Chłopiec na szczycie góry

Wydawnictwo: Replika
The Boy At The Top Of The Mountain
Tomasz Misiak
giovanna

Autor bestsellerowego Chłopca w pasiastej piżamie po raz kolejny zaskakuje i wzrusza! Gdy mały Pierrot zostaje sierotą, musi opuścić swój dom w Paryżu i rozpocząć nowe życie ze swoją ciotką Beatrix - służącą w zamożnej austriackiej rodzinie. Jest rok 1935, a II wojna światowa zbliża się wielkimi krokami. Miejsce, do którego trafia chłopiec nie jest zwykłym domem, bowiem jest to Berghof,...

Gdy mały Pierrot zostaje sierotą, musi opuścić swój dom w Paryżu i rozpocząć nowe życie ze swoją ciotką Beatrix - służącą w zamożnej austriackiej rodzinie. Jest rok 1935, a II wojna światowa zbliża się wielkimi krokami. Miejsce, do którego trafia chłopiec nie jest zwykłym domem, bowiem jest to Berghof, rezydencja Adolfa Hitlera.
Pierrot szybko zostaje wzięty pod skrzydła Hitlera i wrzucony do coraz bardziej niebezpieczny nowy świat: świat terroru, tajemnic i zdrady, z którego nigdy nie będzie w stanie uciec…

źródło opisu: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=630

źródło okładki: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=630

Kiwi_Agnik | 2017-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2017

Krótka aczkolwiek bardzo treściwa, napisana prostym językiem, wzbudzająca refleksje, niezwykła powieść.

Autor jak zwykle porusza ważne aspekty życia; miłość, utratę i przywiązanie, oraz przemianę niewinnego i nieświadomego chłopca, w świadomego swoich zachowań i czynów młodzieńca; a obyło się bez patosu i dramaturgii.

Pochłaniałam z ogromną ciekawością każdą stronę i przeczytawszy całość stwierdzam, że za szybko się skończyła, ale za to na pewno pozostawiła po sobie trwały ślad.

Polecam.

allison | 2017-04-18
Przeczytana: 17 kwietnia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Chłopiec na szczycie góry" to książka piękna, wzruszająca, ale i przerażająca oraz na pewno dająca wiele do myślenia na temat zła, jakie można zrodzić w człowieku.

Autor z niezwykłą wrażliwością przedstawia proces dojrzewania tytułowego bohatera. Poznajemy go jako sześciolatka, który przed drugą wojną światową dorasta w przeciętnej francuskiej rodzinie. Rodzina jest niepełna, gdyż nie ma w niej już ojca, ale - jak na samym początku zaznacza narrator - to nic dziwnego, bo przecież wokół jest wiele dzieci, które mają tylko jednego z rodziców albo nie mają ich wcale.

Od początku losy Pierrota śledzi się z zapartym tchem. Sprawia to ujmująca narracja oraz ledwie wyczuwalne, a potem stopniowo narastające napięcie, które zapowiada jakieś zmiany w życiu bohatera.
Gdy zaczynają się one pojawiać, od lektury nie można się oderwać.
Czytelnik instynktownie wyczuwa czające się i nadchodzące powoli zło, zwłaszcza, że przedwojenny i wojenny czas sprzyja takiemu nastrojowi.

Opowieść o...

Dominiqe83 | 2017-03-06
Przeczytana: 04 marca 2017

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

„I w końcu on stwierdził, że ma historię do opowiedzenia; historię chłopca, który najpierw był przyzwoitym człowiekiem i miał serce przepełnione miłością, a potem został splugawiony przez władzę. Historię chłopca, który popełnił zbrodnie i musi teraz z nimi żyć do końca życia; skrzywdził ludzi, którzy go kochali, i przyczynił się do śmierci tych, którzy zawsze okazywali mu tylko dobroć; sprzeniewierzył się swemu prawu do własnego imienia i musi teraz przez resztę życia znów się go uczyć” – fragment książki.

Każda z przeczytanych przeze mnie dotąd książek Johna Boyne’a wywoływała u mnie poruszenie i wędrowała na listę istotnych pozycji w mojej czytelniczej karierze. Nie inaczej jest w przypadku najnowszej na polskim rynku powieści tego autora, która w regularnej sprzedaży będzie dostępna od 14 marca 2017 roku.

