Dzielnym będzie przebaczone

Tłumaczenie: Bohdan Maliborski
Wydawnictwo: Świat Książki
Everyone Brave Is Forgiven
ALEX

Znakomita lektura, luźno nawiązująca do opowieści wojennych dziadków autora, na nowo opisuje brutalne realia wojny, przenikliwie ukazując ich dewastujący wpływ na ludzką psychikę. “Daily Mail” Wybucha II wojna światowa. Mary North odkłada ukończenie edukacji na później, przyjeżdża do siedziby War Office i zgłasza się na ochotnika, by służyć ojczyźnie. Bystra i odważna Mary jest przekonana,...

“Daily Mail”

Wybucha II wojna światowa. Mary North odkłada ukończenie edukacji na później, przyjeżdża do siedziby War Office i zgłasza się na ochotnika, by służyć ojczyźnie. Bystra i odważna Mary jest przekonana, że będzie świetnym szpiegiem. Gdy, ku swojemu zaskoczeniu, zostaje nauczycielką, decyduje się walczyć z uprzedzeniami, by chronić dzieci, o których istnieniu społeczeństwo chętnie by zapomniało.

Tom Shaw postanawia odpuścić sobie wojnę - póki jego współlokator, Alistair, nieoczekiwanie nie zgłosi się do wojska i nie stanie się jasne, że konflikt zbrojny jest nieunikniony.

Kiedy Mary poznaje Alistaira, tematem równie ważnym, co wojna, staje się miłość, która wystawi ich na ciężką próbę. Mary, Tom i Alistair poznają smak przemocy, namiętności, przyjaźni i zdrady.

Ta zabawna, a jednocześnie przejmująca książka łączy słabo znane epizody historii z opowieścią o wielkiej miłości i przekonuje, że największy wpływ mają na nas osobiste cierpienia, codzienne potyczki i tryumfy.

___
Epicki romans z historycznymi wydarzeniami w tle, opisany z taką swadą, jakby zdarzył się tydzień temu
Alice O’Keefe, „Book of the Month”, „The Bookseller”

Wstrząsająca i wzruszająca powieść umiejętnie łącząca gorący romans z mrocznymi i brutalnymi realiami wojny. W tej narracji wojna to zjawisko złożone, wywołujące podziały i nieodparcie realne
"The List”

Porywający język, angielski humor i wrażliwość… Cleave szkicuje wyrazisty portret tych, którzy walczyli i tych, którzy pozostali w kraju
"People” (Book of the Week)

Zręcznie skonstruowana i frapująca… nostalgiczna i gorzko-słodka.
„Library Journal”

Z pewnością będzie to kolejna ukochana książka o II wojnie światowej
Erin Kodicek, Amazon (A Best Book of May 2016)

Zdecydowanie najciekawsza z jego dotychczasowych powieści
"Esquire”, ranking 10 najlepszych powieści 2016 roku

Dzielnym będzie przebaczone trafiło na wysokie miejsca list bestsellerów „New York Timesa” oraz „Evening Standard”, a prawa do publikacji powieści sprzedano do kilkunastu krajów.
„Guardian”, „Washington Post” i „New York Times” uznały ją za jeden z najbardziej wyczekiwanych tytułów 2016 roku.

Poprzednia powieść Chrisa Cleave’a Między nami (Świat Książki, 2012) odniosła ogromny sukces zarówno w Wielkiej Brytanii jak i na całym świecie, zajmując pierwsze miejsce na liście bestsellerów „New York Timesa”.
Chris mieszka w Londynie z żoną i trójką dzieci.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

Powieść „Dzielnym będzie przebaczone” jest literacką fikcją, zainspirowaną losami dziadka autora. Wojna, przyjaźń i miłość to dominujące problemy, z jakimi muszą zmagać się bohaterowie.

