Miasto dziewcząt

Wydawnictwo: Rebis
City of Girls
Nowy Jork
MateuszM

Najnowsza książka Elizabeth Gilbert, autorki bestsellerowego "Jedz, módl się, kochaj"! Wcale nie trzeba być grzeczną dziewczynką, by stać się dobrym człowiekiem czyli opowieść o seksie i urokach życia w Nowym Jorku. W 1940 roku, 19-letnia Vivian Morris zostaje wyrzucona z prestiżowego Vassar College z powodu miernych osiągnięć na pierwszym roku. Zamożni rodzice wysyłają ją do Nowego Jorku,...

W 1940 roku, 19-letnia Vivian Morris zostaje wyrzucona z prestiżowego Vassar College z powodu miernych osiągnięć na pierwszym roku. Zamożni rodzice wysyłają ją do Nowego Jorku, gdzie ma zamieszkać u ciotki Peg, właścicielki podupadłego teatru rewiowego. Vivian poznaje tylko liczne grono barwnych, charyzmatycznych postaci: frywolne tancerki, seksownych amantów, artystki szekspirowskich scen, autorów tandetnych dramatów kryminalnych, inspicjentów i reżyserów. Gdy jednak popełnia błąd, w wyniku którego wybucha skandal w środowisku, cały jej nowy świat staje na głowie, ale choć nie od razu pojmie w pełni, co się stało, to jednak dzięki temu doświadczeniu zrozumie, czego pragnie i jak to osiągnąć. I przede wszystkim znajdzie miłość swojego życia. Vivian wspomina te wydarzenia, które doprowadziły do wielkiego przełomu w jej życiu z perspektywy przeżytych 89 lat. Miasto dziewcząt to romans niepodobnych do innych, oparty na głębokiej wiedzy o tym, czym są namiętności i na czym polegają więzi między kobietą i mężczyzną.

"Jej książki są tak inteligentne i tak świetnie napisane, że wpadasz po uszy i nie możesz się od nich oderwać".
"Entertainment Weekly"

źródło opisu: materiały wydawnictwa Rebis

źródło okładki: materiały wydawnictwa Rebis

MariaAntonina | 2019-10-19

Miasto z dziewcząt uszyte
„Miasto dziewcząt” to pierwsza książka z dorobku Elizabeth Gilbert, którą miałam okazję przeczytać. Podeszłam zatem do tego wyzwania z czystą kartą, bez uprzedzeń i jakichkolwiek oczekiwań. Z okładki wabi mnie zdanie: „opowieść o seksie i urokach życia w Nowym Jorku.” Bardzo współcześnie pomyślałam i zostałam zgubiona już po kilku stronach, gdyż przeniesiono mnie do Nowego Jorku lat czterdziestych. Nigdy nie interesowała mnie historia Stanów Zjednoczonych, znałam pojedyncze fakty, daty, zdarzenia. Stąd czułam się ogromnie zdziwiona, czytając jak nowojorczycy bawili się w najlepsze w czasie gdy w Europie toczyła się okrutna wojna. Ciekawa jest ta opozycja. Nie jedyna w powieści Gilbert.
Tytułowe miasto jakże pełne jest różnorodnych kobiet. Każda z bohaterek utożsamia inną dominującą cechę. Mamy piękno w osobie Celii, przedsiębiorczość w postaci Peg, rozwagę i odpowiedzialność u Olive talent i klasę Edny, oraz oryginalność u Marjorie. Pomiędzy nimi...

