Koszmarne lata dwudzieste

Radosław Budkiewicz Wydawnictwo: E-bookowo kryminał, sensacja, thriller
E-bookowo
2021-06-02
2021-06-02
horror lovecraft kryminał prohibicja historia boston thriller potwory okultyzm kult sekta

Dobry pomysł, rzadko używane w polskich kryminałach epoka i miejsce. Tyle z plusów. Realizacja niestety pozostawia wiele do życzenia, książka staje się coraz bardziej chaotyczna, by na koniec w ogóle pogubić czytelnika. Nie ogarnąłem postaci, pod koniec już nie wiem kto z kim i po co

Dość odważne połączenie. Czasy prohibicji w USA a w tle tajemnicze morderstwa i jeszcze bardziej tajemnicza grupa stojąca za nimi wraz ze specyficznym narzędziem.
Początek wywoływał dreszczyk, scena z wykopywaniem zwłok czy też nieokreśloność zagrożenia budowała napięcie. Niestety gdy już odkrywamy z czym muszą się mierzyć bohaterowie wszystko to zakrawa na dość absurdalne decyzje gdzie ważniejsze jest pełnienie obowiązków przez stróżów prawa niż strach przed bestią. System ochrony wydaje się całkiem sensowny, ale już niekonsekwencja doprawdy zatrważająca jak w przypadku gdy cała grupa poza jedną osobą trzyma się z daleka od domu, ale jedna bohaterka jak gdyby nigdy nic się po nim kręci.

Całość to prędzej horror, bo konfrontacja z kultem przynosi dość charakterystyczny dla tego gatunku finał. Połączenie raczej dość sztuczne.

Przyczepię się bardziej do strony technicznej. Wydanie zawiera liczne literówki. Nieznacznie przeszkadzały skoki narracyjne między bohaterami, niby łatwo się połapać, bo powieść nie jest długa, ale nieco kłuje to w oczy.
Końcówka też nie wyjaśniła wszystkiego dostatecznie; oczywiście rozumiem, strach przed nieznanym itd, mimo to czuję lekkie rozczarowanie po skończeniu.

Kolejny nowy polski autor którego stwierdziłem, iż poznam. Tym razem książka nietypowa jak na polskiego autora bo dziejący się w Bostonie w latach 20. Ogólnie pomysł dobry, ciekawy, zaskoczył mnie przeciwnik z którym walczą główni bohaterowie. Trochę gubiłem się w nazwiskach i imionach bohaterów, są dla mnie mało przejrzyste i czasami nie wiedziałem o kogo chodzi. Gwiazdka w górę za zakończenie bo bardzo nietypowe i zaskakujące rzadko spotykane w książkach.

• Legimi powieści
  • Legimi audio
  • Polskie kryminały, sensacje, thrillery i okolice
  • Do kupienia/Do pożyczenia
  • Zakładki