Odzyskać utracone

Seria: Kobiety to czytają!
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
7,42 (265 ocen i 54 opinie) Zobacz oceny
10
12
9
35
8
79
7
87
6
36
5
11
4
3
3
2
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788380971608
liczba stron
448
kategoria
historyczna
język
polski
dodała
Ag2S

Białystok 1950 rok. Miranda, córka przedwojennego oficera Wojska Polskiego, wraca z zesłania po dziesięciu latach katorżniczej pracy na dalekiej Syberii. Przez cały ten czas marzyła o domu, rodzinie, dawnym życiu. Tylko że tego dawnego życia już nie ma; nie ma tamtego domu ani tamtej rodziny i przyjaciół, a przedwojenny Białystok przestał istnieć. Ukochany ojciec dziewczyny nie żyje i nikt z...

Białystok 1950 rok. Miranda, córka przedwojennego oficera Wojska Polskiego, wraca z zesłania po dziesięciu latach katorżniczej pracy na dalekiej Syberii. Przez cały ten czas marzyła o domu, rodzinie, dawnym życiu. Tylko że tego dawnego życia już nie ma; nie ma tamtego domu ani tamtej rodziny i przyjaciół, a przedwojenny Białystok przestał istnieć. Ukochany ojciec dziewczyny nie żyje i nikt z bliskich nie chce o nim rozmawiać, jakby wszyscy nagle zapomnieli, że w ogóle był. Każdy jest zajęty własnymi sprawami i stara się odnaleźć w nowej rzeczywistości.
Doskonale daje sobie z tym radę matka Mirandy. Maria prowadzi podejrzane interesy, handluje czym się da, potrafi wszystko załatwić i na wszystkim zarobić. Dziewczyna nie może jej darować sprzeniewierzenia się dawnym, przedwojennym zasadom, uważa ją za winną całego zła, jakie dotknęło ich rodzinę. W dodatku Maria całkowicie usunęła z pamięci zmarłego męża, nawet wróciła do panieńskiego nazwiska.
Między matką a córką narasta coraz większe napięcie… Czy obu tak ciężko doświadczonym przez los kobietom uda się wyjaśnić fałsz i nieporozumienia nagromadzone przez ten trudny czas?

Inspirowana wspomnieniami rodziny autorki i opowieściami mieszkańców Białegostoku historia o trudnych latach wojny i niełatwych czasach powojennych, o dramatycznych decyzjach, konieczności dokonywania wyborów, walce o przetrwanie i tragicznych skutkach podejmowanych działań.

 

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Odzyskac_utracone-p-34848-1-30-.html

źródło okładki: materiały wydawnictwa

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1040)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1180
Elżbieta | 2017-11-20
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 17 listopada 2017

Powieść o tym jak destrukcyjny wpływ ma wojna na psychikę człowieka, a powrót do normalności, odreagowanie i rozliczenie się z przeszłością to bardzo trudny, trwający latami okres. Jest koszmarem i traumą.

Wymowna i prosta w swoim przekazie okładka to dziecko i matka idące w przeciwną stronę. Osoby niby sobie bliskie, a jednak obce. Ich trudne i niełatwe relacje to główny motyw tej powieści.Obie spotykają się po wojnie. W nowych okolicznościach muszą odnaleźć wspólna drogę. Próbują żyć na nowo. Niby razem, a jednak każda po swojemu.Młoda dziewczyna powraca po 10 latach z ciężkich prac na Syberii.Przeżyła koszmar. Widziała śmierć babci, siostry i synka. Gwałcona, wykorzystana najlepsze lata swojej młodości spędziła nad Irtyszem pracując przy wyrębie lasu. Głód, terror, gwałty to wszystko miało wpływ na jej psychikę. Przez całe lata wygnania tęskniła za rodziną. Kiedy dociera do domu okazuję się , że nic nie jest takie jak dawniej. Nie potrafi godzić się z zastaną...

książek: 1021
Joanna | 2017-10-16
Przeczytana: 15 października 2017

Katarzyna Kołczewska to osoba potrafiąca odnaleźć się i realizować w wielu zawodach tych wyuczonych (lekarz) jak i wykonywanych z wyboru (przedsiębiorca, trener biznesu ), a przede wszystkim ku radości czytelników - z zamiłowania pisarka uznanych już na rynku czytelniczym powieści obyczajowych.
"Odzyskać utracone" to niezapomniana historia rodzinna oparta na faktach i wspomnieniach rodziny autorki. Akcja powieści toczy się dwutorowo , w 1940 roku oraz w latach 50. w Białymstoku. Autorka opisuje niezwykle trudne i zawiłe relacje między matką a córką spowodowane nie tylko wojenną rozłąką, ale przede wszystkim wewnętrznym spustoszeniem jakie poczyniła w psychice młodej dziewczyny zsyłka na Sybir. U matki z kolei to niezwykła siła przetrwania w czasie okupacji sowieckiej a potem samodzielnym radzeniu , aby przeżyć. Trudności w odnalezieniu się w nowych , powojennych czasach , system wartości zapamiętany i utrwalony przez córkę oficera Wojska Polskiego sprzed wojny, zmowa...

