Serce gór

Wydawnictwo: Przedświt
corrum

Grombelard, deszczowa kraina Szereru, niedostępne góry, rozbójnicy i żołnierze, rozumne koty i sępy.
"Serce gór" to mroczna opowieść o samotnej łuczniczce przemierzającej grombelardzkie bezdroża.
Autor nie oszczędza czytelnika, pokazuje ludzi i ich czyny odarte z obłudnego romantyzmu. Losami bohaterów rządzą surowe prawa gór.

Anachronist | 2017-03-16
Przeczytana: 16 marca 2017

To moja pierwsza książka tego autora. Wybrałam ją spośród innych tytułów z premedytacją – bardzo lubię wędrować po górach więc byłam ciekawa czy góry Grombelardu oczarują mnie tak samo jak na przykład Alpy.

Na początku pozytywy: świat fantasy, stworzony przez Kresa, miał swoje uroki. Polubiłam kocura gadba, Rdbita, żałując jedynie że nie miał jakiś czworonożnych kompanów do towarzystwa, rozumne Sępy które nie tylko potrafiły zaatakować człowieka ale też go zahipnotyzować, niebezpieczne mgły i czarodziejów. Góry okazały się bardzo prawdziwe: niebezpieczne i trudne do poskromienia. Tak jak ludzie którzy po nich wędrowali.

Jednak główną bohaterką tych pięciu opowiadań wydaje się być łuczniczka Karenira. Poznajemy ją jako świeżo upieczoną panią podsetnik w armii Grombelardzkiej, wysłaną w góry z odziałem żołnierzy i prostym zadaniem które się paskudnie komplikuje. Po ataku sępów Karenira zaczyna żyć na własną rękę, będąc raz myśliwym który poluje na te wredne ptaszyska, raz ...

Kuba | 2016-03-10
Przeczytana: 10 marca 2016

Z „Sercem gór” spotkałem się w pewnym antykwariacie, skojarzyłem pseudonim autora z gatunkiem fantasy i zdecydowałem się książeczkę kupić. Jak się okazało, miło spędziłem czas zaczytując się w historii krainy Szereru.
W formie pięciu opowiadań Feliks W. Kres opowiada losy łuczniczki Kareniry, która podróż po Wysokich Górach zaczyna jako podsetnik Legii Grombelardzkiej a potem kontynuuje ją jako ktoś kogo zarówno żołnierze, jak i rozbójnicy powitają „bez entuzjazmu, ale zwykle z szacunkiem”. Szacunek ten zdążyła zdobyć jako Łowczyni – najgorszy koszmar Sępów, rozumnych istot zamieszkujących góry Grombelardu. Owiana legendą jeszcze za życia, mści się za przeszłe krzywdy wyrządzone jej przez ten gatunek stworzeń. Pracując jako przewodnik, stawiając czoła rozbójnikom, posiadając własny kodeks moralny i twarde zasady buduje przyjaźń z Królem Gór i rozumnym kotem gadba, Rbitem, wychodzi za mąż, osiada w mieście, ale ostatecznie i tak wraca do Grombelardu, nazywając ostatecznie swojego...

kate_kara | 2014-03-18

Wspaniała opowieść o kobiecie, która uczyła się słuchać siebie. Królowa Gór, która otrzymuje drugie życie i jej dziwaczne perypetie, które prowadzą do tragicznego końca. Książka napisana jest z humorem tak charakterystycznym dla Kresa. Nie polecam czytać przed Granicą Północy.

Grzegorz | 2014-03-04
Przeczytana: 04 marca 2014

Brutalna i szorstka, ale ma niepowtarzalny klimat. Warto było do niej powrócić po latach - nie byłem rozczarowany.

Dawid Woźniak | 2017-01-03
Narmo | 2016-12-27