Miasto dziewcząt

Wydawnictwo: Rebis
City of Girls
Nowy Jork
MateuszM

Najnowsza książka Elizabeth Gilbert, autorki bestsellerowego "Jedz, módl się, kochaj"! Wcale nie trzeba być grzeczną dziewczynką, by stać się dobrym człowiekiem czyli opowieść o seksie i urokach życia w Nowym Jorku. W 1940 roku, 19-letnia Vivian Morris zostaje wyrzucona z prestiżowego Vassar College z powodu miernych osiągnięć na pierwszym roku. Zamożni rodzice wysyłają ją do Nowego Jorku,...

W 1940 roku, 19-letnia Vivian Morris zostaje wyrzucona z prestiżowego Vassar College z powodu miernych osiągnięć na pierwszym roku. Zamożni rodzice wysyłają ją do Nowego Jorku, gdzie ma zamieszkać u ciotki Peg, właścicielki podupadłego teatru rewiowego. Vivian poznaje tylko liczne grono barwnych, charyzmatycznych postaci: frywolne tancerki, seksownych amantów, artystki szekspirowskich scen, autorów tandetnych dramatów kryminalnych, inspicjentów i reżyserów. Gdy jednak popełnia błąd, w wyniku którego wybucha skandal w środowisku, cały jej nowy świat staje na głowie, ale choć nie od razu pojmie w pełni, co się stało, to jednak dzięki temu doświadczeniu zrozumie, czego pragnie i jak to osiągnąć. I przede wszystkim znajdzie miłość swojego życia. Vivian wspomina te wydarzenia, które doprowadziły do wielkiego przełomu w jej życiu z perspektywy przeżytych 89 lat. Miasto dziewcząt to romans niepodobnych do innych, oparty na głębokiej wiedzy o tym, czym są namiętności i na czym polegają więzi między kobietą i mężczyzną.

"Jej książki są tak inteligentne i tak świetnie napisane, że wpadasz po uszy i nie możesz się od nich oderwać".
"Entertainment Weekly"

źródło opisu: materiały wydawnictwa Rebis

źródło okładki: materiały wydawnictwa Rebis

AnnieK | 2019-09-14
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2019
Przeczytana: 10 września 2019

Do tej pory nie miałam okazji przeczytania jakiejkolwiek książki pani Gilbert. Ba, nawet nie obejrzałam ekranizacji jej najpopularniejszej powieści pod tytułem ,,Jedź, módl się, kochaj". Nawet nie wiedziałam, jak się nazywa autorka tego bestsellera. Jednak gdy ujrzałam zapowiedź książki ,,Miasto dziewcząt" poczułam, że to coś dla mnie. A gdy zobaczyłam pierwszą recenzję tej książki, miałam ochotę nadrobić wszystko, co wyszło spod pióra Elizabeth Gilbert. Na sam początek zabrałam się za jej najnowszą książkę, czyli ,,Miasto dziewcząt".

,,Miasto dziewcząt" spodobało mi się już od pierwszej strony. Sama historia mnie zaciekawiła, ale to język i styl tej książki sprawił, że miałam ochotę pochłonąć każde słowo, jakie się w niej znajduje. A to dla mnie coś niespotykanego, gdyż większość książek posiada jakieś fragmenty, które po prostu muszę ominąć, bo mnie nudzą, a nic ciekawego do historii nie wnoszą, a podczas czytania tej książki tego nie zrobiłam. Przeczytałam od deski do deski z...

Alex | 2019-09-13
Przeczytana: 12 września 2019

„Miasto dziewcząt”
Elizabeth Gilbert

Dojrzewanie i poznawanie siebie czasem ma smak łapczywego łapania życia aż do przesytu. Łatwo popaść w skrajność i zatracić swoją indywidualność, stać się kopią kogoś kogo się podziwia, a kto na to nie zasługuje. Jednak niektórym udaje się dorosnąć do swoich marzeń i poznać je na tyle by stały się rzeczywistością.

Być wyrzuconą z prestiżowej uczelni, nie wiedzieć co dalej robić w życiu i widzieć ciągłą dezaprobatę w oczach rodziców raczej nie wpływają motywująco na Vivian. Wyjazd do ciotki, właścicielki teatru rewiowego, ma być tymczasowym rozwiązaniem. Ten świat jest zupełnie odmienny od tego, który zna dziewiętnastolatka, jak więc ma nie skorzystać z atrakcji będących tak blisko? Nowy Jork, dobra zabawa, praca o jakiej nie marzyła, lecz jest spełnieniem marzeń, przyjaciółka, czego jeszcze chcieć od losu? Każdy dzień dostarcza nowych wrażeń i doświadczeń, dziewczyna jeszcze nie wie jak to wpłynie na nią, lecz na refleksje przyjdzie czas...