książek: 1009
Stokrotka | 2018-09-16
Przeczytana: 16 września 2018

„Odzyskać utracone” Katarzyny Kołczewskiej to bardzo dobrze napisana powieść obyczajowa. Bez taniego sentymentalizmu, bez zbędnego wątku miłosnego upchniętego lub eksploatowanego na siłę. To powieść o trudnych relacjach między matką a dorosłą córką. Wydarzenia rozgrywają się na początku lat 50. XX wieku w Białymstoku. Pojawiają się też rozdziały w formie retrospekcji. Autorka niezwykle obrazowo sportretowała dwie główne bohaterki. Ich czyny, słowa, sposób myślenia czasem dziwią i zaskakują. Bywa, że budzą zdecydowany sprzeciw czytelnika. Zwłaszcza córka Marii – Miranda jest postacią wyzwalającą emocje. Przeszła przez piekło Sybiru, doświadczyła tam zła i upodlenia, więc uważa, że to doświadczenie pozwala jej ranić innych aż do kości, zadać niewyobrażalny ból najbliższym. Można ją oczywiście usprawiedliwiać, ale trudno też zaakceptować takie zachowanie. Przyznaję bez bicia, że miałam ochotę niejednokrotnie nią potrząsnąć.
„Odzyskać utracone” to powieść poruszająca, chwytająca za...

książek: 942
Alicja | 2018-07-22
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 22 lipca 2018

"Trzeba iść dalej, zapomnieć, przebaczyć, tak jak inni, żyć dalej" (str 173)
Ta powieść jest zainspirowana rodzinną historią Autorki. Postacie występujące w niej są prawdziwe. Dwie kobiety matka i córka,dwie bohaterskie postawy, ciężko doświadczone przez wojenny los. Córka jako nastolatka wywieziona na Sybir i 10 lat zmarnowanego tam życia. Matka żona oficera Wojska Polskiego walcząca o utrzymanie rodziny po załamaniu męża. Spotykają się po wojnie, jest trudno, relacje są napięte.Na każdej z nich wojna odcisnęła swoiste piętno. Młodsza tęskniła za ojczyzną, za rodziną,marzyła o powrocie i przeżywa wielkie rozczarowanie po nim. Nie było rodziny, nie było domu. Była matka i chory nieznany jej brat. Nie potrafiła się odnaleźć i przystosować do nowej rzeczywistości. Żyła wspomnieniami z dzieciństwa i zesłania. Trudne kontakty z matką,obwinianie jej o całe nieszczęście, zarzucanie bierności i nieustanne zarzuty. Lecz łatwo jest oskarżać, kiedy nie zna się całej prawdy.Ci najbliżsi,...

książek: 12858
Perzka | 2017-09-16
Przeczytana: 15 września 2017

23- letnia Miranda Szamretów po 10 latach powraca do rodzinnego Białegostoku. Jest rok 1950, a ona spędziła dziesięć lat na Syberii, w Jugrze, na zesłaniu. Nic nie jest takie samo. Nie ma rodziny w komplecie, nie ma ukochanego taty, nie ma przyjaciół, nie ma sklepów, kina, które stały na określonych ulicach jeszcze nie tak dawno, a w domu na dodatek jest brat Januszek, o którego istnieniu nie wiedziała i mama, ale ze zmienionym nazwiskiem ( Stasiak) co by tak swojsko brzmiało.
Jest za to ból , żal, złość, wyparcie, chęć zapomnienia. Po wojnie każdy w inny sposób próbuje zmagać się z ciężkimi przeżyciami.

Miranda na Syberii zwana znachorką, potrafiła ziołami i modlitwami, leczyć ludzi. W Polsce, w tamtych czasach nie wolno było przyznawać się do takich praktyk. Ówczesna władza nie popierała tego. Dziewczyna nie potrafi pogodzić się ze wszystkimi zmianami.
Ma przeogromny żal do mamy o wszystko. Szczególnie o to, że nie chce wspominać taty, najważniejszego mężczyzny w jej...

książek: 381
jousna | 2018-11-03
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 03 listopada 2018