„Chłopiec na szczycie góry” to rozpisana na trzy akty historia małego Francuza – Pierrota, który w przeddzień wybuchu II Wojny Światowej zostaje...

mamaKa | 2017-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Zbliża się druga wojna światowa. W Paryżu mieszka chłopiec. Jego tata jest Niemcem, który zmaga się z demonami poprzedniej wojny. Ojciec jest brutalny i nadużywa alkoholu. Matka chłopca cierpi i usprawiedliwia rzeczywistość. Wkrótce chłopiec zostaje sam. Ma siedem lat. Traci rodziców i przyjaciela. Nawet ukochanego pieska. Trafia do sierocińca. A potem do cioci. Do Austrii.
Tak zaczyna się historia Pierrota Fischera. Opowieść, która poruszy każdego Czytelnika. Historia, która pokazuje jak bardzo można zatracić siebie, by zostać Kimś. Kimś, kto będzie musiał pamiętać, że wiedza o Złym i czynna akceptacja Zła, jest również Złem. Kimś, kto musi żyć ze świadomością, że wiedział i nic z tym nie zrobił. To przykład jak przeszłość wpływa na teraźniejszość, na nasze poglądy i postępowanie. Na to jak bardzo uwierzymy w to co inni chcą nam "sprzedać". Na szczęście dla chłopca znajdzie się osoba, która wie czym jest prawdziwa przyjaźń. Przesłanie do wszystkich, którzy chcą być ponad innymi w...

3telnikPL | 2017-03-14

Przemysław Garczyński :: 3telnik.pl » Potrójna przyjemność z czytania

* * * * * * * * * *

Ponad osiem lat temu, bo w lutym 2009 roku, zetknąłem się po raz pierwszy z „Chłopcem w pasiastej piżamie” Johna Boyne’a. Kiedy zatem dowiedziałem się, że ów tytuł doczekał się wznowienia, a przy okazji pojawiła się na naszym rynku kolejna książka tego autora, postanowiłem się z nią zapoznać jak najszybciej.

Pierrota poznajemy w niezbyt ciekawych z jego perspektywy okolicznościach. Jakiś czas temu stracił ojca – mężczyznę, który z jednej strony był dla niego autorytetem, z drugiej – znęcał się nad matką. Trudno stwierdzić, czy owa strata to zatem przekleństwo, czy błogosławieństwom z pewnością tym pierwszym okazuje się fakt, że wkrótce umiera także matka Pierrota.

Choc chłopiec liczy na to, ze zostanie przygarnięty przez matkę swojego najlepszego przyjaciela, małego Żyda o imieniu Anszel, kobieta nie ma środków i warunków, by zajmować się małym, francusko-niemieckim gojem. Pozostawiony...

Diane_Rose | 2017-03-04

Był taki moment kiedy zamknęłam książkę, jakieś 30 stron przed jej końcem i przez dłuższą chwilę zastanawiałam się czy chcę poznać jej zakończenie, czy jestem gotowa na to by je poznać i przetrawić, a później wrócić do porządku dziennego. Niewiele powieści jest w stanie to zrobić.

Chłopiec na szczycie góry, to opowieść o tym jak środowisko, w którym się wychowujemy, sposób wychowania i ideologia mogą zmienić każdego z nas w kogoś kim później będziemy się wstydzić być. Trudno oceniać działania Pierrot'a jako dobre, ale czy ktokolwiek z nas byłby skłonny obwiniać dziecko o to, że uwierzyło osobie, która dała jej schronienie, jedzenie, ubranie, namiastkę domu oraz wykształcenie? Czy Pierrot nie był zobowiązany podążać ślepo za taką osobą?

Ta historia zostawiła mnie z prawdziwym kacem książkowym, zresztą także moralnym. Chociaż nie chcę, to pewnie będę o niej myśleć przez wiele kolejnych dni. Nie poruszyła mnie tak jak historia "Chłopca w pasiastej piżamie", ale pozostawiła...

kodoga | 2017-03-26
Na półkach: Przeczytane, Legimi, 2017
Przeczytana: 26 marca 2017

Lekturę “Chłopca na szczycie góry” rozpoczynałam wiedząc o książce tylko tyle, że jest to kolejna powieść autora “Chłopca w pasiastej piżamie”. I bardzo dobrze że nie znałam żadnych szczegółów, bo dzięki temu odkrywając strona po stronie zamysł pisarza w pełni mogłam go docenić. Nie będę więc zdradzać żadnych szczegółów, żeby nie psuć nikomu lektury, dodam tylko, że ponownie motywem jest wojna i bardzo młody człowiek, oraz że ponownie ujęcie tematu jest nietuzinkowe.
Wciąga i przeraża. Zachęcam.

