Dzielnym będzie przebaczone

Świat Książki
2017-06-14
2017-06-14
Bohdan Maliborski
II wojna światowa literatura angielska miłość odwaga powieść obyczajowa relacje damsko-męskie romans Wielka Brytania wojenna rzeczywistość zdrada

Miłość w rytmie bomb

Przede wszystkim na uwagę zasługuje język, którym posługuje się autor - cięty i nierzadko dowcipny nawet pomimo okrucieństwa wojny. Obserwacje bohaterów są bystre i żywe, czasami wręcz brutalne. Na pewno jest to nietuzinkowa pozycja, ale cieszę się, że udało mi się na nią trafić - swoją drogą zupełnie przez przypadek.

Opinie o tej książce nie są zbyt pochlebne i zastanawiałam się czy po nią w ogóle sięgać..
Jednak stwierdziłam że skoro już ją mam to spróbuję. Może będzie lepsza niż faktycznie o niej mówią.

Na pewno jest specyficzna. Wojna pokazana inaczej. Inne zachowania i przeżycia ludzi inne emocje niż zwykle w takich książkach. Ale na pewno nie jest o tym że ludzie "cieszą się wojną" jak gdzieś przeczytałam.

Początek był irytujący. Ciągłe skakanie w czasie. Kawałek tej historii kawałek tej. Jak już zdążyłam się w coś zagłębić to był przeskok. W końcu nie widziałam o czym jest ta książka i tak naprawdę co jest jest głównym zamysłem i prawie doszłam do wniosku że faktycznie jest kiepska.
Ale gdzieś w połowie zaczęło się wszystko bardziej klarować i układać. Historia zaczęła być bardziej zrozumiała i płynna. I ta druga część podobała mi się znacznie bardziej.

I moim zdaniem ta historia jest o tym jak ludzie próbowali żyć normalnie (o ile można tak powiedzieć) i starali się cieszyć się tym co mieli podczas wojny. Starali się jakoś "uzwyklac unormalniac" ten tragiczny czas. Mieć jakieś relacje i po prostu żyć. Marry cieszyła nauka dzieci... Żołnierzy przy życiu trzymały listy od rodziny od ukochanych dzięki temu nie wariowali. Dzięki nim wiedzieli że oprócz wojny istnieje ten wcześniejszy lepszy świat. Po prostu próbowali być i żyć. Chociaż każdy przeszedł jednak jakieś załamanie.. spotkało ich po drodze coś złego to finalnie dążyli do tego by być szczęśliwym i iść do przodu pomimo złych czasów.

Ta pozycja nie urzekła mnie ani nie była rewelacyjna. Jednak uważam że warto ją przeczytać aby zobaczyć wojnę z innej strony i unikatowy sposob jej przedstawienia.

I koniecznie przeczytajcie notkę od autora. Uważam że wiele wnosi do całości i jest ważna !

Niesamowicie irytujący bohaterowie, nie jestem w stanie skończyć tej książki przez nich. Rozumiem że każda osoba inaczej reaguje na wojnę, ale w wielu momentach miałam wrażenie, że odczuwają te sytuację jako coś egzotycznego, fajnego i jako coś co daje im rozrywkę 🤷🏻‍♀️ dialogi też było dla mnie bardzo płytkie, wymuszane i po prostu glupie, byłam bardzo zażenowana. Wątek miłosny Toma i Mary dla mnie bardzo słaby, zero chemii, nie wiem jak to się dalej potoczyło bo utknęłam w połowie. Mogłabym się jeszcze przyczepić do klimatu książki, bo lat 40 nie czułam tam wcale. Do tego wątek z osobami ciemnoskórymi, okropny rasizm, wiem, że może autor chciał pokazać realia tamtych czasów, ale ja tego nie umiałam strawić. Książka wywołała u mnie masę frustracji i nic innego z niej nie potrafię wyciągnąć.

Mam szczerze trudność z ocenieniem tej książki, ponieważ z jednej strony nie można powiedzieć, że jest wybitna, ale z drugiej czy codzienność w czasie wojny mogła być w jakimkolwiek stopniu wybitna? Muszę przyznać, że im bliżej końca książki byłam tym czułam się trochę bardziej znużona i mogę na to spojrzeć z dwóch perspektyw. Albo z perspektywy, po prostu czytelnika, który chce zwrotów akcji, emocji, napięcia albo z perspektywy "świadomego czytelnika", który zdaje sobie sprawę, że mamy tu do czynienia z historią "zwykłych" ludzi, którzy z każdym rokiem trwania wojny też byli nią coraz bardziej znużeni. Uważam, że klimat wojny jest dobrze oddany, autor ukazuje i sytuację na froncie i wśród cywili. Mam jednak poczucie, że czegoś mi w tej książce zabrakło i trudno mi powiedzieć nawet czego. Być może to brak emocji, uczuć? Jakaś taka apatia? Ale z drugiej strony, wojna to nie miejsce na wzniosłe okazywanie uczuć, tylko życie tu i teraz. Samo zakończenie było dla mnie trochę zaskakujące, bo spodziewałam się czegoś zupełnie innego, bardziej może górnolotnego? Ale mam świadomość, że dla wielu koniec wojny tak naprawdę nigdy nie nastąpił, bo została ona z nimi na zawsze.

Wojna opisana nie w sposób pełen okrucieństwa i bestialstwa, ale jako niemy krzyk utraconych najbliższych, zburzonych domów, niemocy ludzkiej wobec rozrachunków politycznych...
Autor przedstawia historię miłości, obrazy wojny, walkę o równe traktowanie i pisze o tym ze znajomością rzeczy.
Jednak nie mogłam się wczuć w postać Mary, coś mnie w niej nie przekonywało. A dodatkowo zakończenie w stylu, za którym nie przepadam (chciałoby się spytać autora: "Serio, tak to się skończyło?").

Napisana całkiem przystępnym językiem, wciągająca i momentami trzymająca w napięciu i wzruszająca.

W sumie takie czytadło historyczno - romantyczne, ale to całkiem fajnie skonstruowana i dość wciągająca historia.

Pisałam Wam innej książce tego autora - "Między nami", która zrobiła na mnie duże wrażenie. Dlatego postanowiłam sięgnąć po inne jego powieści.
"Dzielnym będzie przebaczone", napisana osiem lat po "Między nami", to zupełnie inny temat, zupełnie inne czasy, zupełnie inny główny problem, ale obie książki mówią o tym samym - o "czarnych" w UK.
Aż wyguglałam zdjęcie autora, by sprawdzić kolor jego skóry, bo widać, że ten problem bardzo leży mu na sercu i podchodzi do niego w ciekawy sposób - dość wyjątkowy, bo bez przerysowań.
Podoba mi się, jak o tym opowiada.
Ale książka nie jest o rasizmie, jest o wojnie. Konkretnie o II wojnie światowej widzianej oczami Londyńczyków i Brytyjczyków. Dla nas, Polaków, podwójnie ciekawa, bo możemy skonfrontować z naszym widzeniem II wojny.
Mocna rzecz, choć nie epatuje okrucieństwem i chyba właśnie dlatego jest taka dobra. Warto po nią sięgnąć.
Tylko nie warto czytać opisów na okładce ani tych z przodu ani tych z tyłu. Zdecydowanie nie warto. Chyba "The Daily Mail" był najbliższy prawdy. Opis polskiego wydawcy nadaje się wyłącznie do kosza. Dobrze, że nie przeczytałam go przed lekturą. To powinno być karalne.
Książka nie jest ani "olśniewająca" ani "śmiała i odważna", a już na pewno nie jest "zabawna", jak sugeruje polski wydawca. Nie jest też "opowieścią o wielkiej miłości", choć miłość jest w tej książce obecna w wielu aspektach i odsłonach.
Zresztą, co ja Wam będę opowiadać. NIE czytajcie opisów, przeczytajcie książkę. Warto.

Aż wyguglałam zdjęcie autora, by...

Świetnie napisana historia miłości w czasie wojny. Jednak zupełnie inna historia, niż mogłam sobie wyobrazić, nie tak oczywista. Cudowne dialogi.Wiele momentów by zastanowić się nad życiem. Polecam.

Poruszająca, wzruszająca. Zmusza do przemyśleń i zastanowienia się nad swoim życiem.

• II wojna światowa