03-15
2015-10-01
Tomasz Misiak
Adolf Hitler antysemityzm faszyzm Niemcy III Rzesza II wojna światowa literatura australijska nienawiść przemoc rodzina samotność śmierć terror
Inne

Rok 1935, zbliża się wojna. Mały Pierrot zostaje sierotą i wyjeżdża z ciotką Beatrix, która jest służącą w zamożnej austriackiej rodzinie. Okazuje się, że Pierrot trafia do Berghof, rezydencji Adolfa Hitlera. Chłopiec szybko trafia pod skrzydła pana domu, a jego ciekawość świata zostaje w pełni zaspokojona. Pierrot nie potrafi jednak rozróżniać jeszcze w pełni dobra od zła i nie wie, że jest poddany manipulacji.
Historia oparta na faktach. Czyta się jednym tchem. Autorka uświadamia czytelnikowi jak łatwo można manipulować spragnionymi uwagi dziećmi.

Ciąg dalszy recenzji na:

Świetna książka. Aż nie do uwierzenia jak można zmanipulować dziecko. Bardzo poruszająca. Polecam.

Kolejne spotkanie z twórczością tego autora i kolejny raz z olbrzymim zainteresowaniem przeczytałam stworzoną przez niego historię.
Prostota, a zarazem swoiste wyrafinowanie języka sprawia, że opowiadana historia wręcz nas wciąga. Tym bardziej, że tego rodzaju działania prowadzone były w rzeczywistości. Przerażający jest mechanizm, w którym wrażliwe i łaknące uwagi dzieci są wciągane w świat dorosłych.

Książka która się czyta jednym tchem. Polecam!

Książka która się czyta jednym tchem. Polecam!

Smutna, poruszająca historia widziana oczami dziecka. Dla mnie, oprócz wartości historycznej, ta opowieść, to świadectwo tego, jak dorośli skutecznie potrafią zmienić wrażliwe i delikatne dziecko w potwora. I to najbardziej boli w tej książce :(.

Książka do pochłonięcia na raz. Uwaga: zostawia ślady

Książka do pochłonięcia na raz. Uwaga: zostawia ślady

Czyta się błyskawicznie. Oparta na faktach historia Pierrota pokazuje, jak łatwo można manipulować młodymi, pragnącymi uwagi i akceptacji ludźmi i jak wielu ówcześnie młodych ludzi inaczej postrzegało sytuację wojenną w tamtym czasie, podlegając propagandzie I manipulacji. Jest jednakże również finalnie o przebaczeniu i godzeniu się ze świadomością własnych win. Polecam

Wiemy, że celem niemieckiej propagandy było promowanie lojalności politycznej i tak zwanej świadomości rasowej wśród rdzennych Niemców. Tym celem posługuję się Fürer, kształtując osobowość małego chłopca, który po śmierci rodziców i krótkim pobycie w sierocińcu trafia do jego rezydencji. Początkowo wrażliwy i nieufny staje się wkrótce zwolennikiem kłamliwych nazistowskich idei. Przekonany o swojej wyższości coraz sprawniej porusza się w niszczycielskiej machinie zła, by po wojnie odkryć prawdę o samym sobie. Powieść o ciekawej konstrukcji, ale temat chyba trochę zmarnowany. Na prawie trzystu stronach nie udało się – moim zdaniem – zbudować napięcia, którego oczekiwałabym przy takiej tematyce. I jak trafnie zauważył jeden z czytelników – postać samego Hitlera chyba przywołana na wyrost. A może to książka dla młodszego czytelnika? Nie wiem, nie dotarłam do jakiego odbiorcy miała być skierowana…

Książka świetnie pokazuje mechanizm, który zawładnął umysłami wielu ludzi w czasie II Wojny Światowej. Obraz chłopca, który z Francuza stał się Niemcem, jego uwielbienie Hitlera, ślepa wiara w nazistowskie ideały i mnóstwo śmierci dla tych, którzy tych ideałów nie popierali.
Psychologiczny obraz rzeczywistości, z jaką musieli się zmierzyć zwolennicy Hitlera począwszy od poczucia niesprawiedliwości po Wielkiej Wojnie, przez wzniosłe idee nazistowskie, uwielbienie dla Wielkiego Wodza po nerwową klęskę, śmierć w Wilczym Szańcu, aż w końcu po brutalną prawdę co kryło się pod wielkimi słowami przez ostatnie lata, czyli śmierć, obozy, zagładę.

IG:ksiazki_wloczykija
"Chłopiec na szczycie góry" autorstwa Johna Boyne to książka dająca do myślenia, niezwykle refleksyjna i smutna opowieść, która ukazuje możliwości psychiki dziecka, podatność na manipulacje.

Historia małego Pierrota rozpoczyna się w roku 1935, gdy zostaje sierotą i musi opuścić swoje rodzinne miasto w Paryżu. Nowe życie z ciotką Beatrix w austriackiej rezydencji Berghof jawi się jako nadzieja na bezpieczne schronienie przed zbliżającą się wojną. Jednak to nie jest zwykły dom, to miejsce, które staje się świadkiem narodzin okropieństw nazistowskiego reżimu. Berghof to rezydencja Adolfa Hitlera.

Kiedy Pierrot zostaje wzięty pod skrzydła Hitlera, śledzimy jego przemianę w świecie terroru, tajemnic i zdrady. To opowieść o młodym chłopcu, którego spojrzenia spotykają się z brutalną rzeczywistością.

Boyne nie tylko ukazuje losy Pierrota, ale również rzuca światło na psychikę dziecka w kontekście narastającego terroru i manipulacji. Czytelnik śledzi, jak niewinny chłopiec stopniowo zostaje wciągnięty w wir ideologicznych przekonań i brutalności. Smutna i bolesna transformacja Pierrota jest przerażająco realistyczna.

Książka ta zmusza do refleksji nad pytaniem, jak daleko może sięgnąć ludzka podłość, a także jak łatwo dziecko może stać się narzędziem politycznej ideologii. Jest to opowieść, która pozostawia trwały ślad w sercu czytelnika, skłaniając go do przemyśleń nad moralnością i historią.

Boyne w sposób przemyślany i poruszający oddaje tragizm okresu nazizmu, pokazując, jak wiele niewinnych istnień padło ofiarą politycznych szaleństw.

"Chłopiec na szczycie góry" to lektura, która nie tylko wciąga, ale również skłania do głębokich rozważań nad naturą człowieka i jego zdolnością do czynienia zła. To książka, która pozostaje w pamięci długo po jej zakończeniu i z pewnością zostawi czytelnika z wieloma refleksjami nad historią i ludzką naturą.

IG:ksiazki_wloczykija

• 2017