Czarno Biala | 2017-04-11

Myśli. Często podążają w jednym kierunku. Ideału. To on sprawia, że lądujemy w innym świecie. Naszym. To w nim bez reszty zapominamy o priorytetach, zamknięci w krzywym zwierciadle czasu próbujemy przekroczyć granice. Własne granice moralne... On je przekroczył i stał się Chłopcem na szczycie góry.

Zmęczony i zniecierpliwiony rozpoczyna nowe życie. Pierrot po stracie rodziców opuszcza Paryż i trafia pod skrzydła ciotki Beatrix. Nowy dom znajdujący się na szczycie góry to Berghof. Chłopiec z tygodnia na tydzień poznaje zwyczaje panujące w rezydencji Adolfa Hitlera, otoczony nowym światem, Pierrot wpada w sam środek zawiłych sytuacji.

Bezgranicznie anonimowi. Usiłowałam poznać ich wnętrze, które zanikało z pola czytelniczego widzenia. John Boyne stworzył bohaterów bezgranicznie anonimowych, pozbawionych głębszej malowniczej analizy. Ukształtował swój teatr osobowości na dość niskim poziomie, gdzie dane postacie nie do końca spełniają się w swoich rolach. On jeden. Pierrot....

rude_recenzuje | 2017-03-14
Na półkach: Przeczytane, Recenzenckie, 2017

__________________________________________

John Boyne i tym razem pozostaje przy tematyce wojennej, w której – jak się okazało po Chłopcu w pasiastej piżamie – świetnie się odnajduje. Tym razem zdecydował się na przedstawienie swojej fikcji literackiej z nieco innej strony, zwracając uwagę na inne elementy, ale nie podkreślając ich tak mocno, jak zrobił to poprzednim razem.
Bohaterem głównym bohaterem jest kilkuletni chłopiec, który traci swoich rodziców i pozostaje niemal sam jak palec. Gdyby nie rodzina jego najlepszego przyjaciela miałby poważny problem, jednak dzięki nim jakoś odnajduje się w rzeczywistości. Odesłany do sierocińca zostaje poddany próbie wytrzymałości psychicznej i fizycznej – zaczynają się drwiny, okazywanie wyższości i gnębienie mniejszych i słabszych – jednak i tym razem okazuje się, że chłopak świetnie sobie radzi, że potrafi dostosować się do panującej sytuacji, mimo...

Kosz_z_Książkami | 2017-03-10

Chłopiec na szczycie góry – splugawić niewinność

Chłopiec na szczycie góry to, niedostępna do tej pory w Polsce, powieść autora znanego przede wszystkim za sprawą Chłopca w pasiastej piżamie, który poruszył miliony czytelników i widzów, za sprawą świetnego filmu. Nie potrzebowałam większej zachęty, by rozpocząć lekturę, zwłaszcza, że uzyskałam możliwość zapoznania się z powieścią jeszcze przed oficjalną premierą. I już teraz mogę Was zapewnić, że John Boyne po raz kolejny zaskakuje i wzrusza. Serdecznie zapraszam do lektury przedpremierowej recenzji i zachęcam do wyczekiwania na przyszły wtorek, kiedy to książka zagości na półkach księgarni.

Mały Pierrot nie miał łatwego życia. Wszystkie jego problemy zaczęły się w momencie, gdy jego ojciec – były żołnierz niemiecki, nie potrafiąc poradzić sobie z prześladującymi go wspomnieniami z wojny zaczyna coraz więcej pić i dopuszcza się coraz gorszych czynów wobec swojej żony i matki chłopca – francuski. Odmienne poglądy polityczne i...

Patronaty tygodnia

Mroczny thriller o miłosnym trójkącie, kolejny kryminał Remigiusza Mroza, debiutancka powieść, która odniosła niebywały sukces nad Sekwaną, portret odkrywcy zaginionej stolicy Majów i człowieka, który wybierał się na Księżyc – to tylko niektóre z historii, które znajdziecie w książkach mających premierę w najbliższych dniach. Jakich tytułów warto szukać w księgarniach? Sprawdźcie!