Lulu | 2019-10-14
Na półkach: Przeczytane, Książki 2019
Przeczytana: 14 października 2019

19-letnia Vivian Morris po osiągnięciu lichych wyników w nauce trafia pod opiekę swojej ciotki mieszkającej w Nowym Jorku. Kobieta posiada teatr, w którym grają słabi bądź niewymagający dużej zapłaty aktorzy. Dziewczyna jest zafascynowana tym światem oraz osobami ją otaczającymi. Kiedy chwali się swoim talentem krawieckim zostaje poproszona o pokazanie swoich umiejętności, po czym zostaje dołączona do zespołu. Po błędzie, jaki popełnia, wybucha skandal, a ona dzięki niemu zaczyna rozumieć co chce w życiu robić i do tego dąży.
📚
📚
Jest to moje pierwsze spotkanie z autorką i co mi się od razu rzuciło w oczy to, to że posługuje się ona przepięknym językiem. Dosyć długo czytałam tę książkę, ale to dlatego, że jest ona grubaskiem posiadającym 520str. Autorka w dużej mierze skupia się w książce na kobiecej seksualności. Mamy w niej opis pierwszego stosunku głównej bohaterki, która myśli, że posiadanie dziewictwa to coś złego. Prowadzi bardzo rozwiązły tryb życia, zmieniając co rusz...

StrefaBooki | 2019-10-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 10 października 2019

Tym co mnie skłoniło do sięgnięcia po lekturę "Miasta dziewcząt" był atrakcyjny opis, obiecujący umiejscowioną w innym niż żyję czasie akcję i poruszenie tematów kobiecości, seksualności, a także pozwala odkryć meandry prawdziwej miłości.

Książka pisana jest w formie monologu, który przybiera postać listu głównej bohaterki, będącej już kobietą dość posuniętą w latach, do kobiety o wiele młodszej, z którą łączy ją postać jej ojca. Początkowo nie wiemy kim on jest, ani co tak naprawdę łączyło go z Vivian. I tak naprawdę to właśnie tajemnicza postać ojca Angeli w dziwnie hipnotyzujący sposób przyciągała mnie do tej książki.

Zaczynałam czytać pełna najszczerszych chęci by wciągnąć się w tę historię, ale gdy tylko odkładałam lekturę trudno było mi do niej ponownie wrócić. Dlatego "Miasto dziewcząt" jest jedną z tych pozycji, które czytałam naprawdę bardzo długo. Gdyby styl autorki, jakby nie było kompletnie mi nieznanej, był nużący, nieciekawy czy niedopracowany miałabym należyte...

biała_mamba | 2019-10-06
Przeczytana: 02 października 2019

Ależ mnie ta książka oczarowała! Historia opowiedziana przez Vivian zdecydowanie trafiła do mojego serca. Pięknie opisane dorastanie i przekształcanie się dziewczynki w świadomą siebie kobietę. Pełno tu mądrości życiowych, ale nie wciśniętych nachalnie, a opisanych tak, żeby wręcz z czułością trafić do czytelnika.

lwica | 2019-10-06
Przeczytana: 06 października 2019

sporo bardzo mądrych myśli. Ogólne przesłanie - że należy nie zwracając uwagi na innych iść własną drogą
Interesujący obraz Nowego Yorku z pierwszej połowy XX wieku
Długo, bardzo długo trzeba było czeka na nową powieść E. Gilbert ale warto było

Elwira | 2019-10-01
Przeczytana: 01 października 2019

Jestem umiarkowaną fanka jej książek co prawda ale lubię jej styl. Elizabeth Gilbert ma coś w sobie (w swoim pisarstwie, co przyciąga do każdej kolejnej książki). Tak było i tym razem, tytuł ciekawy, akcja dzieje się w jednej z moich ulubionych epok, czyli w pierwszej połowie XX w. Świetnie skonstruowana główna bohaterka. No nie mam się do czego zbytnio przyczepić, nawet gdybym chciała 🙂 I ten klimat, tej dekadencji Nowojorskiej z II wojną światową gdzieś za oceanem w tle…

Jest ironia, humor, ale i zaduma, zatrzymanie się pomiędzy „głupstwami popełnianymi z entuzjazmem”.
Książka dość odważna i przełamująca sporo stereotypów zwłaszcza dotyczących tamtych lat.

