Chłopiec na szczycie góry

Wydawnictwo: Replika
The Boy At The Top Of The Mountain
historyczna
giovanna

Autor bestsellerowego Chłopca w pasiastej piżamie po raz kolejny zaskakuje i wzrusza! Gdy mały Pierrot zostaje sierotą, musi opuścić swój dom w Paryżu i rozpocząć nowe życie ze swoją ciotką Beatrix - służącą w zamożnej austriackiej rodzinie. Jest rok 1935, a II wojna światowa zbliża się wielkimi krokami. Miejsce, do którego trafia chłopiec nie jest zwykłym domem, bowiem jest to Berghof,...

Gdy mały Pierrot zostaje sierotą, musi opuścić swój dom w Paryżu i rozpocząć nowe życie ze swoją ciotką Beatrix - służącą w zamożnej austriackiej rodzinie. Jest rok 1935, a II wojna światowa zbliża się wielkimi krokami. Miejsce, do którego trafia chłopiec nie jest zwykłym domem, bowiem jest to Berghof, rezydencja Adolfa Hitlera.
Pierrot szybko zostaje wzięty pod skrzydła Hitlera i wrzucony do coraz bardziej niebezpieczny nowy świat: świat terroru, tajemnic i zdrady, z którego nigdy nie będzie w stanie uciec…

źródło opisu: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=630

źródło okładki: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=630

Oficjalna recenzja
Monika książek: 950

Uczeń zła

Wierzę, że człowiek rodzi się niewinny. Wszystko, co później w życiu mu się przytrafia, kształtuje w nim osobę, którą się staje. Wychowanie, otoczenie i wszystkie zewnętrzne okoliczności, zakorzeniają jeden punkt widzenia, który niekiedy zaciera granicę między dobrem a złem. Bo czy można jednoznacznie zdefiniować dobro? Czy można określić, że coś jest dobre, nawet gdy inni krzyczą, że jest to złe? Prawda zależy od doradcy, którego posiadamy. I przekonań, które poprzez poglądy naszego doradcy, zostały nam wpojone.

John Boyne sięgał już nie raz po motyw niewinności chłopca, która zderza się z cienką granicą między dobrem a złem. Wydaje się to być aspekt, który nieustannie go nurtuje, do którego w swoich powieściach próbuje się zbliżyć. W „Chłopcu w pasiastej piżamie” analizował temat na przykładzie dwóch chłopców należących do dwóch różnych światów (być może światów dobra i zła), a ostatecznie będących po prostu dwojgiem małych dzieci. W „Chłopcu na szczycie góry” idzie o krok dalej. Punktem wyjścia jest tu chłopiec czysty jak biała kartka – niewinny i dobry, który trafia na bardzo złego nauczyciela. I być może nie najciekawszym motywem książki, ale pomysłem przynoszącym największą siłę rażenia jest fakt, że jego doradca jest jednoznacznie określany jako jeden z najgorszych ludzi w historii świata.

Bohaterem jest chłopiec o imieniu Pierrot. Dorasta w Paryżu, wychowując się w cieniu ojca Niemca, boleśnie przeżywającego swój udział w I wojnie światowej, oraz ciepłej i troskliwej matki Francuski. Pierrot jest dobrym chłopcem, któremu wpojono fundamentalne wartości. Umie dokonać wyważonej oceny, umie być życzliwy dla ludzi. Jego najlepszy przyjaciel – niemowa Żyd, z którego inni koledzy się śmieją, umie w Pierrocie odnaleźć dobroć i bezinteresowność.

Jednak życie Pierrota nie jest łatwe, zwłaszcza gdy umiera jego ojciec. Diametralnie zmienia się, gdy ginie jego matka. Sierota nie może wybrać życia, które chciałby mieć – pozostania z najlepszym przyjacielem, nie porzucania ukochanego psa. Jest jednak ciotka Beatrix, siostra jego zmarłego ojca, która go odnajduje i, mimo że nie widzieli się nigdy w życiu, zabiera go do austriackiego domu, w którym służy, by otoczyć Pierrota opieką. Pieter, bo tak brzmi jego nowe, austriackie imię, nie trafia do jednak zwykłego domu. Beatrix jest bowiem służącą w wielkim domu na szczycie góry, w rezydencji Berghof, a panem, z którym Pieter rychło się spotyka, jest Adolf Hitler.

