Wąż Marlo, t.1

Wydawnictwo: Fabryka Słów
978-83-89011-91-6

Marlo przebył długą drogę, zanim został wężem. Szkolony przez najlepszego z mistrzów nauczył się zadawać śmiertelne ukąszenia, wślizgiwać w ludzkie umysły i wykradać myśli. Stał się tajną bronią władców, myśliwym tropiącym swą zdobycz i stosującym iście wężowe metody: przebiegłość, podstęp, zwinność i bezlitosny atak. Tak rozpoczął swoją niewdzięczną służbę u królów Aytlanu, stając do walki z każdym, kto zagrażał ich władzy. Jednak w wężu Marlu przetrwała też cząstka człowieczeństwa. To ona kazała mu rozwikłać mroczną zagadkę ze swojej przeszłości. I to ona pchnęła go w ramiona Severii – kochanki, rozpustnicy i szpiega zarazem. Ale czy znajdzie u niej azyl?

Opowieść Marcina Wrońskiego niesie ze sobą tajemnicę. Odkrywa ją powoli, z rozwagą, czekając na odpowiedni moment, by ukąsić Czytelnika prawdą — jak wąż.

W książce znajdziesz kontynuację i rozwinięcie historii węża Marla znanej ze zbioru Tfu, pluje Chlu! czyli Opowieści z Pobrzeża. Poznasz mityczne dzieje stworzenia przez Panów Żywiołów ludzi i świata, w którym przewodnikami i niemymi świadkami wszystkich wydarzeń są Ojciec-Słońce i Matka-Księżyc. Wraz z Marlem wejdziesz w gwarne ulice Miasta Trzech Słońc, przenikniesz do aytlanckiego półświatka, wdziejesz strój wywiadowcy lub wędrownego żebraka. Bacz tylko, by nikt Cię nie śledził!

Wyrusz do krajów Aytlanu, nie będziesz chciał stamtąd wrócić...

źródło opisu: www.fabryka.pl

źródło okładki: www.fabryka.pl

electric_cat | 2013-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2013

Już mnie irytowało, że "Wąż Marlo" odkąd pamiętam wisiał u mnie w zakładce "teraz czytam". Guzik z pętelką. Nie czytałam. Zaczęłam go dobry rok temu, tak "do poduszki", odłożyłam i zapomniałam.
I przyszło olśnienie, coś na kształt noworocznego postanowienia, Gawranowa akcja popularyzowania fantastyki polskiej, która broni się sama, lecz nie jest tak popularna, jak na to zasługuje [wszelakie informacje o projekcie znajdziecie tutaj: http://fan-dom.pl/2013/01/06/nowy-projekt-rok-z-polskimi-autorami/ ].
A teraz co nieco o samym Marlu - mężczyźnie od małego szkolonym na intryganta, zabójcę, szpiega - jednym słowem na "węża". Postać nie zmienia co prawda formy, jednak traci swoje człowieczeństwo, które próbuje odzyskać walcząc z wyuczoną osobowością.
Przyznaję się - po powrocie do "Węża Marla" czuję się pozytywnie zaskoczona, biorąc pod uwagę niezbyt [według mnie] udane "Tfu! Pluje Chlu!". Szkoda, że od 2006 roku nie ukazała się kontynuacja "Marla", ale może kiedyś się jeszcze doczekamy...

Książkę czyta się bardzo dobrze, zdecydowanie lepiej niż: "Tfu, pluje Chlu, czyli opowieści z Pobrzeża", gdzie po raz pierwszy spotykamy Węża Marlo. Pomysł na gildię szkolącą szpiegów-zabójców, nie jest może jakiś bardzo oryginalny, czy nowatorski, ale nie jest też bardzo skostniały. Akcja książki skupia się na głównym bohaterze, Wężu Marlo. Wąż, jak wąż, śliski, jadowity, odrażający i bardzo skuteczny. Ale losy Marlo pokazują nam, że nie ważne jak skuteczne, czy intensywne będzie szkolenie, to każdy człowiek, nawet obdarzony nadzwyczajnymi mocami, pozostanie człowiekiem. A może to po prostu Marlo jest kimś tak wyjątkowym, że nie wpasował się w schemat szkolenia? Na uwagę zasługuję również ciekawy świat wykreowany przez Marcina Wrońskiego. Jest dość mroczny i nieprzystępny, a może taki tylko się wydaje, gdyż widzimy go z perspektywy pogardzanego przez wszystkich węża? Bo wąż chociaż użyteczny, do ulubieńców ludzkości nie należy.

wombat80 | 2013-09-02
Na półkach: Fantasy i s-f, Przeczytane
Przeczytana: 17 września 2010

Nienachalna promocja, mizerna szata graficzna, mało zachęcają zapowiedź na okładce, dziwny tytuł, wszystko to odebrało tej książce już na starcie 3-4 gwiazdki siły przebicia. Wroński widząc oceny w mediach chyba się poddał odpuszczając drugą część. A szkoda, bo w dobie Assassin's Creedów jaka teraz zapanowała opowieść o Marlo mogłaby stać się alternatywą dla wyżej wspomnianego tytułu. Podejrzewam, że z tego starcia wyszłaby zwycięsko.

Jacek Olejnik | 2012-08-08
Przeczytana: 19 maja 2011

Książka napisana w świetny sposób. Pokazuje że podłość jest potrzebna, a powinność ważniejsza od dymu zwanego honorem.

Jacek | 2011-03-01
Przeczytana: 01 marca 2011

Gdzie jest drugi tom ja się pytam?! Dla mnie genialna książka.

Zereil | 2010-12-03

Świetna pozycja o przygodach młodego skrytobójcy, dobrze się czyta, fabuła jest fajna. Polecam, żałując jednocześnie tego, że nie doczekaliśmy się kontynuacji

MelerJonasz | 2013-03-24
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane

Złapałem ją gdzieś na wyprzedaży, do kupienia skłoniło mnie wydawnictwo. Niestety, rozczarowanie przyszło szybko.

Aga Basińska | 2013-08-12

Gdzie kolejna czesc?

barucha | 2016-09-30
Pati | 2016-01-06
    Rewers
    Joanna Jodełka, Gaja Grzegorzewska, Marcin Wroński, Ryszard Ćwirlej, Marta Mi...
    Opowieści biblijne
    Grzegorz Kasdepke, Joanna Papuzińska, Eliza Piotrowska, Wojciech Widłak, Marcin...
    Czas Herkulesów
    Marcin Wroński