Wszystko, co widziałeś

Okładka książki Wszystko, co widziałeś Cyryl Sone
Okładka książki Wszystko, co widziałeś
Cyryl Sone Wydawnictwo: Znak Koncept Cykl: Prokurator Konrad Kroon (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
Prokurator Konrad Kroon (tom 4)
Znak Koncept
2024-05-06
2024-05-06
literatura polska

Jeśli miałabym wyrazić jednym słowem moje uczucia po lekturze "Wszystko, co widziałeś" Cyryla Sone, byłoby to słowo: zachwyt. Ta książka to kwintesencja doskonałego kryminału, który wciąga od pierwszej strony i nie puszcza do ostatniej kropki. Sone w swojej czwartej i niestety ostatniej odsłonie przygód Konrada Kroona przekracza granice gatunku kryminału, serwując czytelnikowi mieszankę zawiłej fabuły, napięcia, i psychologicznych niuansów, które nie pozwalają o sobie nawet na chwilę zapomnieć. Treść dosłownie wżera się w mózg, to było po prostu coś! Myślałam, że skoro za mną trzy części tej serii to teraz nie dam się już aż tak zaskoczyć, a tu ogromna niespodzianka i autor naprawdę przeszedł samego siebie!

Może to zabrzmieć zbyt wydumanie, ale fabuła tej książki to prawdziwa uczta dla umysłu. Z pozoru zwykłe śledztwo w sprawie samobójstwa trzech uczniów jednego z gdańskich liceów przerodzi się w labirynt intryg, zaskakujących zwrotów akcji i grozy, której źródła szukać należy w najgłębszych zakamarkach ludzkiej psychiki. Śmierć Norberta, Sary i Tomka mogłaby zostać uznana za tragiczne wydarzenie, jednakże, gdy sprawę tę przejmie prokurator Kroon, szybko okaże się, że mamy do czynienia z czymś znacznie bardziej skomplikowanym. Prokurator Konrad Kroon, kolejny raz poprowadzi śledztwo z determinacją i uporem i nie spocznie, póki nie rozwiąże tej bardzo skomplikowanej zagadki. Jaki związek ze śmiercią nastolatków będą miały tajemnicze liczby pozostawione przy ciałach i kto jeszcze zginie? Czy da się przechytrzyć zabójcę?

„Kość do kości. Krew do krwi. Ciało do ciała.” - te słowa wielokrotnie wywoływały na mojej skórze ciarki, nie będę zdradzać też wszystkiego, ale szokujących fragmentów będzie tutaj sporo! Autor wychodzi od samobójstwa nastolatków i śmierć sama w sobie zawsze jest wydarzeniem smutnym i tragicznym, jednak gdy mówimy o nastolatkach, którzy mieli przed sobą całe życie, to wydarzenie staje się jeszcze bardziej wstrząsające. Cyryl Sone dawkuje napięcie i im dalej będziemy w tej „pokręconej” historii, ilość tragizmu będzie wzrastać! W czytelniku powinny cały czas buzować emocje, dodatkowy nastrój stworzy gęsta atmosfera i pojawiający się już na samym początku niepokój. Tajemniczy i psychopatyczny sprawca nie dawały mi spokoju, w sumie też bardzo szybko się poddałam i nie próbowałam na własną rękę zgadywać, kto za tym wszystkim stoi, postawiłam na zawodowca: Konrada Kroona! Niełatwe miał zadanie, policjanci bardzo szybko umorzyliby wszystkie sprawy, lecz tylko on czuł, że wszystkie zabójstwa ze sobą się łączą! Będzie mi brakowało Kroona, jego determinacji i odwagi. Oprócz nieustępliwego prokuratora w treści pojawią się też inni bohaterowie, którzy zapadają w pamięć, choćby policjantka Flara. Postaci te nadadzą powieści dodatkowych barw i głębi.

Lubię styl pisania Cyryla Sone, dialogi są tu ostre jak brzytwa, a opisy pełne detali, które bez problemów stają przed oczami czytelnika. Każda z części była mocna, lecz mam wrażenie, że ta ostatnia jest już nie tak wulgarna. Autor stosuje naprzemienne narracje, każdy ważny bohater dostaje swój głos i rozdziały są krótkie, co wpływa na dynamikę. Nie ma tu czasu na zapychacze, zbędne opisy, tempo jest duże i dzięki czemu nie można się nudzić. Tę Trójmiejską przygodę na pewno zapamiętam na długo! Ciekawostką jest to, że w fabule bardzo dużą rolę odegra książka znanego gdańskiego autora, ale niech to teraz dla Was będzie zagadką. Może sami zgadniecie, skąd pochodzą pewne fragmenty. „Wszystko, co widziałeś” była idealnym zakończeniem serii, choć każdy, kto pokochał Konrada Kroona, na pewno będzie niezadowolony z tego, że to już koniec. Zdecydowanie warto zagłębić się w jego świat i trzymam kciuki za autora, niech kolejne książki będą tak samo dobre!

1978

Sara, Norbert i Tomek mieli przed sobą całe życie. Jednak postanowili zakończyć je, wieszając się w szkole. To nie mógł być tragiczny zbieg okoliczności. Sprawą zaczyna zajmować się Konrad Kroon. Mężczyzna od razu dostrzega, że jest tu jakieś drugie dno. Z czasem zaczyna dochodzić do kolejnych zbrodni. Kto i dlaczego pozostawia za sobą krwawe ślady?

