Chłopiec ze śniegu

Wydawnictwo: Czarna Owca
The Boy Made Of Snow
Magdalena Słysz
Ag2S

Rok 1944. Daniel i jego matka, Annabel, pozostają w domu w spokojnej angielskiej wiosce. Tymczasem ojciec chłopca walczy na froncie wojny, która choć tak odległa, wydaje się otaczać bohaterów ze wszystkich stron. Kiedy matka i syn poznają Hansa, niemieckiego jeńca pracującego w pobliskim gospodarstwie, w ich życiu wreszcie coś zaczyna się dziać, choć dla każdego z nich spotkanie oznaczać...

Kiedy matka i syn poznają Hansa, niemieckiego jeńca pracującego w pobliskim gospodarstwie, w ich życiu wreszcie coś zaczyna się dziać, choć dla każdego z nich spotkanie oznaczać będzie coś zupełnie innego. Annabel pozwoli otrząsnąć się z mroku depresji, w której tkwiła, odkąd urodził się Daniel. Dla chłopca, który radzi sobie z samotnością, uciekając w świat bajek i fantazji, Hans jawi się jako tajemniczy książę w przebraniu. Jednak Danielowi często trudno odróżnić rzeczywistość od fantazji, a Hans ma plan, by wykorzystać chłopca i jego matkę dla własnych celów.

źródło opisu: https://www.czarnaowca.pl/

źródło okładki: https://www.czarnaowca.pl/literatura_piekna/chlopi...»

Jeżynka | 2018-03-12
Na półkach: 2018, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 12 marca 2018

Przyzwyczailiśmy się że bajki zawsze kończą się dobrze: potwory zostają zgładzone, księżniczki znajdują swoich wybawców a zostawione na zatracenie w środku lasu dzieci zawsze znajdują drogę do domu.
Ta jest inna. Bo "Chłopiec ze śniegu" to baśń dla dorosłych gdzie trudno szukać bohaterów z gruntu dobrych bądź złych, gdzie dobro zwycięża a złe moce zostają pokonane. Chloë Mayer stworzyła świat w którym, wiemy to od początku, nie ma co spodziewać się dobrego zakończenia i informacji że "żyli długo i szczęśliwie". Jednak jest to świat który pochłania czytelnika w swój mrok, niejednoznaczność i sytuacje z których praktycznie nie ma wyjścia bo każda decyzja powoduje ból.

Pozornie "Chłopiec ze śniegu" to historia o nieszczęśliwej miłości na tle wojennej zawieruchy. Jest rok 1944. Daniel wraz z matką mieszkają na angielskiej prowincji czekając na zakończenie wojny i powrót do domu ojca który służy na froncie. Anabell daleko jednak do ideału żony i matki. To kobieta od lat pogrążona w...

Northman | 2018-03-04
Przeczytana: 01 marca 2018

Magia, fantazja i rzeczywistość...

Piękna, wzruszająca książka o... samotności. O braku miłości? Tak, też. Braku tym bardziej uderzającym, że dotyczącym relacji matki z synem... O czym jeszcze jest ta opowieść? O ucieczce - w głąb siebie, w świat fantazji, marzeń, pragnień... Ucieczki przed czym? Przed samotnością. Znów przed samotnością... To najważniejszy, choć smutny, element tej książki. Książki mocno niepokojącej, choć jednocześnie pięknie napisanej.

Angielska prowincja, II Wojna Światowa. Daniel i jego matka, choć razem, są od siebie bardzo, bardzo daleko... zwłaszcza emocjonalnie. Jeszcze dalej od nich jest walczący na froncie ojciec Daniela. Na co dzień mamy więc matkę nie kochającą już męża, zaniedbującą (nieraz z kieliszkiem w ręku) syna, którego chyba... też już nie kocha. Chłopiec zaś ucieka w świat fantazji i marzeń, które coraz bardziej mieszają się na jawie z rzeczywistością... W tle opowieści mamy zaś postać niemieckiego jeńca wojennego, który może wiele w tej...

Matylda Saresta | 2017-11-25

Wzruszająca, ale przede wszystkim mroczna i magiczna prawie zimowa opowieść o... braku miłości i jego niszczycielskiej sile.
Braku miłości matki do syna.
Braku miłości żony do męża.
Braku miłości w życiu.

Tło wojenne jest tylko tłem, więc jeśli ktoś się spodziewa tego rodzaju historii, to się zawiedzie. Tak naprawdę opowieść toczy się wewnątrz matki. Wewnątrz syna.

Narracje są dwie. Dwie bardzo osobiste. Ta druga - dziecka - jest bardzo magiczna i dodaje mnóstwo uroku tej dramatycznej historii, pełnej śmierci...

Polecam, choć narracja nie każdemu może przypaść do gustu.