Czytelniczą ucztą są sceny, gdy John Boyne wprowadza historyczne postaci, jak Evę Braun, Leni Riefenstahl, księcia Windsoru – Edwarda VIII oraz nazistowskich dygnitarzy, na czele z Goeringiem czy Goebbelsem. Jednak największym walorem książki jest sposób, w jaki Boyne pokazuje zmianę w samym Pierrocie (symbolizowaną poprzez zmianą imienia). Fuhrer bierze go pod swoje skrzydła. Z początku traktuje go jako zwykłe dziecko służącej, lecz stopniowo coraz bardziej zmienia do niego swój stosunek, jak do ucznia, które może kształtować według własnego upodobania. Chłopiec z początku słucha jego słów z przestrachem i wewnętrznym sprzeciwem. Jednak wychowanie dziecka i silne oddziaływanie jego wpływowego doradcy sprawia, że zmienia się jego postrzeganie świata. Wpierw są to drobne niuanse, które stopniowo stają się mocno zakorzenionymi poglądami. Indoktrynacja Fuhrera sprawia, że siłą napędzającą działania Pietera jest dążenie do władzy oraz chęć zabłyśnięcia, wybicia się i przypodobania Hitlerowi.

Pieter dokonuje coraz gorszych czynów, staje się pozbawiony skrupułów. HilterJungen daje mu siłę. Bliskość i zaufanie jakim otacza do Fuhrer, budzi w nim władzę, dzięki której sięga po wszystko, jak po swoje. W niewyobrażalny sposób przekracza granicę. I czytelnikowi pozostaje tylko jedno pytanie: Czy z tak jednoznacznej drogi jest jeszcze możliwość powrotu? Cóż jednak, jeśli człowiek czyniący zło, sam w sobie go nie widzi?

„Chłopiec na szczycie góry” to lektura nie tylko bardzo wciągająca, ciekawa ze względu na fabularyzowane wyobrażanie życia Hitlera w Berghof. To także głęboka analiza dziecięcej podatności na indoktrynację. A przede wszystkim opowieść o cienkiej granicy między dobrem a złem oraz o tym, jak ludzie mogą być ślepi i okłamywać się, że czynią dobro czyniąc nawet jawne zło. Polecam, szczególnie ze względu na jej aktualność.

Monika Samitowska-Adamczyk

Kiwi_Agnik | 2017-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2017

Krótka aczkolwiek bardzo treściwa, napisana prostym językiem, wzbudzająca refleksje, niezwykła powieść.

Autor jak zwykle porusza ważne aspekty życia; miłość, utratę i przywiązanie, oraz przemianę niewinnego i nieświadomego chłopca, w świadomego swoich zachowań i czynów młodzieńca; a obyło się bez patosu i dramaturgii.

Pochłaniałam z ogromną ciekawością każdą stronę i przeczytawszy całość stwierdzam, że za szybko się skończyła, ale za to na pewno pozostawiła po sobie trwały ślad.

Polecam.

allison | 2017-04-18
Przeczytana: 17 kwietnia 2017

"Chłopiec na szczycie góry" to książka piękna, wzruszająca, ale i przerażająca oraz na pewno dająca wiele do myślenia na temat zła, jakie można zrodzić w człowieku.

Autor z niezwykłą wrażliwością przedstawia proces dojrzewania tytułowego bohatera. Poznajemy go jako sześciolatka, który przed drugą wojną światową dorasta w przeciętnej francuskiej rodzinie. Rodzina jest niepełna, gdyż nie ma w niej już ojca, ale - jak na samym początku zaznacza narrator - to nic dziwnego, bo przecież wokół jest wiele dzieci, które mają tylko jednego z rodziców albo nie mają ich wcale.