Muszę powiedzieć, że tę część cyklu o Konradzie Kroonie czytało mi się najtrudniej. I żebyśmy się dobrze zrozumieli - ta książka nie jest zła, wręcz przeciwnie. Widziałam wraz z prokuratorem wiele, ale nie to, co autor zaserwował mi teraz. Ta historia to spory walec emocjonalny. Najtrudniejsze do przejścia były dla mnie sceny z przeszłości, w których Sara, Norbert i Tomek jeszcze żyli i mogłam przekonać się, z jakimi demonami się mierzyli. Brakowało mi czasem tchu, gdy czytałam o tym, przez co przechodzili.

W książce dochodzi do kilku zbrodni. Nie chcę umniejszać ciężarowi żadnej z nich, każda wbiła się w moją głowę i prędko z niej nie wyjdzie, zwłaszcza gdy dowiedziałam się, dlaczego doszło do takich sytuacji. Jednak odejście trójki nastolatków najbardziej mnie poruszyło. Po przeczytaniu opisu autopsji ich ciał moje serce pękło na kawałki.

Jestem pod dużym wrażeniem tego, jaką literacką drogę przeszedł Cyryl Sone. Po zakończeniu czytania tej powieści mam poczucie straty, jakbym na zawsze straciła kogoś bliskiego. Z jednej strony chciałam wiedzieć, co będzie działo się z Konradem, ale z drugiej strony trudno było mi się z nim rozstawać, chociaż jego śledztwa przejeżdżały po mnie jak emocjonalny walec.

Na koniec odpowiedź na pytanie, czy można czytać tę powieść, nie znając poprzednich części? Nie. Pojawiają się wątki poruszone wcześniej i bez odpowiedniego kontekstu nie będziecie rozumieli, co się dzieje. Poza tym trudno będzie Wam zrozumieć Konrada.

Muszę powiedzieć, że tę...

Wpadła wam już w ręce seria z Konradem Kroonem? Jeśli nie, to śmiało możecie zaopatrzyć się w całość i zarezerwować sporo czasu, by wciągnąć wszystko na raz! 😉

Choć autor pisał, że to najlepsza część, trochę mu nie wierzyłam. Miał jednak całkowitą rację!
Znakomita intryga rozpoczęta potrójnym samobójstwem, rozwinięta zupełnie niepowiązanymi zbrodniami. Łączą je jednak pozostawione przy ciele numery. Co oznacza ta nietypowa wiadomość i do kogo jest skierowana?
Choć śledztwo jest medialne i niezwykle trudne, Konrad jest w swoim żywiole. W końcu odnalazł swoją drogę i nie zamierza z niej zbaczać.
Pytanie tylko jakie konsekwencje poniesie?

Po pierwsze tej serii nie da się czytać w dowolnej kolejności. Każda część wnosi kolejne puzzle układanki, której nie potrafi ułożyć ani bohater ani czytelnik. Dopiero pod koniec poprzedniej części zaczęła nabierać kształtów, a teraz zaczyna wyłaniać nam się obrazek. Przewijają się tu postaci i miejsca znane z poprzednich części. Znów wraca wątek tajemniczej Julii. Czy i ta zagadka jest w zasięgu Kroona?
Genialnie splecione wątki poszczególnych tomów, tworzą wiekszą całość i tajemnicę, która elektryzuje. To właśnie ją pragniemy zgłębić.

Nauczycielka, która pewnego ranka wchodzi do budynku szkoły przeżywa traumę, odkrywa ciała trzech uczniów, którzy popełnili zbiorowe samobójstwo. To co wydawało się tragicznym zbiegiem okoliczności, okazuje się czymś zdecydowanie większym i bardziej przerażającym.
To głośne śledztwo trafia do Kroona, który od razu czuje, że ta sprawa musi mieć drugie dno. Zaczyna więc kopać, jak zwykle nie potrafi odpuścić nawet wtedy gdy na szali kładzie swoje życie.
Kilka pozornie różnych spraw coś łączy, tajemnicze liczby, których znaczenie musi odkryć prokurator nim będzie za późno a może już jest?

Wow do potęgi n-tej! Co to jest za książka! 🔥Czytalam wszystkie poprzednie książki autora i chociaż za każdym razem twierdzę,że każda kolejna była lepsza od poprzedniej, to teraz już przesadził! ‼️ Emocje nie dały mi złapać normalnego oddechu i chociaż ta książka to spory grubasek (prawie 500stron) to przeczytałam ją w półtora dnia robiąc przerwę wyłącznie na sen i jedzenie. Macie tak czasem, że MUSICIE czytać i jednocześnie bardzo nie chcecie, bo książka się kończy? "Wszystko co wiedziałeś" to dokładnie ten przypadek.

Nie ma tu miejsca na złapanie oddechu, dzieje się naprawdę bardzo dużo, ale jest to męczące tylko dla coraz szybciej pompującego krew serca a nie dla naszej głowy, bo wszystko ma sens i jest spójne. Daje słowo, książka wyrwała mnie z butów, zerwała czapkę z głowy i pozbawiła oddechu. Cyryl Sone to jeden z tych autorów, którym naprawdę zazdroszczę talentu i których bardzo, bardzo lubię. Niecierpliwie czekam na kolejne książki spod jego pióra, przy których pewnie znowu zapomnę o otaczającym mnie świecie.

Przeczytajcie ją koniecznie i wszystkie poprzednie też!

• Recenzenckie
  • Crime
  • Ebook do kupienia
  • Nowe serie kontynuacja
  • ⚓ Thriller, kryminał, sensacja
  • W planach ebook

Dodaj cytat z książki Wszystko, co widziałeś