Recenzentka Doskonala | 2019-09-12

Bardzo urzekło mnie przedstawienie swojego życia przez główną bohaterkę. W zasadzie było to dokonane poprzez retrospekcje, ale poprowadzone na bardzo wysokim poziomie. Poznajemy życie Vivian, która obecnie jest starszą panią. Sytuacja jednak ponagliła ją do opowiedzenia swojej życiowej historii.
Kobieta opowiada nam o niezwykłym i bardzo ciekawym życiu. Większość swojego czasu spędzała w teatrze. Mamy tutaj bardzo dużo styczności z teatrem ze światem artystów i takiego wewnętrznego piękna. Najpiękniejsze jest jednak to, że dziewczyna od samego początku do końca sama poznaje życie w teatrze. Nikt jej tego nie pokazuje, nikt ją tego nie uczy, to ona sam odkrywa przed nami te magiczne tajniki.
Problem jednak polegał na tym, że nasza bohaterka Vivian trochę namieszała i po prostu po pewnym czasie musiała wyjechać i zostawić to co piękne.
Ogólnie, tematyka i fabuła bardzo mi się podobały. To zdecydowanie nie jest pierwsza lepsza książka o byle czym. To zdecydowanie wartościowa i bardzo...

Rosemary | 2019-09-12
Przeczytana: 03 września 2019

19-letnia Vivian nigdy nie czuła wielkiego pociągu do zdobywania wiedzy, nie czuje się więc ani zaskoczona ani tym bardziej smutna gdy prestiżowa szkoła Vassar College po roku nauki odsyła ją do domu. Wkrótce jej rodzice, zmęczeni widokiem znudzonej, snującej się po korytarzach nastolatki, postanawiają wysłać ją do Nowego Jorku, do ciotki prowadzącej podupadający teatr rewiowy. Dziewczyna z dnia na dzień trafia do zupełnie innego świata - do świata przystojnych amantów, pięknych showgirls, całonocnych imprez i nieznanych jej dotąd doświadczeń cielesnych. Vivian jest tym wszystkim oczarowana. Czuje, że znalazła nareszcie swoje miejsce na świecie i bez wahania rzuca się w sam środek tego pięknego chaosu, jakim jest nocne życie Nowego Jorku w roku 1940. Nie myśli o konsekwencjach, ale one wkrótce nadejdą i ściągną bujającą w obłokach dziewczynę na ziemię. A upadek będzie bolesny...

Powszechnie wiadomym jest, że nie czytam książek, których akcja rozgrywa się podczas wojen światowych....

Agnieszka Garncarczyk | 2019-09-09
Przeczytana: 08 września 2019

Za możliwość przeczytania powieści dziękuję wydawnictwu REBIS :)
Główną bohaterkę powieści poznajemy jako starszą kobietę, która do tajemniczej postaci o imieniu Angela opowiada burzliwą historię swojego życia.
Vivian została relegowana z uczelni Vassar College ponieważ niezbyt przywiązywała uwagę do nauki. Zdesperowana rodzina wysyła ją do ciotki do Nowego Jorku, gdzie młoda dziewczyna poznaje od podszewki życie teatralne i nie tylko.
Swoją przygodę zaczyna jako pomoc garderobianej, gdyż ma niezwykłą smykałkę do szycia i wyczarowuje kreacje z niezwykłym rozmachem. Poznaje także wszystkie smaczki kontaktów damsko - męskich. I w sumie może i wszystko potoczyłoby się normalnie gdyby nie fakt,że Vivian stała się bohaterką skandalu towarzyskiego skutkiem czego musiała opuścić miasto i wrócić w rodzinne strony.
Na szczęście ukorzenie się dziewczyny i trudne czasy związane z II wojną światową pozwoliły na powrót do pracy w teatrze i zrehabilitowanie się w oczach współtowarzyszy.
Sam...

niezapowiedziana | 2019-09-09
Przeczytana: 09 września 2019

Na tylnej okładce czytamy, że jest to "opowieść o seksie i urokach życia w Nowym Jorku" i myślę, że ten opis może być trochę krzywdzący dla tej powieści. Pierwsze skojarzenie jakie przychodzi na myśl, kiedy patrzy się na tę książkę może być takie, że jest to jakieś "romansidło z nutką pikanterii". A tymczasem ta powieść zmienia się, w sensie ewoluuje... i kiedy początkowo mogłoby się wydawać, że to jakaś opowiastka o młodej, próbującej korzystać z życia dziewczynie, to z czasem ta historia obiera w ogóle inny kierunek i już coś innego jest w niej ważne. Jestem pozytywnie zaskoczona. Piękne zakończenie równie pięknej i ciekawej historii. Zaczynamy ją z 19-letnią "głupiutką" Vivvie a kończymy z 90-letnią staruszką z bagażem życiowych doświadczeń. Tą samą, a jednak zupełnie inną Vivian. Polecam!