Od początku losy Pierrota śledzi się z zapartym tchem. Sprawia to ujmująca narracja oraz ledwie wyczuwalne, a potem stopniowo narastające napięcie, które zapowiada jakieś zmiany w życiu bohatera.
Gdy zaczynają się one pojawiać, od lektury nie można się oderwać.
Czytelnik instynktownie wyczuwa czające się i nadchodzące powoli zło, zwłaszcza, że przedwojenny i wojenny czas sprzyja takiemu nastrojowi.

Opowieść o...

John Boyne ukazuję nam trudne karty historii XX wieku widziane oczami małego dziecka.
Pierrot to siedmioletni chłopiec, pół Francuz, pół Niemiec, mieszkający w Paryżu. Przyjaźni się z żydowskim głuchoniemym chłopcem - Anszelem, który wychowuje się bez ojca. Ma szczęśliwe choć biedne życie. Wszystko uległo zmianie po śmierci rodziców. Zostaje przygarnięty przez ciotkę i znalazł się w Niemczech. Razem z nią zamieszkał w posiadłości...Adolfa Hitlera.
Dla Pierrota Hitler to miły pan, który go lubi i robi mu prezenty. Pod wpływem obcowania z Adolfem mały Peter zmienia się. I jest to przemiana raczej tragiczna w skutkach. Przymusowy dom staję się dla chłopca więzieniem. Dzieciństwo pełne niespodziewanych wydarzeń i braku miłości oraz szybki start w dorosłe życie w imię ideologii staje się dla niego zgubne.
To poruszająca historia o moralności. Czasami w trakcie trudno mi było zachować dystans do zdarzeń. Jesteśmy świadkami przemiany uczynnego dziecka w samolubnego i egoistycznego...

Anda | 2017-08-11

John Boyne po raz kolejny wzrusza i zaskakuję swojego czytelnika. Autor pokazuję nam , że otoczenie ma ogromny wpływ na dziecko , jak łatwo jest zatruć młody umysł chorą ideologią i wmawiać mu że to jest słuszne.
Przerażający jest fakt , że dziecięca niewinność została tak brutalnie zniszczona, i później trzeba nauczyć się żyć z poczuciem winy za własne uczynki.
Książka którą na prawdę warto przeczytać , polecam

| 2017-11-23
Przeczytana: listopad 2017

Pierrot,pół Francuz,pół Niemiec mieszkający w Paryżu zostaje osierocony i trafia do domu dziecka w Orleanie.
Wkrótce po przybyciu do domu dziecka Pierrot dostaje list,że ciotka,siostra ojca mieszkająca w Niemczech,chce się nim zaopiekowac.Chłopiec zostaje wysłany do Berchtesgaden,do domu zwanego Berghof,czyli rezydencji Hitlera,gdzie ciotka jest gospodynią.
Tam wychowuje się pod okiem wodza III Rzeszy,to zmienia jego życie o 180 stopni.

Przyznam szczerze,że nie podobała mi się ta książka.Nie spodziewałem się,że to baśń dla młodszego czytelnika.Za tym,iż jest to baśń przemawiają wydarzenia opisane w książce,które są wręcz nierealne.

Postaci są czarno-białe,wyraźnie zarysowane jako złe lub dobre,a ich charakterystyka ogranicza się jedynie do tego,po której stronie stoją.Zło jest złem,dobro jest dobrem.Chęc zdobycia władzy i poważania jest złą drogą,która powoduje nieodwracalne konsekwencje.
Szkoda,że autor poszedł mocno na skróty przy charakterystyce Pierrot'a.Z jednej strony jest...

mamaKa | 2017-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Zbliża się druga wojna światowa. W Paryżu mieszka chłopiec. Jego tata jest Niemcem, który zmaga się z demonami poprzedniej wojny. Ojciec jest brutalny i nadużywa alkoholu. Matka chłopca cierpi i usprawiedliwia rzeczywistość. Wkrótce chłopiec zostaje sam. Ma siedem lat. Traci rodziców i przyjaciela. Nawet ukochanego pieska. Trafia do sierocińca. A potem do cioci. Do Austrii.
Tak zaczyna się historia Pierrota Fischera. Opowieść, która poruszy każdego Czytelnika. Historia, która pokazuje jak bardzo można zatracić siebie, by zostać Kimś. Kimś, kto będzie musiał pamiętać, że wiedza o Złym i czynna akceptacja Zła, jest również Złem. Kimś, kto musi żyć ze świadomością, że wiedział i nic z tym nie zrobił. To przykład jak przeszłość wpływa na teraźniejszość, na nasze poglądy i postępowanie. Na to jak bardzo uwierzymy w to co inni chcą nam "sprzedać". Na szczęście dla chłopca znajdzie się osoba, która wie czym jest prawdziwa przyjaźń. Przesłanie do wszystkich, którzy chcą być ponad innymi w...