Książka kupiona w Biedronce za 9,90 zł. W ciemno. Nie znałam wcześniej autorki, spodobał mi się opis i okładka. I to był bardzo udany zakup. Książka pochłonęła mnie całkowicie. Akcja książki dzieje się w Białymstoku, kilka lat po II wojnie światowej. Do domu z syberyjskiej zsyłki wraca Miranda. Rzeczywistość, którą zastaje bardzo różni się od tej, którą zapamiętała. Nie ma już rodzinnego domu, zmarł jej ojciec. Nie może dojść do porozumienia ze swoją matką. A przyczyną konfliktów między kobietami jest brak szczerości. Nie mówią sobie do końca o wydarzeniach jakie miały miejsce na Syberii, ani jakich tragedii doświadczyła matka, która okres wojny przeżyła w Białymstoku. Kobiety małymi krokami, nawiązują nową więź, zaczynają ze sobą rozmawiać. Zbliża je również do siebie walka o zdrowie bardzo chorego braciszka Mirandy, Januszka. Książka warta przeczytania, bardzo dobrze przedstawione tło historyczne okresu II wojny światowej i lat zaraz po niej. Tak samo klimat powojennego...

książek: 2639
beata | 2017-11-25
Na półkach: Lektury m. M., Przeczytane, 2017
Przeczytana: 25 listopada 2017

Zaskoczenie. Bardzo pozytywne.

Autorka sprawiła, że poczułam coś na kształt dumy. Że książka z serii „kobiety to czytają” jest książką mądrą. Że książkę z serii „kobiety to czytają” napisała kobieta mądra. Z należytym przygotowaniem do tematu, z szacunkiem do ludzi, którzy przeżyli wojenne traumy, którzy muszą żyć ze świadomością upodlenia, którego zaznali i podłości, których się dopuścili… Że podczas lektury nie czułam się zażenowana z powodu poziomu prowadzonej opowieści, tanich emocji, sprawdzonych chwytów na wywołanie wzruszenia czytelniczek, nie czułam poirytowania próbując doszukać się jakiegokolwiek innego, niż pieniądze czy zobowiązania wobec wydawcy, sensu napisania danej powieści.

„Odzyskać utracone” to opowieść powstała w oparciu o strzępy rodzinnych wspomnień, o materiały dokumentalne dotyczące opisywanych czasów i miejsc oraz o wyobraźnię autorki.

Tematycznie: jeden z cięższych kalibrów. Wpływ okrucieństwa wojny na życie tych, którzy przeżyli. I w losach głównych...

książek: 5994
kajsa | 2017-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2017

Każdy z Polaków ma w swojej rodzinie jakąś bolesną historię związaną z II wojną światową.Ta,przedstawiona przez Katarzynę Kołczewską,pełna jest dramatyzmu i trudnych przeżyć.
W 1940r.trzynastoletnia Miranda wraz z siostrą i babcią została zesłana przez Sowietów na Syberię.Po 10 latach wraca do rodzinnego Białegostoku,do domu,którego nie ma.Wraca do matki,którą obarcza winą za swe cierpienia oraz śmierć ojca i najbliższych.Ich wzajemne relacje są szorstkie i bardzo chłodne.I pewnie długo takie by były,gdyby nie obecność w domu młodszego,bardzo chorego brata. Chłopiec staje się swego rodzaju spoiwem,ma zbawienny wpływ na obie kobiety.
Mam problem z oceną tej książki.Sama historia jest przejmująca,smutna i jednocześnie w pewien sposób krzepiąca,ale mimo to nie potrafiła mnie wzruszyć.Moje zastrzeżenia wzbudził język powieści,jakiś taki toporny,szorstki, wyprany z emocji.A przecież Katarzyna Kołczewska w swoim lierackim debiucie pokazała,że dzięki narracji potrafi chwytać czytelnika za...

książek: 1214
Tatiasza Aleksiej | 2017-09-13

Rewelacyjna książka, przeczytała się jakby sama...
II wojna światowa, wygnanie, Sybir, gwałty, głód, tyle krzywd, niesprawiedliwości, bólu, okrucieństwa...
Matka i córka, tak bardzo poranione przez okrutne czasy w których przyszło im żyć... Czy odnajdą siebie? Czy odzyskają utracone?
Piękna, polecam :)

książek: 2384

Historia dziewczyny i jej rodziny, które doświadczyły koszmaru wojny. Historia jakich zapewne było wiele w historii naszego kraju.
W losy bohaterki zostały wpisane te przeżycia dziewczyn, które musiały przeżyć zesłanie i prace w łagrach, koszmaru gwałtów oraz prób powrotu do życia w realiach powojennych.

Tytułowe "odzyskać utracone" to nic innego, jak próba odzyskania godności przez młodą kobietę, odzyskanie miłości córki i matki oraz miłości...

Polecam!

zobacz kolejne z 1030 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd