Dzielnym będzie przebaczone

Tłumaczenie: Bohdan Maliborski
Wydawnictwo: Świat Książki
Everyone Brave Is Forgiven
ALEX

Znakomita lektura, luźno nawiązująca do opowieści wojennych dziadków autora, na nowo opisuje brutalne realia wojny, przenikliwie ukazując ich dewastujący wpływ na ludzką psychikę. “Daily Mail” Wybucha II wojna światowa. Mary North odkłada ukończenie edukacji na później, przyjeżdża do siedziby War Office i zgłasza się na ochotnika, by służyć ojczyźnie. Bystra i odważna Mary jest przekonana,...

“Daily Mail”

Wybucha II wojna światowa. Mary North odkłada ukończenie edukacji na później, przyjeżdża do siedziby War Office i zgłasza się na ochotnika, by służyć ojczyźnie. Bystra i odważna Mary jest przekonana, że będzie świetnym szpiegiem. Gdy, ku swojemu zaskoczeniu, zostaje nauczycielką, decyduje się walczyć z uprzedzeniami, by chronić dzieci, o których istnieniu społeczeństwo chętnie by zapomniało.

Tom Shaw postanawia odpuścić sobie wojnę - póki jego współlokator, Alistair, nieoczekiwanie nie zgłosi się do wojska i nie stanie się jasne, że konflikt zbrojny jest nieunikniony.

Kiedy Mary poznaje Alistaira, tematem równie ważnym, co wojna, staje się miłość, która wystawi ich na ciężką próbę. Mary, Tom i Alistair poznają smak przemocy, namiętności, przyjaźni i zdrady.

Ta zabawna, a jednocześnie przejmująca książka łączy słabo znane epizody historii z opowieścią o wielkiej miłości i przekonuje, że największy wpływ mają na nas osobiste cierpienia, codzienne potyczki i tryumfy.

___
Epicki romans z historycznymi wydarzeniami w tle, opisany z taką swadą, jakby zdarzył się tydzień temu
Alice O’Keefe, „Book of the Month”, „The Bookseller”

Wstrząsająca i wzruszająca powieść umiejętnie łącząca gorący romans z mrocznymi i brutalnymi realiami wojny. W tej narracji wojna to zjawisko złożone, wywołujące podziały i nieodparcie realne
"The List”

Porywający język, angielski humor i wrażliwość… Cleave szkicuje wyrazisty portret tych, którzy walczyli i tych, którzy pozostali w kraju
"People” (Book of the Week)

Zręcznie skonstruowana i frapująca… nostalgiczna i gorzko-słodka.
„Library Journal”

Z pewnością będzie to kolejna ukochana książka o II wojnie światowej
Erin Kodicek, Amazon (A Best Book of May 2016)

Zdecydowanie najciekawsza z jego dotychczasowych powieści
"Esquire”, ranking 10 najlepszych powieści 2016 roku

Dzielnym będzie przebaczone trafiło na wysokie miejsca list bestsellerów „New York Timesa” oraz „Evening Standard”, a prawa do publikacji powieści sprzedano do kilkunastu krajów.
„Guardian”, „Washington Post” i „New York Times” uznały ją za jeden z najbardziej wyczekiwanych tytułów 2016 roku.

Poprzednia powieść Chrisa Cleave’a Między nami (Świat Książki, 2012) odniosła ogromny sukces zarówno w Wielkiej Brytanii jak i na całym świecie, zajmując pierwsze miejsce na liście bestsellerów „New York Timesa”.
Chris mieszka w Londynie z żoną i trójką dzieci.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Malwina książek: 1047

Miłość w rytmie bomb

Chociaż „Dzielnym będzie przebaczone” to dopiero trzecia książka Chrisa Cleave’a już można powiedzieć, że autor słynie z poruszania trudnych tematów. Jego debiut, „Drogi Osamo” (zekranizowany zresztą w 2008 roku) poruszał problem islamskiego terroryzmu, a wydane w 2012 głośne „Między nami” dotykało kwestii rasizmu. Tym razem brytyjski autor wziął na warsztat temat nieco odleglejszy w czasie, a mianowicie II wojną światową, ale i do tego – chciałoby się powiedzieć oklepanego już – tematu ma swoje interesujące, wyjątkowe podejście.

Fabuła powieści splata losy czterech osób zamieszkujących Londyn znajdujący się u progu wojny. Mary North, osiemnastolatka z dobrego domu, córka polityka, zgłasza się na ochotnika do War Office, by służyć ojczyźnie. Ku swojemu zaskoczeniu zostaje nie szpiegiem, tak jak chciała, ale nauczycielką. I równie zaskakujące dla niej samej jest to jak bardzo się w swoją rolę zaangażuje. Kiedy szkoły z powodu wojny zostają zamknięte, a dzieci ewakuowane na wieś, ona chce uczyć tych nielicznych, którzy zostali, w tym ciemnoskórego Zachary’ego. Los chce, że Mary poznaje pracującego w kuratorium oświaty Toma. Tom załatwia Mary nie tylko pracę, ale i szybko zdobywa jej serce i mimo dzielącego ich statusu społecznego zostają parą. Wkrótce dziewczyna planuje, by zeswatać swoją najlepszą przyjaciółkę, Hildę, z przyjacielem Toma, Allistairem, który nieoczekiwanie zaciągnął się do wojska. A potem przychodzi jeden dzień, który wszystko zmienia i obraca wszystkie plany tej czwórki w niwecz. Coś się kończy, a coś się zaczyna. Z czwórki zostaje trójka, trójka, która musi się pozbierać i która będzie musiała przetrwać kolejne ciężkie próby.

W zasadzie książka Cleave’a nie wyróżnia się spośród innych książek o wojnie – ani nie odkrywa jakichś nowych faktów ani nie jest szczególnie brutalna, nie epatuje też seksem ani kontrowersjami – można by powiedzieć, że jest jedną z wielu podobnych powieści tego typu. W tej zwyczajności tkwi jednak jej urok. Bohaterami „Dzielnym będzie przebaczone” są zwykli ludzie, którym wojna całkowicie wywróciła życie do góry nogami. Znakomicie Cleave ukazał wpływ wojny na ich psychikę i na łączące ich relacje. Dla milionów osób, obywateli wojna nie jest konfliktem politycznym, w którym liczą się jakiekolwiek ideały i w którym chodzi o to, które państwo będzie górą. Wojna to dla ludzi codzienne utrapienia, osobiste cierpienia, strach, obawy i ryzyko, a ostatecznie walka o przetrwanie – dla zwykłych ludzi liczy się to, co tu i teraz, a nie to, czy udało się wygrać na froncie. Bo wojna to zjawisko złożone i każdego doświadcza w inny sposób, ale zawsze zostawia po sobie ślad w głowach i sercach ludzi. Cleave pokazuje najbardziej nieprzewidywalne jej oblicza, sytuacje, w których w jednej sekundzie potrafi się zawalić czyjś świat i co najlepsze – czytelnik też dostaje przysłowiowym obuchem w łeb.

Chris Cleve przedstawia w swojej książce także mało znane epizody wojny, a mianowicie walki na Malcie, zainspirowany losami swojego dziadka, który brał udział w oblężeniu Malty. Z kolei jego drudzy dziadkowie, których wojna rozdzieliła na trzy lata, zainspirowali go do wprowadzenia do książki wątku epistolarnego. Bohaterowie książki – tak jak dziadkowie autora - wymieniają między sobą listy, które trzymają ich przy życiu, wlewają w ich serca nadzieję, piszą tak naprawdę historię ich romansu, który toczy się właściwie na odległość. Miłość i wojna nie od dziś splatają się w fabułach książek i filmów, ale czy w prawdziwym życiu powinny iść w parze? Zdaniem autora wielka (a nawet i ta mniejsza) miłość może uratować życie i trudno się z tym nie zgodzić.

Trzeba pochwalić Chrisa Cleave’a za cały koncept powieści, pomysł na fabułę i jej rozwój, błyskotliwe dialogi, co wszystko razem sprawia, że jego książkę po prostu znakomicie się czyta. To także zasługa humoru, którego w powieści nie brakuje, a który przełamuje powagę tematu i idealnie równoważy ciężar gatunkowy tej historii. Nie znaczy to jednak, że nie ma tu miejsca na refleksję, głębię i moralne dylematy. Słowa i czyny bohaterów poruszają, przejmuje to, na co nie mają wpływu i niepokoi myśl, że takie dramaty wciąż mają miejsce jeszcze w rożnych zakątkach świata. Kogo intryguje choćby sam tytuł powieści Cleave’a niech przeczyta „Dzielnym będzie przebaczone”, by dowiedzieć się, co znaczy być dzielnym podczas wojny i jak wiele można wybaczyć z jej powodu.

Malwina Sławińska

allison | 2017-06-13
Przeczytana: 12 czerwca 2017

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

Powieść „Dzielnym będzie przebaczone” jest literacką fikcją, zainspirowaną losami dziadka autora. Wojna, przyjaźń i miłość to dominujące problemy, z jakimi muszą zmagać się bohaterowie.

Chris Cleave twierdzi, że nigdy nie napisałby tej książki, gdyby nie rodzinne historie i wspomnienia bliskich, którzy przeżyli drugą wojnę światową. Niektóre wydarzenia i postaci stały się inspiracją do stworzenia interesującej fabuły, która trzyma czytelnika w napięciu do ostatnich stron.

Główni bohaterowie są młodymi ludźmi, którym wybuch wojny przewraca życie do góry nogami.
Mary North pochodzi z tzw. dobrej rodziny z licznymi koneksjami. Jej decyzja o wstąpieniu do organizacji niosącej pomoc dzieciom jest dla bliskich szokiem, tym bardziej, że młoda kobieta zajmuje się uczniami upośledzonymi umysłowo lub z innych przyczyn uznanymi za wyrzutki.
Tom Shaw to mężczyzna, który pomaga Mary zdobyć pracę. Początkowo nie zamierza wikłać się w wojnę, gdyż uważa, że potrwa...

Monka | 2017-07-08
Przeczytana: 03 lipca 2017

Powieść "Dzielnym będzie przebaczone" to fikcja literacka zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami z życia dziadków jej autora. Chris Cleave twierdzi, że ta książka nie powstałaby gdyby nie rodzinne opowieści i relacje jego najbliższych. Jako młodzi ludzi przeżyli oni koszmar II wojny światowej. Było to dla nich doświadczenie pokoleniowe, na pewno wywarło ogromny wpływ na rozwój ich życia oraz na system wartości, który musieli zbudować na nowo. W sposobie ich myślenia zaszły nieodwracalne zmiany. Prawdziwe wydarzenia i autentyczne osoby zatem stały się inspiracją do stworzenia intrygującej fabuły. Główne motywy tej książki to wojna, przyjaźń, miłość, odkupienie i wybaczenie. Wszystkie zgrabnie łączą się w jedną historię, napisaną z literackim wyczuciem. Autorowi tej książki udało się lekko i bez zbędnego patosu mówić o sprawach ważnych, trudnych i bolesnych. Stworzył on historię, w której główną rolę odgrywają zwykli ludzie postawieni przez los w sytuacji tragicznej, bardzo często...

Łukaszo | 2017-07-21

Wrzesień 1939 roku w Wielkiej Brytanii zaczyna się jak zwykle. Ludzie spacerują po parkach, piją klasyczną angielską herbatę przy eleganckich stolikach, śmieją się i plotkują. Sielankę coraz bardziej przerywają wieści wojenne, Hitler atakuję Polskę, po czym rusza na podbój zachodniej Europy. Życia młodziutkiej Mary North i dwójki przyjaciół Alistair'a i Toma zostaną na stale złączone, a każde z nich będzie musiało uporać się wieloma przeciwnościami z których nie wyjdą już takimi jakimi byli przed wojną.

Książkę tę odkryłem przypadkiem, postanowiłem zabrać ze sobą na urlop coś lekkiego, ale i interesującego fabularnie. Nie wiem czy może ja coś nie wyłapałem, ale powieść ta niespecjalnie mi przypadła do gustu, owszem nie można jej odmówić humoru i lekkości pióra autora, ale dla mnie jednak to troszkę za mało. Próbowałem wciągnąć się w opisywaną opowieść, utożsamić...

WielkiBuk | 2017-06-29
Przeczytana: czerwiec 2017

„Dzielnym będzie przebaczone” to historia odkupienia, ale też cierpkiego pogodzenia się z tym, co przyniesie los. Opowieść o wojnie, w której konflikt pozostaje konfliktem, ale nie można zapomnieć też o trywialnej niemal codzienności. O tym, że ktoś musi zaopiekować się dziećmi, ktoś musi iść do pracy, ktoś leczy się z kaca, a jeszcze trzeba pomyśleć o obiedzie i zdobyciu racji żywnościowych. Jest w tym sporo ironii, ale też sporo uroku, szczerych, niewymuszonych emocji i prostoty, która trafia do serca pozbawiona niepotrzebnego patosu, czy powielanych symboli. Chris Cleave potrafi opisać wojnę z perspektywy zwyczajnych zmagań, najprostszych uczuć, tęsknot, które działają na wyobraźnię niezależnie od epoki, niezależnie od klasy społecznej, w której przyszło nam żyć. Bo dobro i zło walczą i walczyć będą w nas od początku do końca świata.

„Mary powiodła wzrokiem po stolikach. Okryte białymi obrusami światy kręcące się po orbicie wokół żyrandola pośrodku Sali, a przy każdym jego...

Monika KanapaLiteracka | 2017-08-04
Na półkach: Na regale, Przeczytane, 2017
Przeczytana: 04 sierpnia 2017

Powieść Chrisa Cleave opowiada historię zwyczajnych ludzi, którzy o wojnie wiedzieli tylko tyle, ile przeczytali w książkach. Każde z nich na swój własny sposób stanęło z nią w szranki i idąc z dumnie uniesioną głową tak właściwie nie wiedzieli czego się spodziewać. Traktowali ją jak coś strasznego, coś, co dotknęło inne kraje, ale nie dotyczyło ich. Mieli swoje plany, ambicje, miłości i zobowiązania. Wszystkie spełzły na niczym w momencie, kiedy na Londyn spadła pierwsza bomba.

Rozpoczyna się ewakuacja dzieci i wywóz dzieł sztuki. Z dnia na dzień za oknem jawią się coraz bardziej mrożące krew w żyłach sceny. Domy, a nawet całe dzielnice zostają zrównane z ziemią, a z gruzów wykopywane są ciała ich mieszkańców. Jedynym sposobem, żeby nie ulec panice jest udawanie normalnego życia. Nie ugiąć się. Młodzi nie przestają się uśmiechać spotykając się w restauracjach. Mary postanawia zeswatać swoją najlepszą przyjaciółkę z Alistairem. Doskonale bawią się do momentu, w którym kolejny...

Książkomaniacy | 2017-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2017

ksiazkomaniacyrecenzje.blogspot.com

Wciągająca i refleksyjna historia miłości pokazana w tle wojennej zawieruchy. Anglia. Rok 1939. Mary North, dziewczyna z dobrego londyńskiego domu na wieść o wybuchu wojny postanawia odmienić swoje dotychczasowe życie. Odkłada naukę na później i zgłasza się do War Office, by jako ochotniczka służyć ojczyźnie. Chce zostać szpiegiem, ale los ma wobec niej swoje plany. Dostaje posadę nauczycielki i zostaje przydzielona do pracy z niepełnosprawnymi dziećmi, które nie znalazły schronienia na wsi. Te odtrącone przez bliskich istoty znajdują swoje miejsce przy boku Mary. To ona walcząc z uprzedzeniami, spędza z nimi każdy swój wolny dzień. Dba o ich dobro, bezpieczeństwo, rozwój intelektualny i kulturalny.

„Miłość, nie jest karkołomnym skokiem z mostu i nie żarem fajerwerków, tylko pokorną zgodą na przyjęcie wyciągniętej reki, nim zgaśnie niebo".

W pracy Mary poznaje Toma Shawa, młodego dyrektora oświaty. Relacje zawodowe szybko przenoszą się na...

Justyśka | 2017-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2017

Styl autora zainspirowanego wspomnieniami bliskich jest przystępny. Czytało mi się momentami bardzo ciężko, cóż dużo mówić opisy, opisy, opisy. Jeśli, ktoś nie interesuje się aż tak historią, to będzie to albo uczące, albo wkurzające. Mnie niektóre rzeczy ciekawiły, niektóre dobijały. Dialogi były krótkie, ale czasem się gubiłam, kto co powiedział. Mamy tutaj porównania oraz przypisy.

Akcja jest ciekawa. Pokazuje nam działania wojenne, ale i życie ludzi w czasie tych wydarzeń. Mamy tutaj zamiast rozdziałów podział na miesiące i rok. Patrzymy jak przez ten czas zmieniają się bohaterowie i wojna. Akcja nie pędzi, raczej wszystko jest wyważone, a zdarzenia zazębiają się dając nam ogólny zarys fabuły.

Bohaterowie są różni, ale dobrze nam przedstawieni. Obdarzeni są silnymi emocjami, które oddziałują na czytelnika.

Mary, zawsze dostawała to czego chciała, nie bała się walczyć o równość wśród dzieci. I tam gdzie ludzie byli źle nastawieni do czarnoskórych, Mary widziała w...

MoniS | 2018-06-05
Przeczytana: 04 czerwca 2018

Pięknie napisana jest ta książka. Warto przeczytać.

Utopia | 2017-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2017

"Wychowano mnie w przekonaniu, że wszystkim dzielnym będzie przebaczone, lecz podczas wojny odwaga tanieje i nie ma mody na współczucie."

Książka "Dzielnym będzie przebaczone" jest gorąco reklamowana przez entuzjastyczne fragmenty recenzji na okładce. Z opisu możemy się dowiedzieć, że książka opowiada o perypetiach Mary, Alistaira i Toma, którzy "poznają smak przemocy, namiętności, przyjaźni i zdrady". Muszę szczerze przyznać, że po tym opisie spodziewałam się zupełnie czegoś innego. Czy się zawiodłam?

Powieść skupia się głównie na perypetiach Mary, panny z bogatego domu oraz Alistaira, renowatora zabytków, który na ochotnika zaciąga się do wojska. Poznajemy ich perypetie w latach 1939 - 1942. Było to chyba moje pierwsze spotkanie z książką o II wojnie światowej, która opisuje losy ludzi z innego kraju. Nigdy się nad tym nie zastanawiałam, ale do tej pory myślałam o tej wojnie głównie w kontekście Polski. Zmiana perspektywy była bardzo interesująca. Niemniej jednak, trochę się...

blurppp | 2017-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2017

Recenzja pochodzi z bloga http://blurppp.com/blog/cris-cleave-dzielnym-bedzie-przebaczone/

Czego jak czego ale o książek o II Wojnie Światowej to nie księgarskiej półce nie brakuje. Przy takim wyborze nie dziwi, że zainteresowani tematem znajdą tam właściwie zawsze coś dla siebie. Większość publikacji, a mówię tylko o pozycjach fabularnych, to pozycja skupione na batalistyce, kolejna druga duża grupa to pozycje sensacyjne odkrywające tajniki „cichej wojny” czyli operacji szpiegowsko-wywiadowczych. Natomiast chyba trochę brakuje opowieści o zwykłych ludziach uwikłanych w wojenne szaleństwo. Na szczęście się to zmienia. W zeszłym roku ukazał się znakomity „Słowik” Kristin Hannah, a całkiem niedawno „Dzielnym będzie przebaczone” Crisa Cleave.
Tak już mam, że chciałbym wiedzieć jacy ludzie są naprawdę, a to można tylko zaobserwować w dwóch przypadkach kiedy są pijani lub gdy postawimy ich sytuacjach skrajnych. A czy istniej sytuacja bardziej skrajna niż wojna?
Pomysłem na tą książkę...