Chris Cleave twierdzi, że nigdy nie napisałby tej książki, gdyby nie rodzinne historie i wspomnienia bliskich, którzy przeżyli drugą wojnę światową. Niektóre wydarzenia i postaci stały się inspiracją do stworzenia interesującej fabuły, która trzyma czytelnika w napięciu do ostatnich stron.

Główni bohaterowie są młodymi ludźmi, którym wybuch wojny przewraca życie do góry nogami.
Mary North pochodzi z tzw. dobrej rodziny z licznymi koneksjami. Jej decyzja o wstąpieniu do organizacji niosącej pomoc dzieciom jest dla bliskich szokiem, tym bardziej, że młoda kobieta zajmuje się uczniami upośledzonymi umysłowo lub z innych przyczyn uznanymi za wyrzutki.
Tom Shaw to mężczyzna, który pomaga Mary zdobyć pracę. Początkowo nie zamierza wikłać się w wojnę, gdyż uważa, że potrwa...

Książkomaniacy | 2017-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2017

ksiazkomaniacyrecenzje.blogspot.com

Wciągająca i refleksyjna historia miłości pokazana w tle wojennej zawieruchy. Anglia. Rok 1939. Mary North, dziewczyna z dobrego londyńskiego domu na wieść o wybuchu wojny postanawia odmienić swoje dotychczasowe życie. Odkłada naukę na później i zgłasza się do War Office, by jako ochotniczka służyć ojczyźnie. Chce zostać szpiegiem, ale los ma wobec niej swoje plany. Dostaje posadę nauczycielki i zostaje przydzielona do pracy z niepełnosprawnymi dziećmi, które nie znalazły schronienia na wsi. Te odtrącone przez bliskich istoty znajdują swoje miejsce przy boku Mary. To ona walcząc z uprzedzeniami, spędza z nimi każdy swój wolny dzień. Dba o ich dobro, bezpieczeństwo, rozwój intelektualny i kulturalny.

„Miłość, nie jest karkołomnym skokiem z mostu i nie żarem fajerwerków, tylko pokorną zgodą na przyjęcie wyciągniętej reki, nim zgaśnie niebo".

W pracy Mary poznaje Toma Shawa, młodego dyrektora oświaty. Relacje zawodowe szybko przenoszą się na...

Justyśka | 2017-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2017

Styl autora zainspirowanego wspomnieniami bliskich jest przystępny. Czytało mi się momentami bardzo ciężko, cóż dużo mówić opisy, opisy, opisy. Jeśli, ktoś nie interesuje się aż tak historią, to będzie to albo uczące, albo wkurzające. Mnie niektóre rzeczy ciekawiły, niektóre dobijały. Dialogi były krótkie, ale czasem się gubiłam, kto co powiedział. Mamy tutaj porównania oraz przypisy.

Akcja jest ciekawa. Pokazuje nam działania wojenne, ale i życie ludzi w czasie tych wydarzeń. Mamy tutaj zamiast rozdziałów podział na miesiące i rok. Patrzymy jak przez ten czas zmieniają się bohaterowie i wojna. Akcja nie pędzi, raczej wszystko jest wyważone, a zdarzenia zazębiają się dając nam ogólny zarys fabuły.

Bohaterowie są różni, ale dobrze nam przedstawieni. Obdarzeni są silnymi emocjami, które oddziałują na czytelnika.

Mary, zawsze dostawała to czego chciała, nie bała się walczyć o równość wśród dzieci. I tam gdzie ludzie byli źle nastawieni do czarnoskórych, Mary widziała w...

kinga | 2017-06-16

Wera | 2017-06-24
ania6899 | 2017-06-24
Martyna2349 | 2017-06-23
Patronaty tygodnia

Wykwintna proza o Patricku Melrose i jego relacji z despotycznym ojcem, historia psychopatycznego Ogrodnika i jego kolekcji motyli oraz – to tylko niektóre z książek, które w najbliższych dniach ukażą się pod naszym patronatem. Sprawdźcie, jakie tytuły znajdziecie w księgarniach!