Bardzo dobra powieść na jesień, rozgrzej nas od środka to pewne 🙂

Aleksandra | 2019-09-26

Książka miała premierę 3 września i ukazała się nakładem @dom_wydawniczy_rebis, któremu bardzo dziękuję za możliwość przeczytania tej powieści
Nowy Jork, lata 40. Vivian zostaje wyrzucona z prestiżowej uczelni i trafia do ciotki Peg, która prowadzi podupadły teatr rewirowy. To właśnie tam poznaje dużo barwnych i ciekawych osób. To właśnie tam, z tymi ludźmi czerpie z życia całymi garściami. Aż popełnia błąd. Poważny błąd, który wywołuje skandal i całkowicie wywraca jej świat do góry nogami. Vivian nie potrafi na początku zrozumieć co się stało. To właśnie ten skandal pomógł jej odkryć to czego pragnie. "Miasto dziewcząt" to moje pierwsze spotkanie z autorką. Przyznam szczerze, że początkowo myślam, że będzie tylko lekka i przyjemna opowieść, której akcja toczy się w Nowym Jorku w latach 40. W swojej książce autorka nie tylko pokazuje kobiecą seksualność, ale również ukazuje piękno prawdziwej miłości, takiej na całe życie.
Muszę powiedzieć,...

MarrtiniGaj | 2019-09-24
Przeczytana: 24 września 2019

Ta książka jest cudowna. Niezwykle wciągająca. Ani przez chwilę się nie nudzisz. Można się zatopić w magicznym klimacie tamtych lat. W dodatku co chwila wybuchasz śmiechem. Jest tu cała masa błyskotliwych genialnych tekstów, dialogów. To rozrywka naprawdę na wysokim poziomie. Szacun dla Liz!!!

whitemoth | 2019-09-24

Elizabeth Gilbert w nowej powieści, “Mieście dziewcząt”, pozwala swoim bohaterom na poznanie nieodkrytych doznań i uczuć, które dotąd schowane były gdzieś głęboko. Dzięki temu dostajemy opowieść o kobiecej seksualności i potrzebie bycia kimś wyjątkowym w świecie, gdzie wszystko powoli spowija szarość.

Vivian Morris, pasjonująca się modą i szyciem ubrań, to próżna dziewiętnastolatka, która zostaje wysłana przez rodziców do Nowego Jorku, do ciotki, która prowadzi podupadający teatr. Dzięki temu dziewczyna trafia w sam środek rewiowego świata piękna i sztuki, w którym przede wszystkim liczą się przyjemności. Poznaje swoje pierwszy przyjaciółki, nocne życie miasta i swoje cielesne potrzeby. W pewnym momencie jednak sielanka wypełniona alkoholem i papierosami dobiega końca, kiedy Vivian bierze udział w aferze na tle seksualnym i staje się postacią wyklętą przez świat, w którym czuła się, jakby należał do niej.

Przemyślenia głównej bohaterki wydają się zbyt płytkie, nawet jak na nią...

Gala | 2019-09-23
Przeczytana: 31 sierpnia 2019

Grzeczne dziewczynki idą do nieba, niegrzeczne idą tam gdzie chcą

„ Czasami trzeba dużo czasu , żeby coś zrozumieć „

Uwielbiana na całym świecie pisarka, Elizabeth Gilbert autorka bestsellerowego „ Jedz, módl się, kochaj „, książki, która doczekała się adaptacji filmowej z Julią Roberts i Javierem Bardemem w rolach głównych wydała nową powieść „ Miasto dziewcząt „, która od samego początku urzekła mnie przyjemnym w odbiorze stylem narracji. Oczarowała klimatem burleski, który skojarzył mi się z filmem „ Moulin Rouge”. Od pierwszych stron wiedziałam, że mam do czynienia z prozą ze wszech miar wyjątkową.

Jest współczesny Nowy Jork bohaterka powieści Vivian ma około dziewięćdziesiątki i pisze ogromny list do Anglii, córki jak się potem okazuje jedynego mężczyzny, którego kiedyś bardzo kochała. Pisze ten list, którym w zasadzie jest cała książka, aby odpowiedzieć na pytanie, kim była dla jej ojca, w szczegółowy i emocjonujący sposób. Wraz z Vivian odbyłam niezwykłą,...