Córka komendanta

Okładka książki Córka komendanta John Boyne Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Córka komendanta
John Boyne Wydawnictwo: Replika Cykl: Chłopiec w pasiastej piżamie (tom 2) literatura piękna
Chłopiec w pasiastej piżamie (tom 2)
All the Broken Places
Replika
2023-04-18
2023-04-18
Ewa Ratajczyk

Wyróżniona opinia i

Córka komendanta

przeczytanych książek 686 napisanych opinii 403

Porywająca lektura. Ten autor nigdy mnie nie zawiódł. Główna bohaterka Gretel, nie wzbudza jakiejś wielkiej sympatii, ale podobno o to właśnie autorowi chodziło. Bardzo ciekawie pokazane jest wewnętrzne rozdarcie głównej bohaterki. Z jednej strony Gretel wie, że ojciec bral udział ludobójstwie, z drugiej strony, to nadal jej ojciec, który po prostu wypełniał obowiązki służbowe. Świetna scena rozmowy Gretel z Kurtem o Hitlerze, ciarki przechodzą po plecach.

Świetna, mistrzowsko napisana i dająca do myślenia książka z zaskakującym zakończeniem. Chwyciłam przypadkiem, a nie mogłam się oderwać. Bardzo polecam.

Jest ok ale...
Brakuje mi wyjaśniania kwestii jakim cudem bohaterka mieszkała w tym samym domu co jej córka ktora oddala do adopcji zaraz po urodzeniu? Jak ja odnalazła?
Ten watek pojawia sie nagle i znienacka. Sprawia wrażenie nie do końca przemyślanego i niekoniecznie potrzebnego

Jest ok ale...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dla mnie średnia książka

Dla mnie średnia książka

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Nie zawiodłam się na kontynuacji "Chłopca w pasiastej pizamie". Książka wciąga i wzrusza od pierwszych stron. Zakończenie natomiast jest dość zaskakujące. Polecam w 100%

Autorka z perfekcją dozuje informacje czytelnikowi o losach bohaterki. Książka godna polecenia.

Gretel Fernsby ma ponad 90 lat i wiedzie spokojne, w miarę dostatnie życie w londyńskim apartamencie. Od wielu lat mieszka w tym samym miejscu i bardzo je sobie ceni. Nie lubi wracać do wspomnień z okresu wojny ani późniejszych, kiedy uciekła z matką ze zrujnowanych wojną Niemiec. A już na pewno nie wypowiada imienia tragicznie zmarłego brata, choć często o nim myśli. Pewnego dnia do mieszkania w tym samym budynku wprowadza się małżeństwo z dzieckiem. On - tyran domowy, bijący najbliższych, ale nietykalny, bo z koneksjami; ona - zastraszona, otumaniona lekami, pozbawiona jakiegokolwiek życia poza murami domu. I chłopiec - tak bardzo przypominający Gretel zmarłego brata; bity przez ojca i maltretowany psychicznie. Seniorka bardzo chce mu pomóc, ale to oznacza rozliczenie się z bolesną przeszłością. Czy się odważy?
Podobała mi się ta historia. Była zupełnie inna od "Chłopca w pasiastej piżamie", który niezbyt mnie zachwycił; a właściwie - wcale. Tu mamy wielowarstwową opowieść z dramatem rodzinnym w tle, poprowadzoną przez dziesięciolecia. Gretel ma 91 lat, a przez ten czas w życiu człowieka może zdarzyć się bardzo wiele. Bohaterka opowiada swoje życie przeplatając "tu i teraz" z "w czasie wojny" i "czasy powojennej tułaczki". Tłumaczy swoje wybory, motywy jakimi kierowała się w życiu i szuka rozgrzeszenia za winy ojca. Dużo miejsca zajmują jej rozterki moralne; była współwinna wojennej rzezi? Przecież widziała, czym zajmował się jej ojciec. Wiedziała, patrzyła i nie zrobiła nic. Fakt, była tylko dzieckiem. Czy to ją usprawiedliwia? Na takie pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ta książka niesie przesłanie, że nie nam to osądzać. Każdy z nas ma własne sumienie i wpojone pewne wartości; tym powinniśmy się kierować, obierając życiowe ścieżki. Żyć tak, by nie żałować, kiedy przyjdzie nasz czas żeby odejść z tego świata. Takie właśnie mam przemyślenia po lekturze tej powieści.
Ocena: 7/10

Kontynuacja „Chłopca w pasiastej piżamie” to bardzo smutna lektura. Gretel, siostra Bruna przez całe życie niesie w sobie przeżycia z czasów, gdy ojciec był komendantem obozu, niesie śmierć brata, ciągle przeżywaną żałobę. I to wszystko przemienia się w poczucie winy, cierpienie i trudności adaptacyjne. Jej dostatnie życie nie było rekompensatą. Uwolnienie przynosi dopiero spotkanie z małym chłopcem - maltretowanym przez ojca - synem sąsiadów. To właśnie „uwolnienie” chłopca od domowej przemocy staje się drogą do wolności osobistej, dokonanej w akcie poświęcenia życia i niejako w słusznej sprawie. Akcja powieści prowadzona jest dwutorowo - współcześnie i dawniej. Dzięki takiemu zabiegowi poznajemy osobowość Gretel, jej przemianę, odwagę i motywy zachowań. Książka poruszająca i warta uwagi. Po przeczytaniu nie odłożyłam jej na półkę. Musiałam uspokoić oddech i obetrzeć łzę.

Gretel Fernsby od wielu dekad mieszka w okazałym apartamencie w reprezentacyjnej dzielnicy Londynu. Pomimo przerażającej przeszłości wiedzie spokojne i wygodne życie.
Nie opowiada o ucieczce z nazistowskich Niemiec. Nie opowiada o ponurych latach spędzonych z matką w powojennej Francji. Nie opowiada też o ojcu, komendancie jednego z najbardziej znanych niemieckich obozów zagłady. A przede wszystkim nie wypowiada imienia swojego brata.
Pewnego dnia do mieszkania na parterze wprowadza się młoda rodzina. Pomimo wspomnień, które przywołuje kilkuletni Henry, pomiędzy nim a Gretel nawiązuje się nić przyjaźni. Wkrótce potem dochodzi do awantury pomiędzy piękną matką Henry'ego a jego despotycznym ojcem.
Gretel staje na podobnym rozdrożu, na jakim znalazła się dawno temu. Wtedy nie zrobiła nic, teraz, decydując się na uratowanie małego chłopca, ma szansę zmierzyć się z poczuciem winy, żalu i z wyrzutami sumienia.
Autor "Chłopca w pasiastej piżamie" powraca z następną książką. Choć 1 tom tej serii podobał mi się bardziej uważam że ta pozycja również jest godna polecenia, pokazuje historię wojny z drugiej strony.
Serdecznie polecam!

• Przeczytane 2023