Armin | 2018-02-16
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 05 lutego 2018

„Chłopiec ze śniegu” to bardzo smutna opowieść o samotności i wyobcowaniu osób, które potencjalnie powinny być sobie najbliższe - matki i dziecka.
Bezradny chłopiec rozpaczliwie pragnący miłości, akceptacji i uwagi matki. Matka zagubiona w niespełnieniu, braku uczuć macierzyńskich i depresji. Dwa samotne istnienia, a w tle echo zawieruchy wojennej.
Dokąd zaprowadzi ich poszukiwanie namiastki szczęścia? Jaką cenę przyjdzie zapłacić? Co ma z tym wszystkim wspólnego "Królowa Śniegu"?
Przeczytajcie, bo mimo pewnych minusów, jest to bardzo udany debiut.

axior815 | 2018-01-09
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 09 stycznia 2018

„(…) ludzie – wszyscy z nas – zawsze są bardziej skomplikowani niż czarno-biali bohaterowie dawnych opowieści. Prawdziwe życie jest o wiele bardziej powikłane, znacznie trudniejsze do zrozumienia. Inaczej niż w bajkach. W świecie dobra i zła, który kiedyś tak uwielbiałem, życie jest szare niczym łata na plecach Hansa. Zło być może często wynika z zatajenia czegoś, założenia rąk, odwrócenia wzroku. Każdy jest zdolny do potworności – wiedziałem to lepiej niż ktokolwiek inny.”

"Chłopiec ze śniegu" to niezwykle interesująca historia, której akcja dzieje się podczas drugiej wojny światowej, opowiedziana oczyma małego Daniela oraz jego matki Annabel. Daniel jest zagubionym w sobie, żyjącym w świecie baśni dziewięciolatkiem. Fantazja zastępuje dziecku przede wszystkim brak zainteresowania oraz miłości ze strony matki, ale również dzięki niej Daniel może widzieć świat takim jakim chce by był.
Matka chłopca nie zdaje sobie sprawy jak bardzo zawodzi swoim zachowaniem synka spędzając...

Justyna | 2018-06-15
Przeczytana: 14 czerwca 2018

Bardzo fajna beletrystyka. Na pewno nie należy do najlżejszych, ale czyta się ją szybko, bo wciąga. Wielka Brytania, II wojna światowa, małe miasteczko z daleka od wojennego frontu. Nikogo w nim jednak nie ominie wicher przemocy i zrodzonego przez nazistów zła. Nie ominie także małego Daniela i jego matki. Dodatkowo w fabułę książki wklejone są fragmenty baśni m.in.: Królewny Śnieżki, Królowej Śniegu, Czerwonego Kapturka czy Trzech koziołków, co daje efekt pewnej baśniowości, magii. Czytając "Chłopca ze śniegu" porównywałam go z równie genialna książką "Król olch" Michaela Tourniera.

wojszal | 2017-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2017

Ktoś powie "wojna" i pójdzie w nicość , nie oglądając się za siebie. Ktoś inny będzie codzienne, z trwogą zwycięzcy, siedział w fotelu przeszłości, szukając syna i myśląc o przegranej prywatnej wojnie.

Tylko dziecko pójdzie krok dalej, by wrócić do życia, bo mały nikczemny Kaj nie zniknie z kart baśni, podobnie jak Jaś i jego szalona angielska kochanka.

dreamcatcher | 2018-07-17
Przeczytana: 23 lipca 2018

Mały chłopiec, wielki intrygant. Przewrotności Daniela nie da się zmierzyć miarą dziecka i usprawiedliwić bujną wyobraźnią, łatwiej natomiast zbyt wybujałą wyobraźnią obarczyć autorkę, która w pogoni za coraz to bardziej sensacyjnym wątkiem, zrobiła z dziecka dorosłego łajdaka. Jej książka to tylko czytadło z aspiracjami.

kyriake | 2018-05-11

Więcej na: http://kyriakczyta.blogspot.com/2018/05/chopiec-ze-sniegu.html

Powieść Chloe Mayer opowiada historię chłopca, któremu trudno odnaleźć się w rzeczywistości. Daniel stale zabiega o miłość matki, ale ta nie potrafi się na to uczucie zdobyć. To, co łączy ją z synem, to miłość do baśni. Chłopiec szybko uświadamia sobie, że tylko w tym baśniowym świecie może być z mamą. Kiedy więc w jego kilkuletnie życie wkradają się realia wojenne, a spokojna angielska wioska staje się miejscem tworzenia obozu dla niemieckich jeńców, Daniel nie potrafi już wyzbyć się swojego baśniowego, czarno-białego postrzegania świata. To dziecięce myślenie nie jest jednak naiwne i niewinne, wręcz przeciwnie - prowokuje go do okrucieństwa, do swego rodzaju bezwzględności.

Rzeczywiście, "Chłopiec ze śniegu" to książka o wojnie. Ale nie o tej, o której myślimy czytając na okładce datę - 1944 rok. To książka o wojnie, która toczy się w środku samotnego dziecka, całkowicie zagubionej matki, nieobecnego...

K-czyta | 2018-02-27
Przeczytana: luty 2018

„Chłopiec ze śniegu” wzbudza wiele emocji, skłania do refleksji nad losem bohaterów i ma nietuzinkowy klimat. Chloë Mayer bardzo ciekawie wykorzystała baśniowe motywy, tworząc opowieść intrygującą i nie zawsze pozwalającą przewidzieć, co stanie się za chwilę. Jest w tym wszystkim wiele smutku, niechęci wobec obcych, niespełnienia w życiu, codziennych wyrzeczeń, trudnych relacji rodzinnych i braku zrozumienia. Jest też mały chłopiec, który po prostu potrzebuje miłości.

Pełna opinia na k-czyta.pl: http://www.k-czyta.pl/2018/02/chloe-mayer-chopiec-ze-sniegu.html