Heather | 2019-09-08

Nigdy nie wiemy kiedy doświadczymy wydarzeń tak zaskakujących, że zmienią nasze postrzeganie świata. W końcu nie od dziś wiadomo, że człowiek uczy się całe życie.

"Jedz, módl się, kochaj" czyli pierwsza przeczytana przeze mnie książka Elizabeth Gilbert to historia przy której spędziłam kilka cudownych chwil. Styl tej autorki jest niesłychanie lekki, skupia się na opisywanych doświadczeniach oraz bohaterach, dzięki czemu na każdym kroku witała mnie wiarygodność miejsc oraz ludzi. Nie inaczej było z jej najnowszą powieścią przy której - jeśli to tylko możliwe - bawiłam się jeszcze lepiej. Sądzę, że "Miasto dziewcząt" to najlepsza książka Gilbert oraz obowiązkowa lektura dla każdego.

To historia Vivian Morris, która z perspektywy 89 lat opowiada o swoich doświadczeniach, życiowych wyborach oraz konsekwencjach. Cofa się wspomnieniami w czasie i z dystansem sięga do swojej przeszłości, by z pełnym zaangażowaniem oraz zaskakującą szczerością opowiedzieć czytelnikowi jak wyglądało jej...

Zosia | 2019-09-04
Przeczytana: 04 września 2019

Ja ją uwielbiam. Książka dla kobiet w każdym wieku. Dobra rozrywka, ale też refleksja o naszym życiu. Gilbert pokazuje podwójne standardy w ocenianiu moralnosci kobiet i mężczyzn. Kobiety otwarcie przyznajace się do tego, że lubią seks są często określone przykrymi dość epitetami... Czy tak samo mówimy o mezczyznach, dla których każda nowa kobieta jest fascynującą przygodą? Róbmy głupstwa- byle z entuzjazmem. Ten cytat z początku książki doskonale oddaje jej klimat.

PasjonatkaCzytania | 2019-09-04
Przeczytana: 04 września 2019

Recenzja premierowa

To właśnie dziś 4.09.2019 swoją premierę ma książka, która zawiera aż 524 soczyste strony historii Vivian. Jest ona napisana w formie listu/opowieści kierowanej do Angeli - córki wieloletniego .... (tego dowiecie się po przeczytaniu) Vivian. Cała akcja to przedział czasowy między 1940, a 1977 rokiem osadzona w trakcie wojny.

Ta historia pachnie papierosami i koniakiem, jest owiana najdroższymi perfumami, a jednocześnie leży ubrana w markowe ciuchy w rynsztoku. Znajdziemy tu wszystko czego można spodziewać się po dziewiętnastoletniej dziewczynie. Pasję do życia, skandale, szaleństwo i błędy. Będziemy mogli szczegółowo prześledzić dorastanie Vivian i to jak z puszczalskiej nastolatki staje się dystyngowaną kobietą ze swoim życiowym celem. Vivian na swojej drodze przeżyje wiele emocjonalnych sytuacji i nie będzie miała łatwo. Mimo tego brnie do przodu i nie poddaje się, by pokazać innym że życie jest warte walki o siebie.

Myślę sobie, że "Miasto...

CzarnonaKreatywnym | 2019-09-04
Przeczytana: 02 września 2019

(...)Powieści Elizabeth Gilbert nigdy nie są czarno-białe. Tak było i w tym wypadku, a ja zostałam mile zaskoczona w momencie, w którym chciałam się poddać i odłożyć książkę na półkę. Początkowo irytująca główna bohaterka zamienia się w dojrzałą młodą kobietę, zupełnie różniącą się od Vivian znanej na początku – próżnej i pełnej egoizmu i lekkomyślności nastolatki. Ponadto autorka idealnie wykreowała pozostałe postacie, nadając im różnorakie cechy, odróżniające ich od pozostałych. Nikt nie jest identyczny i nie myśli w podobny sposób. (...)

Po całą recenzję zapraszamy na bloga https://czarnonakreatywnym.blogspot.com