Dominiqe83 | 2017-03-06
Przeczytana: 04 marca 2017

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

„I w końcu on stwierdził, że ma historię do opowiedzenia; historię chłopca, który najpierw był przyzwoitym człowiekiem i miał serce przepełnione miłością, a potem został splugawiony przez władzę. Historię chłopca, który popełnił zbrodnie i musi teraz z nimi żyć do końca życia; skrzywdził ludzi, którzy go kochali, i przyczynił się do śmierci tych, którzy zawsze okazywali mu tylko dobroć; sprzeniewierzył się swemu prawu do własnego imienia i musi teraz przez resztę życia znów się go uczyć” – fragment książki.

Każda z przeczytanych przeze mnie dotąd książek Johna Boyne’a wywoływała u mnie poruszenie i wędrowała na listę istotnych pozycji w mojej czytelniczej karierze. Nie inaczej jest w przypadku najnowszej na polskim rynku powieści tego autora, która w regularnej sprzedaży będzie dostępna od 14 marca 2017 roku.

„Chłopiec na szczycie góry” to rozpisana na trzy akty historia małego Francuza – Pierrota, który w przeddzień wybuchu II Wojny Światowej zostaje...

mikakeMonika | 2018-12-01
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 01 grudnia 2018

Rewelacyjna. Jak poprzednia. Prosta w przekazie i bardzo ludzka. W sensie pokazania jacy jesteśmy. I dająca do myślenia.
Tym razem zastanowiło mnie i to bardzo jak łatwo zmanipulować dziecko.
Warto przeczytać.

Wkp | 2017-06-10

CHŁOPIEC NA SZCZYCIE NAZIZMU

„Chłopcem na szczycie góry” John Boyne stara się powtórzyć sukces znakomitego „Chłopca w pasiastej piżamie”. Podobna tematyka, dziecięcy bohater mierzący się z koszmarem drugiej wojny światowej i nazizmem, podobny tytuł, wykonanie też podobne. Powtórka z rozrywki? Absolutnie nie, bo choć powieść nie zachwyca już tak bardzo jak poprzednia, to wciąż wspaniała i wciągająca lektura, która poruszy zarówno młodszych, jak i starszych czytelników.

Jest rok 1936. Siedmioletni Pierrot jest zwyczajnym chłopcem, jakich wielu w Paryżu. Jedynym, co wyróżnia go od reszty rówieśników jest jego niewielki wzrost. Wkrótce jednak jego życie wywraca się do góry nogami, kiedy najpierw cierpiący na uraz psychiczny wywołany wojenną traumą ojciec, po ataku szału, traci życie pod kołami pociągu, a potem także chora na płuca mama odchodzi z tego świata. Pierrot zostaje zupełnie sam, nie mając nikogo bliskiego szybko trafia do sierocińca, a życie tam nie należy do...

kodoga | 2017-03-26
Na półkach: Przeczytane, E-book, Legimi, 2017
Przeczytana: 26 marca 2017

Lekturę “Chłopca na szczycie góry” rozpoczynałam wiedząc o książce tylko tyle, że jest to kolejna powieść autora “Chłopca w pasiastej piżamie”. I bardzo dobrze że nie znałam żadnych szczegółów, bo dzięki temu odkrywając strona po stronie zamysł pisarza w pełni mogłam go docenić. Nie będę więc zdradzać żadnych szczegółów, żeby nie psuć nikomu lektury, dodam tylko, że ponownie motywem jest wojna i bardzo młody człowiek, oraz że ponownie ujęcie tematu jest nietuzinkowe.
Wciąga i przeraża. Zachęcam.