Czarny Pergamin

Wydawnictwo: Fabryka Słów
978-83-60505-12-0

W magicznym Czarnym Pergaminie zapisano przyszłość królestwa Vereeny. Jak wieść niesie, każdy, kto przeczyta ów dokument, a nie okaże się tego godzien szybko zakończy żywot. Jednak pomimo tej przepowiedni, wielu mieszkańców królestwa chce poznać jego treść. Możesz znaleźć się wśród tych, którzy odkryją prawdę zawartą w Czarnym Pergaminie.

wiejskifilozof | 2015-04-18

Już od dawna marzyłem by przeczytać te książkę, wydawała mi się ( po okładce),że będzie taka fajna.
Także to co pisało z tyłu książki, też było zachęcające.
Tym razem jednak nie bardzo mi się podobało.Ha, powiem wręcz,że znalazłem,tak może tylko kilka rzeczy, które mnie zafascynowały.
Jedną z nich był ten tytułowy Czarny Pergamin.
Cóż to jest zastanawiałem się ?
Co się za tym kryje ?
Niestety takich perełek w tej książce było mało.
Nudziłem się przy czytaniu i nawet cieszę się,że się szybko skończyła.

Krzysztof | 2014-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2014

Dużo wody upłynęło w rzece nim dałem autorowi drugą szansę, na trzecią długo poczeka. Książka Dębskiego z początku zdawała się lekturą na przyzwoitym poziomie, lecz później pokazały się wszystkie błędy autora Czarnego Pergaminu. Historia okazała się miałka do bólu, pozbawiona zwrotów akcji i emocji. Po prostu nuda. Jedna krótka bitewka, brak jakichkolwiek opisów, płytcy bohaterowie. Pozytywni przestawieni w czarno-białych barwach, negatywni nie wypadają wcale lepiej. Po raz kolejny Dębski serwuje pocięte wątki, które owocują przewidywalnym niemal od początku finałem. Wspomniałem o braku opisów, tak, Czarny Pergamin to niekończące się dialogi. Świat przedstawiony kuleje i nijak nie zapada w pamięci. Ot jakiś skrawek lądu, karczma, zamek i obóz. Czytając podobne książki zastanawiam się, czemu polscy autorzy fantasy tak bardzo spłaszczają fabuły i wykreowany świat? Skoro o fantastyce tutaj praktycznie nie występuje

Aga | 2010-09-26
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 26 września 2010

Kawałek dobrej fantastyki magii i miecza, z przewagą miecza :)
Historia niby banalna: ot jest sobie królestwo, żądza władzy, wojna, są intrygi, rycerze i pojedynki, jest miłość, honor i zdrada. No i jest ten nieszczęsny Czarny Pergamin...
Akcja toczy się bardzo szybko, pewne zdarzenia autor omija pozostawiając naszej wyobraźni pole do popisu, a inne obrazuje dokładnie. Skacze z wątku na wątek, co wzmaga ciekawość i buduje napięcie.
Książkę czyta się szybko i przyjemnie, nie uświadczy się w niej rozbudowanych opisów. Fabuła potrafi zaskoczyć, choć samo zakończenie można przewidzieć.

Joanna | 2013-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2013

Bardzo dobra książka. Wartka, zaskakująca akcja, bohaterzy, których darzymy sympatią albo nienawidzimy.
Historia księstwa Vereeny w czasach wojen o terytoria i władzę. Historia Czarnego pergaminu, który według przepowiedni ma wskazać prawowitego następce tronu po wygaśnięciu panującej dynastii. Jak jednak odczytać przepowiednię skoro pergamin zaginął a jego opiekunowie również?
Biorąc się za tę książkę nastawiałam się na fantastykę, jest i owszem, jednak zdecydowaną jej część stanowią opisy scen batalistycznych.
Jeśli ktoś lubi połączenie magii z mieczem ( a i miłość w tle się znajdzie), zdecydowanie polecam.

Faust | 2014-03-15
Przeczytana: 15 marca 2014

Będąc w bibliotece i zastanawiając się co wybrać trafiłem na tą pozycję. Wiedziałem że coś czytałem tego autora ale za Chiny nie mogłem sobie przypomnieć co i czy mi się podobało.

Ta książka nie zasługuje na zbyt wiele uwagi z prostej przyczyny: po kilku dniach nie będziesz pamiętać drogi czytelniku o czym była. Książka kiepsko się zaczyna i nie wciąga ani trochę, brak kulminacyjnego punktu i finał jakiś taki na siłę.

Tą opinię piszę sam dla siebie by pamiętać aby nie wracać do tego autora nawet po kilku latach, bo jakoś nie chce mi się wierzyć że napisał coś ciekawego.

woznialka | 2013-05-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Wymienię

Bardzo lubię pozytywne rozczarowania :)
Historia niby szablonowa, rycerze, miecze, spiski...
Kupowałam tę książkę bez przekonania a tu niespodzianka: lekkie pióro, wartka akcja, nawet nie wiem kiedy ją przeczytałam...

Bogdan Brykman | 2016-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2016

Zagadka czarnego pergaminu przewijała się przez całą książkę. Natomiast samo rozwiązanie trochę mnie zdziwiło choć w książce która traktuje głównie o magii, sukcesji tronu oraz krwi rycerskiej która leje się wszędzie było całkiem ciekawe.

Paulina Pingot | 2013-09-11
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 11 września 2013

Początek książki nie zapowiadał się dobrze, jednak po przebrnięciu przez kilka stron zostałam wciągnięta w królewskie intrygi oraz wir wojny. Zapach krwi oraz brutalność jest nieodłącznym elementem książki co sprawia, że napięcie rośnie do granic możliwości. Czuję jednak lekki niedosyt. W kolejnych rozdziałach akcja rozwinęła się błyskawicznie. Nie wiało nudą. Zakończenie również zaskakujące, choć gdzieś w się człowiekowi po głowie kołacze co może się wydarzyć. Zwykle czytam w środkach komunikacji miejskiej... musiałam ciekawe miny mieć czytając tą książkę.

Rafał | 2015-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2015

Co za styl, co za język! Wspaniała, skrojona na miarę dla spragnionego średniowiecznej siermiężności, zwady i bezlitosnej żądzy władzy i szczypty magii, a prawie niczym nie różni się od dążeń współczesnego zachłannego polityka. Tam pospólstwo ginęło w bitwach o władzę na szczycie, nie wiedząc za co i dla kogo giną za ledwo kilka srebrników, dzisiaj obchodzi się z nimi nieco ekonomiczniej: zamiast upuszczać im krwi, mami się ich dobrami materialnymi, za które będą pracować na kredyt do śmierci :).

Pablos | 2010-07-06
Przeczytana: 2008 rok

Na pierwszy rzut oka nie ma w tej książce niczego niezwykłego. Ot, kolejna powieść fantasy, zaryzykuję nawet gatunek heroic fantasy. Jednak po przeczytaniu okazuje się, że mimo standardowej dla gatunku fabuły i świata jest w "Czarnym Pergaminie" coś więcej, coś, co sprawia, że książka ląduje na półce z przekonaniem, że do niej wrócimy.